Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
V současné době probíhá mnoho diskuzí o účelnosti a budoucím směřování Evropské Unie. Záležitost takzvaných evropských softwarových patentů (přesněji Směrnice o počítačem implementovaných vynálezech, která byla navržena Radou ministrů EU) je v podstatě dokonalým testem, zda Evropská unie, proklamující se jako demokratický svazek národních států, není pouze dalším spolkem mocných, kteří hodlají bez skrupulí prodat občany do otroctví monopolů a vykořisťovat daňové poplatníky.
Kauza patentů je dobře dokumentovaná (např. na www.FFII.cz a www.FFII.org) a nezatížená problematickými nacionálními otázkami. Nejedná se ani o to, že je nutné bránit nebo zohlednit jednu skupinu občanů proti druhým. Drtivá většina voličů stojí pouze na jedné straně sporu. Zároveň odpůrci direktivy (převažující většina občanů) pouze bojují o zachování současného statu quo. Nejedná se tedy o to, že se bude stav některých zainteresovaných zhoršovat. Průzkum veřejného mínění (minimálně 80,9% lidí ze středních a menších firem tvořících 65% zisků z IT) provedla komise, která se poté zcela obecnému stanovisku zpronevěřila. Evropský parlament se téměř jednoznačně postavil za veřejné mínění. Komise dále jednala způsobem, který lze klasifikovat jako silně sporný, nečistý a nejspíš i kriminální.
Nyní bude o problému znovu hlasovat parlament. Pokud se nyní postaví proti svým voličům, znamená to, že libovolná dostatečně bohatá a bezohledná zájmová skupina (označující se třeba za vážený spolek akreditovaných lobistů) může ovlivnit rozhodnutí parlamentu takovým způsobem, že nemá vůbec o demokracii smysl mluvit. V důsledku rozhodnutí bude v krátké době zlikvidována většina nezávislých menších a středních firem z oblasti IT a náklady na vzájemné spory zbylých monopolů zaplatí všichni kupující (od ledniček a aut přes televize a multimédia až po výpočetní centra, jaderné elektrárny a státní správu). Zároveň softwarové patenty, na rozdíl od klasických, umožňují patentovat myšlenky a ne jen technická řešení. Od patentování myšlenek již není daleko k 'regulaci' svobody slova.
Příští hlasování v parlamentu EU tedy ukáže, jak poctivý je zájem politiků o společný, ne jen technický, rozvoj Evropy a jaká je a bude skutečná podoba evropské demokracie.
Za FFII.cz Aleš Čepek a Pavel Píša.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Zial vsak, problem sw patentov je v zasade politicky. Ukazuje sa, ze EU je obycajny totalitny superstat. Nema zmysel hovorit o demokracii, ked hrstka ludi vo veducich poziciach moze beztrestne postupovat proti demokraticky volenemu organu (EP) i vyjadrenej voli vacsiny zainteresovanych obcanov.Tento nedemokratický orgán je volený tými istými zástupcami, ktorých obhajuješ. Vidíš nejaký rozdiel medzi národnými vládami, ktoré sú volené rovnako nedemokraticky a takisto sú schopné robiť veci, ktoré sa bežným smrteľníkom zdajú nepochopiteľné (či už sú správne, alebo nie).
Neviem, ako v Cechach, ale na Slovensku clenstvo v EU pocitujeme zatial nie velmi pozitivne. Vyvozne i vyrobne obmedzenia, zhorsovanie noriem a tym aj kvality tovarov, mnohomiliardove clenske prispevky a na druhej strane velmi otazne a neiste dotacie z fondov, likvidacia polnohospodarstva apod. Avsak nepopieram, ze vela z toho sa deje len kvoli neschopnosti alebo vedomej ignoracii vladnych cinitelov. Obavam sa, ze to najhorsie -posliapavanie zakladnych prav a slobod, nas este len caka v blizkej buducnosti.Mohol by si špecifikovať, kde máš tie limity na výrobu okrem dotovaných oblastí (poľnohospodárstvo). A ako môže zníženie kvality tovaru závisieť od normy? Zníženie latky samozrejme, znamená že máš priestor na zníženie kvality a výrobných nákladov, ale keď sa rozhodneš robiť kvalitné veci, tak ti v tom nikto nebude brániť.