Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Ve střední části června byly aktualizovány linuxové distribuce BackBox, Untangle NG Firewall, Endless OS, CRUX, Kwort, PCLinuxOS, Alpine Linux a IPFire, popřípadě nelinuxový systém DragonFly BSD. Významného vydání se dočkala OpenMandriva.
BackBox Linux, derivát Ubuntu zaměřený na testování bezpečnosti – potenciální alternativa ke Kali či Parrot OS, ve verzi č. 6 stále používá desktopové prostředí Xfce, jádro Linux nově 4.18 a dále aktualizuje základ systému z Ubuntu 18.04 a specializované nástroje.
Distribuce Untangle NG Firewall cílí, jak název naznačuje, na síťové prvky, kde poskytuje služby jako firewall, filtrování obsahu, detekci malwaru atd. Nové vydání 14.2 je stále založené na Debianu 9, ale stěžejní změny spočívají v rozšíření funkcí filtrování webového obsahu (např. vyhledávání na YouTube), Intrusion Prevention System (možnost sledování nikoliv veškerého provozu, ale pouze toho, který firewallem projde) či připojení k Active Directory v Azure.
Endless OS 3.6.0 je založený na Debianu 10 „Buster“, s prostředím GNOME 3.32 a jádrem Linux 5.0. Charakteristickou vlastností této distribuce je správa softwaru pomocí libostree a Flatpaku. Nově je zahrnut Podman, opraveny některé drobné chyby včetně problikávání obrazovky při zavádění systému s GPU Intel a vylepšena byla konfigurace tabletů/digitizérů Wacom.
CRUX patří mezi starší, minimalistické linuxové distribuce – inspirované systémy BSD. V době svého vzniku v roce 2002 byl také vzorem pro Arch Linux. Dodnes si udržuje přímočarou konfiguraci, správu softwaru pomocí „portů“ podobných právě *BSD a zajímavostí je např. absence podpory přepínání lokalizace aplikací.
Aktuální vydání 3.5 aktualizuje základní softwarové vybavení: jádro Linux LTS (4.19.48), glibc (2.28), GCC (8.3.0), binutils (2.32) a X.Org Server (1.20.5).
Po novém vydání distribuce CRUX následoval derivát Kwort Linux s minimalistickým desktopovým prostředím (správce oken Openbox, sezení Xfce) a velmi minimalistickým správcem balíčků kpkg. Verze 4.3.4 obsahuje aktualizované verze webových prohlížečů Firefox, Chrome a Brave, přepracovaný distribuční nástroj pro výběr výchozího prohlížeče a nový nástroj pro přepínání zvukových backendů ALSA a PulseAudio, potažmo přidává audio přehrávač Museeks.
OpenMandriva se po půlroce testování dočkala velkého vydání LX 4.0 s velkými změnami: přechod na správce balíčků DNF a formát RPMv4, sestavení překladačem Clang 8.0 s optimalizacemi kódu, OpenJDK 12, výrazný posun v přechodu na Python 3 (3.7.3, vydání z řady 2.x už je pouze v repozitářích, ale ne ve výchozí instalaci), jádro Linux 5.1.9,… podporována je už i architektura AArch64, k dispozici je zvláštní sestavení optimalizované pro současné procesory AMD a pracuje se na podpoře RISC-V.
Výchozí desktopové prostředí je KDE Plasma (5.15.5) s odpovídajícími verzemi knihoven (Frameworks 5.58, Qt 5.12.3) a aplikací (19.04.2). Zahrnuta je integrace LibreOffice do prostředí a webový prohlížeč KDE Falkon (dříve QupZilla). Součástí distribuce jsou nyní kodeky MP3, jimž odpovídajícím patentům před dvěma lety vypršela platnost.
Pokračuje vývoj také desktopové distribuce PCLinuxOS – její nejnovější obrazy (2019.06) jsou nabízeny s prostředím KDE Plasma (5.16.0) nebo MATE (1.22.1).
PCLinuxOS může zaujmout nezvyklou kombinací správce balíčků APT, ale s formátem balíčků RPM; zahrnutím i populárních proprietárních aplikací; nebo skriptem pro vytvoření vlastního „živého“ obrazu systému z nainstalované instance.
Systém DragonFly BSD, kdysi fork FreeBSD, byl po půl roce výrazněji povýšen na verzi 5.6.0 a vzápětí 5.6.1. Vylepšuje podporu hardwaru (zvláště starších GPU AMD Radeon), správu virtuální paměti a výkon souborového systému HAMMER2.
Nové vydání 3.10.0 minimalistického Alpine Linuxu nejenže aktualizuje balíčky a přidává Ceph a LightDM, ale také naopak odstraňuje Qt4, MongoDB či TrueCrypt a wpa_supplicant
nahrazuje novým IWD – démonem pro správu bezdrátových připojení.
Na Alpine Linuxu je mimochodem postavený systém pro (starší) mobilní zařízení postmarketOS, který oslavil druhé narozeniny.
Vývojáři systému pro firewally IPFire pokračují ve vypínání SMT na dalších procesorech Intel, tentokrát kvůli zranitelnosti Foreshadow, dále zlepšují propustnost Intrusion Prevention System vydaného v květnu nebo při sestavování balíčků přešli na nové verze glibc (2.29), GCC (8.3.0) a binutils (2.32).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: