Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Distribuce siduction koncem července oslavila 10. výročí. Jinak byly od poloviny července vydány také nové stages Gentoo, aktualizace více či méně specializovaných distribucí IPFire, GParted Live, Grml, OPNsense, 4MLinux nebo Lakka.
Linuxový systém pro síťové prvky IPFire ve 158. balíku aktualizací krom jiného přidává podporu jednoduchého exportu konfigurace IPsec pro klienty s Apple MacOS či iOS, nechybí bezpečnostní opravy včetně mikrokódu pro procesory Intel, povýšení řady dílčích balíčků, ale naopak skončila distribuční podpora např. Asterisku, Motion nebo SANE, které budou automaticky odinstalovány.
Distribuce Gentoo je průběžné aktualizovaná a typicky nedistribuuje binární balíčky, nýbrž jejich kompilaci nechává na uživatelích – pro nové instalace jsou k dispozici toliko obrazy pro zavedení minimálního instalačního prostředí a pak balíky stage, z nichž se sestaví základ nového systému, a to v několika fázích, tedy stage 1 až stage 3 nebo 4. Tým správců Gentoo po delší době oznámil občerstvení nabídky, která nyní dává na výběr mezi init
OpenRC a systemd, na architektuře x86_64 přibyla připravená tvrzená varianta se SELinuxem či knihovnou musl, potažmo na PowerPC jsou novinkou optimalizace pro procesory POWER9.
Grafický nástroj GParted pro vytváření a změny diskových oddílů dostal menší opravné vydání 1.3.1, které řeší především problém s rozpoznáváním názvů paměťových karet SD, potažmo MMC, a při kopírování souborového systému XFS duplikuje identifikátor a lidsky čitelné jméno souborového systému. Jako obvykle novou verzi aplikace provází čerstvě vygenerované obrazy „živé“ distribuce GParted Live postavené na repozitářích Debianu „Sid“. V ní je novinkou GVfs, virtuální souborový systém projektu GNOME, kde se v desktopových aplikacích stará o připojení k různým síťovým nebo přenosným úložištím.
Po více než roce se dostalo aktualizací „živému“ obrazu Debianu pro systémové administrátory Grml, který nad základ systému přidává výběr nástrojů pro testování hardwaru a sítě, zálohování atd. K dispozici jsou obrazy bez grafického rozhraní a nebo se správcem oken Fluxbox a grafickými nadstavbami např. pro správu diskových oddílů. Základem vydání 2021.07 „Jaukerl“ – rakouský slang pro očkování – je Debian „Bullseye“ s jádrem Linux 5.10, Pythonem 3.9 aj. Stěžejní změny se týkají integrace EFI, doprovázeny jsou menšími úpravami konfigurace shellu ZSH.
Open-source BSD systém pro síťové firewally OPNsense je tu s novým vydáním 21.7 „Noble Nightingale“. Jak bylo již dříve avizováno, to je poslední založené na HardenedBSD (12.1), od příštího roku bude základem nových vydání FreeBSD 13, na čemž se právě začíná pracovat. Co je mezitím nového ve vydání současném? Částečně předělané administrační rozhraní, přepracované aktualizace firmwaru, čistší práce s pravidly firewallu, Nextcloud odsunutý ze základních komponent mezi doplňky aj.
Desktopový derivát Debianu siduction (pokračovatel distribucí aptosid, resp. sidux) oslavil desáté výročí svého vzniku vydáním 2021.2.0 označeným „Farewell“ na památku zesnulého vývojáře Axela Beua. „Živé“ obrazy distribuce jsou ke stažení s desktopovým prostředím KDE Plasma 5.20 nebo tentokrát také 5.22 na vyzkoušení, Cinnamon (4.8), Xfce (4.16), LXDE či LXQt (0.16), potažmo pouze s Fluxboxem nebo zcela bez grafického rozhraní. Používají instalátor Calamares. Vzhledem ke zmrazení Debianu „testing“ pro nadcházející vydání „Bullseye“ se toho moc nezměnilo ani ve větvi „Sid“, kterou využívá siduction, a tak zřejmě největší novinkou v tomto vydání je nástroj iwd
pro správu bezdrátových síťových připojení, nebo snad čerstvá příručka v němčině.
Nezávisle vyvíjená, poměrně minimalistická desktopová či serverová (LAMP) distribuce 4MLinux má letos druhé stabilní vydání, označené číslem 37. Povyšuje jádro na větev 5.10, doplněnou o podporu souborového systému Raiser4, dále Python na řadu 3.9 a menší aktualizace napříč aplikacemi: na desktopu jsou to Firefox a Chromium 90, Thunderbird 78.12, LibreOffice stále 7.1, Audacious 4.1, mpv 0.33,… v serverové variantě Apache 2.4.48, MariaDB 10.6.3 a PHP 5.6.40 nebo 7.4.21. Novinkou jsou např. virtuální MIDI klávesy VMPK a softwarový syntezátor FluidSynth.
Úzce zaměřená distribuce Lakka minimalistického linuxového systému s prostředím RetroArch v posledních době slibovala pravidelná menší vydání co dva týdny, ale taková kadence pro verzi 3.3 nevydržela. Ta následuje týden po aktualizaci RetroArch 1.9.7 s optimalizacemi načítání velkých objemů dat a vylepšeními některých emulátorů herních konzolí, v systému přibyla podpora MIDI sekvenceru, naopak zakázán byl režim 4k na Raspberry Pi.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: