Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Debian GNU/Linux 4.0r3 opravuje bezpečnostní chyby a jiné závažné problémy; dále byl odstraněn flashplugin-nonfree. Nexenta Core Platform 1.0 představuje OS kombinující jádro OpenSolarisu s programy GNU (Ubuntu Dapper). Mythbuntu 8.04 Alpha 2 je Ubuntu přetvořené v PVR systém na bázi MythTV. Vyšlo FreeBSD 7.0-RC2, konečná verze je za rohem. V Thajsku vyvinuli LinuxTLE 9.0 neboli moderní systém na bázi Ubuntu s plnou podporou pro thajštinu. Dreamlinux 3.0 Beta 3 přidává gThumb (místo GQview), Pidgin, NdisWrapper, WineQ a Wine Doors, dále pak nová témata pro GDM a další věci.
LiMo (Linux Mobile) Foundation, která už existuje rok, představila 18 mobilních telefonů, jež běží na linuxové platformě této organizace. Mnoho z těchto 18 modelů je už dostupných na trhu, některé jsou však pouze referenční návrhy. Jedním z telefonů je zakulacené véčko Motorola U9 v černé nebo tmavě červené barvě s vnějším OLED displejem. Některé telefony např. nabízejí podporu WiFi, další zase velký displej či výstřední design. Druhou novinkou je rozšíření LiMo Foundation o devět nových členů, čímž se počet rozšiřuje na úctyhodných 32. Novými členy jsou Access (japonská softwarová společnost, která stojí za mobilní platformou Access Linux Platform), AMD, Orange, Samsung SDS (Samsung sám o sobě již členem je), STMicroelectronics (který chce integrovat LiMo do svých procesorů Nomadik) a několik dalších méně známých jmen. Prezident LiMo Foundation považuje tyto novinky za důkaz toho, že LiMo je sjednocující silou v oblasti Linuxu na mobilních zařízeních.
Dva miliony dětí ze základních škol na Srí Lance by se měly dočkat notebooků OLPC. Notebooky by se v rámci pilotního projektu, který je financován Světovou bankou, měly dostat do devíti provincií a měly by fungovat jako výukový nástroj. Byla založena organizace OLPC Lanka Foundation, která se postará o implementaci tohoto velkého projektu - bude se starat o dodání výrobků do rukou dětí v odlehlých oblastech. V těch sice není dostupné připojení k Internetu, ale ani to nezabrání dětem ve sdílení svých prací a v komunikaci, neboť počítače spolu mohou komunikovat přes "mesh" síť s relativně velkým dosahem.
Když už si všichni mysleli, že se SCO Group je definitivně amen, objevila se zpráva, podle které Steve Norris & Co. Capital Partners (SNCP) hodlá do firmy investovat 100 milionů dolarů. SNCP převezme vládu nad společnosti, provede reorganizaci a učiní ji soukromou (akcie mají nyní hodnotu pouhých 6 centů). To by mělo SCO dostat ze stavu bankrotu. Zároveň přišla zpráva, že mnohými nenáviděný Darl McBride odejde z funkce prezidenta. Co však veřejnost skutečně šokovalo, je záměr investorů pokračovat ve stávajících soudních sporech. To znamená, že Novell, IBM a AutoZone mají zase na nějakou dobu o zábavu postaráno. SCO totiž slibuje, že bude ještě agresivnější.
Sun se po měsíci odhodlal k dalšímu odkoupení významného open source hráče - tentokrát firmy Innotek, která stojí za populárním virtualizačním programem VirtualBox. Innotek je německá firma se sídlem ve Stuttgartu a s pobočkami v Drážďanech, Berlíně a v Rusku. Sun má pochopitelně v plánu produkt dále rozšiřovat: dobře doplňuje Sun xVM Server, který nachází své místo např. v datacentrech, zatímco VirtualBox na desktopech a noteboocích. VirtualBox podporuje procesory x86, z hostitelských systémů Linux, Solaris, OS X a Windows, přičemž pod ním může běžet ještě celá řada dalších OS (jako DOS nebo NetWare).
Zatím poslední betaverze Mandriva Linuxu přináší několik vylepšení, která stojí za pozornost. Prvním je rozpoznávání ostatních distribucí při instalaci, což je jedna z funkcí, které si uživatelé přáli - rozpoznané distribuce jsou přidávány do bootovacího menu. Pokud věříte, že v případě problémů dokážete zavaděč systému opravit, můžete začít testovat. Druhou novinkou je dokončení přechodu na NTFS-3G, který je nyní výchozí volbou pro oddíly s NTFS. Změn se dočkal
rpmdrake
, který má několik nových funkcí a různá vylepšení uživatelského rozhraní. Na závěr proběhly úpravy mkinitrd initramfs (přechod na 6.0.28), což mohlo zavést nové chyby - na ochotných uživatelích je testovat a případně je nahlásit.
Parted Magic 2.0 má v sobě nový program VisParted - fork GPartedu, který přidává nové funkce jako změnu popisku souborového systému nebo vymazání disku pomocí několika kliknutí. Na ploše jsou automaticky vytvářeny ikony připojených souborových systémů a systém má přepracované bootovací menu (stiskem F1 zobrazíte všechny možnosti). Jako bonus můžete z CD přistupovat na Internet (byl také přidán Firefox). Aby bylo možné systém rozšiřovat o další funkce, vývojáři připravili jednoduchý balíčkovací systém založený na 7zip.
Vyšel SLAX 6.0.0 ve 28 jazykových verzích (včetně češtiny). Protože instalace živých distribucí na USB disky je čím dál tím populárnější, autor se rozhodl kromě ISO souborů vydat také TAR soubory. Obsah TAR souboru můžete snadno rozbalit na disk a pak už jen spustit příslušný skript (
bootinst.sh
nebo liloinst.sh
), který zajistí, že je možné disk nabootovat. Při používání SLAXu z TARu si můžete všimnout, že veškeré změny, které v systému uděláte, jsou permanentní, a to i když je souborovým systémem třeba VFAT.
OpenSolaris Developer Preview 2 je další ukázkou projektu Indiana. pkg
ukazuje průběhy operací, podporuje ověřování a přírůstkovou aktualizaci katalogu. ksh93
se stal výchozím systémovým shellem s tím, že Bash zůstává na pozici výchozího uživatelského shellu. Byl zaveden /usr/has/bin
a vi
nyní odkazuje na Vim. Na server pkg.opensolaris.org přibylo několik nových balíčků, včetně OpenOffice.org 2.3.1. Na živém CD pak najdete Java Runtime Environment a několik nových ovladačů - mezi nimi je nvidia, nvsata, Realtek 8180L 802.11b, Ralink RT2500 802.11b/g Wireless a další. Čtěte také postup aktualizace.
snapscreenshot
je program pro přípravu screenshotů textových konzolí. Bohužel nefunguje úplně spolehlivě (kazí barvy a občas česká písmena), nicméně někdy se hodit může. Je třeba ho pouštět z konzole (z X mi nefungoval) a standardně udělá naráz screenshot všech konzolí (do formátu TGA).
./snapscreenshot > snap.tga # Toto spouštíme jako root convert snap.tga snap.gif # Převedeme do rozumnějšího formátu
Pokud chceme vyfotit jen druhou konzolu, stanovíme, že chceme fotit od druhé konzole (--firstwin 2
), jednu konzolu (-c1
) a na výsledném obrázku pak bude jediná na řádku (-x1
). Tedy:
./snapscreenshot --firstwin 2 -c1 -x1 > snap.tga
Výsledek pak může vypadat takto. Další možnosti najdete v nápovědě programu (parametr --help
).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
/usr/has/bin
?
/usr/has/
jsou tradiční unixové tooly a v /usr/
jsou gnu nástroje? Chápu to správně?
My, kteri preferujeme kvalitu pred kvantitou misto PATH=/usr/gnu/bin:/usr/bin:... budeme odsouzeni k PATH=/usr/has/bin:/usr/bin:...Muhahahehehihi