Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 16:07
Druhá polovina června a začátek prázdnin přinesly vydání např. Koozali SME Server, Alpine Linuxu, dalších sestavení RHEL 8 či SUSE Linux Enterprise; Pop!_OS vyšel s vlastní variací GNOME; dále dorazily aktualizace řady specializovaných linuxových distribucí jako Network Security Toolkit, Lakka a IPFire, obrazů Debianu, KaOS, Q4OS nebo také distribuce NuTyX, která ovšem končí.
Koozali SME Server je zavedená, její historie sahá až do roku 1999 (zpočátku pod jménem e-smith), komunitou spravovaná serverová distribuce pro malé a středně velké firmy. Založená je na CentOS, přidává výchozí konfiguraci častých služeb a webové administrační rozhraní. Teprve v novém, ale přes pět let připravovaném vydání 10.0 „Justine“ je základem CentOS 7 (aktuálně 7.9), podporovaný ještě tři roky (do června 2024).
Alpine Linux 3.14 byl prohlášen za stabilní. Toto pololetní vydání minimalistické ne-GNU linuxové distribuce – používá totiž BusyBox a musl – tentokrát přináší v zásadě pouze čerstvější balíčky: namátkou QEMU 6.0, Xen 4.15, Lua 5.4.3, Node.js 14.17, Python 3.9.5, R 4.1, PostgreSQL 13.3, webový server nginx 1.20, HAProxy 2.4 nebo desktopové prostředí KDE Plasma 5.22 s balíkem aplikací 21.04.2; jádro Linux zůstává řady 5.10. Obrazy systému jsou dostupné jako obvykle od naprosto minimálních pro běh v kontejnerech či virtualizaci, přes základní prostředí pro instalaci ze sítě, po sestavení pro běh na fyzickém serveru z RAM.
Na Alpine Linuxu je také založen také postmarketOS pro přibližně tucet smartphonů či tabletů, jeho vydání 21.06 se tentokrát podařilo sladit s vývojovým cyklem Alpine.
Network Security Toolkit je specializovaná „živá“ distribuce s řadou nástrojů zvláště pro sledování a analýzu síťového provozu, které jsou dostupné také přes webové rozhraní. Za podvozek jí, poněkud nezvykle, slouží Fedora. Nově je to Fedora 34 se zahrnutými aktualizacemi balíčků od vydání a menšími úpravami právě vlastního webového rozhraní.
Zatímco v distribuci Debian se schyluje k plnému zmrazení pro nové stabilní vydání „Bullseye“, stávající „Buster“ dostal již 10. aktualizaci obrazů systému s čerstvou várkou firmwaru (fwupd) a opravami chyb, především bezpečnostních zranitelností; naopak odstraněn byl balíček SOGo Connector kvůli nekompatibilitě s Thunderbirdem.
Minimalistická herní distribuce Lakka nyní vydává opravné verze co dva týdny, konkrétně 3.2 tedy přináší v prvé řadě ústřední prostředí RetroArch nyní 1.9.5 nad knihovnami Mesa 21.1.2, k tomu např. emulátor bsnes_hd
(konzole SNES, doplněný o podporu HD obrazovek). Vylepšena byla také podpora vybraného hardwaru včetně Raspberry Pi 3 s architekturou AArch64 nebo skript pro sbírání informací při řešení problémů.
Systém pro síťové prvky IPFire letos dostal teprve čtvrtý balík aktualizací, celkově však 157. a zároveň doposud nejobsáhlejší. Součástí je nejen nové sestavení základních systémových balíčků včetně Linuxu 4.14.232, ale také pravidelné jarní pročištění konfigurace nebo úplný přechod na Python 3 z již nepodporovaného Pythonu 2, který by měl být zcela odstraněn v nejbližších týdnech.
Na chvostu pelotonu alternativních sestavení Red Hat Enterprise Linuxu 8.4 dorazilo finální vydání Rocky Linuxu (pro x86_64 a AArch64, případně jako kontejner pro Docker nebo v cloudu) a posléze ještě betaverze Navy Linuxu. Mezitím projekt AlmaLinux doplnil své vydání o sestavení pro architekturu ARM (AArch64).
Distribuce openSUSE Leap 15.3 byla vydána již na začátku června. S odstupem došlo také na její korporátní protějšek SUSE Linux Enterprise (SLE), který je ve vydání 15 SP3 s Leap 15.3 nově binárně kompatibilní, takže by mělo být možné bez obav sestavení softwaru lze po otestování na leapu nasadit v produkčním prostředí, kde běží SLE.
Průběžně aktualizovaný KaOS v občerstveném sestavení „živého“ obrazu přináší aktualizované vlajkové desktopové prostředí KDE Plasma 5.22.2 doprovázené řadou podléhajících komponent a knihoven včetně např. Mesa 21.1.3. Dále pokračuje přepis jednotlivých dialogů instalátoru Calamares do QML, tentokrát došlo na jednak volbu lokalizace bez síťového připojení, jednak výběr balíčků k instalaci.
Na stabilní větvi Debianu založený Q4OS 3 „Centaurus“ povýšil své obrazy na zmíněný Debian 10.10, čímž pokrývá některé důležité opravy chyb. Souběžně je k také dispozici Q4OS 4 „Gemini“ vycházející ze zatím „testovacího“ Debianu „Bullseye“, rovněž s desktopovým prostředím KDE Plasma či Trinity (fork KDE 3) pro architekturu x86_64, resp. pouze s Trinity také pro x86.
Značka počítačů System76 obvykle přichází se svým derivátem Ubuntu nazvaným Pop!_OS bezprostředně po vydání svého základu. Ne tak tentokrát. Už vloni se stalo součástí distribuce rozšíření Pop Shell, které do desktopového prostředí GNOME Shell přidává pokročilou správu oken včetně dláždění s ovládáním klávesovými zkratkami. Letos se balík změn rozrostl o vlastní prostředí jménem COSMIC – s dockem (ikony aplikací), správou více obrazovek a konfiguračním dialogem – a několik nových funkcí ve správě oken atp. Založené je stále na GNOME 3.38. Vydání Pop!_OS 21.04 bylo vůči příslušnému Ubuntu zpožděno právě kvůli odladění COSMIC, jinak změny zůstávají jako obvykle drobné, tedy spočívají zvláště v usnadnění zprovoznění knihoven pro strojové učení, řízení GPU Nvidia nebo povolení Flatpaku namísto Snapu.
Na Linux From Scratch založený NuTyX dříve vycházel čtvrtletně s novými sestaveními obrazů systému. Tento rok ale po jarní odmlce správce Thierry Nuttens oznámil konec projektu s tím, že doména propadne ke 28. listopadu. Co je však pozoruhodné, v krátce nato následujícím oznámení vydání 21.07.2 o tom není ani zmínka. Prozatím tedy distribuce poskytuje vcelku aktuální výběr softwaru: od Linuxu 5.13 (ale i stabilních řad až po 4.9), glibc 2.33, binutils 2.34 a Mesa 21.1.4, přes desktopová prostředí GNOME 40, KDE Plasma 5.22, Xfce 4.16 nebo MATE 1.24, po aplikace včetně Firefoxu 89, Chromia 91 nebo LibreOffice 7.1.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.