Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
paldo GNU/Linux 1.14 je nezávisle vyvíjená distribuce kombinující binární a zdrojové balíčky - používá balíčkovací systém Upkg, nabízí jednu aplikaci pro každý účel a grafickým prostředím je GNOME 2.22. V poslední verzi byl zařazen OpenOffice.org 2.4 a jádro bylo aktualizováno na verzi 2.6.24. Slax 6.0.7 aktualizuje balíčky na Slackware 12.1, má lepší startovací skripty, lépe integruje GTK+ aplivace a lépe se chová při načítání/uvolňování dodatečných modulů. GoblinX 2.7 Beta 1 aktualizuje jádro, aplikace a knihovny GNOME, KDE (3.5.9) a další součásti. Vyšel FreeNAS 0.686.4 (drobná aktualizace) a 0.69 Beta. Betaverze přechází na FreeBSD 6.3, zahrnuje ovladač msk, přechází zpět na plánovač SCHED_4BSD, přidává všeobecnou službu webového serveru a aktualizuje software.
8. května vyšla další technologická ukázka kancelářského balíku KOffice 2 - Alpha 7. Můžete vyzkoušet ještě snazší práci s objekty při jejich přesouvání a „přicvakávání“. Kexi má celou hromadu nových funkcí, z nichž nejdůležitější je vytváření dokumentů s funkcemi zahrnujícími použití grafů nebo skriptů, a to vše na bázi dat z databáze. Mnoho úsilí bylo věnováno i programu KPresenter a souvisejícím funkcím v knihovnách KOffice. Tato práce se odrazila na možnostech editace stránek a přibylo také mnoho efektů. Důležitou oblastí je samozřejmě podpora OpenDocument Formatu. Zde vývojářům usnadní práci fakt, že se postupně importuje sada testů ODF. Sada testů obsahuje velké množství malých dokumentů, z nichž každý předvádí nějakou konkrétní funkci formátu. Tato skutečnost už pomohla zlepšit podporu ODF v KWordu.
Když firma Running With Scissors (RWS) oznámila, že pokračování násilné hry Postal, které bude mít pořadové číslo 3, poběží na enginu Source firmy Valve, vypadalo to s existencí linuxové verze nevesele. Ani Ryan C. Gordon, který portoval Postal 2, neměl žádné bližší informace. Výkonný ředitel RWS nyní potvrdil, že linuxový port bude existovat a pohled se tak obrátil právě k firmě Valve. Okolo té se už dříve šířily informace, že shání linuxové vývojáře, ale nebyly jisté jejich záměry. Phoronixu se ovšem nyní podařilo získat potvrzení, že Source engine, který byl uveden na trh v roce 2004, ale je trvale inovován, je nyní portován na Linux. Jeho předchůdce uměl renderovat přes Direct3D i OpenGL, ale Source umí pouze přes Direct3D, takže firmu čeká více práce. Pokud vše půjde dobře, můžeme se dočkat uvedení mnohých kvalitních herních titulů na Linux.
Ubuntu Linux 7.04 byl portován na PDA Sharp Zaurus. Verze 0.1 tohoto portu přichází v podobě malého systému, který lze spustit v emulátoru (např. QEMU), rozšířit jej dalším softwarem a poté naflashovat na skutečné zařízení. Port má na starosti hacker, který dříve pracoval na portech Fedora Linuxu a Google Android na toto zařízení. Projekt byl inspirován projektem Nokia Handheld Mojo, který zajišťuje portování Ubuntu na architekturu ARM - z něj také pocházejí binárky pro tento port. Jádro (2.6.24) pak má svůj původ v Debianu a zavaděč v Google Android.
Komunitu rozčílila dřívější slova, že ačkoliv MySQL by mělo zůstat open source i v budoucnu, rozšiřující pluginy například pro kompresi a šifrování budou proprietární a dostupné pouze pro uživatele varianty Enterprise (a ne pro uživatele edice Community). Argumentovalo se tím, že API je otevřené a komunita tudíž může vyvinout vlastní podobné pluginy, a také tím, že tento obchodní model zajistí projektu více financí, což by se mělo pozitivně odrazit i na edici Community. MySQL přitom bylo v historii uzavřené celé - od založení v roce 1995 až do roku 2000, kdy se přešlo na licenci GPL a projekt tak přišel o 80 % příjmů. Sun Microsystems, který MySQL koupil, však nyní toto rozhodnutí o uzavřených pluginech zvrátil. Open source tak budou pluginy pro šifrování, kompresi, ale i pro zálohování (které nalezneme v MySQL 6.0).
Harald Welte z projektu gpl-violations.org zažaloval v únoru 2007 firmu Skype u německého soudu kvůli porušování licence GNU GPL u VoIP telefonu SMCWSKP 100. Konkrétním porušováním bylo neposkytnutí dostatečného přístupu ke zdrojovým kódům Linuxu. U soudu nižší instance o půl roku později uspěl, ale Skype se proti rozhodnutí odvolala s tím, že GPL porušuje antimonopolní zákony a že je nekompatibilní s německou legislativou. U následujícího soudního slyšení Welte nadále trval na plném dodržování GPL a soudce po zvážení věcí právníkům Skype řekl: Když chce vydavatel vydat knihu autora, který požaduje, aby jeho kniha byla vydávána pouze se zeleným obalem, tak vám to může třeba připadat zvláštní, ale budete to i tak muset udělat, pokud máte zájem knihu vydat a neexistuje žádná jiná dohoda.“ Firmě Skype bylo naznačeno, že nemá velké šance něčeho dosáhnout a ta tedy nakonec stáhla své odvolání.
Vyšlo aktualizované živé CD Parted Magic 2.2, které je užitečné jako nástroj pro úpravu diskových oddílů v GUI. Došlo k návratu od VisParted zpět ke GParted, protože tento projekt opět oživl. Byl aktualizován PCManFM na verzi 0.4.0, což znamená mnohem lepší vzhled desktopu. Existující diskové oddíly je také možné pohodlně připojovat přímo z desktopu. Dále byly opraveny nějaké chyby, byl urychlen skript
pmagic_mkusb
a také se mnoho balíčků dočkalo aktualizace.
OpenSolaris 2008.05 je první stabilní vydání projektu Indiana, který má svým způsobem v některých směrech přiblížit Solaris linuxovým distribucím a získat tak nové uživatele. Byl zároveň spuštěn nový web na OpenSolaris.com. OpenSolaris 2008.05 nabízí jádro Solarisu 10, podporu 128bitového souborového sytému ZFS a systém je možné používat pod Xenem či jako virtualizační doménu Xenu. Správa balíčků probíhá přes systém IPS - v repozitáři naleznete okolo 1200 (jedinečných) balíčků.
Po půl roce vývoje byl dokončen Puppy Linux 4.00. Dříve se v něm používaly balíčky ze Slackware Linuxu, ale aby se ušetřilo místo, vše bylo nyní kompilováno na míru ze zdrojových kódů. Bylo zavrženo GTK+1 a Tcl/Tk, takže se za některé aplikace hledaly GTK+2 náhrady. Kromě těch naleznete v distribuci velké množství dalších nových aplikací: ePDFView, Pcdripper, RipOff, Pwireless, Pidgin a mnoho méně známých. Jsou podporovány i digitální fotoaparáty, a to přes Gtkam a libgphoto2. Pro LCD monitory je automaticky voleno nativní rozlišení a i v ostatních oblastech detekce hardwaru došlo k mnohým změnám. Jádrem je i nadále Linux 2.6.21.7, ale s novějším Squashfs. Druhou změnou je pak přechod na novější řadu PATA ovladačů - všechny disky jsou tedy jako
/dev/sd*
a optické mechaniky jako /dev/sr*
. Obraz distribuce má necelých 90 megabajtů.
Příkaz cut
patří mezi základní nástroje při zpracovávání textů ve skriptech. Jak jeho název napovídá, můžeme s ním vyříznout z každého řádku jen určité údaje, o které máme zájem. Vyzkoušíme si jeho použití na příkladu s výpisem příkazu qlist -C -I app-admin/
(Gentoo).
$ qlist -C -I app-admin/ app-admin/eselect app-admin/eselect-ctags app-admin/eselect-esd app-admin/eselect-fontconfig app-admin/eselect-oodict app-admin/eselect-opengl app-admin/eselect-vi app-admin/eselect-wxwidgets app-admin/eselect-xvmc app-admin/gkrellm app-admin/metalog app-admin/perl-cleaner app-admin/python-updater
Nyní si text rozdělíme na dva sloupce tím, že určíme jako oddělovač lomítko (-d/
), a necháme si vypsat pouze druhý sloupec (-f2
).
qlist -C -I app-admin/ | cut -d/ -f2
Jinou možností, jak docílit stejného, by bylo určit, od kolikátého sloupce chceme, aby byl výpis proveden. Sloupec hned za lomítkem je jedenáctý a chceme i všechny následující znaky (pomlčka za jedenáctkou):
qlist -C -I app-admin/ | cut -c 11-
Pokud bychom chtěli pouze jedenácté až dvanácté znaky, použilo by se -c 11-12
.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
samozřejmě stejně jako FatRat od LD používám i platformě závislé fce, takže by byl potřeba patch, který nepřijmu. Zálohovanej byl a na linux kašlu.ROFL, to nás tak hrozivě mrzí
Tuším,že někde v manuálu je napsáno,že to potřebuje minimálně 650MB RAM,jinak to nenajede...
Druhou změnou je pak přechod na novější řadu PATA ovladačů - všechny disky jsou tedy jako /dev/sd* a optické mechaniky jako /dev/sr*.Je v tom novem IDE ovladaci nejaka vyhoda, kvuli ktere se vyplati na nej prejit? Mate s nim zkusenosti na starsim stroji? (nemam SATA, mam stary chipset VIA KT133). Ja mam takovy pocit, ze je to v jadre stale znaceno jako experimental. Zatim jsem se neodvazil, ale treba me nekdo presvedci...