Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
25. února zažaloval Microsoft společnost TomTom, nizozemského výrobce navigačních přístrojů (o jehož koupi měl Microsoft mimochodem v roce 2006 zájem), za porušení osmi jeho patentů v zařízeních dodávaných do USA (tam totiž softwarové patenty platí). Pět patentů z toho se týkalo proprietárních technologií, zbývající patenty (zejména 5,579,517) už ale byly (pro nás) o mnoho zajímavější – souvisely s linuxovým jádrem. Byl to vůbec první případ ukázání na konkrétní porušení patentů Microsoftu v Linuxu, ačkoliv podle žalobce neměl být Linux tím hlavním.
Jednalo se o to, že TomTom ve svých zařízeních používal souborový systém FAT, který, ačkoliv je vcelku zastaralý, je podporován pod MS Windows bez dodatečné instalace ovladačů. Spor se ovšem netýkal použití přímo FAT, nýbrž implementace LFN (long filenames, dlouhých jmen souborů) a obecného souborového systému pro paměti EPROM.
Pozoruhodné bylo upozornění Jeremyho Allisona, vývojáře Samby, podle nějž by v případě tichého vyřešení křížovou licencí (k čemuž již nejednou došlo) TomTom ztratil právo používat linuxové jádro kvůli porušení sedmého bodu GNU GPL druhé verze:
…
Jsou-li vám z rozhodnutí soudu, obviněním z porušení patentu nebo z jakéhokoli jiného důvodu (nejen v souvislosti s patenty) uloženy takové podmínky (ať již příkazem soudu, smlouvou nebo jinak), které se vylučují s podmínkami této licence, nejste tím osvobozen od podmínek této licence. Pokud nemůžete šířit program tak, abyste vyhověl zároveň svým závazkům vyplývajícím z této licence a jiným platným závazkům, nesmíte jej v důsledku toho šířit vůbec.
…
Pro nizozemského výrobce by tak existovaly dvě cesty:
Nejlepší obranou je útok, a tak TomTom zažaloval Microsoft pro porušení jeho patentů v produktech Microsoft Streets & Trips s požadavkem trojnásobné náhrady škod, jelikož Microsoft na dřívější upozornění nereagoval.
Nedlouho poté se také připojil k Open Invention Network, což je organizace akumulující patenty pro ochranu Linuxu. Zdálo se, že dojde k patentové přestřelce…
…nicméně oba hlavní aktéři soudní pře se na konci března dohodli – TomTom Microsoftu zaplatil za porušení jeho patentů a zavázal se k odstranění problematického kódu, aby neporušoval GNU GPL a mohl nadále používat linuxové jádro; Microsoft na oplátku nebude žalovat jeho zákazníky. Microsoftu se tak nepodařilo vyvolat větší strach z používání Linuxu, na druhé straně ale ani nedošlo k porážce patentového trolla tak, aby mohlo být zabráněno dalším podobným sporům.
Red Hat vyjádřil s tímto krokem nesouhlas, podle SLFC (Software Freedom Law Center) jsou navíc patenty Microsoftu neplatné. Ačkoliv se to dosud nijak neprojevilo, patenty byly odeslány k prověření experty a „pověšeny“ na web Post-Issue Peer-to-Patent vedený organizací Linux Defender sponzorovanou z kapsy mj. i SLFC nebo OIN.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ostatne soudim, ze MS musi byt znicen.
to je dost radikalne. Urcite by stacilo, keby boli zrusene sw patenty a MS bol daleko raznejsie pokutovany a inak trestany za svoj monopol a jeho zneuzivanie
Je to porad tentyz MS. Paktrat dostane pres prsty ale stejne bude delat prasarny protoze za nim stoji ti stejni grazlove.
Pres prsty a poradne by mela dostat kazda firma co dela prasarny. Ale MS ma toto uz tak nejak ve zvyku.
...a nebi ma M$ na ty prasarny primo patent, ne?
Urcite by stacilo, keby boli zrusene sw patenty....
už jsem to tu psal několikrát. Linuxová komunita je parta socek, co nemají absolutně žádný vztah k duševnímu vlastnctví a co můžou okopírujou a ukradnou!
píšem to tu prvý krát. Microsofťácka komunita je parta zlodejov, ktorí sú schopní patentovať aj dýchanie pri používaní počítaču!
Miluji vůni právních přestřelek po ránu.
Jsem líný hledat v odkazech - v které zemi / podle jakého práva se vlastně spolu soudili? V USA nebo v Holandsku?
Ono totiž teoreticky bývá zvykem napadnout firmu soudně tam, kde má sídlo (místní příslušnost soudů). Patrně jim stačilo napadnout místní pobočku TomTomu v USA - tamní prodej spadá do její kompetence a díky velikosti trhu je to pro nadnárodní firmu jako celek i tak dost bolestivé...
a porušení osmi jeho patentů v zařízeních dodávaných do USA (tam totiž softwarové patenty platí).
Vidite tu tu vsichni (jako ortodoxni zastanci linuxu) jinak, spatne. Nechci vyvolavat flame ale patent je patent a pokud jej chci vyuzit, mel bych zaplatit. Ted se nestrefuju do linuxu ale vadi mi pristup TomToma, kazdy at se nad tim zamysli jak dovede a zjisti, ze vydelavat jako prase na linuxu, ktery je zdarma a jeste se jim hajit v pripade sporu je hnus, navic tady opravdu nejde o tuxe, ale Tomika, proto mne vase kratkozrake nazory vadi... Nadavate na MS, ale ze tomtom porusil i GNU, to je vam jedno. Zkratka se vam nad tim nechce uvazovat, ale to koneckoncu zadnemu z ortodoxaku linuxu....
Vidite tu tu vsichni... spatne.
Upřímně řečeno, takhle vždycky začínají kvalitní příspěvky, ale budiž.
Nechci vyvolavat flame ale patent je patent a pokud jej chci vyuzit, mel bych zaplatit.
To je sice fajn, ale obávám se, že softwarové patenty jsou něco trošku jiného. Nehledě k tomu, že dnes si patentoví trollové pořizují patenty na všechno... a pro nevelkou (navíc neamerickou) společnost je problémem analyzovat, na co všechno patenty jsou.
...a jeste se jim hajit v pripade sporu...
[citation needed]
...tomtom porusil i GNU...
Doporučuji si to přečíst znovu, TomTom GNU GPL neporušil, to už by byl mimochodem dávno žalován některou z organizacích bránících svobodný software.
To je sice fajn, ale obávám se, že softwarové patenty jsou něco trošku jiného. Nehledě k tomu, že dnes si patentoví trollové pořizují patenty na všechno... a pro nevelkou (navíc neamerickou) společnost je problémem analyzovat, na co všechno patenty jsou.Nejen softwarové. Všechny patenty bez výjimky by měly být zrušeny, protože to co si dneska společnosti dovolí a to co jim úřady orazítkují už překračuje všechny meze.