abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 06:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze 1.26.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku svém na blogu věnuje Thomas Haller.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 13:00 | Zajímavý software

Laboratoře CZ.NIC zveřejnily software DNS Probe. Jeho úkolem je zachycovat DNS provoz na síťovém rozhraní (UDP i TCP), párovat DNS dotazy s příslušnými odpověďmi a exportovat konsolidované záznamy o každé jednotlivé DNS transakci, která se v síťovém provozu vyskytla.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 08:00 | Nová verze

Byla vydána verze 2.2.0 svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 01:11 | Nová verze

Správce oken IceWM (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.7.0. Přehled novinek, vylepšení a oprav na GitHubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
12.7. 01:22 | Komunita

Před dvěma lety se Andrew Kelley rozhodl naplno věnovat se svému koníčku, tj. vývoji open source programovacího jazyka Zig (GitHub). Opustil své dobře placené místo v OkCupid a vytvořil si účet na Patreonu. Včera představil nadaci Zig Software Foundation zastřešující propagaci a další vývoj tohoto programovacího jazyka. Podpořit ji lze na GitHub Sponsors (aktuálně 66 % z měsíčního cíle 8 600 $).

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
11.7. 22:11 | Nová verze

Byla vydána verze 2.0.10 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Nově využívá nedávno vydaný Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.0.

Ladislav Hagara | Komentářů: 10
11.7. 13:00 | Komunita

Letošní konference linuxových instalatérů Linux Plumbers Conference (LPC 2020) proběhne online ve dnech 24. až 28. srpna. Vývojáři Linuxu by měli probírat také podporu programovacího jazyka Rust v linuxovém jádru [Hacker News].

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
10.7. 17:00 | Nová verze

Multiplatformní open source počítačová hra Minetest byla vydána ve verzi 5.3.0. Jedná se o hru inspirovanou Minecraftem.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
10.7. 15:22 | IT novinky

Mezinárodní organizace pro sledování rotace Země a referenčních systémů (IERS) oznámila (Bulletin C 60), že letošní rok bude opět bez přestupné sekundy. Poslední vkládání přestupné sekundy proběhlo v prosinci 2016.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
10.7. 02:22 | Zajímavý projekt

Lze si počítačovou klávesnici navrhnout a následně vytisknout na 3D tiskárně? I spínače? James Stanley se rozhodl, že to zkusí a výsledky svého snažení zveřejňuje na svém blogu. V aktuálním příspěvku představil první funkční prototyp s třemi klávesami. Ne, nejsou to Ctrl-Alt-Delete. :-)

Ladislav Hagara | Komentářů: 48
Používáte některé open-source řešení [protokol] pro šifrovaný instant messaging?
 (22%)
 (30%)
 (4%)
 (12%)
 (17%)
 (5%)
 (13%)
 (25%)
Celkem 342 hlasů
 Komentářů: 39, poslední dnes 00:13
Rozcestník

Digitalizace jinak: DLNA

8. 7. 2009 | Václav Dvorský | Multimédia | 38803×

V Praze došlo k úplnému vypnutí pozemního analogového televizního vysílání. Ze všech stran nás upozorňují na nutnost pořízení DVB-T set-top boxu, alternativou je pak kabelová TV, satelit nebo TV přes internet. Dnes jsem si připravil povídání o další alternativě digitalizace, při které samozřejmě využijeme Linux: DLNA (Digital Living Network Alliance).

Úvod

DVB-T set-top box je asi nejjednodušší a nejlevnější způsob digitalizace. Technicky založený člověk se ovšem jen tak s ledasčím nespokojí, a tak vybírá a porovnává. Mělo by to určitě umět nahrávat, mělo by to mít možnost nahraný film zbavit reklam a vykopírovat ho minimálně přes USB, ještě lépe po síti. Bohužel tyto požadavky ne úplně každý set-top box splňuje, ale hlavně se tím přesouváme do poměrně dražší kategorie.

Máme-li doma připojení k internetu, zdálo by se logické zapojit do hry počítač a přepnout se na TV přes internet. Naše TV stanice však vysílají v uzavřených formátech, operátoři jsou zase mazaní a internetovou TV si nechají pěkně připlatit. Za satelit se platí také.

Zdá se tedy, že se nám ta digitalizace prodraží. Nebo je tu také možnost zůstat u klasiky, dál připojovat notebook k televizi a hrát si se spoustou kabelů. Ale třeba to jde i jinak. Pojďme si vytvořit vlastní digitální televizní vysílač, bez reklam a zcela podle našich představ.

Mějme tedy v pracovně jeden počítač s Linuxem a jednu PlayStation 3 v obýváku připojenou k stávající třeba i klasické TV. PlayStation 3 zde uvádím jako celkem dobrý příklad, lze použít i jiné zařízení certifikované jako DLNA (Digital Living Network Alliance) – v poslední době třeba i některé TV. Počítač s Linuxem nám poslouží jako server a může také plnit úlohu úložiště filmů. Problém je, jak dostat video z pracovny na obrazovku do obýváku. A na to existuje jednoduchá odpověď: DLNA.

DLNA

DLNA umožňuje streamování video obsahu po lokální síti. Pro transport médií se používá HTTP 1.0/1.1. Nad tím jsou protokoly UPnP AV, které rozpoznávají zařízení, řídí pohyb obsahu, jeho výběr a streaming. Funguje to zjednodušeně tak, že Linux nám dělá filmovou knihovnu, ze které si vybíráme dálkovým ovladačem z křesla v obýváku. V okamžiku, kdy si vybereme stisknutím tlačítka play, server dostane pokyn a začne streamovat. Video se nekopíruje, ale na vyžádání streamuje.

DLNA má ve své specifikaci ještě jednu zajímavost. Definuje pro různá DLNA kompatibilní zařízení společné formáty pro případ, kdy se nedohodnou. Mějme tedy na našem Linuxu video MPEG-4/DivX. PlayStation 3 (PS3) tyto soubory přehrávat umí, a tak se video může streamovat tak, jak je. To je ideální případ, protože zátěž pro Linux je minimální. Může ale nastat případ, kdy máme video ve formátu, který PS3 neumí. Řekněme třeba H.264 v kontejneru Matroska. Pak využijeme transkódování, tedy on-line přepočet videa do předem daného formátu MPEG-2, jenž musí všechna DLNA kompatibilní zařízení podporovat.

uShare a fuppes

V loňském roce jsem otestoval několik DLNA serverů pro Linux. Úplně první byl jednoduchý program uShare (UPnP A/V & DLNA Media Server) ve verzi 1.1a. Je velmi rychlý, podporuje DivX, některé soubory však nerozpozná a určitě bude potřebovat ještě nějaký čas vývoje. Neumí video transkódovat.

Další pěkný prográmek je fuppes (Free UPnP Entertainment Service) v0.7.1. Má konfigurační soubor s opravdu bohatými možnostmi nastavení, nabízí i konfiguraci přes webové rozhraní. Přehraje téměř vše, bohužel ale není 100% stabilní a občas padá. Nastavení konfiguračního souboru mi nepřišlo právě triviální. Oba tyto servery potřebují pro svůj běh práva roota.

U obou těchto prográmků jsem nenašel způsob, jak do videa vložit titulky on-line. Používal jsem tedy jednoduchý script pro off-line přepočet (může se hodit):

#!/bin/bash
for i in *avi; do
titulky=`ls "${i%avi}"*[Sst]*`
if [[ -a $titulky ]] ; then
mencoder "$i" -o "$1/${i}" -sub "$titulky" -subpos 100 \
  -subfont-text-scale 4 -oac copy -ovc lavc \
  -lavcopts vcodec=mpeg4:vhq:vbitrate=992 -subcp utf8 -ffourcc DIVX
fi
done

PS3 Media Server

Na konci roku 2008 byl oficiálně zahájen vývoj zcela nového DLNA serveru: PS3 Media Server. Tento je kompletně napsaný v Javě. Tím je dána jeho jasná nevýhoda, a tou je relativně pomalejší start. Všechno ostatní už vypadá pěkně. Především je to prográmek poměrně jednoduchý a funkční. Nemusí se instalovat, stačí jej rozbalit třeba do adresáře běžného uživatele a z něj lze pod běžným uživatelem i rovnou spustit. Na rozdíl od předchozích hledá na síti hned po spuštění PS3. Konfigurace se dělá přes grafické rozhraní a je docela jednoduchá. Pro transkódování videa v reálném čase používá osvědčené programy mencoder a ffmpeg. Během transkódování mu nedělá problém přidat do filmu titulky, které mohou být třeba v UTF8 nebo klidně i CP1250. Menu PS3 rozšiřuje o vlastní menu, kterým je možné některé konfigurační změny provádět přímo z křesla obýváku. Takto je možné jej vzdáleně i restartovat.

dlna ps3 ps3 media server

Z pohledu architektury a bezpečnosti lze program v Javě považovat za výhodu; potenciální útočník by v případě závažné chyby mohl prorazit do „middleware“ vrstvy Java a to ještě jen s právy běžného uživatele. Navíc PS3 Media Server nabízí i jednoduchý IP filter.

Už nemusíme filmy vypalovat nebo připojovat USB disk k PS3. Elegantně jsme vyřešili i otravný notebook a hromadu kabelů v obýváku. Zdá se, že jsme dosáhli maximálního pohodlí. Může to být ještě lepší?

Může.

Internetové úložiště

Celé toto řešení se zdá celkem pohodlné, ale přináší nám potřebu velké diskové kapacity pro filmovou knihovnu. Řekněme, že máme přístup na nějaký třeba FTP server kdesi na internetu, který bude naší legální videopůjčovnou. V Gentoo Linuxu existuje ebuild sshfs-fuse. Takže nainstalujeme a spustíme:

# modprobe fuse
# sshfs -o allow_other user@example.com:/stuff /media/server

Myslím, že je zřejmé, čeho jsme právě dosáhli. Pojďme se ještě podívat na výkon. Já osobně mám počítač s dnes už starším procesorem Core2Duo na 2 GHz. Měl jsem trochu obavy, že nebude stíhat přepočítávat poměrně veliké objemy dat HD filmů. Při transkódování jsou obě jádra zatížená docela dost, ale v obýváku u televize to poznat není. Zatížení procesoru mi nevadí, počítač je od toho, aby počítal.

Pokud jde o propustnost linky na internet, zvládnete-li video stáhnout rychleji než je jeho vlastní délka, pak bude stačit. Osobně jsem na cukání ve filmu narazil právě z důvodu nedostatečné kapacity internetové přípojky (PS3 přitom hlásila datový tok 116 Mb/s).

Jediným problémem programu PS3 Media Server je rychlé přetáčení vpřed a vzad. To oba dříve uvedené zvládají dobře. Autor o tom ví, a tak lze očekávat zlepšení.

Na konci dubna se mi mohlo stát, že bych se ponořil do digitální televizní tmy. Mediální kampaň nám nabízí předem vymyšlené cesty k digitalizaci, možná ale už přišel ten správný čas zvolit si jinou cestu a začít si vybírat vlastní obsah. Třeba ještě zvážím možnost DVB-T karty, ale i tak už z digitální tmy obavy nemám.

A co vy?

       

Hodnocení: 78 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

8.7.2009 00:38 Jan Grmela | skóre: 45 | blog: Kilo šťávy z lachtana | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA
Zajimavé. Osobně jsem přehrávání filmů v obýváku nakonec vyřešil stavbou budget HTPC za cca 5 tisíc. Je hlučné, dlouho bootuje a nepohodlně se ovládá...ale přehraje všechno na jakémkoli běžném médiu. Kdybych o tomto věděl, tak to, vzhledem k nepříliš vytíženému serveru na půdě, možná celé dopadlo úplně jinak...

Zkoušel jsem MythTV, nakonec jsem však stejně zůstal u klasického KDE s VLC případně MPlayerem kvůli lepší podpoře různých nestandardních záležitostí. A taky kvůli prohlížení webu, fotek...a hraní Tuxracera :-)
Píšu pro Pivní recenze a protože mě to IT už fakt nebaví, tak jsme si s klukama postavili pivovar Lucky Bastard
Nicky726 avatar 8.7.2009 00:59 Nicky726 | skóre: 56 | blog: Nicky726
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA
Vypadá to zajímavě. Elegantnější než mít HTPC a domácí server zvlášť. Jen to zřejmě bude chtít namakanější server a dražší DLNA tv.
Enjoy the detours. There you’ll find the things more important than what you want. (Hunter x Hunter)
26.7.2009 01:04 hufhendr | skóre: 33 | blog: U hufhendra
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA

Jak už jsem psal v článku samotném, na server stačí dnes už docela běžné PC. Pokud jde o DLNA TV, pak bych se určitě na její možnosti dobře podíval v předváděcím centru. U SONY na Poděbradské ulici mi včera video nepředvedli a říkali, že dost čekají od update firmware. Na druhou stranu jako server používají síťový disk od Western Digital, kde bych si možností transkódování nebyl až tak jistý.

8.7.2009 06:25 Tomáš Pelc | skóre: 22 | blog: multimedialni_pc_k_LCD_TV
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA

Hezké - určitě vyzkouším. Doteď jsem (spíše sporadicky) využíval mediatomb. Ten ovšem (tuším) neumí enkódovat titulky do filmu.

8.7.2009 07:42 Als
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: Moje reseni
Pouzivam jako HTPC server, ktery mam v technicke mistnosti s kotlem a do obyvaku mi vede v podlaze 15m dual-link DVI + S/PDIF + USB (s passivnim hubem na jednom kabelu uprostred) + 2 seriove linky. Na konci mam dalsi USB hub, v kterem je prijimac bezdratove klavesnice, notebookova USB DVD mechanika, ctecka karet. Seriove linky ovladaji LCD display a zesilovac. Pouzivam XBMC s patchem pro VDR, ktery "krmi" dva USB DVB-T sticky. Server je pripojen na internet a mimo pouziti jako HTPC slouzi jako NFS/SAMBA uloziste, domaci WiFi AP, ovladac pro X10 a pres 1-wire meri teplotu. Hardware serveru je AMD X2 BE-2400 EE, Nvidia 7600GT, 2x1TB WD GP, cele to spotrebovava v klidu 75W (mimo LCD a zesilovac, pochopitelne :) a v zatezi okolo 100W.

Toto reseni se mi jevi jako idealni, kdy v obyvaku me nic nerusi, nemusel jsem resit HTPC skrin/chlazeni a v pripade nedostatku vykonu muzu jednoduse upgradovat. Ze softwaru jsem zkousel MythTV, Freevo, LinuxMCE a par dalsich, ale teprve XBMC prakticky splnilo vsechna moje prani. Prehraje vse, velmi dobre se ovlada a navic skvele vypada.
8.7.2009 09:07 FunTommas
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: Moje reseni

Tak tak, k XBMC se také přikláním, taktéž jsem vyzkoušel mnoho softu...

8.7.2009 09:30 qpal
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: Moje reseni
+1 za XBMC, dlouhodobe jsem spokojeny
svido avatar 24.11.2010 09:22 svido | skóre: 28
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: Moje reseni
Zdravim, nejak se mi nedari rozjet XBMC jako UPnP server tak abych ho mohl pouzivat v televizi (pres DLNA pripojeni). V PC mam instalovan jeste MediaTomb, ktery v TV vidim.

Neporadil by jste mi nekdo?

Dekuji
8.7.2009 10:26 Miki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: Moje reseni

No jo, ale co když chci nahrávat z televize? Pak mi je XBMC na dvě věci...

8.7.2009 10:45 Als
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: Moje reseni
Priste to radsi chce lepe cist, pouzivam VDR plne integrovane do XBMC. Nahravat muzu dosytosti, vcetne time-shift TV a casovani podle EPG.
8.7.2009 11:13 boar | skóre: 24 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: Moje reseni

zdravim.

Mohl by si lepe rozepsat, jak prehravas dvb pres xbmc ? mam doma taky udelany centrum, ze seriovyho portu jsem si vyvedl ir prijmac, a ovladam to dalkovym ovladacem. veskery videa, ktery teda poustim, jsou na serveru, kde mi bezi samba + ftp ... ale televizi porad sleduju jinde :-(

8.7.2009 11:35 Als
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: Moje reseni
Zde je navod. Dnes uz staci jen patchovat VDR, protoze samotne upravene XBMC, uz je primo jako jedna vetev v svn.
Cubic avatar 8.7.2009 11:54 Cubic | skóre: 24 | blog: obcasne_vyplody | Essex
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: Moje reseni
Mam fungujici reseni s MythTv a jsem celkem spojen, ale bych se chtel zeptat co ma XBMC + VDR navic? Jen jestli by mi to stalo za uvahu. Dik
8.7.2009 13:11 Als
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: Moje reseni
Navic je tu hlavne to prijemne a svizne GUI. Ostatne muzete si to vyzkouset, XBMC muze fungovat jako MythTV frontend. Ale sam jsem to netestoval a tak nevim jestli je to v oficialnim buildu nebo je nutne jeste patchovat. Jinak bych rekl, ze oba programy zvladaji svoje zakladni funkce stejne dobre.
Cubic avatar 8.7.2009 22:21 Cubic | skóre: 24 | blog: obcasne_vyplody | Essex
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: Moje reseni
tak jsem si to zkusil ze svn (je v portage)
prijemne a svizne GUI
to mi zustala pusa dokoran, po tom co predvadi myth frontend je xbmc balzam, rychlost, plynulost ani bych tomu neveril dokud jsem to nevidel. I vytizeni procesoru behem prehravani je podstatne jinde.
XBMC muze fungovat jako MythTV frontend
Zkusil jsem take - prezit by se to dalo, ale chybi tomu nejaka funkcionalita, takze zatim zustavam u toho co mam. Ale pokud bych si odmyslet televizi a porovnal prehravani multimedialniho obsahu, ktery je nekde ulozen tak ma XBMC jasne navrch.
8.7.2009 16:32 BrainLess
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: Moje reseni

xbmc je psany pomoci opengl a vypada to moc pekne .. naopak mi prijde ze navic ma mythtv ... mythweb ( nevim jestli pouzivas  ja ano ) iface pro pristup k "obsahu" pres web a hlavne jako planovac toho co se ma nahrat ... perfektni pokud nekde cestujes a mobilem ( pres browser ) pozadas myth o recording toho ci onoho poradu ..

Ja mam konfiguraci AMD X2 BE server + 4 x 500GB disk raid5 + cryptofs ( nehodlam nikomu ukazovat co je na disku ).  Mereno wattmetrem to zralo 65W v idle ..  Server jsem mel vedle tv ale ted putuje do serverovny ( komora )  a pres eth/over 220 to poslu do PS3 ( klient ) pouzivam ted vyse zmineny PS3 media server ..

8.7.2009 18:00 Als
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: Moje reseni
XBMC ma take webove rozhrani. Ovladani VDR tam sice jeste neni, ale to se da lehce obejit pripojenim primo na VDR pomoci SVDRP nebo lze pouzit webove rozhrani VDRAdmin-AM.
Cubic avatar 8.7.2009 22:26 Cubic | skóre: 24 | blog: obcasne_vyplody | Essex
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: Moje reseni
mythweb ( nevim jestli pouzivas ja ano )
Zprovoznil jsem to kvuli pritelkyni(a protoze jsem se nudil), domnival jsem se ze pro ni bude pohodlnejsi planovat nahravani v prohlizeci...no byla to skoda prace. Takze jsem to zase zrusil, alespon me prestal cilit zbytecne bezici apache.
Lukáš Benda avatar 8.7.2009 10:55 Lukáš Benda | skóre: 12 | blog: benBlog | Štítina
Rozbalit Rozbalit vše Uplne nechapu prinos
Nepochopil sem z toho clanku vice veci.

1) Odkud beru puvodni datovy tok, ktery rozesilam do ostatnich zarizeni? 2) Kdo ten datovy tok ziskava? Linuxovy server, nebo PS3? Mne prijde logicke ze anteni svod mam v obyvaku. Takze by tuner mela mit PS3, ale pak nechapu proc mam server z jedine dalsi pracovni stanice v domne? 3) Muzu naraz sledovat vice kanalu na vice klientech?

A prakticky: Mate takovy "televizni server" pusteny nonstop, nebo ho vypinate? Protoze jestli ho mate pusteny nonstop tak vas elektrika vyjde kolem 4 k rocne, coz je srovnatelne s nakupem poradneho HW zarizen na tuto cinost urcenemu.
Google bomba: benzin blog
nooneanymore avatar 8.7.2009 14:44 nooneanymore | skóre: 14 | blog: Smazano
Rozbalit Rozbalit vše Re: Uplne nechapu prinos

+1

Lukáš Benda avatar 8.7.2009 15:22 Lukáš Benda | skóre: 12 | blog: benBlog | Štítina
Rozbalit Rozbalit vše Re: Uplne nechapu prinos
Dekuji za hodnoceni. Nicmene muj prispevek nemel byt kriticky. Jenom sem chtel vedet proc bych se mel ja (nebo kodkoli jiny) vubec snazit tutoto technologii sprovoznovat. Uvod clanku pouze rika jak drahe je ziskat digitalni signal, nicmene zbytek clanku se jiz pouze zabyva tim jak tento signal rozvest po baraku. (teda jestli sem to pochopil).
Google bomba: benzin blog
nooneanymore avatar 8.7.2009 21:59 nooneanymore | skóre: 14 | blog: Smazano
Rozbalit Rozbalit vše Re: Uplne nechapu prinos

Presne to si take myslim. A odpoved ze clanku nevyctu...

26.7.2009 01:31 hufhendr | skóre: 33 | blog: U hufhendra
Rozbalit Rozbalit vše Re: Uplne nechapu prinos

Díky za otázku, i když rozkrývá, že článek byl původně napsaný trochu jinak.
Ve skutečnosti se DVB-T v článku neřeší a předpokládá se jiný vlastní obsah DivX, MKV atp. Neřeší se, protože podle mne DVB-T nepřináší nic moc extra a vlastně ani HD video.
Já osobně mám svůj linux desktop v provozu non-stop jako běžné PC, takže spotřeba se mi tím nenavýšila.
V diskusi bylo doporučováno XBMC s VDR, MythTV, předpokládám, že tudy pak vede cesta k digitální náhradě klasického videa.

grubber avatar 8.7.2009 11:42 grubber | skóre: 6 | blog: grubber | Břeclav / Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA

Někdo už tu zmiňoval další užitečné programy, já přidám ještě djmount, kterým se dají přimountovat všechny UPnP A/V MediaServery na síti.

Na straně Windows se dá jako MediaServer použít WMP 11 a vyšší (ve Vistách default, níž se to musí doinstalovat). Teď zkouším TVersity, ale nainstaloval jsem ho teprve včera, takže žádné dojmy zatím nemám :-).

Doma mám HTPC u televize (postarší Pentium III s 256 MB RAM, zatím, a Arch Linux), běží na něm Freevo (možná ho časem nahradím XBMC), je v něm TV karta, ze které pomocí VLC streamuju televizi do sítě (analogovou, u nás v dědině zatím DVB-T pokrytí není), jinak mám obsah nasdílený Sambou z fileserveru a UPnP ze zbytku sítě.

8.7.2009 13:13 MilanK
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA

V Praze došlo k úplnému vypnutí pozemního analogového televizního vysílání.

Nechci zbytečně slovíčkařit, ale nestrašte lidi stejně jako prodejci nových antén a set-top-boxů. V Praze existují i vykrývací vysílače a spousta lidí na okraji města chytá i vysílače ze vzdálenějších lokalit. Zvláště ty vykrývací vysílače fungují nadále, jinak bych se už nemohl dívat na večerníček. (Praha 6, Petřiny.) Že mám k tomu paralelně lenovo notebook s mythtv + dvb-t kartu, je věc jiná.

8.7.2009 14:52 BrainLess
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA

Ja to mam vyresene pomoci Fileserveru ( drive delal htpc ) dneska putuje do "serverovny" v komore, playerem se stava PS3. Na serveru provozuji PS3 Media Server...

 

 

8.7.2009 17:16 peterh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA

Vsetci pouzivate HTPC, nie je to overkill?

Moja predstava idealu: 
Server - nejaky "setrny" server s flash diskami (moc drahe :( ), v horsom pripade klasicke 2.5". Spotreba asi ako switch.. Schopnost stahovat torrenty a vselijake filesharingy, nahravat TV a DVB. Dalo by sa riesit najskor nejakym linux-based firewallom, ale nemaju TV vstup, mozno cez USB by sa dal doplnit, ale dost sa to predrazi.

Klient - podobna masinka, ale ovela jednoduchsia, cela jej uloha je prijat data zo siete a prehrat ako video. Na toto mozno uz su nejake zariadenia, ale az teraz sa zacinaju objavovat na to viac ako vhodne cpu (tegra, ti ma tiez nieco..). Pamatove naroky by nemuseli byt vysoke, v horsom pripade by to bol terminal a menu by bolo tiez z toho servera.

No a aby to bol ideal muselo by to byt samozrejme za facku :).

8.7.2009 18:44 Als
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA
Neni to overkill. Hlavne nemusim resit, jestli neco prehraju nebo ne, ovladani je prijemne a rychle a HTPC mi dela i kupu dalsich veci na ktere zadna krabicka nestaci (at jiz vykonem, pameti nebo rozsiritelnosti).

Klient - masinky tohoto typu pochopitelne existuji jiz dlouho, ale porad je nutne delat nejaky kompromis. Treba PopcornHour A-110 je kvalitni produkt, ale zkuste na nem zaridit treba prijimani a nahravani DVB-T. To uz budete muset sahnout po nejakem DreamBoxu, ktery stoji zase o par tisic vic a kde zase budete resit prehravani ruznych formatu. Muj server stal par tisic (mene nez ten A-110, tudiz "za facku") a cena za spotrebu proudu je pro me adekvatni vuci tomu co dela.
8.7.2009 18:45 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA
K nám se konečně dostane DVB-T, a tak uvažuji, že když už bude třeba krabice k televizi, tak že bych chtěl, aby uměla tahat video soubory přes ethernet. Po zběžném pátrání jsem našel „set-top boxy“ kolem 5 000 Kč. Ale na těchto cenách začínají už obyčejnější DreamBoxy. Na HTPC člověk sice něco ušetří, ale zase to spolkne elektrika (a hluk).
8.7.2009 22:13 zde
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA
Zkusil jsem cestu nakupu specialni krabicky - ktera me mela usetrit cas a penize za proud (zere cca 22W i s HDD a je celkem ticha - nicmene, krabicka si dela co chce, a neustale s ni jsou nejake problemy, a cekat od vyrobce napravu uz me prestalo bavit - ci-li ano HTPC sezere vic proudu - ale pokud vite jak na to - tak vam udela vsechno, co potrebujete - pokud si koupite hotovou krabicku typu Emtec, Ellion atd... tak brzy narazite na to, ze v tom vyrobce nechal milion bugu ale protoze uz prodava novejsi modely, tak ho nezajimaji problemy 2 mesice starych krabicek..... Takze je to pak asi na cloveku posoudit, zda-li se smiri s alpha verzema softu, ktere uz nikdo nikdy neopravi a pravidelne si kupovat novy krabicky a nebo mit jedno htpc radu let - platit trochu vic za proud (kdyz se u stavby mysli, tak slusne HTPC nebude zrat vic nez 40W v idle) ale mit vse pod kontrolou (na dvb-t vam ostatne v pohode staci slusnejsi notebook s hdmi s USB kartou)

Ja osobne uz zadnymu vyrobci 'zazracnych' krabicek neuverim ani slovo.... Zelezo je vetsinou super a opravdu velmi schopne, ale ten software to vsechno zcela degraduje a na zdrojaky si muzete nechat zajit chut, ty vetsinou nema ani vyrobce krabicky, ktery dostane uz hotove SDK od vyrobce chipsetu (realtek/sigmatek) a jediny co umi zmenit je velikost ikon....

8.7.2009 22:49 peterh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA

Ano ja viem aka je realita, preto som pisal, ze to je moja predstava idealu. Este som zabudol dodat, ze to cele musi byt otvorena platforma.

Ak su v nejakej krabicke bugy, ktore zabranuju avizovanej funkcnosti, treba to reklamovat.

8.7.2009 23:58 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA
Proto jsem psal, že na těch cenách začíná DreamBox, který je téměř celý se zdrojáky (kromě několika jaderných modulů).
9.7.2009 03:14 m
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA

"V Praze došlo k úplnému vypnutí pozemního analogového televizního vysílání."
Jeeeee, uz aby to bylo vyple vsude. Konecne nebudu mit cim prijimat verejnopravni televizi a za koncesionarske poplatky si radeji neco rozumneho koupim:) BTW k cemu se buduje v dnesni dobe internetu digitalni pozemni vysilani? Nebylo by lepsi za ty finance radeji budovat napriklad nove opticke trasy, nez nejaky jednosmerny digitalni signal hrnouci na divaka kupu kravin, serialu, telenovel, hadek tupych politiku v televiznich studiich atd., coz dnesni ceske TV obsahuji? Kdo bude v ne az tak vzdalene budoucnosti (za par let) vyuzivat  tuto nyni budovanou vcelku drahou technologii kdyz se zacina pomalu TV (s poradem ktery skutecne chci a ne ktery chce programovy reditel dane TV) sledovat skrze internet treba i v hodne dobre kvalite? Vyhozene penize do luftu? :)

Nicky726 avatar 9.7.2009 08:15 Nicky726 | skóre: 56 | blog: Nicky726
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA
Ale lid přece potřebuje chléb a hry...
Enjoy the detours. There you’ll find the things more important than what you want. (Hunter x Hunter)
9.7.2009 11:41 zde
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA
Co si tak vzit trochu kalkulacku a zacit pocitat a myslet :) Na FullHD stream potrebujete tak 30mbps - takze laxnim odhadem 15 terabitu pro 'jen' pul milionu domacnosti - a ted me prosim naznacte, kde chce takovou kapacitu najit a prenaset ;) a to nerikam ze by jste pro to musel vyresit i servery a vsechno kolem. To, ze vy sam si sosate TV porady podle libosti bohuzel neni ani v nejmensim zarukou toho, ze by to fungovalo pro vetsinu populace a vlastne muzete byt rad, ze to dela jen 'hrstka' uzivatelu - ci-li naopak multiplexovy broadcast TV poradu (at uz pozemni nebo satelitni) z nehoz si clovek eventualne vyzobe a nahraje porady, ktere chce v nejakem case videt je imho se soucasnou infrastrukturou jedine schudne reseni a myslim ze jeste hodne let bude....
9.7.2009 14:32 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA
9.7.2009 14:36 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA
Na FullHD stream potrebujete tak 30mbps
V h.264 a aac?
Limoto avatar 10.7.2009 00:34 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA

Tak to už by stálo za to ;-)

10.7.2009 09:11 zde
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA
2Michal Čihař: Proc budovat novy internetovy multicast - ten uz prece ted mame na satelitu :) co jineho jsou ty gigabitovy muxy :) - resime naopak namet, ze kazdy si bude sledovat co chce a kdy chce online - takze teorie vyuzitelnosti multicastu bych ponechal stranou. Rovnez tak chabe pokusy telefoniky O2 s digitv po ADSL s jejim radoby aspon SD prenosem, ktery potrebuje kvalitni telefoni pripojku a blizkost telefonni ustredny...

2David Jaša: No podivejte s jakym bitrate vysila trebas NovaHD.... netrvrdim ze pouzivaji nejaky uplne nejvic latest greatest advanced kompresni profil - ale pro kvalitni obraz 1980x1080i nemuzete chtit pouzivat bitrate pro divx CD :)

Se soucasnou infrastrukturou je radove jednodusi nahrat porad ze satelitniho/pozemniho dvb "mutlicastu" sireneho vzduchem, nez nechat vsude a vsem budovat opticke pripojky, coz je imho utopie jeste na dlouho dobu.
10.7.2009 16:45 m
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA

otazkou je proc ho nahravat realtime z DVB a nevyuzit napriklad (pokud uz tedy chci sledovat cely celovecerni film) vysoke prenosove kapacity, film na vyzadani stahnout vyssi rychlosti nez realtime a sledovat az lokalne, cimz sice vytizim vice pasmo, ale na daleko kratsi cas pri vysoke rychlosti. IMHO DVB technologií budujeme to co uz technologicky umime, tedy multicast, u DVB bych to nazval spis broadcast, protoze to samozrejme z principu vysila uplne vsude i tam kde to neni potreba. V tomto pripade mi proste internetovy multicast prijde lepsi. To internetovy multicast zvlada myslim lepe a cileneji, pokud uz se bavime o hromadnem sledovani. Tedy toto uz umime a budujeme neco co dela vlastne totez.

>nez nechat vsude a vsem budovat opticke pripojky, coz je imho utopie jeste na dlouho dobu.
no pokud budeme budovat duplicitni technologie, pak to bude samozrejme trvat dele nez by bylo zahodno. Mrknete trebas na japonsko jak je to tam s optikou - kdesi sem cosi cetl ze tam to s tou optikou mysli daleko vazneji nez kdekoliv jinde, ale cetl jsem to, nebyl jsem tam  a nevidel to na vlastni oci, takze netvrdim ze to je 100%.

Mimochodem jste si jisty, ze vsichni touzi po fullHD a na nic jineho se nedivaji? Az nebudou jine pristroje nez fullHD, bude se totez mozna psat treba o fullHD3D, nebo kdo vi cem :) Kuprikladu ja jsem fullHD videl zatim jen jako demo v prodejne s TV.Jo, pekne, ostre, mam moznost si to poridit a divat se na fullHD ale nepocituju tu potrebu ze bych to musel mit za kazdou cenu doma a dival se jen na porady ve fullHD. Mozna jsem vyjimka ;)

15.7.2009 00:22 zde
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA
To uz je uplne jedno jestli real time, nebo vyssi rychlosti nahrat na disk - casto by se mohl stat, ze by jste si nahral porad, ktery by jste ani nevidel do konce z toho duvodu, ze je to nekoukatelna pitomost. V tom pripade by to spis bylo vyrazne plytvani pasmem. Broadcast DVB je samozrejme nesrovantelne levnejsi v porovnani s budovanim optiky do kazde zapadle chalupy. Samozrejme zdaleka ne vsechny domy se vykryji pozemnim DVB - ale porad tu je jeste satelit - nicmene vase idea by vyzadavala dotahnout kabelu uplne vsude - zcela utopicke i pro japonce. IMHO procpak ti japonci maji tak masivne rozvinute bezdratove technologie...

Jinak kdyz uz tu mame ty japonce a jejich 100 a vice mbps pripojky - jak dlouho si tak asi myslite, ze se my v CR dostaneme na jejich uroven :) jsem tak trochu skeptik....

A ano neni asi treba videt kremilka a vochomurku ve FullHD - ale ja to beru tak, ze v sobotu vecer by si pul milionu lidi nejaky ten FullHD film asi vybralo. To by jste pak musel resit distribuci filmu s ruznymi predstihy, aby se to stihlo nahrat atd. naprosto si nedokazu predstavit, kdo a z ceho by to platil ;) (Protoze kdyz uz by to bylo nahrano predem, tak by asi neexistovalo nic jako reklama atd.)

Muj nazor je, ze v soucasne dobe a soucasnych cenach, je aktualni reseni DVB-T/S zkratka levnejsi a dostupnejsi pro mnohem vetsi cast populace, nez jakekoliv internetove reseni.

Fluttershy, yay! avatar 10.7.2009 16:55 Fluttershy, yay! | skóre: 86 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA
Trošku OT, ale... jak jsou na tom USB TV karty pod GNU/Linuxem? Moc tomu nerozumím, dá se to používat?
Science advances one funeral at a time. (Max Planck, parafráze) ✊ ⓔⓐⓣ ⓣⓗⓔ ⓡⓘⓒⓗCHAZ
Cubic avatar 10.7.2009 23:15 Cubic | skóre: 24 | blog: obcasne_vyplody | Essex
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA
Asi jako se vsim v linuxu, kdyz si vyberes spravnej kus tak to jde. Ja jsem treba dostal "zadaco" k notebooku digitalni usb tv tuner(vice jak 2,5 roku nazpet) a v te dobe to bylo na linuxu naprosto nezname zarizeni a v oknech nepouzitelne pro naprostou absenci citlivosti na tv signal -> skoncilo to v supliku. Pred rokem jsem tuner na zkousku opet vytahl a ejhle v jadre jsou ovladace a kaffeine/mythtv vesele promita.
Pro orientaci staci mrknou do configurace jadra, usb tunery jsou separatne a par jich tam je.
13.7.2009 09:36 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA
Tak jsem to zkusil a funguje to bezvadně, i když bezdrátové připojení není optimální. Jen se mi nedaří přesvědčit iptables, aby to pouštěly skrz. Port 5001 jsem otevřel, ale zjevně to nestačí. Nevíte, v čem by mohl být zádrhel?
26.7.2009 02:34 hufhendr | skóre: 33 | blog: U hufhendra
Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitalizace jinak: DLNA

Samotný port 5001 opravdu nestačí, při transportu dat se používá 60546, při navazování spojení 60433 - 60426; teď na to koukám a je docela zajímavé jak si povídají, třeba:

CONTENT-TYPE: text/xml; charset="utf-8"
Server: Linux-amd64-2.6.28-gentoo-r5, UPnP/1.0, PMS/1.10.5
Content-Length: 335

U4E@@$lPX0POST /upnp/control/content_directory HTTP/1.1
X-AV-Client-Info: av=5.0; cn="Sony Computer Entertainment Inc."; mn="PLAYSTATION 3"; mv="1.0";
Host: 192.168.1.26:5001
User-Agent: UPnP/1.0 DLNADOC/1.50
Content-Length: 276
Content-Type: text/xml; charset="utf-8"
SOAPACTION: "urn:schemas-upnp-org:service:ContentDirectory:1#GetSystemUpdateID"


No nic, každopádně bych asi iptables nastavil na konkrétní IP adresu PS3, na routeru nastavil omezení na MAC a porty bych nechal. Osobně ale doporučuji připojit ji drátem.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.