Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Pokračující vývoj Ubuntu Linuxu se projevil v podobě Ubuntu 8.04 Alpha 6 - zároveň vyšly i přímo příbuzné distribuce: Kubuntu, Edubuntu, Xubuntu a Ubuntu Studio. Vyšlo také Mythbuntu 8.04 Alpha 3 - pozor, není kompatibilní s Mythbuntu 7.10, ani s jinými distribucemi na bázi MythTV 0.20.2. Dalším derivátem Ubuntu je Kiwi Linux 8.03 nabízející maďarskou a rumunskou lokalizaci. Na závěr je tu Elive 1.6 (vývojová verze) s Icedove 2.0, jadernými moduly pro Eee PC, vylepšeným bootovacím systémem pro běh v režimu live, upravenými funkcemi pro podporu Windows a dalšími novinkami.
Válečné tažení lidí okolo BusyBoxu proti všem, kteří neoprávněně distribuují tento produkt, zaznamenalo další vyhranou bitvu. Software Freedom Law Center dosáhlo mimosoudního vyrovnání s firmou High-Gain Antennas. Žalující strana obnoví právo firmy produkt dále distribuovat pod GPL a firma bude mít odborníka, který bude hlídat, aby se podobná situace neopakovala. Dále zveřejní zdrojový kód upraveného BusyBoxu a žalující straně zaplatí blíže neurčenou náhradu škod. Spor začal v druhé polovině listopadu, když High-Gain Antennas odmítlo napravit situaci po dobrém.
Zatímco rozšiřování Linuxu na běžné desktopy bylo vždy obtížné, v současnosti můžeme vidět jeho rostoucí úspěch na levných desktopech, noteboocích a různých přenosných zařízeních. IBM, které v roce 2004 opustilo trh s desktopovými počítači, oznámilo plány na dodávání linuxových desktopů na rozvojové trhy. Samotný hardware budou zajišťovat partneři polského LX Polska a rakouského VDEL. O softwarovou stránku se postará Red Hat, přičemž počítače budou vybaveny kancelářským balíkem IBM Lotus Symphony. Očekává se, že počítače budou směřovat především do Ruska. Tamní Ministerstvo obrany, letecká společnost Aeroflot a Alfa Bank předem projevily zájem.
Minulý rok jste se mohli doslechnout o tom, že nigerijská firma Lagos Analysis Corp. žaluje OLPC kvůli speciální klávese sloužící k přepínání jazykových variant klávesnice. Důvodem byl patent, který se ovšem překvapivě věnuje vzhledu takové klávesnice, a ne samotné funkčnosti. Nigerijský úřad pro registraci ochranných známek a patentů nyní zaslal právníkům OLPC informace, které se týkaly toho, zda patent i nadále platí. V současnosti už by za normálních okolností byl patent neplatný. Ukázalo se, že nejsou doklady o prodloužení patentu, což je zajímavé vzhledem k tomu, že žalující strana dodala k soudu dokumenty ukazující opak. Tyto dokumenty datované 21. listopadu 2007 tvrdí, že 15. srpna téhož roku došlo k rozšíření platnosti. 21. listopad je zajímavý den, protože hned den na to byla podána žaloba na OLPC. Závěr zatím není jistý, ale připomeňme, že by to nebylo poprvé, kdy se člověk z firmy Lagos Analysis Corp. dopustil podvodu.
Rozruch okolo ženevského jednání o OOXML stále neustal a ozývají se hlasy, že jednání proběhlo v rozporu s pravidly. Andrew Updegrove stojí za tím, že podle pravidel není možné, aby se v tomto hlasování zohledňovaly hlasy zemí s (nižším) oprávněním typu "O", díky kterým bylo nakonec hromadně schváleno přibližně 80 % navrhovaných změn. Alex Brown, který v Ženevě rozhodoval, si stojí za svým, že má na tento postup právo. S přihlédnutím k tomu, že ve změnách, které byly schvalovány obvyklým způsobem (tedy jedna po druhé), bylo nutné provádět další úpravy, se zdá obzvláště nevhodné, že k hromadnému přijetí bez projednávání došlo.
Frank Farance, který vedl americkou delegaci, se nechal slyšet, že ve specifikaci OpenXML budou pravděpodobně stovky defektů, pokud bude přijata v aktuální podobě. Dále řekl, že za 25 let, co se věnuje oblasti standardů, neviděl, aby se použil podobný postup, kdy jsou změny přijaty bez patřičné diskuze. Na závěr z lehce jiného soudku: Patrick Durusau, který je členem amerického výboru V1 (doporučování postupu místnímu standardizačnímu orgánu), vyjádřil svou podporu pro OOXML: „Jakožto jeden z tvůrců [příští verze] OpenDocumentu si myslím, že je ku prospěchu OpenDocumentu, když je veřejně diskutován formát, který používá MS Office.“
SystemRescueCd je záchranný systém na bázi Gentoo Linuxu. Umožňuje provádění různých úkonů, jako je úprava diskových oddílů nebo obnova souborů z poškozených souborových systémů. Aktuální verze 1.0.0 nyní funguje i na systémech i486, přidává alternativní 64bitové jádro (a aktualizuje běžné jádro, které je rozšířené o podporu Reiser4) a nasazuje nové verze u svých hlavních programů (TestDisk, GParted a NTFS-3G). Novinkou je podpora souborového systému brtfs (verze 0.12), síťový ovladač Attansic/Atheros nebo nové ovladače a firmware pro WiFi karty.
Linux Mint 4.0 KDE sice neobsahuje KDE 4, ale má zajímavě řešené hlavní menu. Nabízí stejné nástroje jako ostatní varianty této distribuce: tedy mintInstall integrovaný se softwarovým portálem, díky kterému lze snadno provádět instalace, mintUpdate, který vizuálně odlišuje původ balíčků podle důvěryhodnosti zdroje, a mintDesktop pro úpravu některých nastavení v systému (např. spouštěcí obrazovky pro Amarok a další programy). Dále integruje Liberation Fonts (náhrada Red Hatu za písma firmy Microsoft) a Compiz Fusion. Aby se systém vešel na CD, byly bohužel odstraněny různé programy - mezi nimi je Inkscape, OpenOffice.org, GIMP, Kaffeine a další.
Linux-EduCD je polské dílo vystavěné na bázi PCLinuxOS (doposud to vždy bylo Ubuntu). Je to systém určený pro školy v Polsku. Obsahově se zaměřuje na vzdělávání, grafiku, kancelářskou práci a multimédia. Tato verze obsahuje nové grafické konfigurační nástroje, možnost vytváření vlastního obrazu živého systému, lepší podporu pro tiskárny HP a WiFi karty. Distribuce je vybavena prostředím KDE 3.5.8 s OpenOffice.org 2.3.1, PVM, GNU Octave 3, Mozilla Firefoxem 2.0.0.12, Operou 9.25 a také VirtualBoxem 1.5.2.
Konzole, ačkoliv na první pohled graficky nudná, se dá použít pro prohlížení obrázků, přehrávání filmů a další věci. My se podíváme na prohlížení PDF dokumentů. fbgs je skript, který přijímá PDF dokumenty, vykreslí je do dočasných rastrových obrázků pomocí GhostScriptu a poté použije fbi pro jejich zobrazení na framebufferu. Nejjednodušší použití by vypadalo následovně:
fbgs soubor.pdf
Nemusí nám ovšem vyhovovat rozlišení generovaných obrázků (výchozí hodnota je 75 dpi) - můžeme jej zvednout na 100 (-l
), 120 (-xl
) nebo 150 (-xxl
) dpi. Ukázka se 120 dpi a generováním v barvách (-c
- standardně se generuje černobílý obrázek):
fbgs -xl -c soubor.pdf
Posledním možným argumentem skriptu je -p
pro určení hesla pro soubory, které to vyžadují.
fbgs -p tajne soubor.pdf
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
ioctl VT_GETSTATE: Neprípustný argument (not a linux console?)
# show pages if [ -z "$DISPLAY" ]; then fbi $fbiopts -P $DIR/ps*.tiff else kuickshow $DIR fia funguje jak v consoli, tak i v konsoli