Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
ComputerWorld informuje, že OLPC může nakonec přejít z Linuxu na Windows XP. Zakladatel projektu Nicholas Negroponte řekl, že výhradní používání open source softwaru poškodilo použitelnost zařízení a odstrašilo zájemce. Už brzy prý bude OLPC notebook v dual-boot variantě.
Tiskni
Sdílej:
do jehož čela se dostal člověk, který se snaží ho pohřbít.No Negroponte s OLPC začínal, takže je to jeho vlastní projekt.
Nevím jestli se mám smát nebo brečetNo mně z toho úplně bolí bránice. Vážně. Akorát snad ještě taková poznámečka k faktu, že jste kromě té své skvělé hypotézy zcela vyloučil možnost, že by k názoru o nevhodnosti open-source v tomto konkrétním případě mohl zmíněný pán dojít zcela regulerní a racionální objektivní úvahou.V poslední zprávičce k tomuto tématu jsem vyslovil hypotézu, že za odchodem lidí z OLPC může stát jednání Nicholase Negroponte s Microsoftem. Tenkrát mě někteří "inteligenti" (Laoc) označovali za paranoidního schizofrenika
Aspoň si teď můžu říct "měl jsem pravdu", i když bych jí radi neměl...A z toho si nic nedělejte a raději si oslavte ty druhé Vánoce.
že by k názoru o nevhodnosti open-source v tomto konkrétním případěAle je zajímavé, že článek takové informace vůbec neuvádí. Chtějí nechat Sugar, ale chtějí vyměnit "kernel". A co jim kernel Windows přinese dobrého, to bych rád viděl. Flash je tam spíš jako hloupá výmluva, ten můžou dát na Linux taky.
./configure --reduce --no-spyware make make isoa budou to prodávat jako speciálně optimalizovanou verzi Windows XP
Our mission has never been to advocate the perfect learning model or pure Open Source.Pak si říkám, proč dávali na klávesnici tlačítko pro zobrazení zdrojového kódu aktuálně běžícího programu.