Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Bola vydaná 1. beta verzia openSUSE 11.0, ktorá obsahuje posledné vydanie KDE 4.0.3, ako aj KDE 3.5 a Gnome 2.22. YaST bol portovaný na Qt4, obsahuje nový inštalátor a rýchlejší balíčkovací management. O ďalších novinkách sa môžete dočítať v oficiálnom oznámení. Takže testujte a hláste chyby.
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs
Appropos, da se v nejakem distru doinstalovat vyvojove KDE4
Appropos, da se v nejakem distru doinstalovat vyvojove KDE4 aniz by se to mlatilo s KDE3?Gentoo ... tedy s tím současným používáním, mno, chlapci tam mají takový divný blok kódu, který odmítá spustit KDE, pokud je nastavena proměnná KDEHOME anebo pokud ~/.kde je cokoliv jiného než symlink, přičemž tento symlink si to mění dle svého gusta pokoušel jsem se jim navrhnout patch, který se IMO chová poněkud slušněji, ale nezadařilo se, neb jsem jen hloupej n00b, kterej nechápe vyšší smysl jejich božského kódu ale dá se s tím žít (hm, s obojím
tak z Fedory na osuse urcite nepresedlamNo ještě aby
glxgears
o více jak 30%, novější ovladač grafiky (X3100) se hned pozná No na LinuxEXPU jim efekty v KDE4 chodily hezky.cože? oni předváděli efekty? - a to jsem myslel, že jsem usnul jen na jedné přednášce ... 8-)