abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 08:00 | Komunita

Svobodný kancelářský balík LibreOffice slaví 10 let od svého vzniku. Projekt byl představen 28. září 2010.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
dnes 07:00 | Pozvánky

Ve dnech 15. až 17. října 2020 se bude konat společná openSUSE + LibreOffice konference. Původně měla konference probíhat v Norimberku, ale vzhledem k situaci bude probíhat online. Konference již zveřejnila program. Naplánováno je několik desítek přednášek. Registrace a podrobnosti naleznete na stránce konference.

Zdeněk Crhonek | Komentářů: 0
včera 18:11 | Zajímavý software

SimulIDE je realtimový simulátor elektronických obvodů. Podporuje také PIC, AVR a Arduino. K dispozici je verze 0.4.13. Vývojáře lze podpořit na Patreonu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 14:11 | Nová verze

Virtual Machine Manager aneb virt-manager (Wikipedie), tj. GUI pro správu virtuálních strojů podporovaných knihovnou libvirt, byl vydán ve verzi 3.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Zdůrazněna je nová volba --cloud-init.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
včera 11:11 | Zajímavý software

Vývojáři programovacího jazyka Swift na svém blogu oznámili, že společností Apple v červnu představená knihovna Swift System je již open source a byla do ní přidána podpora Linuxu. Jedná se o knihovnu poskytující idiomatická rozhraní k systémovým voláním.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
26.9. 15:11 | Nová verze

Byl vydán Debian 10.6, tj. šestá opravná verze Debianu 10 s kódovým názvem Buster. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 10 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
25.9. 23:11 | Bezpečnostní upozornění

Byly zveřejněny informace o bezpečnostní chybě BLURtooth (CVE-2020-15802) v Bluetooth 4.2 a 5.0 v Cross-Transport Key Derivation (CTKD). Útočník může provádět MITM nebo navázat spojení s libovolným zařízením. Podrobnosti v článku (pdf).

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
25.9. 21:44 | IT novinky

Byly zveřejněny informace o úniku zdrojových kódů Windows XP.

Ladislav Hagara | Komentářů: 31
25.9. 15:22 | Zajímavý projekt

Chcete proniknout do tajů gitu? Klikněte na Learn Git Branching. Vizuální a interaktivní tutoriál ve webovém prohlížeči.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
25.9. 13:22 | Nová verze

Po roce od vydání verze 4.0 byla vydána nová major verze 5.0 softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůraznit lze přechod na Python 3.

Ladislav Hagara | Komentářů: 22
Používáte aplikaci eRouška?
 (19%)
 (3%)
 (2%)
 (12%)
 (51%)
 (8%)
 (6%)
Celkem 452 hlasů
 Komentářů: 35, poslední 20.9. 21:50
Rozcestník

Distribuční novinky - 14/2008

7. 4. 2008 | Luboš Doležel | Různé | 4236×

Reakce na schválení OOXML (Mark Shuttleworth, FFII, Brian Jones). KDE a Wikimedia spolupracují. Pokroky open source grafických ovladačů (AMD, NVIDIA). Gentoo Linux 2008.0 Beta 1. PUD GNU/Linux 0.4.8.6 LXDE Edition. Slackware Linux 12.1 RC1. Distribuční rada: základy používání Xnest.

Obsah

Letem světem

link

GoboLinux 014.01 stabilizuje systém a nabízí KDE 3.5.8, OpenOffice.org 2.3.1 a spoustu programů. GoblinX 2.7 Beta 1 "Mini" má aktualizované jádro (2.6.24.3), Aufs, Squashfs i programy a knihovny z GNOME, představuje vylepšené Magic Center and Media Manager a umožňuje ukládat změny v systému na oddílu s FAT32.

Reakce na schválení OOXML

link

OOXML se už prakticky stalo standardem ISO (zbývají možnosti odvolání) a to pochopitelně vyvolalo reakce z různých stran komunity. Evropská komise mezitím na základě stížnosti od ECIS prošetřuje celou věc a za tímto účelem si vyžádala informace od národních standardizačních orgánů. Komise v lednu také řekla, že prověřuje, zda je OOXML dostatečně interoperabilní s produkty konkurence.

Mark Shuttleworth

link

Ostrá kritika byla slyšet z úst Marka Shuttlewortha. Říká, že ISO nedostálo své zodpovědnosti: „Je smutné, že ISO nechtělo uznat to, že proces schvalování závažně selhával. Když máte proces postavený na důvěře a tato důvěra je zneužita, ISO by mělo proces zastavit. ISO je parta starých inženýrů a všechny tyhle věci jsou nudné, takže je třeba mnoho nadšení... pak najednou přijde velká investice a spousta lobování, a tak získáte umělé výsledky.“ Mark trvá na tom, že OOXML nepatří mezi ISO standardy jako HTML, PDF a ODF. Podle jeho názoru je jednoznačnost, shoda názorů a skutečná víra v to, že více organizací může standard implementovat, tím, co utváří dobrý standard. Dále se Marka zeptali, jaký je jeho postoj k implementaci OOXML: „Nebudeme investovat do snah přiblížit se implementaci mizerně definovaného standardu. Pokud se dostaneme blízko k implementaci, Microsoft jen posune cílovou čáru o kus dál. Microsoft se necítí být vázán standardem.“ Mark nicméně nevěří, že toto vítězství zpomalí rozšiřování Linuxu na desktopu, a říká, že aplikace s podporou ODF se budou dále rozšiřovat.

FFII

link

FFII, které se v minulosti proslavilo bojem proti softwarovým patentům, vydalo tiskovou zprávu jako reakci na schválení OOXML. Následuje překlad některých částí této zprávy:

Členům ISO se nepodařilo neschválit formát Open XML. Microsoft zkompromitoval ISO během svého spěchu za účelem získání oficiálního razítka pro svůj Office OpenXML, během čehož používal neférových praktik jako zaplňování komisí v několika zemích nebo politických zásahů ze stran ministrů. [...] Honička za Open XML začala přijetím OpenDocument formatu jako ISO standardu pro kancelářské dokumenty (ISO 26300:2006). Otevřený standard ODF je považován za nebezpečí pro trh monopolistického Microsoftu spolu s jeho vlajkovou lodí v podobě produktu Microsoft Office. Vlády po celém světě přecházejí na ISO standard ODF jako výchozí formát pro kancelářské formáty. [...]

Laurent Richard z belgické Association Electronique Libre říká: „Válka o kancelářské formáty souborů teprve začíná. Skutečnou válkou bude nasazování OOXML vládami a jejich občany, kteří si budou muset znovu koupit Microsoft Office, aby zjistili, co státní správa dělá. Budeme žádat Evropskou komisi o důkladné prověření formátu a záruku, že konkurenti mohou dosáhnout 100% interoperability s Microsoft Office, což není možné se současným pseudostandardem OOXML.“

Pieter Hintjens z Evropské asociace softwarového trhu říká: „Nikdo nechce standardy, které si můžete koupit. Microsoft si koupil standard u ECMA, nyní si koupili ISO. Komu se to líbí?“

Tisková zpráva dále obsahuje prohlášení zástupce OpenForum Europe (jejich vlastní zpráva), zakladatele kampaně <NO>OOXML (jejich vlastní zpráva) a architekta softwarových řešení z Red Hatu.

Brian Jones

link

Brian Jones z Microsoftu ve svém blogu zhodnotil výsledky schvalovacího procesu. Považuje je za ukázku všeobecně dobrých pocitů, které mají národní organizace z pokroků za posledních šest měsíců. Říká, že je nyní čas zaměřit se na vývoj nástrojů, které budou vývojáři potřebovat pro práci s OOXML. Také oznamuje, že po instalaci rozšíření bude v MS Office možné nastavit ODF jako výchozí formát (stejně tak bude možné nastavit staré binární formáty), ale věří, že většina lidí použije OOXML. Na závěr si myslí, že válka formátů právě skončila. Za pozornost stojí také Brianova reakce na norské „ANO“ (čtěte v souvislosti s pohledem druhé strany, který Brian označil za FUD).

KDE a Wikimedia spolupracují

link

Organizace KDE e.V. a Wikimedia Deutschland otevřely společné prostory v německém Frankfurtu. Organizace sice pracují každá na odděleném místě trhu, nicméně sdílejí cíl: svobodnou kulturu. Kancelářské prostory nejsou jen organizačním vylepšením pro KDE e.V., ale zároveň došlo k zaměstnání prvního pracovníka: administrativního asistenta, který například pomůže při organizaci vývojářských setkání, kterých je jen na tento rok plánováno osm. Sebastian Kügler tyto události okomentoval slovy: „Věříme, že kombinace Svobodného softwaru a Svobodného obsahu je nejen prospěšná, ale je dalším logickým krokem směrem k dospělé a organizované komunitě Svobodné kultury.“ Wikimedia zase oceňuje náklady ušetřené díky této spolupráci - budou se moci snáze sdílet prostředky i zkušenosti.

Pokroky open source grafických ovladačů

link

AMD

link

U AMD jsou tentokrát dvě novinky. Na Apríla byla vydána zrevidovaná verze dokumentace k procesorům R500. Verze 1.3 obsahuje dodatečné informace o příkazovém procesoru (Command Processor). Druhou věcí, ke které má nyní komunita více dokumentace, je fungování PowerPlay (správa výkonu). Předtím byly dostupné jen informace o registrech, což není postačující. Alex Deucher z AMD zařadil patch přidávající funkci "Dynamic Clocks", která umožňuje jak dynamickou změnu frekvence, tak statické nastavování. U některých karet byla tato funkce přístupná už přes video BIOS a Dynamic Clocks nejsou tak vymakané jako PowerPlay, každopádně je pěkné to v xf86-video-ati mít.

NVIDIA

link

Mnoho úsilí v Nouveau je nyní věnováno kartám řady NV5x (GeForce 8 a 9). Pracovalo se na vyjasnění funkčnosti kódu převzatého z nv, nastavování režimů obrazovky a také se provádělo nějaké zpětné inženýrství, aby se rozchodilo OpenGL. Jeden z vývojářů napsal testovací program, který může s kartou přímo komunikovat a zajistit tak vykreslování trojúhelníků navzdory tomu, že zatím schází podpora Direct Rendering Managementu pro tuto řadu karet. Podstatně lépe to ale vypadá s kartami na bázi NV4x - tam zbývají dva velké problémy. První je to, že se ke správě paměti nepoužívá správa paměti přes TTM, což má dříve či později za následek pád programu. Druhou věcí je pak skutečnost, že se při vykreslování vždy musí hned cpát data do GPU. Nejvýhodnější je přitom, aby se data posílala po várkách, takže je nyní znatelný úbytek výkonu. Dobrou zprávou na závěr je to, že se podařilo získat studenty, kteří budou Nouveau vylepšovat v rámci Google Summer of Code. Těšit se tak můžeme na suspend/resume u NV4x, Gallium3D backend pro čipsety NV2x a snad i podporu XvMC.

Gentoo Linux 2008.0 Beta 1

link

Vyšel Gentoo Linux 2008.0 Beta 1 - s drobným zpožděním kvůli osobním problémům vývojářů, ale přece. I tentokrát prý vývojáři zvažovali splnění podmínek Linux Standard Base, které vyžadují přechod na RPM a zařazení X11 do základních částí Gentoo Linuxu (starý aprílový žert), ale řekli si, že ne. Dostupné jsou minimalistické instalační CD, univerzální instalační CD a živé CD a DVD. Nyní je důležité pomoci hlášením chyb, aby bylo co nejdříve možné vydat druhou betu.

gentoo gentoo

PUD GNU/Linux 0.4.8.6 LXDE Edition

link

PUD GNU/Linux je tchaj-wanské malé živé a instalační CD, které je postavené na bázi Ubuntu s nápady převzatými z LAMPPIXu a Damn Small Linuxu. Edice LXDE předvádí prostředí Lightweight X11 Desktop Environment ve verzi 0.3 a používá instalátor a balíčky z Ubuntu 8.04. Účelem prostředí LXDE je nabídnout co nejvíce při nízkých nárocích na systémové prostředky. Systém je k dispozici v angličtině, zjednodušené čínštině a tradiční čínštině.

pud

Slackware Linux 12.1 RC1

link

Vývojový strom Slackwaru dosáhl do stavu RC1 - stále zbývá nějaká práce. Slackware "current" nyní používá jádro 2.6.24.4, glibc 2.7 a GCC 4.2.3. Výchozím prostředím je KDE 3.5.9 a používá se vývojové sestavení xorg-serveru 1.5. Jako obvykle není release candidate k dispozici v podobě instalačních CD/DVD, ale existují neoficiální obrazy. Zároveň vyšel Bluewhite64 Linux 12.1 RC1 (neoficiální port na x86-64).

Distribuční rada: základy používání Xnest

link

Xnest je nástroj, se kterým můžeme otevřít novou relaci X11 v okně uvnitř jiné relace. Může se nám to hodit k testování nových grafických prostředí, když se nám nechce spouštět skutečnou novou relaci. Základní příkaz:

Xnest -ac -geometry 800x600 :1 &

Pomocí -ac si zajistíme možnost benevolentního přístupu k serveru a s -geometry nastavujeme rozlišení virtuální obrazovky. :1 pak určuje číslo displeje (:0 už je typicky zabrané současným displejem). Nyní můžeme nechat například spustit nové KDE s odděleným profilem (v /tmp):

HOME=/tmp DISPLAY=:1 startkde

A výsledek může vypadat takto - všimněte si, že nefunguje hardwarová akcelerace OpenGL (čímž nevylučuji, že to s jinými ovladači nebo nastavením možné je):

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

7.4.2008 09:39 pet
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční rada
A celé naráz se to píše takto:

xinit /bin/bash -c "HOME=/tmp startkde" -- /usr/bin/Xnest -ac -geometry 800x600 :1 &

;-)
7.4.2008 11:07 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
Rozbalit Rozbalit vše :1 není relace
:1 je (číslo) displaye. Relace (X11 session) je trochu něco jiného.
Luboš Doležel (Doli) avatar 9.4.2008 20:44 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: :1 není relace
Opraveno, díky.
7.4.2008 14:45 Ignor (budoucí Chocolate Bear)
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
Ještě by to chtělo vymyslet jak zařídit, aby se k xnestovanému prostředí dostaly i ty klávesové zkratky, které používá správce oken v normálním běžícím sezení. Tedy aby např. alttabování přepínalo okna uvnitř Xnestu a ne Xnest a další okna. Ve VirtualBoxu to tak funguje.
dayvee avatar 7.4.2008 19:50 dayvee | skóre: 4 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
to znamena aby to pro sebe sebralo celou klavesnici a systemu to nenechalo ani tuk ... tak jak to dela mj. VBox (a me to uprimne docela vadi, pri nejmensim bych si to chtel nastavit)
debian was first announced on my 3rd birthday :)
7.4.2008 16:41 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
Přechod gentoo na rpm? wtf? cože? to přee nejde...
Ale zařazení x11 do základu bych bral, a taky by to chtělo binárky, např. binárku kde bych potřeboval...
Your rice wet, you fucked up.
regnarg avatar 7.4.2008 17:40 regnarg | skóre: 20 | blog: rm -rf /this/blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
Je to hezký vtip, ale specifikace LSB nevyžaduje přechod systému na RPM, jen podporu RPM balíků, a to ještě v nějakém zjednodušeném rozsahu
S láskou se nerodíme, ale s láskou se stáváme lidmi. --Simone De Beauvoirová
20.5.2008 20:47 czbeo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
Ale dyt gentoo podporuje rpm. Jednu to pri instalaci pouzilo njaky rpm converter bo co.

--

13 let, IQ 147, Gentoo user, C++ level: 12 lekce knihy Mistrovství v C++
9.4.2008 16:49 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
x11? to je v portage, ale na spouste stroju, ktere spravuju ho neemerguju, protoze pro nej neni nejmensi duvod. Co s x11 na pocitaci, ktery nema ani monitor, ani klavesnici a pokud se neco nepokazi, tak se k nemu zadny clovek neloguje (a kdyz se neco pokazi, tak zase je lepsi jit k jadru veci, nez koukat, kde nekdo udelal ikonku, nebo rotujici kostku).

A to ani nemluvim o ruznych embeded zarizenich, ze ...
7.4.2008 20:05 cyclope | skóre: 10
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
uvital bych viice podrobnostii o tom slackware 12.1, jako slackwarista jsem velice zvedav.

podivat se ovsem muzu i jinam, toto beru jako upozornenii, ze slackware 12.1 je ve stadiu vyvoje a jiz je RC1 :)

jakoze jetam zminka o xorg 1.5, by me zajimala podpora dri pro starsi ATI chipy, jelikoz jsem mival dost problemy dri rozchodit na mem starem laptopu s ATI kartou
Nula neni obycejne nic. Je to nic opirajici se o zelezny zakon sve nezbytnosti.
7.4.2008 22:00 Honza "tux" Friesse | skóre: 15 | blog: Tuxův blog | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
Taky se na Slackware 12.1 docela těším, protože by mohl nahradit mnou nyní používanou 10.1 (pro rejpaly, ano opravdu nemusím mít ty nejžhavější novinky). Z changelogu celkem jasně vyplívá, že revoluce v podobě 12.0 už se udála a 12.1 bude jen evoluční, odladěná k dokonalosti (což je u Slackware xx.1, xx.2 víceméně standard).
Jakub Lucký avatar 7.4.2008 20:42 Jakub Lucký | skóre: 40 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
Brian Jones

Brain Jones z Microsoft
Předpokládám, že to spíš bude překlep, než hlavní mozek celého Microsoftu...
If you understand, things are just as they are; if you do not understand, things are just as they are. (Zen P.) Blogísek
Luboš Doležel (Doli) avatar 7.4.2008 20:46 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
Opraveno, díky.
Jakub Lucký avatar 7.4.2008 22:48 Jakub Lucký | skóre: 40 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
A já děkuju za Xnest ;) Moc dobrá vychytávka...
If you understand, things are just as they are; if you do not understand, things are just as they are. (Zen P.) Blogísek
7.4.2008 22:19 zajca | skóre: 2 | blog: zajca
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
měl bych dvě věci. Nedávno jsem potřeboval jeden dokument upravit u známého, protože jsem v něm měl chybu tak jsem mu do woken hodil přenosnou verzi ooo dokumet byl vytvořený pod linuxem uložený v ODF, ale když jsem ho otevřel na ooo portable pod win tak byl celkem hodně rozházený a nedal se použít. předpokládám, že to bylo asi fonty. proto jaký mám použít font aby byl dokument použitelný jak pod win tak pod linuxem zároveň (patkový).

a Druhá věc AMD grafiky. Jak to vypadá s podporou HW akcelerace videa? už běhá pod linuxem? chtěl bych jít do desky co má intergované GPU 780G.
dycky si říkám, proboha proč lidi píšete tak dlůhé blogy a pak neco začnu psat a nakonci si říkám k*rva to je dlůhé.
michich avatar 7.4.2008 22:47 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
Fonty Liberation mají schválně stejné rozměry jako Arial a Times New Roman.

Jestli se ti dokument změnou fontu rozházel tak, že byl nepoužitelný, možná používáš nesprávné postupy.
7.4.2008 23:04 zajca | skóre: 2 | blog: zajca
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
ten dokumet jsem exportoval hlavně do PDF ale potřeboval jsem ho rychle upravit. nevím jistě jestly to bylo fontem. použil jsem FreeSerif. postupy nevím přesně co tím myslíš v dokumentu byl jeden typ písma jedna velikost a nadpisy ze stylů a formátování a celkem dost obrázků.
dycky si říkám, proboha proč lidi píšete tak dlůhé blogy a pak neco začnu psat a nakonci si říkám k*rva to je dlůhé.
7.4.2008 23:52 TIGER
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
Vsadím krk na to, že stránka měla špatný formát oproti originálu ... tím myslím okraje stránky, tím se to celé rozhodilo. Nejednou se mi stalo, že formát stránky se do dokumentu neuložil a v jiném systému (nemuseli to ani být Wokna) se to celé rozhodilo. Po nastavení správných okrajů se to srovnalo. I když jak nad tím tak přemýšlím, nemuselo to být neuložením formátu stránky nýbrž používáním různých verzí OO.
8.4.2008 01:10 Luke7
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
...a to je přesně to proč už všechno píšu v TeXu...
8.4.2008 14:12 zajca | skóre: 2 | blog: zajca
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
verzí by to mohlo být taky protože v alfa vezích Ubuntu je i nějaká beta OOO 2.4 a portable verze byla 2.3.x. A okraji stránek to mohlo být taky, protože jsem je musel mít jiné.

To je možných problémů až je mě z toho blbě.
dycky si říkám, proboha proč lidi píšete tak dlůhé blogy a pak neco začnu psat a nakonci si říkám k*rva to je dlůhé.
michich avatar 8.4.2008 11:29 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
Těmi postupy jsem myslel třeba důsledné používání stylů. U těch obrázků si zase rozmyslet, k čemu je ukotvím a proč. Nevím, co konkrétně se stalo, že to bylo "nepoužitelné".
8.4.2008 14:15 zajca | skóre: 2 | blog: zajca
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
no prostě text a obrázky nebyly na svém místě byly posunuté. teď nevím jestly byli o pár řádků níže nebo víše. Nemůžu sem dát screen ani dokument porušil bych licenční ujednání.
dycky si říkám, proboha proč lidi píšete tak dlůhé blogy a pak neco začnu psat a nakonci si říkám k*rva to je dlůhé.
11.4.2008 12:43 martyone | skóre: 18
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 14/2008
Xnest je překonaný, používejte Xephyr.
"""Unlike Xnest it supports modern X extensions ( even if host server doesn't ) such as Composite, Damage, randr etc (no GLX support now). It uses SHM Images and shadow framebuffer updates to provide good performance."""

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.