Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Mezi červencovými vydáními figurují Proxmox Virtual Environment a Mail Gateway založené na chystaném Debianu 11 „Bullseye“, který byl mezitím zcela zmrazen; finální EasyNAS 1.0; dále aktualizace desktopových distribucí Linux Mint a Solus, metadistribuce T2 SDE, „živé“ distribuce Tails nebo mobilního systému Ubuntu Touch.
Firma Proxmox vyvíjí tři specializované serverové distribuce se samovysvětlujícími názvy: Virtual Environment, Mail Gateway a Backup Server. První dvě v nových verzích 7.0 povyšují na Debian „Bullseye“, který se v nejbližší době stane novou „stabilní“ větví Debianu. Používají ale vlastní sestavení některých komponent, např. novější jádro Linux 5.11. Virtual Environment dále přináší QEMU 6.0, LXC 4.0, Ceph 16.2 (a 15.2), OpenZFS 2.0.4, ale také integraci Btrfs. Nechybí rozšíření distribučního instalátoru či webového administračního rozhraní, např. o možnost správy repozitářů. To se týká také nového vydání Mail Gateway, kde stěžejní aktualizovaný software představuje SpamAssassin 3.4.6 a PostgreSQL 13.
Derivát Ubuntu Linux Mint s dlouhodobou podporou (do roku 2025) dostal menší pololetní vydání 20.2 jako obvykle ve variantách s desktopovým prostředím Cinnamon, MATE či Xfce. Vedle samozřejmých aktualizací balíčků, firmwaru a ovladačů hardwaru se změny dotkly právě desktopových prostředí. Verze Xfce byla povýšena na vydání 4.16 a Cinnamon je v nové verzi 5.0, která přináší lepší správu paměti, správce doplňků („spices“), hloubkové prohledávání souborů aj. Dále jsou to zvláště menší vylepšení jako upovídanější upozornění na aktualizace, možnost automatických aktualizací balíčků Flatpak, podpora hybridních GPU AMD v grafickém appletu pro jejich přepínání, výměna aplikace GNote za Sticky Notes, jež podporují jednoduché poznámky také na ploše nebo v upozorňovací oblasti panelu, popř. grafické rozhraní pro hromadné přejmenování souborů. Distribuční nástroj Warpinator pro sdílení souborů po místní síti má novou verzi pro Android.
V rámci projektu T2 SDE, který poskytuje nástroje k vlastnímu sestavení linuxového systému, přináší vydání 21.7 podporu SiHive HiFive Unmatched s architekturou RISC-V nebo aktualizované předpisy balíčků včetně Linuxu 5.13 nebo GCC 11.0; změn za dva měsíce od předchozího vydání sešlo přes 300, z toho již více než polovina byla vygenerována strojově.
EasyNAS, jak jméno napovídá, představuje uživatelsky přívětivý systém pro síťová úložiště. Založený je pro změnu na openSUSE Leap a pro nakládání s daty spoléhá na souborový systém Btrfs. Vydání 1.0 má značit připravenost k nasazení. K dispozici je sestavení pro architekturu x86_64 a instalaci ze sítě.
Nezávisle vyvíjená distribuce Solus je průběžně aktualizována, ale nové „živé“, resp. instalační obrazy systému tentokrát dostala již po pěti měsících. Vydání 4.3 obsahuje čerstvé jádro Linux 5.13.1, Mesa 21.1.3, BlueZ 5.60 nebo FFmpeg 4.4 mj. s podporou videoformátu AV1; z aplikací Firefox 89, Thunderbird 78.11 či LibreOffice 7.1. Hlavní distribuční desktopové prostředí je Budgie, jehož současná verze 10.5.3 je založená na GNOME 40, ale k dispozici jsou také obrazy přímo s GNOME 40 (konkrétně 40.2), KDE Plasma 5.22 nebo MATE 1.24, ve všech případech s vlastním motivem vzhledu a drobnými změnami konfigurace.
„Živá“, na Debianu založená distribuce Tails specializovaná na ochranu soukromí uživatele ve vydání 4.20 přináší nejen obvyklé aktualizace stěžejních aplikací – Tor Browseru (10.5.2) s Torem samotným (0.4.5.9) a Thunderbirdu (78.11.0) doprovázených správcem hesel KeePassXC (2.6.2) a nástrojem pro sdílení dat OnionShare (2.2) – potažmo jádra Linux (5.10.46), ale také prvotní vydání zcela nového průvodce Tor Connection pro uživatelsky přívětivý výběr síťového připojení a zda se má, nebo naopak nemá používat Tor: to pro případ, že by vzniklá síťová komunikace budila podezření, nebo když je zrovna použití Toru příliš pomalé, ale nikoliv nezbytné.
Komunita udržující Ubuntu Touch, linuxovou distribuci pro vybrané smartphony či tablety, pokračuje ve vydávání menších balíků aktualizací systému stále ještě založeného na Ubuntu 16.04, zatímco probíhají práce na přechodu k Ubuntu 20.04, které se týkají vůbec sestavení systému, vývojářských nástrojů nástrojů nebo řešení závislostí uživatelského prostředí Lomiri (dříve Unity8). Mezitím tedy hlavní novinky v 18. várce aktualizací představují optimalizace – zvláště načítání tapety na pozadí – a přepsaná centralizovaná služba pro přehrávání multimédií, která umožňuje např. přehrávání, i když je zbytek systému v šetřícím režimu, nebo globální nastavení zvuku.
Podle plánu byla větev „testing“ distribuce Debian plně zmrazena pro vydání „Bullseye“, které se stane větví „stable“ jako Debian 11, pro teď tedy dostává pouze explicitně schválené aktualizace balíčků. V repozitářích je balíčků celkem přes 57 tisíc, z toho více než 13 tisíc nových oproti vydání „Buster“ před dvěma lety.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: