abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 10:22 | Pozvánky

Od 23. do 25. září bude probíhat online konference LibreOffice 2021. Během tří dnů je připraveno okolo padesáti přednášek, workshopů a komunitních setkání s tématy týkající se kancelářského balíku, komunity a open source. Program je k dispozici na stránce konference. Konference se bude konat na komunikační platformě Jitsi a je zdarma. Připravuje se také YouTube přenos. Registrace je dostupná na stránce konference.

Zdeněk Crhonek | Komentářů: 0
dnes 08:00 | Zajímavý software

Chafa (GitHub) je utilita a knihovna pro zobrazování libovolných obrázků v terminálu. Novinky v nejnovější verzi 1.8 v příspěvku na blogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 12:11 | Nová verze

Společnost Jolla oznámila vydání verze 4.2.0 s kódovým názvem Verla mobilního operačního systému Sailfish OS (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
18.9. 20:33 | Nová verze

Foreman (Wikipedie), nástroj pro kompletní správu životního cyklu fyzických i virtuálních serverů, byl vydán ve verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
18.9. 14:11 | Nová verze

Byla vydána nová stabilní verze 2.10.28 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Verze 2.10.26 byla přeskočena. Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Vývojáři zdůrazňují opravu několika chyb ve verzi pro Windows. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
18.9. 13:55 | Nová verze

Český LibreOffice tým vydává překlad příručky LibreOffice Impress 7.0. Tato příručka je určena pro začátečníky i pokročilé uživatele aplikace Impress, prezentační komponenty v LibreOffice. S její pomocí můžete vytvářet snímky, které obsahují text, číslované a odrážkové seznamy, tabulky, grafy, videoklipy, kliparty a další objekty. Impress přichází s předdefinovanými textovými styly a předlohami snímků; můžete si také vytvořit vlastní. Příručka je ke stažení na stránce dokumentace. Tým nyní pracuje na překladu příruček Draw a Base.

Zdeněk Crhonek | Komentářů: 0
17.9. 20:00 | Nová verze

Bylo vydáno Ubuntu 18.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver (poznámky k vydání). Řešen je především problém s bootovaním předchozích instalačních obrazů se zapnutým Secure Bootem z důvodu revokace klíčů kvůli BootHole a dalším bezpečnostním chybám v zavaděči GRUB 2.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
17.9. 09:22 | Komunita

Vývojáři Ubuntu oznámili, že v Ubuntu Desktopu bude Firefox ve formátu deb nahrazen Firefoxem ve formátu snap vydávaným přímo Mozillou. Pravděpodobně již ve verzi 21.10.

Ladislav Hagara | Komentářů: 59
17.9. 08:00 | Nová verze

Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.14. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
17.9. 07:00 | Komunita

Linux Mint má nové webové stránky. Pro porovnání stránky z minulého týdne.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
Dotykový displej na notebooku nebo desktopu
 (37%)
 (7%)
 (5%)
 (52%)
Celkem 447 hlasů
 Komentářů: 11, poslední 18.9. 18:45
RozcestníkDistribuční novinky 31-33/2021

31.8. | Redakce | Novinky | 1526×

V srpnu byl vydán nejen stabilní Debian 11 „Bullseye“, ale i nový OSMC, elementary OS, Zorin OS, IPFire nebo Sparky Linux. Aktualizací se dočkaly také Tails, Manjaro či KaOS.

OSMC 2021.08-1

OSMC, jedna z distribucí multimediálního prostředí Kodi, v tomto případě založená na Debianu, ve velkém, dokonce dosud největším balíku aktualizací povýšila na Kodi 19 a zároveň přinesla řadu systémových změn na pozadí, avizovaných již před půl rokem při vydání nového Kodi. Jednou z těchto novinek je přechod na Python 3 vynucený koncem podpory Pythonu 2 před více než rokem, což se promítlo do Kodi 19 a v důsledku také kompatibility rozšíření. Dále se pracuje na zahrnutí novějších verzí jádra Linux. Z výčtu podporovaného hardwaru byly vyškrtnuty první generace Raspberry Pi a naopak přibylo RPi 4, potažmo RPi 400. To nyní používá k dekódování videa V4L2/GBM (rovněž v návaznosti na Kodi 19), zatímco zařízení Vero 4K/4K+ prodávaná právě s předinstalovaným OSMC se v dohledné době budou držet vlastní sady knihoven.

elementary OS 6 „Odin“

Po táhlých přípravách vyšel nový elementary OS 6 „Odin“. Stále jde v základu o derivát Ubuntu LTS, tedy 20.04 s příslušným balíkem Hardware Enablement. Tím stěžejním je ovšem vlastní desktopové prostředí Pantheon a obecně důraz na specifickou uživatelskou zkušenost. Ta v současném vydání začíná novým, zjednodušeným instalátorem, který má za úkol toliko připravit systém na disku – např. nastavení hlavního uživatelského účtu je přesunuto až do úvodního průvodce po prvním spuštění systému, vlastně jako v případě počítače s předinstalovaným systémem od výrobce či prodejce. Také instalaci aplikací řeší elementary po svém, součástí prostředí je AppCenter, nyní nabízející aplikace výhradně ve Flatpaku. Tím se okruhem dostáváme k novinkám v prostředí jako takovém, figuruje mezi nimi snadná možnost nastavení oprávnění aplikací (právě ve Flatpaku), dále podpora tmavého motivu vzhledu, integrace gest prováděných více prsty (typicky na trackpadu), přepracovaná upozornění a řada drobností napříč komponentami a oficiálními aplikacemi, z nichž zvláště e-mailový klient je zbrusu nový, založený na Evolution namísto dosavadního Geary.

Tails 4.21

Pravidelná aktualizace Tails, na ochranu soukromí zaměřené „živé“ distribuce, přináší čerstvý Tor Browser (10.5.4) a Thunderbird (78.12) a jinak tentokrát shrnuje jen několik spíše rutinních oprav. Základem zůstává nadále Debian „Buster“, nová vydání jsou nyní naplánována do března 2022; práce na Tails 5.0 založeném na Debianu „Bullseye“ jsou spíše v rané fázi.

Debian 11 „Bullseye“

Po červencovém finálním zmrazení větve „testing“ byl „Bullseye“ vydán jako stabilní Debian 11. Oproti předchozímu, nyní dva roky starému vydání „Buster“ byly aktualizovány bezmála tři čtvrtiny balíčků z necelých 60 tisíců. Výchozí jádro Linux je řady 5.10, jako výchozí se používá balík překladačů GCC 10.2, pro desktopové užití je na výběr z prostředí GNOME 3.38, KDE Plasma 5.20, Xfce 4.16, MATE 1.24, LXQt 0.16 nebo LXDE 11, aplikace jsou v podobně konzervativních verzích, např. kancelářský balík LibreOffice 7.0, nechybí samozřejmě ani serverové aplikace. Novinkou je perzistentní žurnál systemd, tisk implicitně pomocí ipp-usb namísto ovladačů konkrétních tiskáren, v jádře je podpora souborového systému exFAT.

Uživatelé Debianu „Buster“ mohou přímo aktualizovat své systémy, pro nové instalace nebo běh z USB či optických médií jsou k dispozici obrazy systému: „živé“ s různými desktopovými prostředími pro architektury x86 a x86_64, nebo instalátory pro vícero architektur včetně ARM, MIPS, POWER a IBM System z. Vydání tradičně doprovází také na školské prostředí zaměřený Debian Edu. Krom toho vydán nebyl jen Debian GNU/Linux, ale také GNU/Hurd, tzn. s mikrokernelem Hurd, k čemuž přidává např. port běhového prostředí jazyka Go.

Příští vydání bude „Bookworm“ podle další postavy z filmů Toy Story.

Manjaro 21.1 „Pahvo“

Průběžně aktualizovaná distribuce Manjaro, se zpožděním následující Arch Linux, vydala čerstvé obrazy systému s označením verze 21.1 „Pahvo“. Podle volby desktopového prostředí nabízí ve výchozím stavu GNOME 40, KDE Plasma 5.22 nebo Xfce 4.16 – všechny s upraveným vzhledem. V instalátoru Calamares byla vylepšena mj. podpora souborového systému Btrfs a k dispozici je jádro Linux 5.13.

Zorin OS 16

Distribuce Zorin OS je, vlastně podobně jako výše zmíněný elementary OS, derivát Ubuntu LTS zaměřený na běžné desktopové uživatele, prioritně se zaměřuje pro změnu na uživatele přecházející z MS Windows. Nevyvíjí však vlastní uživatelské prostředí, nýbrž si upravuje GNOME (případně Xfce v odlehčené variantě distribuce) k obrazu svému. Ani neomezuje výběr aplikací na ty „prověřené“, naopak se jich snaží nabídnout co nejvíce včetně integrace Wine. Vůbec sbírá různé nástroje a začleňuje je do výchozí instalace, příkladem budiž Barrier pro sdílení vstupních zařízení mezi počítači. Ve vydání Zorin OS 16 jsou novinkou taktéž gesta trackpadu v desktopovém prostředí, rozšířené možnosti nastavení vzhledu nebo integrace Flatpaku (resp. oficiálního Flathubu).

Varianta Core je volně ke stažení, zatímco Pro je placená, obsahuje právě širší paletu předinstalovaných aplikací a konfigurací desktopového prostředí (motiv vzhledu, rozvržení panelů, zkratky atd.). Odlehčená varianta Lite s Xfce vychází až s odstupem.

IPFire 2.27 Core 159

Systému pro síťové prvky IPFire se dostalo významného 159. balíku aktualizací, který vedl k posunu čísla verze distribuce na 2.27. Součástí je skok z dosavadního Linuxu řady 4.14 na 5.10, doprovázený glibc 2.33, binutils 2.36.1 a vůbec GCC 11.1. Obrazy systému jsou nově komprimovány pomocí Zstd a dostupné jsou nadále pro architektury x86_64 a AArch64, popř. x86 (i586) a 32bitový ARM se posunul na alespoň ARMv6.

KaOS 2021.08

Více méně pravidelné vydání obrazů průběžně aktualizované distribuce KaOS zaměřené na prostředí KDE Plasma tentokrát zahrnuje balík aplikací KDE 21.08 (letos přejmenovaný z KDE Applications na KDE Gear), přidáno bylo také několik aplikací určených pro mobilních zařízení, např. kalkulačka, prohlížeč obrázků nebo webový prohlížeč Angelfish. Stále pokračuje přepis jednotlivých obrazovek instalátoru Calamares do QML.

Sparky Linux 6.0

Sparky Linux, desktopový derivát Debianu, s vydáním 6.0 „Po Tolo“ přešel na novou stabilní větev „Bullseye“. Oproti Debianu nabízí možnost snadno používat alternativní sestavení jádra Linux, desktopové prostředí (Xfce, KDE Plasma, LXQt nebo jen Openboxem pro staré počítače) s upraveným vzhledem a balík předinstalovaných aplikací včetně např. bezplatné VPN financované z darů RiseupVPN.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.