Portál AbcLinuxu, 20. července 2025 10:28
IDE míří k podpoře hotplug. Stav SquashFS. Perl v konfiguračním systému jádra. Jaderná ironie.
Do konference přišlo celkem 1130 emailů, nejvíce jich poslali Alan Cox, John Bradford, Martin Schwidefsky.
Adam Belay zaslal patch a vysvětlil, že upravuje ovladač IDE vůči posledním změnám v PnP. Adam nemá takový hardware, takže testoval jen kompilaci. Zároveň přidal do ide.h funkci ide_unregister, protože ji potřeboval během konverze ovladače. Požádal o vyjádření, zda je to správné API pro odregistrování IDE zařízení.
Andre Hedrick napsal:
Adam pokračoval:
Aspoň teoreticky, každé PnP zařízení může být vyměněno za běhu [hotplugged]. Samozřejmě to závisí na protokolu IDE jednotky. ISAPnP je úplně statické, zatímco PnPB a potenciálně v budoucnosti i ACPI podporuje dokovací stanice a jiné odstranitelné PnP zařízení. Podpora pro výměnu za běhu PnP je v tuto chvíli velmi omezená, nicméně bude nejlepší navrhnout ovladače kolem této vlastnosti už teď, abychom neměli zmetek, až bude hotplugging konečně používáno.
Navíc pokud bude PnP protokol v odstranitelném formátu modulu, protokol může chtít odpojit svá zařízení při svém vypnutí [unload]. Jsou zde jiné hotpluggable IDE zařízení a pokud ano, jak jsou řízeny?
Alan Cox poznamenal, že IDE vrstvu v tuto chvíli vůbec neřeší hotplugging a že je nutné udělat spoustu věcí, než se tak stane. Adam se zeptal:
Alan doporučil ponechat patch tak, jak je, IDE vrstva jednou bude mít podporu výměny za běhu, už teď dětskými krůčky kráčí tímto směrem.
Nicolas Turro požádal o doporučení dobrého komprimovaného souborového systému pro zálohy. Má běžet na hardwarovém RAID a umožnit administrátorovi přidávat soubory do archivu, což vylučuje SquashFS, které je pouze ke čtení. Phillip Lougher však odpověděl:
Pete Zaitcev se zeptal na email, ve kterém Konrad Eisele zaslal patch obsahující perl v Makefile. V původní diskusi byl proti použití perlu, neboť jej nemá nainstalován na svém stroji, takže by si nebyl schopen sám zkompilovat kernel. Uznal ale, že rozhodnutí nezáleží na něm, už jednou Linus povolil Python v toolchain. Nyní se tedy zeptal Kaie Germaschewskiho na jeho názor. Kai odpověděl:
Jeff Garzik napsal, že snaha držet perl pryč z jádra, je v tuto chvíli nemožná, neboť klibc bude brzy začleněno a má závislost na perlu. Ve skutečnosti perl bude požadován pro kompilaci na všech platformách ..
To se však většině vývojářů nelíbilo. J.A. Magallon celou věc rozebral:
Ve stručnosti, vývojáři kernelu
misto aby
Tomu vážně nerozumím ...
Jeff Garzik odpověděl:
klibc používá perl pro manipulaci textů, což je jedna z jeho
uznávaných silných stránek. To není o výběru oblíbeného
skriptovacího jazyka, nýbrž o volbě správného nástroje pro práci.
At už si myslíte, že perl je náhodný šum nebo ne, z technického
hlediska je perl jasně nadřazený sed+awk v tomto případě.
Takže jakýkoliv přepis tohoto skriptu do C nebo shellu by znamenal výběr méně optimálního řešení pro tento účel. Když vezmete v úvahu, že většina strojů stejně má perl nainstalován, takový přepis z perlu do C by byl naprosto nepraktický.
H. Peter Anvin pokračoval:
Chtěl bych více zdůraznit, že perl je
Proto nevidím použití perlu jako problém a vyzývám ostatní, ať najdou stroj, na kterém pravidelně kompilují kernel, který nemá perl. Ať se vám to líbí či ne, perl je dnes stejně univerzální Unixu jako sed či awk.
Jeff Garzik napsal:
Robert L. Harris kontroval:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.