Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
LinuxInsider hlouběji zkoumá spor TomTom vs. Microsoft, kde se Microsoftu nelíbí, že TomTom používá souborový systém FAT, aniž by si pořídil licenci. V článku se uvádí, že pokud si TomTom souborový systém FAT licencuje, ztratí kvůli GNU GPLv2 právo Linux distribuovat. Microsoft navíc prý podobné žaloby dělá už déle, ale jen se o nich moc neví.
Tiskni
Sdílej:
To jsem nejak nepochopil. Pokud to plati obecne, mohl by MS zazalovat vsechny distribuce linuxu, protoze umi pracovat s FAT (a nedejboze i NTFS).
Pokud jim jde o to, ze TomTom pouziva FAT jako hlavni FS jejich PNA, tak by stacilo tu interni flash prevest na jiny FS a podpora FAT by zustala jen pro externi karty a to je situace stejna jako v distribucich linuxu.
Pravda je, ze by se na tu interni flash defakto nedalo lezt pod widlowsama .. pro bezne lamy.
Podle mě se nedá přehlížet, že centrální roli hraje ona slabina v GPL.
O jaké slabině je řeč?
Aha. Jen by mi ještě někdo mohl vysvětlit co to ten cross licenses patents je zase za featuru.
Chápu že cílem je zajistit aby svobodný kód zůstal svobodný, ale TomTom to asi přijde draho... (už jen čekám jak nějaký horečkou trpící člověk na Slashdotu začne obviňovat MS že to do GPL úmyslně propašoval.) BTW ten odkazovaný článek moc střízlivej není (hlavně ty citace různých lol bloggerů), počkal bych si až se někdo rozumně podívá na to, jak velký problém ta klauzule představuje.
Zalovat za pouziti FAT, ktery je technologicky absolutne zastaraly a jediny duvod jeho pouziti je kompatibilita s Windows.
Takze nejen vendor lock-in, ale navic jeste zaloby na vsechny co vytvori svoje kompatibilni reseni ... podle me, pokud tim sporem cokoliv ziskaji, tak je potreba zmeninit jiny dokument nez GPL
Nebyla to spíš podpora dlouhých jmen ve FAT?
Jinak co je obsahem patentu je samozřejmě irelevantní, stejně jako ostatní emocionální aspekty problému. Když mám patent za který někoho můžu zkásnout, byl bych blbec kdybych to neudělal (a navíc by mě jako manažera vykopli). Je samozřejmě smůla, že kvůli tomu má FOSS problémy, ale je třeba se na svět dívat realisticky. Zákony a vlády tu nejou od toho, aby rozšiřovaly slávu Linuxu, ty jsou tu od toho, abychom se nesežrali navzájem (nebo to aspoň bylo přiměřeně obtížné a riskantní, hehe).
i DeMenCA obsahuje klauzuli, ktera umoznuje jeji "poruseni" v ramci konkurencniho boje
to ze zakony kolem soft. patenty v US nejsou idealni a byl bys blbec kdybys toho nezneuzil, souhlasim, ale narozdil od obsahu patentu - irelevantni.
stejně jako ostatní emocionální aspekty problému.
nechapu proc je sem touhle vetou teda tahas
Zákony a vlády tu nejou od toho, aby rozšiřovaly slávu Linuxu ..
Takhle zakerne mi podsouvat ze jsem OSS fanatik a stve me to kvuli "utoku" na "linuxovou firmu" (coz TomTom neni ani vzdelane ), i kdyz jsem jasne napsal, ze problem je v zakonech (pokud MS ten spor vyhraje) ktery podporuji "vendor lock-in based business" a monopoly misto aby ho omezovali.
PS: ten wysiwyg editor by se taky nejakou zmenu zaslouzil
si to ctu znova, a uz mi docvaklo, ze nez o obsah ti jde o to reakci prospikovat osobnima urazkama. Spis se zamysli proc to delas. Jestli se jedna jen o nacerpani energie brainless cinnosti, tak klidne muzem pokracovat
Ale ten člověk má pravdu, ať už to napsal jakýmkoli stylem.
V zásadě jde o to, že podpora dlouhých jmen ve FAT je zkrátka patentově chráněná. Jako manažer byste musel udělat to samé. Dokonce mám pocit, ale možná se pletu, že pokud si svůj patent aktivně nechráníte, či nevymáháte, tak snad za některých případů v některých zemích propadá.
Je to smutné, ale tady je právo na straně MS. A všichni tento problém mohli znát předem. Bohužel MS má obrovské pole, kde začít kasírovat. FAT32 a exFAT je jeho patentem, zároveň standardem na flashkách, paměťových kartách. Kdyby MS nic jiného nedělal, než skutečně důsledně tohle vše zkasíroval (dost pochybuji, že všichni zakoupili licence za čtvrt dolaru za prodaný kus, či čtvrt melounu komplet), tak klidně hodnotu MS znásobí.
A v této chvíli jsem na straně MS, protože všichni o tom věděli, že používají patentovanou technologii. To není kravina stylu, patentuji si klik na tlačítko a za deset let začnu vymáhat.
Pitomost, patentovat si pouzivani dlouhych nazvu je idiocie. Krom toho Microsoftu dlouha leta nevadilo ze to nekdo pouziva, ani se nevedelo, ze to je patentovane, dlouhe nazvy souboru u FAT tu jsou minimalne od roku 1995. Az kdyz to vsichni zacali pouzivat a FAT se stal nepasanym standardem pro ruzna zarizeni, tak Microsofft prisel najednou s licencnimi poplatky. To je sproste chovani, kdyby je vybiral hned od zacatku, tak si trh prijde s jinym resenim, nemusel se pouzivat zrovna FAT. Poskytnout nejakou technologii volne a zacit vybirat poplatky po deseti letech kdy uz je zavedena a neni snadna cesta zpatky, to je podraz a spinavost nejhorsiho druhu.
A na tu pitominu, ze patent prestane platit, kdyz se za nej nevybiraji penize, na to jsi prisel kde, rozumbrado? Nesir tady FUD.
A na tu pitominu, ze patent prestane platit, kdyz se za nej nevybiraji penize, na to jsi prisel kde, rozumbrado?
To platí jenom u ochranných známek, narozdíl od patentů nemají omezenou platnost, ale pokud ji nevyužíváš a nechráníš, tak o ní přijdeš.
OK
Pravdu mozna* ma. Kazdopadne je to vuci memu komentare uplne off-topic a prolezle skaredyma narazkama, klasicke trollovani.
Zkusim jinymy slovy. Ja nejsem na nici strane, me ani nezajima jestli ma z pohledu americke justice pravdu TomTom nebo MS, ale snad to holandani vyhrajou, kdyz uz maj tak hezkou zemi . Me se na tom nelibi, ze "exFAT" je technologicky zastarali a nezajimavy a TomTom (a jini) ho pouzivaj jen kvuli kompatibilite. A pokud je i presto MS podle americke justice v pravu, tak neni neco v poradku s jejich zakony ohledne softwarovych patentu a upravu by si jiste zaslouzili.
mimochodem ...
Dokonce mám pocit, ale možná se pletu, že pokud si svůj patent aktivně nechráníte, či nevymáháte, tak snad za některých případů v některých zemích propadá.
Tak to doufam, ze jim uz "propadnul"
* spekulace kdo vyhraje pri pred americkym soudem mam nejradeji
Me se na tom nelibi, ze "exFAT" je technologicky zastarali
Mám pocit, že jste úplně mimo. Zkuste zastřelit po dvaceti letech svojí manželku, a hajte se před soudem, že byla technologicky zastaralá.
TomTom (a jini) ho pouzivaj jen kvuli kompatibilite
Je úplně jedno, proč ho používají. Nemají práva na používání.
spekulace kdo vyhraje pri pred americkym soudem mam nejradeji
Zato české soudy jsou zcela transparentní, jasné, předvídatelné a rychlé. Tady je myslím celkem jasné, jak soud dopadne.
Mám pocit, že jste úplně mimo. Zkuste zastřelit po dvaceti letech svojí manželku, a hajte se před soudem, že byla technologicky zastaralá.
dneska to dava co
Je úplně jedno, proč ho používají. Nemají práva na používání.
do tretice vseho dobreho . Jestli jsou v pravu podle americke justice snad rozhodne sud. Ale pokud pouzivaji patentovanou technologii jen kvuli kompatibilite a presto porusi zakon, tak imho nejsou prislusny zakony uplne v pohode - vzhledem k jejich deklarovanymu cili, anti-trust law a vubec
Ale pokud pouzivaji patentovanou technologii jen kvuli kompatibilite a presto porusi zakon, tak imho nejsou prislusny zakony uplne v pohode - vzhledem k jejich deklarovanymu cili, anti-trust law a vubec
Ale vzdyt je uplne jedno proc ji pouzivaji, klide kvuli Billovym modrym ocim, ale pokud je technologie patentove chranena tak musi platit...
Zkuste zastřelit po dvaceti letech svojí manželku, a hajte se před soudem, že byla technologicky zastaralá.Teď mám zase já pocit, že vy jste úplně mimo...
Proto debian pojmenovava firefox ice weasel a ne firefox. A ze stejneho duvodu bych se ani moc nedivil, kdyby Microsoftu ten patent propadl (stejne jako propadl patent na FAT). Na druhou stranu takovy GIF byl taky patentovany aniz by o tom nekdo vedel a potom co se rozsiril se dotycny subjekt vytasil s tim, ze je to patentovane a patent presto AFAIK zustal platny.Ale ten člověk má pravdu, ať už to napsal jakýmkoli stylem.
V zásadě jde o to, že podpora dlouhých jmen ve FAT je zkrátka patentově chráněná. Jako manažer byste musel udělat to samé. Dokonce mám pocit, ale možná se pletu, že pokud si svůj patent aktivně nechráníte, či nevymáháte, tak snad za některých případů v některých zemích propadá.
Ten patent na FAT se týká docela konkrétní ochcávky, jak nacpat dlouhá jména do adresářové struktury systému s 8.3 formátem jmen. Myslím, že v minulém threadu na tohle téma se lidi shodli, že to není blbost a že ten patent je regulérní. To, že ho má Microsoft nelze vnímat jako nějakou morální křivdu. Nevím, proč by se měly ohýbat zákony zrovna tak aby to vyhovovalo FOSS projektům. Jistě že by mi to jako uživateli pomohlo, ale zase by to uškodilo subjektům, které vrazily prachy do vývoje, aby si nějaké ty patenty uklohnily, samozřejmě s vidinou, že se jim ta investice vrátí. A dal bych si pozor na to, vidět v takových firmách židy/šmelináře/příživníky etc (když použijeme komunistické vidění/oblbování světa/propagandu jako analogii).
Je třeba brát ohled na obě (jestli jich není ještě víc) strany mince. Velmi mi například prospívá kodek x264; jenže ani ten by tu nebyl, kdyby předtím zlí patentoví kulaci nesepsali specifikace h.264 (a předchozích formátů).
Na tom veřejném zájmu něco bude, stejně tak že softwarové patenty na blbosti jsou špatné. Pořád bych ale nevylučoval pozitivní roli, tkerou můžou sehrát jako motivace k investici do výzkumu/inovací. Samozřejmě se musí zajistit, aby se nedaly patentovat blbosti...
Patent na rozum? Obávám se, že se nevyplatí. Moc poplatků za používání byste nevybral :)