Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Kaj Arnö, viceprezident MySQL AB pro opensource, vydal ve svém blogu oficiální prohlášení, že MySQL nadále bude plně opensource, včetně rozšíření pro šifrované a komprimované zálohování. To je změna oproti předchozímu stanovisku, podle kterého měly být některé nové funkce (např. právě zálohovací rozšíření) obsaženy pouze v proprietární verzi. Za touto změnou firemní politiky stojí Sun Microsystems.
Tiskni
Sdílej:
v případě že bych používal OpenSolaris, tak by mi vadil přesný opak - nemožnost používat kód z Linuxu v OpenSolarisuTrochu oportunismus, ne?
Protože i bez ohledu na OpenSolaris je situace taková, že vůbec nic nebrání vývojářům GPL softu přebírat kód z BSD softu, zatímco naopak to ani náhodou neplatí.Co já vím bylo tohle jádrem několika sporů - výsledkem bylo, že se má dávat pozor na zachování původních nebo duálních licencí (BSD v případě nějakých wifi ovladačů a GPL/MIT v případě věcí okolo X).
a vybrali licenci schválně nekompatibilní s GPL (jak potvrdili i někteří zaměstnanci Sunu, i když teď se to snaží Sun mermomocí vymluvit, že tomu tak prý nebylo).Kteri zamestnanci Sunu? Nesirte bludy.
A vývojový model Linuxu jako takového se mi taktéž více líbí než vývojový model Solarisu.Jak rekl Rich Green v rozhovoru tady na Abicku, je otazka casu, nez se ten vyvojovy model uvolni.
napriklad 2.6.25 kernel. Nejede DB2 ani VMWare.Ad. Vmware) Od toho jsem udělal patche. Prý ale nefungují s Vmware Workstation 6.5b.
Typicky vendor nakodi driver, udela binarku, na solarisu je zvykem vyrobit balicek. Ten pak da na web a na CD k produktu, rekneme sitovce.Připadá mi, že tento přístup dožívá a poslední velcí hráči, kteří v této oblasti zaspali, jsou Broadcomm a Nvidia. Všichni ostatní vydávají specifikace nebo píšou ovladače (anebo si je nechávají psát jinde v rámci LDP).
tedy pokud mozno ne zdrojak, ale cosi na co udelate pkgadd a jedete.Nebudes tomu verit, ale kdyz vyrobce chipu vyda zdrojovy kod, tak opravdu neni urcen primo end-userum (i kdyz jim v dusledku dost pomuze)