Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Na začátku astronomického léta byly vydány distribuce GalliumOS 3.0 pro chromebooky, Mageia 7 a nový stabilní Debian 10 „Buster“. Právě na Debian 10 přešly odvozené distribuce Raspbian či Whonix. Inkrementálních aktualizací se dočkaly také linuxové distribuce SUSE Linux Enterprise 15, KaOS, NuTyX 11 a OpenWrt 18.06. Mezi nelinuxovými operačními systémy se dostalo publicity Fuchsia OS, potenciálnímu nástupci Androidu od Google.
Raspberry Pi Foundation představila novou generaci počítače Raspberry Pi 4 Model B a při té příležitosti také novou verzi distribuce Raspbian – založenou na nově „stabilním“ Debianu 10 „Buster“. Právě na RPi 4 se použije nový grafický ovladač s podporou 3D akcelerace, resp. kompozitoru přes OpenGL.
Další změny v Raspbianu 2019-06-20 jsou kosmetické – především plošší prvky uživatelského rozhraní – nebo se týkají očekávaných změn výběru softwaru: vývojové prostředí pro Python IDLE bylo definitivně nahrazeno novějším Thonny, Oracle Java svobodným OpenJDK 11 a dočasně zmizela Wolfram Mathematica, dokud nezačne korektně fungovat na Debianu „Buster“.
Firma SUSE oznámila vydání prvního Service Packu pro distribuci Linux Enterprise 15, resp. Server (SLES) a Desktop/Workstation (SLED). Zlepšuje např. podporu dalších SoC s architekturou ARM, dále AMD Secure Encrypted Virtualization a na desktopu HiDPI obrazovek v prostředí GNOME.
GalliumOS, alternativní linuxová distribuce pro chromebooky a případně chromeboxy, je stále aktivně vyvíjena, ačkoliv vydání 3.0 přišlo až po více než dvou letech od předchozího 2.1. Systém je nově založený na Ubuntu 18.04 LTS (s prostředím Xfce4). Vývojáři odvedli velký kus práce na podpoře hardwaru, takže např. některé novější chromebooky (počínaje Intel Skylake) už jsou plně funkční včetně dříve problematické funkcionality jako zvukový výstup.
Google už delší dobu pracuje na operačním systému Fuchsia, zamýšleném jako potenciálním nástupci Androidu. Projektu však nebyla věnována velká publicita. Až nyní, na konci června, Google spustil oficiální webovou stránku fuchsia.dev s dokumentací, včetně nového real-time mikrokernelu Zircon. Informoval o tom např. Dave Altavilla na portále Forbes. V době psaní článku je k dispozici demo systému na GitHubu.
Pravidelné vydání obrazů KaOS, průběžně aktualizované desktopové distribuce inspirované Arch Linuxem a specializující se na prostředí a aplikace KDE, obsahuje novou verzi prostředí KDE Plasma 5.16, resp. 5.16.2, a knihoven Qt 5.13.0.
Po ROSA Desktopu a OpenMandrivě Lx se letos dočkal nového vydání i třetí významný fork Mandriva Linuxu – Mageia. Konkrétně je Mageia 7 k dispozici v podobě instalační obrazů s KDE Plasma, GNOME a Xfce4 pro 64bitovou a v případě Xfce4 i 32bitovou architekturu x86, pokročily také práce na podpoře ARMv7 a AArch64, byť zatím bez připravených obrazů, zatímco ARMv5 již podporován není. V oblasti správy softwaru pokročil přechod na DNF, formát balíčků je RPM 4.14 (dříve 4.13), podporována jsou také metadata balíčků AppStream a pro kompresi metadat se používá zchunk. Distribuce obsahuje i proprietární software, např. ovladače GPU Nvidia.
Po třech měsících byla aktualizován NuTyX 11. Verze 11.1 této distribuce založené na Linux From Scratch obsahuje přes tisíc novějších balíčků. Jádro Linux zůstává u větve 4.19 s dlouhodobou podporou, popř. je k dispozici 5.1. Nyní je software sestaven pomocí GCC 9.1. Vrací se také podpora 32bitové architektury x86.
Patrick Schleizer oznámil nové vydání distribuce Whonix zaměřené na ochranu soukromí (mj. přes Tor). Počínaje verzí 15 je základem systému Debian 10 „Buster“. Distribuce je dostupná nejen jako obraz systému pro zavedení z média jako USB disk, ale i jako obraz pro import do VirtualBoxu či QubesOS.
Třetí aktualizace, především s opravami bezpečnostních rizik za posledních pět měsíců, OpenWrt 18.06 nezvykle nese označení 18.06.4 – 18.06.03 totiž nebyla uvolněna kvůli regresi způsobené opravami TCP SACK v Linuxu (4.14). Mezitím se pracuje na příštím velkém vydání 19.07.
Debian „Buster“ (podle štěněte ve filmech Toy Story) byl téměř půl roku od zmrazení prohlášen za stabilní a vydán jako Debian 10. Ze seznamu změn stojí za vypíchnutí např. reprodukovatelné sestavení 91 % balíčků, přechod z iptables
na nftables
nebo Wayland jako výchozí při použití desktopového prostředí GNOME, ale X.Org je nadále k dispozici. Stojí za připomenutí, že Debian není pouze linuxová distribuce – vyšel např. také Debian GNU/Hurd 2019.
Další derivát Debianu, který přešel na „Buster“, je Debian Edu zaměřený na nasazení ve vzdělávacích institucích s centrální správou účtů v síti atd.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: