Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Na letošním summitu Linux Foundation oznámili velcí výrobci jako Dell, HP a Lenovo, že budou při obstarávání hardwaru silně přesvědčovat dodavatele, aby byly dostupné open source ovladače. Stejné odhodlání sdílí i ASUS. Událostí ze summitu je ještě více, čtěte oznámení.
Tiskni
Sdílej:
Kolik OS ovladačů je oficiálně podporováno je celkem jedno - stačí, aby byly a fungovaly.Imho neni to jedno, protoze pokud OSS ovladace nejsou podporovane od vyrobcu, tak implementace novych vlastosti chybi a neni vubec jasne, ze se jejich podpora nekdy prida. V takovem pripade je instalce na novy hardware problematicka.
Kolik OS ovladačů umí to co jejich CS alternativy - spousta, např. ovladače disků, síťových karet apod.Jasne, je jich spousta, ale jsou to take (asi vyditelnejsi) scannery, tiskarny, dalsi periferni zarizeni, nove graficke katry a ruze vychytavky, ktere delaji z beznych pocitacu exklizivni zbozi. A vsechny tyto kusy hardware maji problem. Kolikrat zasaraji drive, nez se na ne udela nejaky OS driver.
A vsechny tyto kusy hardware maji problem.
Zdaleka ne všechny.
..., ale rozhodně bych nechtěl být ve výběru notebooku omezen kvůli politice jakékoliv firmy (ať to už je politika výrobců otebooků nebo výrobců součástek, které se do notebooků montují).To funguje už teď.
vim ~/.emacs
A on je jiný rozumný důvod pro otevření ovladačuUrčitě. Například rychlejší hledání chyby v ovladači? Rychlejší úprava ovladače na novější a/nebo podobný hardware? Co se hledání bugů v ovladačích týče, IMHO otevření kódu a dokumentace by pomohlo i ovladačům na HW na Windows