abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:44 | Nová verze

    Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | IT novinky

    Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    dnes 00:11 | Nová verze

    Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 19:22 | Nová verze

    Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:11 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 10:44 | Komunita

    Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    26.5. 23:55 | Zajímavý článek

    Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    26.5. 22:55 | Nová verze

    Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.5. 18:00 | Nová verze

    Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.5. 16:11 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (55%)
     (31%)
     (8%)
     (3%)
     (0%)
     (0%)
     (3%)
    Celkem 149 hlasů
     Komentářů: 12, poslední dnes 18:42
    Rozcestník

    Distribuční novinky 27-28/2021

    21. 7. 2021 | David Kolibáč | Novinky | 2079×

    Mezi červencovými vydáními figurují Proxmox Virtual Environment a Mail Gateway založené na chystaném Debianu 11 „Bullseye“, který byl mezitím zcela zmrazen; finální EasyNAS 1.0; dále aktualizace desktopových distribucí Linux Mint a Solus, metadistribuce T2 SDE, „živé“ distribuce Tails nebo mobilního systému Ubuntu Touch.

    Proxmox Virtual Environment a Mail Gateway 7.0

    Firma Proxmox vyvíjí tři specializované serverové distribuce se samovysvětlujícími názvy: Virtual Environment, Mail GatewayBackup Server. První dvě v nových verzích 7.0 povyšují na Debian „Bullseye“, který se v nejbližší době stane novou „stabilní“ větví Debianu. Používají ale vlastní sestavení některých komponent, např. novější jádro Linux 5.11. Virtual Environment dále přináší QEMU 6.0, LXC 4.0, Ceph 16.2 (a 15.2), OpenZFS 2.0.4, ale také integraci Btrfs. Nechybí rozšíření distribučního instalátoru či webového administračního rozhraní, např. o možnost správy repozitářů. To se týká také nového vydání Mail Gateway, kde stěžejní aktualizovaný software představuje SpamAssassin 3.4.6 a PostgreSQL 13.

    Linux Mint 20.2 „Uma“

    Derivát Ubuntu Linux Mint s dlouhodobou podporou (do roku 2025) dostal menší pololetní vydání 20.2 jako obvykle ve variantách s desktopovým prostředím Cinnamon, MATE či Xfce. Vedle samozřejmých aktualizací balíčků, firmwaru a ovladačů hardwaru se změny dotkly právě desktopových prostředí. Verze Xfce byla povýšena na vydání 4.16 a Cinnamon je v nové verzi 5.0, která přináší lepší správu paměti, správce doplňků („spices“), hloubkové prohledávání souborů aj. Dále jsou to zvláště menší vylepšení jako upovídanější upozornění na aktualizace, možnost automatických aktualizací balíčků Flatpak, podpora hybridních GPU AMD v grafickém appletu pro jejich přepínání, výměna aplikace GNote za Sticky Notes, jež podporují jednoduché poznámky také na ploše nebo v upozorňovací oblasti panelu, popř. grafické rozhraní pro hromadné přejmenování souborů. Distribuční nástroj Warpinator pro sdílení souborů po místní síti má novou verzi pro Android.

    T2 SDE 21.7 „Rebel Alliance“

    V rámci projektu T2 SDE, který poskytuje nástroje k vlastnímu sestavení linuxového systému, přináší vydání 21.7 podporu SiHive HiFive Unmatched s architekturou RISC-V nebo aktualizované předpisy balíčků včetně Linuxu 5.13 nebo GCC 11.0; změn za dva měsíce od předchozího vydání sešlo přes 300, z toho již více než polovina byla vygenerována strojově.

    EasyNAS 1.0

    EasyNAS, jak jméno napovídá, představuje uživatelsky přívětivý systém pro síťová úložiště. Založený je pro změnu na openSUSE Leap a pro nakládání s daty spoléhá na souborový systém Btrfs. Vydání 1.0 má značit připravenost k nasazení. K dispozici je sestavení pro architekturu x86_64 a instalaci ze sítě.

    Solus 4.3

    Nezávisle vyvíjená distribuce Solus je průběžně aktualizována, ale nové „živé“, resp. instalační obrazy systému tentokrát dostala již po pěti měsících. Vydání 4.3 obsahuje čerstvé jádro Linux 5.13.1, Mesa 21.1.3, BlueZ 5.60 nebo FFmpeg 4.4 mj. s podporou videoformátu AV1; z aplikací Firefox 89, Thunderbird 78.11 či LibreOffice 7.1. Hlavní distribuční desktopové prostředí je Budgie, jehož současná verze 10.5.3 je založená na GNOME 40, ale k dispozici jsou také obrazy přímo s GNOME 40 (konkrétně 40.2), KDE Plasma 5.22 nebo MATE 1.24, ve všech případech s vlastním motivem vzhledu a drobnými změnami konfigurace.

    Tails 4.20

    „Živá“, na Debianu založená distribuce Tails specializovaná na ochranu soukromí uživatele ve vydání 4.20 přináší nejen obvyklé aktualizace stěžejních aplikací – Tor Browseru (10.5.2) s Torem samotným (0.4.5.9) a Thunderbirdu (78.11.0) doprovázených správcem hesel KeePassXC (2.6.2) a nástrojem pro sdílení dat OnionShare (2.2) – potažmo jádra Linux (5.10.46), ale také prvotní vydání zcela nového průvodce Tor Connection pro uživatelsky přívětivý výběr síťového připojení a zda se má, nebo naopak nemá používat Tor: to pro případ, že by vzniklá síťová komunikace budila podezření, nebo když je zrovna použití Toru příliš pomalé, ale nikoliv nezbytné.

    Ubuntu Touch OTA-18

    Komunita udržující Ubuntu Touch, linuxovou distribuci pro vybrané smartphony či tablety, pokračuje ve vydávání menších balíků aktualizací systému stále ještě založeného na Ubuntu 16.04, zatímco probíhají práce na přechodu k Ubuntu 20.04, které se týkají vůbec sestavení systému, vývojářských nástrojů nástrojů nebo řešení závislostí uživatelského prostředí Lomiri (dříve Unity8). Mezitím tedy hlavní novinky v 18. várce aktualizací představují optimalizace – zvláště načítání tapety na pozadí – a přepsaná centralizovaná služba pro přehrávání multimédií, která umožňuje např. přehrávání, i když je zbytek systému v šetřícím režimu, nebo globální nastavení zvuku.

    Debian „Bullseye“ zmrazen

    Podle plánu byla větev „testing“ distribuce Debian plně zmrazena pro vydání „Bullseye“, které se stane větví „stable“ jako Debian 11, pro teď tedy dostává pouze explicitně schválené aktualizace balíčků. V repozitářích je balíčků celkem přes 57 tisíc, z toho více než 13 tisíc nových oproti vydání „Buster“ před dvěma lety.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    2.8.2021 15:53 pmx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky 27-28/2021
    Ma niekto realne a dlhodobejsie skusenosti s Proxmox Mail Gateway? Ako je to so stabilitou, ma vyznam rozmyslat o tomto rieseni, ako lepsia nahrada za mailscanner a spamassassin? Dakujem
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.