Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Pokud máte Safari nebo Chrome, můžete si na YouTube a Vimeu zapnout experimentální přehrávání pomocí značky video. Tato značka (specifikovaná v HTML5) nahrazuje původní flashové přehrávače a přehrávání videa by díky ní mělo mít mnohem menší systémové nároky. Oba servery používají kodek h264.
Tiskni
Sdílej:
<video>
, určitě vznikne nějaké kloudné řešení i pro Linux.
Pokud se h264 prosadí jako „standardní“ formát pro <video>, určitě vznikne nějaké kloudné řešení i pro Linux.Nejspis neco jako "musite si doinstalovat balik H264 po instalaci" vznikne, ale nevim nevim, jestli to je reseni kloudne. Ne, ze bych nedokazal nainstalovat balik (:o), ale asi to neprospeje distrum, ktere se snazi o fungovani "out of the box" a o zboreni mytu, ze GNU/Linux je "nedodelany".
kde na ty jejich stupidní softwarové patenty sere pesAle. A to je jako kde? Tak třeba patenty na MPEG-1 Layer III platí v zemi jejich původu, Německu a vsadím se že i u nás. Jinak na Evropském patentovém úřadu leží schválené patenty na některé funkce z MPEG-4 (Part 10) AVC. Takže by se bylo potřeba asi pošoupnout trochu víc na východ.
Pokud tomu dobře rozumím, MPEG-1 není praktické řešení pro YouTube a spol.Aha a jak je to teda potom s vhodností té Theory co se tady furt o ní bavíme? Ta už teda potom nepřipadá v úvahu vůbec.
If yt were to switch to theora and maintain even a semblance of the current youtube quality it would take up most available bandwidth across the internet. The most recent public number was just over 1 billion video streams a day, and I've seen what we've had to do to make that happen, and it is a staggering amount of bandwidth.Zastánci Theory tvrdí, že to není pravda. Pak už jsem se žádných argumentů nedopátral.
Zastánci Theory tvrdí, že to není pravda. Pak už jsem se žádných argumentů nedopátral.Nejen tvrdí, oni předložili pádné argumenty (srovnávací testy), že Theora dává dokonce lepší výsledky při stejném malém bitratu než YouTube. Viz článek YouTube / Ogg/Theora comparison. Někteří Grunti sice tvrdí, že ty testy jsou kravina, ale mému zraku se podle těch obrázků osobně také více líbí to co předvádí Theora. Buď tedy YouTube používá nějakou hodně špatně vyladěnou implementaci H.264 enkodéru nebo se opravdu Theora v nízkých bitratech skutečně pěkně vytáhla. Každopádně to z mého pohledu rozhodně dokazuje, že to co napsal Google je sprostá lež.
Každopádně to z mého pohledu rozhodně dokazuje, že to co napsal Google je sprostá lež.A pod to se můžu podepsat. Už jenom protože nějaká
kvalitaje očividně Googlu naprosto ukradená.
jen od 2.6dB horší než H.264 což je úžasnéa nebo naopak testy kde jeden kodek se ladí týden a druhý se prožene přes takovýto YouTube a pak se z toho dělají závěry. Dokonce dva úplně stejné soubory zpracované úplně stejným kodekem, které mají výslednou velikost úplně stejnou můžou vypadat úplně jinak. Dokazuje to jen, že YouTube je na ****, ale to já hlásám už od samého začátku co tato válka o formáty začala.
No, 2.6dB je zatraceně hodně. V případě, že oba kodeky byly nastaveny tak, aby cílily na co nejvyšší PSNR(!), by šlo o naprosto jasné deklasování.Jejda, to jsem střelil od pasu. Srovnání z.B. zde.
Nicméně pokud jsou zapnuty psychovizuální triky, tak může PSNR dramaticky klesnout, i když vizuální kvalita zůstane (pro člověka) stejná nebo dokonce stoupne.Přesně toto jsem chtěl říct. Že nezáleží jen na množství šumu, ale i jak ten šum vypadá.
Proč proboha nejde Firefox přesvědčit, aby na přehrávání videa v tagu <video>Nějakým pluginem ho přesvědčit půjde určitě. Třeba i Greasemonky bude stačit. Stačí jen vyměnit <video> za <object> a o zbytek se plugin postará sám.
jako to dělá všude jinde?Kde jinde? Já teda nevím o jediném prohlížeči, který by volal Xv místo nějakých interních frameworků, které většinou stejně skončí na obyčejné pixmapě.(O Chrome a Safari se nestarám)
jako to [Firefox] dělá všude jinde„Jinde“ myšlen například object nebo přímo otevřené video/zvuk.
Grunt to sem davalJá ne. Mandarinka. Proto také když se řekne YouTube tak jenom mávnu rukou. Většina lidí totiž dělá tu chybu, že na to jde s x264 a nepočítá s komerčními kodeky co se dneska na těch portálech běžně používají. Jinak Apple, to je fakt epizoda sama pro sebe.
video
zatím nikoli. Video je stejné.
WebKit nedávno přidal své vlastní rozšíření HTML 5 DOM, které ovládat fullscreen umožňuje.No, softwarové škálování a softwarová konverze u rozlišení 1920x1080. No to by někdy chtěl vidět na vlastní oči.
static GstStaticPadTemplate sinktemplate = GST_STATIC_PAD_TEMPLATE("sink", GST_PAD_SINK, GST_PAD_ALWAYS, // CAIRO_FORMAT_RGB24 used to render the video buffers is little/big endian dependant. #if G_BYTE_ORDER == G_LITTLE_ENDIAN GST_STATIC_CAPS(GST_VIDEO_CAPS_BGRx ";" GST_VIDEO_CAPS_BGRA) #else GST_STATIC_CAPS(GST_VIDEO_CAPS_xRGB ";" GST_VIDEO_CAPS_ARGB) #endif );
Thomson Consumer Electronics claims to control MP3 licensing of the Layer 3 patents in many countries, including the United States, Japan, Canada and EU countries.[40] Thomson has been actively enforcing these patents.[citation needed]
In September 2006, German officials seized MP3 players from SanDisk's booth at the IFA show in Berlin after an Italian patents firm won an injunction on behalf of Sisvel against SanDisk in a dispute over licensing rights.
In short, with Thomson, Fraunhofer IIS,[51] Sisvel (and its U.S. subsidiary Audio MPEG),[52] Texas MP3 Technologies, and Alcatel-Lucent[36] all claiming legal control of relevant MP3 patents related to decoders, the legal status of MP3 remains unclear in countries where those patents are valid.My jako nepatříme do Evropské unie a pro nás neplatí Evropské patentové právo a pro nás neplatí patenty přijaté u Evropského patentového úřadu? Já nechápu co se tu furt ošíváte nějakým U.S. patentovým právem, když tady máme vlastní. Patenty platí téměř celosvětově(a jak jsem nedávno zjistil, tak dokonce snad i existuje cosi jako world-wide patent). A s uznáváním platnosti patentů je to nejiné.
je alespoň ostentativně ignorovat, projevovat občanskou neposlušnost a nabádat ostatní k jejich porušování.To funguje na osobni urovni, ale budme k sobe uprimni: spousta lidi kritizuje GNU/Linux (ten privetivy) za to, ze neumi sam o sobe MP3 a musi se to tam vice ci mene slozite doinstalovavat. Takhle to bude jen dalsi argument, proc se do experimentu nepoustet. Mozilla Firefox (podle mne) uspela hlavne proto, ze podporovala skoro vsechny stranky a lide upousteli od optimalizace jen pro IE. Pokud se nam nepodari vytvorit iluzi, ze GNU/Linux taky podporuje "skoro vsechno", tak nas stale bude mene jak te omilane ctyrprocentni mensiny :o)
To funguje na osobni urovni, ale budme k sobe uprimniNa osobní úrovni to ani fungovat nemůže, protože snad téměř všichni držitelé patentů u všech těch standardizovaných formátů MPEG-1 počínaje a MPEG-4 konče se shodli na tom, že v případě svobodných implementací, které nebudou využity pro komerční účely nebudou dělat problémy. Problémy se týkají především komerčních společností a teď schválně by mě zajímala jediná, která má koule na nějakou občanskou neposlušnost.
ze neumi sam o sobe MP3 a musi se to tam vice ci mene slozite doinstalovavat.Proč? Já si pamatuju, že u některé verze Fedory vyskočil popup s možností si zaplatit licenci pro ten formát. Ale to bylo křiku ještě víc. Problém patentů je ten, že valná většina se o ten problém nijak nezajímá a je prostě ráda, když to jenom
Just works.
Proč? Já si pamatuju, že u některé verze Fedory vyskočil popup s možností si zaplatit licenci pro ten formát. Ale to bylo křiku ještě víc. Problém patentů je ten, že valná většina se o ten problém nijak nezajímá a je prostě ráda, když to jenom "Just works".U mne to je tak, ze velkou soucasti svobody GNU/Linuxu pro mne osobne je to, ze ten system funguje a nemusim za nej nic platit a nemusim se trapit, jestli moje platba plati i pro druhy, treti, ctvrty pocitac. Placeni za software se (aspon u mladych) stava mene a mene popularni, zvlaste v dobe Internetu, kde maly poplatek vs. zadny poplatek rozhodl o zivote a smrti mnohych aplikaci (Napster, internetove noviny...). Prichazet s extra poplatky, navic az po instalaci, je podle mne jak nerozumna obchodni taktika, tak sprostarna vuci uzivateli.
já vím, videa jdou stáhnout pomocí nástojů jako youtube-dl atp.Proč stahovat?
Zvlastni, ze se nikdo tady nezminil o dailymotion, tam uz se html5 video pouziva minimalne pul roku.No, nádhera. Jedna skupina YouTube, Vimeo MPEG-4(kontejner, audio, video) a druhá Dailymotion a všelijací nezávislí zase OGG(kontejner, audio, video). Pro jednu skupinu bude potřeba prohlížeč takový a pro druhou zase makový. A celé s nálepkou Open a Standard. Co víc jsme si tak ještě mohli přát? To už snad radši i ten Flash.
na jejiz vylepseny kodek v archu porad jeste cekaA ještě hodně dlouho čekat bude.
podle testu, co jsem videl, je uz snad na urovni h.264Ty testy jsou kravina.
Ty testy jsou kravina.Proč jsou kravina? Tak to rozveď, zajímá mě to. Já tedy nemám s H.264 žádný problém (protože patenty musí zemřít), ale i tak svobodným kodekům fandím a podle těch testů ten výsledek nevypadá vůbec špatně.
Ty testy jsou kravina.I když na obranu Theory musím uznat, že to co se píše v tom článku je pravda. Když se řekne YouTube, tak to dobré jen k mávnutí ruky a pokud by se drželo toho jak se to tam píše, tak 90% běžných diváků by si nějakého přechodu z H.264 na Theoru ani nevšimli (teda krom toho, že by to asi žralo míň procesorového času).
Warning! User agents should not provide a public API to cause videos to be shown full-screen. A script, combined with a carefully crafted video file, could trick the user into thinking a system-modal dialog had been shown, and prompt the user for a password. There is also the danger of "mere" annoyance, with pages launching full-screen videos when links are clicked or pages navigated. Instead, user-agent specific interface features may be provided to easily allow the user to obtain a full-screen playback mode.Takže je na čistě na browseru, aby volbu fullscreenu (třeba v kontextovém menu) poskytoval. Firefox snad ve vývojové verzi již takovou možnost má, Chromium zatím ne, ale také jí bude mít. Nicméně co se týče obecně WebKitu, tak tam API pro přechod do fullscreenu bylo (i přes to varování v HTML 5) přidáno - viz Bug 26742 - Support fullscreen in MediaPlayer (a následný Changeset 49136). Týká se to ovšem asi jen implementace pro Mac OS X, nikoliv GTK, Qt a Chrome verzí WebKitu. Osobně si umím dost dobře představit, že takové API by browser stránkám měl poskytovat, bezpečnost by vyřešilo vybíhající varování browseru ve smyslu:
Tato stránka se pokouší o zobrazení videa v celoobrazovkovém režimu, chcete jí to povolit? Možnosti: Ano, Ne, Vždy, Nikdy
To se pak na člověka slítne celá zeměkoule lidí, vysvětlující, jaký je blb.Jako kde? Tady v mekce hyperkorektnosti?