Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Microsoft zažaloval holandskú firmu TomTom, najväčšieho výrobcu navigačných prístrojov v Európe, kvôli údajnému porušovaniu ôsmych jeho patentov. V piatich prípadoch sa jedná o proprietárne GPS technológie, zatiaľ čo zvyšné tri sa týkajú linuxového jadra, používaného v prístrojoch TomTom.
Tiskni
Sdílej:
Rikal jsem si, jestli se MS posledni dobou nemeni k lepsimu.
Houby z octem. Jsou to porad ty same kurvy.
Pozitivní je, že a) se k tomu postavili jako chlapi a aspoň žalují osobně, ne přes nějakého usopleného prostředníka, a b) už na začátku vyjmenovali patenty, o které se soudí - ne jako minule, kdy to bylo ve stylu "používáte náš kód, ale který to je vám neřekneme, abyste si to náhodou neopravili".
No dle všeho se jedná i o patent na FAT, takže to možná bude dost podstatný soud (pokud k němu dojde).
Podla komentatorov je omnoho pravdepodobnejsie mimosudne vyrovnanie, ktore chce zrejme Microsoft pomocou zaloby urychlit. S Garminom (najvacsou rybou) sa uz na prislusnych patentovych poplatkoch davnejsie dohodol a TomTom je momentalne v takom svrabe, ze tazko bude mat chut a schopnosti tahat takyto pripad...
Suhlasim. Idealne by bolo, keby ostatne firmy propagujuce a vyuzivajuce open source na cele s IBM boli ochotne tento spor dlho zivit pomocou financnej podpory TomTom-u. Ale to je skor scifi.
I ked na druhej strane je dost otazne, ci by ten spor TomTom neprehral a neuskodilo by to este viac, lebo vobec by som sa necudoval, keby Linux naozaj tie patenty porusoval - podla toho co som si o nich pozeral, ich porusuje kdekto... som zvedavy, ake stanovisko k tomu zaujmu FSF a vyvojari kernelu.
Podla komentatorov je omnoho pravdepodobnejsie mimosudne vyrovnanie
No tak to by byli pěkní blázni, kdyby jim za to dali nějaké peníze. Objevit se mi toto na stole, tak bych jim vybil okna kamenem a pokreslil vrata lihovkou.
Hm, nizsie hovoris, ze podla teba ten patent naozaj porusuju (a nielen oni)? Ale tak ci tak im zrejme neostane nic ine len platit. Napadnut a preukazat neplatnost 8 patentov firmou, ktorej akcie klesli za posledny rok zo 60 na 3 eura (!), ledva splaca obrovske dlhy a celi brutalnemu prepadu zaujmu o svoje vyrobky kvoli krize, firme ako Microsoft s hordou pravnikov a hromadou volneho kapitalu (aj ked tiez ich nepopieratelne kriza zasiahla), to nie je velmi realna predstava.
Doporučuji si u jednotlivých patentů přečíst ty části kde je popsáno co si Microsoft nárokuje. Člověk neví jestli má brečet nebo se popadat smíchy za břicho. Už někdy v historii proběhl soud, ve kterém strana žalující a s držením podobně imbecilních patentů vyhrála? Pokud ne, šel bych jednoznačně do soudního sporu. Pokud by měl soudce alespoň kapku rozumu a nebyl by nijak motivován, tak by musel zakázat celé toto imbecilní právo a patenty zrušit. A vůbec, vždyť posuďte sami.
Ono vůbec Microsoft má v držení velice zajímavé patenty.
Nejde o patent na FAT. FAT16 je tam jen jako příklad. Jde o to jejich rozšiřování jmen souborů co technicky zvládly v názvu jen 8 znaků (z.B. PROGRA~1 = Program Files) a souborový systém, který podporuje bytově adresovatelnou a blokově mazatelnou podstatu flash pamětí, mezitím co poskytuje podporu pro souborové systémy nabízející funkcionalitu tradičních souborových systémů. Ale Linuxové jádro zajisté také min. ještě porušuje ten patent počítačového systému pro automobily s otevřenou platformou (ano, čtete dobře).
Kdepak. Četl jsem sice jen netechnický popis patentu, ale tyto patenty určitě Linux porušuje. Spíš jde o to, že neznám systém, který by je neporušoval.
Patent na LFN mi ze všech z nich přijde ještě jako nejrozumnější. I když LFN asi nevymysleli oni a i přesto, že je to taková prasečina ho alespoň používali ve větší míře jen oni a je ze všech těch osmi patentů nejjednoznačnější. Ovšem ty ostatní jsou holý nesmysl. I kdyby se rozkrájeli a vše předělali, tak minimálně jeden patent Linux porušovat bude tak či tak pokud bude použit v nějakém automobilovém systému a to jen protože je to otevřená platforma (a uzavřený Linux už by asi nebyl Linux):
A vehicle computer system has a housing sized to be mounted in a vehicle dashboard or other appropriate location. A computer is mounted within the housing and executes an open platform, multi-tasking operating system. The computer runs multiple applications on the operating system, including both vehicle-related applications (e.g., vehicle security application, vehicle diagnostics application, communications application, etc.) and non-vehicle-related applications (e.g., entertainment application, word processing, etc.). The applications may be supplied by the vehicle manufacturer and/or by the vehicle user.
Jde o embeded systémy v automobilech. Viz. patent samotný. (Stačí proletět jen obrázky, v textu není stejně nic moc zajímavého). Ovšem co mě dorazilo úplně:
…
TECHNICAL FIELD - BACKROUND
…
While these various electronics systems have proven useful to vehicle users, there is a drawback in that the systems are unrelated and incompatibile. Each system employs separate proprietary dedicated processors or ASICs(application specific integration circuits) which execute incompatible proprietary software. If a vehicle owner would like to add a security to his/her vehicle, the owner must purchase an entire security system from one of the vendors and have it customarily installed. There in no way to add security functionality to an existing electronics system, such as the navigation system or the sound system.
SUMMARY
This invention concerns a vehicle computer system that is capable of integrating these diverse and separate system as well as offering a general purpose coputing platform that allows for easy expaandability. The vehicle computer system has a housing sized to be mounted in a vehicle dashboard or other convenient location. This system provides an open hardware architecture and supports an open platform operating system. The open platform operating system supports multiple different applications that can be supplied by a software vendor.
…
A část ve které popisuje svoje nároky je také zajímavá:
1. A vehicle computer system comprising:
…
- a housing of a size suitable to be mounted in a vehicle dashboard;
- a computer mounted within the housing;
- an open platform operating system executing on the computer; and
- multiple vehicle-related applications executing on the operating system to control operation of components in the vehicle.
No a ostatní patenty jsou úplně na to samé brdo. Sám se v tom požadavku o přezkoumání pyšní tím, že tyto postupy používá v projektu Microsoft Auto, ale buď jsem slepý a nebo tam opravdu není ani jeden technický nákres a ani jeden řádek zdrojového kódu WinCE. V podstatě tak zabránil používání jakéhokoliv otevřeného operačního systému(včetně Linuxu) v automobilovém průmyslu. A to zrovna v době kdy o Linuxu začalo v automobilovém průmyslu uvažovat.
Zaujimave. Zacinam si mysliet, ze v konecnom dosledku mal pc2500 v prvom prispevku pravdu. Jedna sa o FUD , iba na inej urovni ako doteraz.
No, FUD…na jednu stranu je pravda, že Microsoft má opravdu v držení tyto patenty. Na druhou zase alespoň já nevím o nějakém mediálně zajímavějším případě kdy by takovýto patentový spor (to s MP3 nepočítám) vyhrál. Proto si myslím, že se Microsoft svých patentů docela bojí. Sice to dává investorům jakousi iluzi, že i kdyby bylo nejhůř, tak se může vrhnout do patentových sporů a vytřískat na tom alespoň nějaké peníze před kompletní potopou, ovšem jak by nějaký patentový spor s takovýmto patenty na kolo dopadl si asi neodhadne někdo ani spekulovat. A kdyby náhodou takovéto spory prohrával, tak by mu to jistě podlomilo kolena a ještě by se mohlo stát, že by se začala o softwarové patenty zajímat i široká veřejnost a to by mohlo vést k jejich zrušení. To by byl asi poslední hřebíček do rakve. Proto si také myslím, že podal Microsoft jen žádost o prozkoumání (aneb víme o vás) a nepustil se přímo do sporu. Patenty mu iluzorně vyhánějí hodnotu. Docela by mě zajímalo jak by takový spor dopadl, no bohužel spor nemůže iniciovat nikdo jiný než samotný Microsoft a ten se do ničeho nepustí pokud nebude mít úplnou jistotu na výhru. A provokovat jej by zase mohlo být docela nebezpečné. Jak jen do toho kopnout aby se lavina sesunula na tu správnou stranu? Aspoň je vidět, že Microsoftu už opravdu teče do bot, když se začíná ohánět patenty. Teď by byl ten správný čas zasadit úder.
Co? Cože? To si snad zas dělají srandu:
- Vehicle Computer System with Open Platform Architecture
- Method and System For Generating Driving Directions
- Methods and Arrangements for Interacting with Controllable Objects within a Graphical User Interface Environment Using Various Input Mechanisms
- Portable Computing Device-integrated Appliance
- Vehicle Computer System with Wireless Internet Connectivity
- Common Name Space for Long and Short Filenames
- Common Name Space for Long and Short Filenames
- Method and System for File System Management Using a Flash-Erasable, Programmable, Read-only Memory
Nemá někdo přístup k plnému a hlavně technickému znění těch patentů? Protože zatím si čtu Non-technical Description of Patented Inventions a kroutím hlavou, protože třeba patent o NAND by porušovalo jakékoliv zařízení na které si jen vzpomenu.
Nevím, jestli je to plné a technické znění, ale na patft.uspto.gov/ se dají dohledat patenty podle čísel a ten text se zdá být vyčerpávající. Případně je tam dokument oskenovaný i s obrázky ve formátu TIFF.
Nemá někdo přístup k plnému a hlavně technickému znění těch patentů?Tady. Například ten první patent konkrétně zde.
Este doplnenie co sa mi do spravicky nezmestilo (a cim som si nebol uplne isty):
Toto je zda sa historicky prvykrat, ked Microsoft svoje doterajsie reci o tom, ze Linux porusuje jeho IP, konkretizuje a premiena na zalobu. Co je samo osebe dost velka vec, pretoze to pri predpokladanom ustupe TomTomu a mimosudnom vyrovnani o plateni poplatkov za patenty moze viest k averzii firiem voci pouzivaniu Linuxu a open-source vobec.
Zaujimave takisto je, ze Microsoft sa zda sa pokial sa dalo vyhybal spomenutiu Linuxu alebo open source (ich tlacova sprava ziadne z tychto slov neobsahovala) az neskor dodal, ze vraj jeho zaloba nie je namierena proti open-source ale iba proti porusovaniu jeho IP firmou Tomtom a ze open-source si naopak vraj ceni a respektuje... Co k tomu dodat?
ted si ale predstav, ze by ty LFN@fat z linux kernelu fakt stahli - vzdyt na tom jede velka cast fotaku, televizi, kamer, ... takovy srumec jaky by nastal jsme zrejme jeste nezazili :)
jinac LFN@FAT mi z tech patentu prijde jako jediny smysluplny a ktery jim pravem nalezi. ten zbytek mi prijde jako 'patent na internet'
Ale to se mýlíte, pane kolego. Ve většině civilizovaných zemí se patenty respektují, a když nahlídnete do principu ochrany, pochopíte proč.
> Za to může EU, pořád ho pokutujou a buzerujou, tak to MS potřebuje získat zpět.
ty ses magor...nebo to byla ironie?
kazdopadne MS (ostatne jako jakakoliv jina firma) by tomtom/kohokoliv zazaloval nezavisle na tom jak moc je buzerovany vladou (EU/USA/whatever).
Hm, souhlasim, ze EU je banda ku..w, ale tak ma M$ na oplatku zazalovat ty smejdy v komisi, ze mu neco porusuji
Problem bude prave v tom, ze TomTom podobnu dohodu nema :) Microsoft podla vlastneho vyjadrenia open source ocenuje a nechce na neho utocit, pokial mu open-source nenarusuje IP (=pokial mu firma za jeho pouzivanie zaplati). Samozrejme sa zaloba tyka navigacii predavanych a uz predanych v USA...
V Holandsku sice ne, ale na základě nějakého Tafiff Actu z 1930 se toto právo vztahuje na zboží importované a následně/a nebo prodávané v USA. Jinak patentové právo sahá mnohem dále než jen na hranice USA. Samotný Microsoft se v této zprávě chlubí tím, že po celém světě vlastní přes 44,000 patentů a z toho přes 23,000 patentů jen v USA. A navíc jak již bylo řečeno, o Linuxu nebo OSS nikde ani zmínka…jdou na to chytře. A pokud něco od včerejška nějak nepokročilo, tak nikdo nikoho nežaluje, jen Microsoft podal na základě informací a domněnky žádost na Mezinárodní obchodní komisi ve spojených státech na prozkoumání importovaných produktů(jsou tam všechny vypsány), zda-li neporušuje právě jejich patenty. Podle mě se Microsoft svých patentů bojí víc než kdo jiný.
Hmmm takže teď může MS žalovat kohokoliv kdo prodává něco s jádrem linux do USA.
A nejen to. Ještě mnohem víc. A jen Linuxu se to netýká ani zdaleka.
Každopádně problém LFN není neřešitelný, je tu ještě starý projekt UMBDOS.
Nevím jak to funguje, ale oni nemají patentovaný LFN samo o sobě, ale právě ten postup.
--linux-.---
, v kazdem adresari jeden). Takze se se soubrovym systemem muze delat cokoliv, co tyto soubory nesmaze, jen se musi pri pridani/smazani spustit umssync
, ktery synchonizuje stav souboru --linux-.---
vuci skutecnosti.
No bolo to podane na US District Court v Seatle, vsetky media o tom informuju ako o zalobe, ja by som to zalobou tiez nazval, ale je mozne, ze de iure to zaloba nie je, je to naozaj oznacene ako "complaint". Ale to asi nebude to najpodstatnejsie...
Ze strany výrobců byla obrovská chyba, že začali používat FAT v různých zařízeních. Pěkně si tím nadělali do vlastního hnízda. Buď musí plati MS nebo jim hrozí žaloby + technické problémy, jako přechod na větší kapacity, spousta různých verzí FAT atd.
Chápu, že to udělali kvůli kompatibilitě s Windows. Ale v době, kdy tato zařízení začala vznikat se steně používaly Win9x, do kterých se musely dohrávat ovladače. Tak se mohla dohrávat i podpora pro nějaký další FS a MS by se nakonec musel přizpůsobit. Teď už cesta zpátky není. Jen čekat až patenty vyprší.
No ona jiná volba z důvodu kompatibility s MS Windows nebyla. Nebo je nějaký souborový systém, který je bez patentů a jede pod MS Windows bez instalace nějakých ovladačů?
Také to nechápu. Přitom existují otevřené varianty dokonce optimalizované pro flash paměti. Bonusem pak mohlo být navýšení užitné hodnoty drobným podílem na vývoji těchto file systémů....
Zvlaštní je právě to, že výrobce raději zaplatí pár centů MS a to v době, kdy každý učetřený cent znamená konkureční výhodu. A místo aby si všichni vzali ponaučení z patentové pasti, suverénně přejdou z FAT32 na ExFat
O uživatele Windows strach nemám. Instalace externích ovládačů na cokoli patří ke koloritu Windows a MS by musel podporu otevřeného formátu později zahrnout tak jako tak.
O uživatele Windows strach nemám. Instalace externích ovládačů na cokoli patří ke koloritu Windows a MS by musel podporu otevřeného formátu později zahrnout tak jako tak.Především se v době, kdy zařízení tohoto typu masověji začínala, používal systém Win98, kde každé USB Storage zařízení mělo vlastní ovladač. Proto se tehdy dalo přiinstalovat současně i ovladač filesystému. Dnes (resp. po vydání WinXP) už je to výrazně větší problém, protože jsou lidé zvyklí připojit zařízení a okamžitě pracovat.
Také to nechápu.
Já zase nechápu, kde furt všichni berete ten FAT. Microsoft o svůj patent na FAT dávno přišel. V tomto případě nejde vůbec o FAT. A Linux bude vždy porušovat patenty Microsoftu i kdyby nechtěl, protože Microsoft má pár patentů různě použitého otevřeného operačního systému a Linux nebo GNU/Linux nemůže být uzavřený už z principu.
Přitom existují otevřené varianty dokonce optimalizované pro flash paměti.
Jedním z porušovaných patentů v tomto případě je právě obecný souborový systém pro EProm paměti, takže by si tím moc asi nepomohli.
Já zase nechápu, kde furt všichni berete ten FAT. Microsoft o svůj patent na FAT dávno přišel.Podla wikipedie mu boli naroky znovu uznane 10.1.2006. Okrem toho, v tom clanku pisu konkretne o patente, ktory MS momentalne vymaha
Problem je v tom, ze microsoft zacal vyzadovat poplatky az po tom, co to vsichni zacali pouzivat, takze v dobe kdy se s tim zacalo to nebyl zadny problem, microsoft se chova jako mafie
S tím ale mohli počítat, tak se nechová jen MS. Jiných podobných příkladů, kdy se některý držitel patentu tvářil, že to ostatní mohou používat grátis a až se to rozšířilo, začal požadovat poplatky by se našla celář řada. Stačí si jen vzpomenout, jaké byly problémy okolo formátu GIF.
Nebylo by dobré tento server přejmenovat na abcantiamerikanismu.cz?
Jak to tady v poslední době sleduji, obsahově to k tomu směřuje. Aspoň by lidi, kteří se chtějí dočíst něco o počítačích a ne o politice v hospodském stylu, věděli na čem jsou a chodili jinam.
K tomu by bylo potřeba prvně nějaký mediálně zvýrazněný zajímavý patentový spor a schválně…kdo se do něčeho takového pustí dobrovolně?