Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 08:09
Snažíme se zabránit tomu, aby root zasahoval do kódu a dat jádra přes standardní prostředky (/dev/mem, ioperm, přeprogramování zařízení, aby použila DMA na libovolná umístění, obnovení z obrazu hibernace, se kterým si pohrál, apod.).A když si root natáhne vlastní modul, tak co? :)
Cílem je, aby ten, kdo bude chtít používat Linux s distribučním jádrem na stroji s povoleným UEFI "secure bootem" (např. kvůli dual bootu s Windows), to tak mohl mít bez nutnosti lézt do setupu a buď si tam přidávat vlastní klíč nebo střídavě "secure boot" vypínat a zapínat.
Kdo si bude chtít překládat vlastní jádro, ten si tam stejně přidá vlastní klíč nebo "secure boot" rovnou vypne, takže toho se to netýká. Speciální případ je ten, kdo sice chce bootovat vlastní jádro, ale bude chtít secure boot a secure mode využít k tomu, aby měl jistotu, že se bootuje opravdu právě jen to jeho jádro - ale to IMHO nebude až tak časté.
Cílem je…Já si myslím, že skutečným cílem je opravdu zabezpečit aby žádný jiný (ani svobodný) operační systém nemohl natáhnout podvrhnuté Windowsí jádro. Protože přesně tak se to dělalo u cracknutých Windů Vista. Nebudu to popisovat celé, ale jednou ze součástí byl otevřený GRUB4DOS celé v tandemu ve kterém se natáhne jádro, které si myslí že je pořád na původní HW konfigraci. A to se právě dle mého názoru snaží Microsoft zastavit. Aby se nedalo natáhnout žádné jiné jádro než to oficiálně na OEM PC předinstalované a aby zároveň se nedal natáhnout žádný jiný systém, který by takové věci jako natahování jiných jader s uživatelem danými parametry dovolil (nazývat jádro u kterého je funkční kexec jakožto „kompromitované“ je směšné). Je tady prostě vidět ten tlak na jaderné vývojáře k implementování této funkčnosti, protože mi nevykládejte že o takové cipoviny se aktivně snaží sami. Budoucnost potom bude oficiální předinstalovaný Windows a z oficiálních distribučních zdrojů nainstalované GNU distribuce s „nekompromitovaným“ jádrem a z pohledu systému Windows zase zpětná kontrola klíčů v UEFI zavaděči (pro případ, že by si někdo udělal vlastní klíč, nahrál jádro co dovoluje natahovat jiné jádra, protože to je cesta je cracku). Na to bych klidně vsadil svoje boty. A navíc se tak dokonale sváže operační systémem s daným HW a neoddělitelnost nebude jen právní (pomocí smluv), ale i technická.
Nikdo se neozval, kdyz se tohle zavedlo na ARMu, protoze tam MS jeste nema monopol.Tak, tam není důvod to hrotit...
Takze cekam neco jako "Podivejte jak krasne nam to na tom armu funguje, jen to sjednotime".Nemyslím si, že by EU na něco takového skočila.
A proti tomu sa EU neozvala.Protože Win8 na ARM HW nikoho nezajímá... stejný propadák jako jejich Windows Phone. Ten se taky chytil jen u pár mých známých Win programátorů/integrátorů/whatever, co opěvují každý exkrement, co z té firmy vyleze. Když to člověk vidí, tak si říká, jestli nejedou na fetu, že ztratili zbytek soudnosti.
A s Windows 9 pride poziadavka, aby vyrobcovia HW neumoznovali ziadnu manipulaciu s klucmi ani vypnutie secure bootu.To ne, ale spíš si IMHO Microsoft najde způsob jak kontrolovat seznam klíčů v UEFI a když tam bude něco navíc místo jejich oficiálního seznamu, tak počítač bude vyhlášen za kompromitovaný a jádro systému Widnows začne hrát Zagorku. Takže žádný dualboot s custom-made jádrama. Úžasná budoucnost.
Já se hlavně divím, že se to dostalo do současné situace. Vždyť přístup k tomu, co půjde bootovat, má jedna (komerční) firma, které ostatní musí platit za podpis -> je to jasný monopol. Co víc je potřeba k tomu, aby zasáhly příslušné orgány? Nasazení tohoto monopolu do běžné praxe?
nějaká špatná WindowsTo jsou prosím jaká Windows?
U Windows 8 (x86/x86_64) je to povoleno.
Přesněji: je povinné to umožnit.
Přesněji řečeno je to dobrovolné. Tato podmínka se nachází v certifikaci pro Windows, nikdo k tomu vyrobce nijak nenutiU Windows 8 (x86/x86_64) je to povoleno.Přesněji: je povinné to umožnit.
Další možný způsob, jak by Linux mohl být použit k útoku proti Windows (právě tehdy by se asi klíče dostaly na blacklist), by bylo změnit chování zavaděče Linuxu. Bottomley navrhl, že ověření přítomnosti uživatele při prvním spuštění zavaděče, což se dá zjistit podle toho, že databáze klíčů UEFI a databáze „klíčů vlastníka stroje“ nebudou obsahovat ty správné klíče, rozsah problému omezí. Garrett upozornil na to, že předzavaděč toto nemá dělat, protože i při prvním bootu musí být schopen se spustit v nepřítomnosti uživatele. Bottomleymu to ale vadí:Tohle všechno jen kvůli Windows?
Vývojáři zřejmě nemaj nic na práciNo oni by pravděpodobně měli na práci něco užitečnějšího, co by dělali radši. Jenže pracují pro někoho a aby dostávali peníze, musí dělat to, co ten někdo chce.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.