Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Na přelomu května a června byly aktualizovány linuxové distribuce MX Linux, GParted Live, 4MLinux, Zorin OS, Enso OS a IPFire, dále systém NetBSD či framework pro sestavení operačního systému Genode OS.
Další aktualizace MX Linuxu 18 v instalačních obrazech zahrnuje nové balíčky z repozitářů Debianu 9.9, antiX a MX; upravený distribuční instalátor, který nyní kopíruje data na pozadí nastavení; rozšířenou podporu UEFI… a doplněnou dokumentaci a lokalizaci.
Genode je pozoruhodný operační systém, resp. framework pro jeho sestavení a doprovodná kniha s dokumentací. Je zaměřený na bezpečnost – izolaci komponent. Staví primárně na mikrokernelech rodiny L4, uživatelský prostor je kompatibilní s POSIX a samotný framework je dostupný pod licencí GNU Affero GPL 3.
Květnové vydání označené 19.05 přidává mezi podporované platformy (x86, ARM, RISC-V) 64bitový ARM (AArch64), aktuálně používá GCC 8.3 a binutils 2.32, potažmo poskytuje jednotné rozhraní abstrahující různé kernely při virtualizaci.
Vývojáři aplikace GParted, nástroje pro správu oddílů na úložných zařízeních, oznámili významné vydání 1.0.0, které nově využívá GTK 3 (Gtkmm 3) namísto GTK 2.
Následovalo vydání distribuce GParted Live 1.0.0-1 právě s GParted 1.0.0, ale také novějšími balíčky z Debianu „Sid“ či novými položkami v menu při zavádění systému, zvláště pro konfigurace s UEFI.
Přes deset měsíců uplynulo od velkého vydání NetBSD 8.0, a tak přišel čas menší aktualizace. Verze 8.1 zahrnuje menší opravy, zmírnění zranitelnosti MDS, možnost vypnout SMT v rc.conf
, lepší podporu hardwaru (např. ovladač bwfm
pro bezdrátové síťové karty Broadcom) či novější DHCP klient a HTTP server.
Pravidelné čtvrtletní vydání desktopové distribuce 4MLinux nese číslo již 29.0. Tradičně obsahuje aktualizované prohlížeče Firefox a Chromium, kancelářské balíky LibreOffice a GNOME Office, klasické přehrávače VLC, mpv a nyní i Audacious,… Serverová varianta zahrnuje aktualizovaný LAMP server včetně PHP 7.3.5 s podporou šifrovací knihovny NaCl.
Vydání distribuce Zorin OS přeskakuje několik čísel a po loňské 12.4 přichází rovnou č. 15. Stále se jedná o derivát Ubuntu 18.04 (resp. 18.04.2 s HWE) s výrazně modifikovaným desktopovým prostředím. Ze změn právě prostředí stojí za zmínku např. Zorin Connect – aplikace pro Android určená k synchronizaci dat a upozornění mezi telefonem a desktopem, přičemž rozšiřuje KDE Connect a GSConnect z upstreamu příslušných desktopových prostředí. Další novinkou je podpora Flatpaku pro instalaci aplikací. Dále obraz systému nyní obsahuje proprietární ovladače GPU Nvidia, jak to již činí System76 se svým derivátem Ubuntu Pop!_OS a jak to bude přímo v Ubuntu počínaje podzimním vydáním 19.10.
Další derivát Ubuntu 18.04, tentokrát nazvaný Enso, byl rovněž aktualizován. Kromě novinek z upstreamu vydání 0.3.1 čistí vzhled, zjednodušuje přihlašovací obrazovku a zlepšuje podporu obrazovek s vysokým rozlišením v desktopovém prostředí, které je v zásadě vyšperkované Xfce4 s několika komponentami z elementary OS, vlastním spouštěčem atp.
IPFire, distribuce pro firewally, ve verzi 2.23 Core 132 vedle zahrnutí zmírnění zranitelností procesorů Intel také implicitně vypíná SMT, jak bylo dříve avizováno. Dále rozšiřuje funkcionalitu podpory bezdrátových AP, uživatelské rozhraní pro nastavení VLAN, aktualizuje balíčky aj.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: