Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 12:27
Na včerejší recenzi Palm Pre 2 navazujeme recenzí systému, který se na tomto telefonu nachází: HP webOS 2.0.
Nový systém (nyní už nazývaný HP webOS) opravuje nedostatky předchozího, přináší do něj mnoho nových vlastností (z nichž některé jsou ještě skryté a naznačují budoucí vývoj – například softwarová klávesnice nebo podpora Bluetooth klávesnic) a rozšiřuje dobře odladěnou integraci sociálních síti a všudypřítomné nabídky "Share".
Novinek je ve dvojkové verzi opravdu mnoho. Těmi význačnými jsou následující:
Nový systém je opravdu skvělý. Předchozí verze byla ve většině recenzí hodnocena velmi vysokými známkami, které srážel nedotažený hardware. S novým telefonem se obě složky značně zlepšily. Stále však platí, že software značně převyšuje hardware. Doufejme, že v roce 2011 se z dílny HP dočkáme ještě výkonnějších telefonů s větším displejem, nižší váhou a bez hardwarové klávesnice (což je jedna z věcí, po které uživatelé nejvíce volají). A taky by neškodil nějaký ten tablet, na který je systém, jak se zdá, velmi dobře připraven.
Celé prostředí působí ve verzi 2.0 ohromně organicky, čistě a odladěně. Za dobu testu jsem se nesetkal s tím, že by na mě někde vyskočil nějaký nedodělaný dialog, grafická chyba nebo systém prostě spadl. Zdá se mi až neuvěřitelné, kolik práce zde Palm (a později HP) udělal. Křivka učení sice může být stále o něco strmější než třeba u Apple iOS, webOS je však z mého pohledu mnohem jednodušší na zvládnutí než například Android (ač jej některé nadstavby jako HTC Sense zjednodušují) nebo Symbian^3. Jakmile si uživatel zvykne na používání gest místo tlačítek a menu, ovládání je velmi pohodlné a rychlé.
Do horního menu vyvolatelného tapnutím na čas nebo gestem "z oblasti nad displejem dolů" přibyla mimo už dříve dostupného přepínače WiFi sítí, zařízení Bluetooth a režimu "V letadle" i možnost připojení k VPN. Pokud se nemýlím, webOS je v současnosti jediný systém, u kterého tyto funkce lze zapínat a vypínat uvnitř jakékoli aplikace (běžící na výšku) bez toho, aby ji bylo nutné opustit nebo něco hledat launcheru/na úvodní obrazovce.
Oproti starší verzi jsou všechny aplikace značně zrychlené (i ten zatrolený Kalendář!) a mnohé menší nabíhají okamžitě po tapnutí na ikonu. Nejdéle si počkáte na Fotoaparát, asi 5 sekund. Z aplikací nenavázaných na hardwarovou funkci se nejdéle spouští tradičně Google Maps, které se, přes značnou nelibost uživatelů, od webOS 1.0.0 nedočkaly jediného vylepšení či aktualizace. S Mapami by tedy HP opravdu mělo něco dělat…
Telefonní aplikace má teď místo zeleného modré téma a zvětšená tlačítka. Novinou je možnost učinit z několika kontaktů své oblíbené a mít je všechny pohromadě na jedné záložce aplikace Telefon. Stejně jako u předchozího Pre lze ručně zvolit síť 2G/3G, vypnout data a datový roaming nebo zadat ručně datová nastavení.
Vylepšení webového prohlížeče jsou především vnitřního charakteru. Z vnějšku si uživatel všimne zejména markantního zrychlení a podpory Adobe Flash 10.1. Blokování vyskakovacích oken prohlížeč uměl nejspíš už dříve. Nově je podporována HTML5 geolokace (telefon se ptá, zda má svoji polohu předat). HTML5 video a audio systém též umí. Palm Flash sliboval snad celý rok 2010, uživatelé se však dočkali až teď. Výsledek naštěstí stojí za to. Plugin je relativně stabilní (nebyl by to Flash aby občas nespadl) a dosti rychlý díky hardwarové akceleraci obsahu grafickým jádrem.
Vrcholem toho, co jsem ve Flashi zkoušel, byla oblíbená hra Treasure Isle (podobná Farmville) na Facebooku. Načítání sice trvalo poměrně dlouho a hratelnost nebyla zrovna hvězdná, hra však fungovala. Video například na portálu Stream.cz se přehrávalo zcela plynule. Za naprosto zásadní považuji možnost vypnout automatické spouštění flashového obsahu a jeho nahrazení tlačítkem "přehrát", kdy teprve po jeho zmáčknutí se daný obsah načte (à la Flashblock ve Firefoxu)
Jaký má Flash vliv na výdrž baterii jsem netestoval, ale dá se čekat, že to bude jedna z těch náročnějších aktivit, které můžete na telefonu provozovat.
Velkých změn doznal App Catalog, tedy aplikace pro instalaci doplňujícího softwaru do telefonu. Nyní jsou na úvodní obrazovce zobrazeny dvě Palmem doporučené aplikace a o něco níže seznam populárních aplikací. Dále lze provádět třídění podle kategorií a filtrovat jen na placené/neplacené a řadit aplikace podle popularity nebo času zveřejnění.
Zklamalo mě, že stále platí geografická omezení, a to jak pro aktivaci, tak pro dostupnost aplikací a nákupu placeného software. Věc se má takto: telefon je natrvalo nastavený na čtení softwaru jen a pouze z App Catalogu té země, kde proběhla první aktivace telefonu po vybalení z krabice. Horší je, že pokud Pre 2 aktivujete na území nepodporované země (tj. například celá východní Evropa, Asie, Austrálie, Afrika či jižní Amerika vyjma Mexika), může se vám stát, že v Katalogu uvidíte jen několik aplikací, jejichž počet se bude jen velmi vzdáleně blížit počtu 5000 v americkém Katalogu.
Dalším problémem je, že i když máte telefon předaktivovaný ze Spojených států či západní Evropy, tak stejně nemůžete nakupovat placené aplikace neboť vám telefon nedovolí zadat Česko (Slovensko) jako zemi při zadávání adresy k platební kartě.
Palm o tomto problému ví a podle vyjádření na Developer Day v listopadu 2010 problém řeší a pracuje na nápravě. Doufejme, že toto zbytečné a hloupé omezení brzo zmizí a všichni si budou moci užívat a nakupovat aplikace dle libosti.
E-mailová aplikace je též značně zrychlená. Jinak jsou vylepšení spíše kosmetická. Potěší oprava nefunkčnosti adresáře odeslané pošty při připojení přes IMAP v kombinaci s některými jazyky a službami (například Gmail v češtině). Podporu řazení zpráv do vláken ji však ještě v HP naučit nestihli. Snad toto časté přání uživatelů v průběhu dalších měsíců splní.
V Kalendáři přibyla možnost synchronizace s Yahoo! a výhledově s dalšími službami díky otevření rozhraní Synergy. Jinak je to v podstatě pořád ten stejný kalendář s chybějící agendou, což může některým uživatelům dost vadit. Naštěstí je v App Catalogu několik aplikací, které tento nedostatek řeší.
Fotoaparát, Fotografie, Hudba a Videa se nijak zásadně neproměnily. Jsou však mnohokrát rychlejší, díky čemuž se lépe používají. Videa lze přímo v telefonu oříznout na potřebnou délku a uložit pod jiným názvem (nedojde k přepsání). Fotky i videa lze přímo sdílet na Facebook. Stejně jako v předchozím webOSu, i ve verzi 2.0 lze telefon propojit se zvukovými zařízeními (např. autorádio) a přes Bluetooth poslouchat hudbu. Příjemné je, že přeskakovat skladby lze též vzdáleně. Telefon tak můžete mít v kapse a hudbu si posouvat, zastavovat a zase spouštět přímo z autorádia. A když už se bavíme o autorádiích – handsfree funguje bezproblémově, přenáší sílu signálu a podporuje vzdálené čtení kontaktů a jejich přenos do handsfree. Lze procházet i seznam přijatých a zmeškaných hovorů. Dosah Bluetoothu je těch obvyklých 10 metrů.
Prohlížeč PDF je stále dosti omezený program s podivným kinetickým rolováním odlišným svými reakcemi od zbytku systému. Zde by se taky mělo výrazně zapracovat.
Poklonu Palmu skládám za to, že vyslyšel hlasitá přání evropských uživatelů Pre a konečně do telefonu přidal podporu SIM Toolkitu. Aplikace je jednoduchá, jde jen o systém menu načtený ze SIM. Svůj účel však plní a pro mnoho uživatelů to bude hotová spása.
Všechny obvyklé další funkce jsou též stále přítomny. Automatické zálohování teď funguje spolehlivěji a není vázané na konkrétní čas. Vylepšení doznalo množství synchronizovaných dat. Nyní se přenáší i propojení kontaktů. Pokud tedy přecházíte se svým profilem mezi telefony, zůstanou kontakty propojeny jako dříve. Dodám jen, že převod profilu z Pixi Plus na Pre 2 byl záležitostí zadání asi 8 hesel k mým účtům (nezálohují se), několika minut synchronizace a setřídění ikon v launcheru. Programy na webOS 2.0 nedostupné byly automaticky vypnuty, zbytek se automaticky stáhl a nastavil.
Pre 2 je rozporuplné zařízení. Mám trochu pocit, jako byste vzali drahé šampaňské Dom Pérignon a nalili jej do skleničky z multipacku Coca-Cola. Systém je opravdu velmi, velmi dobrý. Hardware je sice také dobrý ale mimo výkonného procesoru je v podstatě o zařízení modelového roku 2009, což je v současnosti už přece jen trochu málo.
Nové Pre nám, když nic jiného, umožňuje nahlédnout pod pokličku (doufejme) velkého hrnce novinek, které pro nás HP chystá do roku 2011. Systém je hotový, teď je na čase nejen dostat na trh nový hi-end hardware, který by mohl konkurovat nejlepším zařízením od Apple, HTC, Motoroly nebo Samsungu, ale hlavně jej všechen umět prodat a dostat k zákazníkům.
Perlička na závěr: Spustil jsem na Pre 2 zároveň všechny aplikace, co v telefonu mám (51 kusů), aniž bych zaregistroval významné zpomalení. Telefon byl stále stejně použitelný, jen přepínání při takto velkém počtu karet bylo poněkud zdlouhavé… Opravdu jde o šampiona v multitaskingu.
Technická poznámka k pojmenování: telefon se nazývá Palm Pre 2. Systém uvnitř je označen jako HP webOS, veškeré softwarové části (např. HP Synergy) už nesou též pojmenování nového majitele Palmu, na krabici je taktéž logo HP. Zdá se tedy, že v budoucnu mobilní produkty Hewlett-Packard ponesou sice označení "Palm", bude to však spíše odkaz na kategorii produktu než název obchodní divize.
Hardware je sice také dobrý, ale mimo výkonného procesu je v podstatě o zařízení [...]
OBEX pro bluetooth, navigace, integrace dalších IM
No, zrovna tohle bych nepovažoval za zcela zásadní věci pro BFU. Jakože posílat něco Bluetoothem je pěkné ale dnes už to dost telefonů přestalo umět takže to obvykle řeším mailem. BFU stejně používají Facebook chat, který tam už je Jinak mě trochu mrzí, že AT&T Navigator nemá mapy pro východní Evropu. Ten jediný jsem zkoušel a výsledek byl velmi slušný -- hlasová navigace ve 3D a jelo to docela spolehlivě.
A jak se zdá tak komunita (která v první verzi webOS pomocí patchů řešila spoustu věcí) je zatím vesrkze chladná.
Problém není v komunitě ale v dostupnosti telefonu. Američani nejsou zvyklí si kupovat telefony odblokované za plnou cenu takže se i v článcích na PreCentral dost často dočteš nesmysl typu "telefon není v U.S. dostupný" protože vůbec nikdo neuvažuje nákup přímo od HP. Navíc webOS 2.0 zatím skoro nikdo nemá takže je pochopitelné, že se komunita stále soustředí na starší verzi.
SDK je sice uzavřené ale zajištění přístupu je otázkou několika mailů. Průser je v tom, že vývojáři čekají na Enyo (včetně mě) a nechtějí vyvíjet na něčem, co už je v podstatě označeno jako překonané.
We are working hard to deliver our full editing version, Quickoffice Connect™ Mobile Suite, which will be released in the future as a paid upgrade....což je v podstatě to stejné jako se psalo předtím na stránách DataVizu. Doufám, že to nebudou zase jen plané sliby.
A ostatně byla v plánu..
Na základě čeho soudíš, že byla v plánu? Ve Skype oficiálně o webOSu do ohlášení 2.0 nemluvili, nebo si toho aspoň nejsem vědom.
S tím "někdo do hackne" souhlasím. Bez webOS Internals bychom dnes byli asi dost jinde...
A čo telefonovanie? Má to vyzváňacie profily? Ak áno, koľko ich je? A sú konfigurovateľné? A sú rýchlo poruke (napr. nejakým jedným gestom)?
A individualizácia zvonení? Pre jednotlivca... pre skupinu... vrátane SMS...
A slovenská (česká) T9, ale tak, že neskracuje esemesky ...?
T9 na QWERTY telefonu? To nevím, jak by mělo fungovatAch, to som ale blbec
nastaveni synchronizace je defaultni. jaky mate SW? ja mam 2.0 mozna 2.0.1 o kterym se cetl na precentral je lepsi. Vydrz baterie mozna lepsi oproti puvodnimu palmu ale pro mne frustrujici .....ano do vecera vydrzi, ale pokud vecer jdeme na pivo tak je to problem do 23:00 to neda, a to nejsem manager, takze tolik netelefonuju.
Ty Karty prave poctive odsoupavam nahoru (zvyk z iphonu 4, kde je sice pravda ze multitasking vetsina aplikaci jen predstira, ale bohuzel nektere ho umeli a baterku cucali slusne.)
co se tyce iOS SW optimalizace tak ted jsem daval manzelce 4.2.1 na 3G a je to optimalizovany velice dobre...uvidime po tydnu jestli se nezadejcha. ja mel 3G, 3GS i 4.
ok 3 sekundy se "just type" nespousti ale je to cca 1-2sec jak kdy.
dalsi vec...jediny pouzitelny eReader je aplikace pReader, aspon nejlepsi co jsem nasel. Jenze kdyz si emailem poslu epub soubor, tak ho neulozim a pre mi tvrdi ze to neotevre ze je to neznamy format, musim zkopirovat pres usb mass storage. Na iphone 3GS/4 jsem pouzival Stanzu, pro mne 100x lepsi nez ibook jelikoz se daj nastavit okraje nulove a jednoduse prepnout inverzni color schema, po instalaci teto aplikaci mail nabidne otevrit v stanze nebo se muze presunout pres itunes kde kdyz se klikne na aplikaci Stanza tak je videt ktery dokumenty tam ma. pokud jsem to spravne pochopil byli nejaky hacky do puvodniho web os 1.0 kde se potom dali ukladat soubory a prirazovat filetypy k aplikacim. To PDF me docela trapi jelikoz hodne litam letadlem a firemni konfirmace letenky jsou jako PDF....Pre2 to na rozdil od iphonu neotevre, tak musim otevrit laptop aby sem si zkontroloval kdy to letim.
nejakel excel me nezajima jelikoz vtom mi chodi snad jenom vyplatni paska. s androidem porovnavat nemohu bohuzel (nebo bohudik) ale v zadnym pripade nechci rikat ze je to spatny, docela si na ten webos zvikam a doufam ze palmpad bude vypusten brzo a bude minimalne tak sviznej jako ten playbook od rimu na QNX.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.