OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Kaj Arnö, viceprezident MySQL AB pro opensource, vydal ve svém blogu oficiální prohlášení, že MySQL nadále bude plně opensource, včetně rozšíření pro šifrované a komprimované zálohování. To je změna oproti předchozímu stanovisku, podle kterého měly být některé nové funkce (např. právě zálohovací rozšíření) obsaženy pouze v proprietární verzi. Za touto změnou firemní politiky stojí Sun Microsystems.
Tiskni
Sdílej:
v případě že bych používal OpenSolaris, tak by mi vadil přesný opak - nemožnost používat kód z Linuxu v OpenSolarisuTrochu oportunismus, ne?
Protože i bez ohledu na OpenSolaris je situace taková, že vůbec nic nebrání vývojářům GPL softu přebírat kód z BSD softu, zatímco naopak to ani náhodou neplatí.Co já vím bylo tohle jádrem několika sporů - výsledkem bylo, že se má dávat pozor na zachování původních nebo duálních licencí (BSD v případě nějakých wifi ovladačů a GPL/MIT v případě věcí okolo X).
a vybrali licenci schválně nekompatibilní s GPL (jak potvrdili i někteří zaměstnanci Sunu, i když teď se to snaží Sun mermomocí vymluvit, že tomu tak prý nebylo).Kteri zamestnanci Sunu? Nesirte bludy.
A vývojový model Linuxu jako takového se mi taktéž více líbí než vývojový model Solarisu.Jak rekl Rich Green v rozhovoru tady na Abicku, je otazka casu, nez se ten vyvojovy model uvolni.
napriklad 2.6.25 kernel. Nejede DB2 ani VMWare.Ad. Vmware) Od toho jsem udělal patche. Prý ale nefungují s Vmware Workstation 6.5b.
Typicky vendor nakodi driver, udela binarku, na solarisu je zvykem vyrobit balicek. Ten pak da na web a na CD k produktu, rekneme sitovce.Připadá mi, že tento přístup dožívá a poslední velcí hráči, kteří v této oblasti zaspali, jsou Broadcomm a Nvidia. Všichni ostatní vydávají specifikace nebo píšou ovladače (anebo si je nechávají psát jinde v rámci LDP).
tedy pokud mozno ne zdrojak, ale cosi na co udelate pkgadd a jedete.Nebudes tomu verit, ale kdyz vyrobce chipu vyda zdrojovy kod, tak opravdu neni urcen primo end-userum (i kdyz jim v dusledku dost pomuze)