Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ve střední části června byly aktualizovány linuxové distribuce BackBox, Untangle NG Firewall, Endless OS, CRUX, Kwort, PCLinuxOS, Alpine Linux a IPFire, popřípadě nelinuxový systém DragonFly BSD. Významného vydání se dočkala OpenMandriva.
BackBox Linux, derivát Ubuntu zaměřený na testování bezpečnosti – potenciální alternativa ke Kali či Parrot OS, ve verzi č. 6 stále používá desktopové prostředí Xfce, jádro Linux nově 4.18 a dále aktualizuje základ systému z Ubuntu 18.04 a specializované nástroje.
Distribuce Untangle NG Firewall cílí, jak název naznačuje, na síťové prvky, kde poskytuje služby jako firewall, filtrování obsahu, detekci malwaru atd. Nové vydání 14.2 je stále založené na Debianu 9, ale stěžejní změny spočívají v rozšíření funkcí filtrování webového obsahu (např. vyhledávání na YouTube), Intrusion Prevention System (možnost sledování nikoliv veškerého provozu, ale pouze toho, který firewallem projde) či připojení k Active Directory v Azure.
Endless OS 3.6.0 je založený na Debianu 10 „Buster“, s prostředím GNOME 3.32 a jádrem Linux 5.0. Charakteristickou vlastností této distribuce je správa softwaru pomocí libostree a Flatpaku. Nově je zahrnut Podman, opraveny některé drobné chyby včetně problikávání obrazovky při zavádění systému s GPU Intel a vylepšena byla konfigurace tabletů/digitizérů Wacom.
CRUX patří mezi starší, minimalistické linuxové distribuce – inspirované systémy BSD. V době svého vzniku v roce 2002 byl také vzorem pro Arch Linux. Dodnes si udržuje přímočarou konfiguraci, správu softwaru pomocí „portů“ podobných právě *BSD a zajímavostí je např. absence podpory přepínání lokalizace aplikací.
Aktuální vydání 3.5 aktualizuje základní softwarové vybavení: jádro Linux LTS (4.19.48), glibc (2.28), GCC (8.3.0), binutils (2.32) a X.Org Server (1.20.5).
Po novém vydání distribuce CRUX následoval derivát Kwort Linux s minimalistickým desktopovým prostředím (správce oken Openbox, sezení Xfce) a velmi minimalistickým správcem balíčků kpkg. Verze 4.3.4 obsahuje aktualizované verze webových prohlížečů Firefox, Chrome a Brave, přepracovaný distribuční nástroj pro výběr výchozího prohlížeče a nový nástroj pro přepínání zvukových backendů ALSA a PulseAudio, potažmo přidává audio přehrávač Museeks.
OpenMandriva se po půlroce testování dočkala velkého vydání LX 4.0 s velkými změnami: přechod na správce balíčků DNF a formát RPMv4, sestavení překladačem Clang 8.0 s optimalizacemi kódu, OpenJDK 12, výrazný posun v přechodu na Python 3 (3.7.3, vydání z řady 2.x už je pouze v repozitářích, ale ne ve výchozí instalaci), jádro Linux 5.1.9,… podporována je už i architektura AArch64, k dispozici je zvláštní sestavení optimalizované pro současné procesory AMD a pracuje se na podpoře RISC-V.
Výchozí desktopové prostředí je KDE Plasma (5.15.5) s odpovídajícími verzemi knihoven (Frameworks 5.58, Qt 5.12.3) a aplikací (19.04.2). Zahrnuta je integrace LibreOffice do prostředí a webový prohlížeč KDE Falkon (dříve QupZilla). Součástí distribuce jsou nyní kodeky MP3, jimž odpovídajícím patentům před dvěma lety vypršela platnost.
Pokračuje vývoj také desktopové distribuce PCLinuxOS – její nejnovější obrazy (2019.06) jsou nabízeny s prostředím KDE Plasma (5.16.0) nebo MATE (1.22.1).
PCLinuxOS může zaujmout nezvyklou kombinací správce balíčků APT, ale s formátem balíčků RPM; zahrnutím i populárních proprietárních aplikací; nebo skriptem pro vytvoření vlastního „živého“ obrazu systému z nainstalované instance.
Systém DragonFly BSD, kdysi fork FreeBSD, byl po půl roce výrazněji povýšen na verzi 5.6.0 a vzápětí 5.6.1. Vylepšuje podporu hardwaru (zvláště starších GPU AMD Radeon), správu virtuální paměti a výkon souborového systému HAMMER2.
Nové vydání 3.10.0 minimalistického Alpine Linuxu nejenže aktualizuje balíčky a přidává Ceph a LightDM, ale také naopak odstraňuje Qt4, MongoDB či TrueCrypt a wpa_supplicant
nahrazuje novým IWD – démonem pro správu bezdrátových připojení.
Na Alpine Linuxu je mimochodem postavený systém pro (starší) mobilní zařízení postmarketOS, který oslavil druhé narozeniny.
Vývojáři systému pro firewally IPFire pokračují ve vypínání SMT na dalších procesorech Intel, tentokrát kvůli zranitelnosti Foreshadow, dále zlepšují propustnost Intrusion Prevention System vydaného v květnu nebo při sestavování balíčků přešli na nové verze glibc (2.29), GCC (8.3.0) a binutils (2.32).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: