Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Pomaly ale iste sa blíži vydanie prvých kúskov hardvéru s operačným systémom MeeGo – vývojári pre Maemo ale stále nelenia a tak sa dnes pozrieme na ďalší zaujímavý softvér pre túto platformu: Navigácia; zábava cestou do práce; akčné hry a stratégie; logické hry; emulátory; Easy Debian.
N900 je spolu s Maemo 5 na trhu už skoro pol roka, Maemo ako také oveľa dlhšie. Práca so systémom od výrobcu je síce fajn – väčšina ľudí si ale N900ku zrejme kúpi skôr kvôli rozšíriteľnosti ďalšími aplikáciami. V dnešnom pokračovaní seriálu o N900 sa teda pozrieme na to, čo zaujímavé je možné do tohoto „mobilného počítača“ doinštalovať – a aké sú možnosti si tieto zaujímavosti vytvoriť vlastnoručne.
Pozorný čitateľ AbcLinuxu.cz už iste zaznamenal, že osud systému Maemo 5 je už spečatený a Nokia s ním zrejme v ďalších prístrojoch už nepočíta. Miesto neho sa už pracuje na systéme MeeGo. Napriek týmto skutočnostiam sa v dnešnom diele seriálu o N900 pozrieme na to, ako vyzerá systém Maemo 5 vo vnútri.
Prvé dve časti miniseriálu o Nokii N900 boli orientované skôr na vlastnosti prístroja pre bežného používateľa. Mnohých čitateľov AbcLinuxu ale asi bude zaujímať, ako vyzerá N900 zvnútra – čo sa týka hardvéru aj softvéru. Tento článok je určený presne pre nich – pozrieme sa na elektroniku vo vnútri N900.
Napriek tomu, že vo svete mobilných telefónov je Maemo novým operačným systémom, jeho prvá verzia bola vydaná v roku 2005 spolu s tabletom Nokia 770. Žiadna z predchádzajúcich verzií však priamo nepodporovala mobilné hovory. V tomto pokračovaní seriálu o N900 teda zistíme, nie len ako je na tom N900 ako multimediálny minipočítač – ale aj to, kam sa v ňom dostala podpora bežných telefónnych funkcií.
Po niekoľkotýždňovom odklade sa do predaja dostáva linuxová Nokia N900 – do veľkej miery nasledovník modelovej rady predchádzajúcich „Maemo tabletov“ Nokia 770, N800 a N810. Na rozdiel od nich však ide o masovejšie zameraný produkt, čoho dôkazom je aj to, že ako prvý z tejto rady sa oficiálne predáva aj na trhoch Českej a Slovenskej republiky.
Tiskni
Sdílej: