V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Na přelomu května a června byly aktualizovány linuxové distribuce MX Linux, GParted Live, 4MLinux, Zorin OS, Enso OS a IPFire, dále systém NetBSD či framework pro sestavení operačního systému Genode OS.
Další aktualizace MX Linuxu 18 v instalačních obrazech zahrnuje nové balíčky z repozitářů Debianu 9.9, antiX a MX; upravený distribuční instalátor, který nyní kopíruje data na pozadí nastavení; rozšířenou podporu UEFI… a doplněnou dokumentaci a lokalizaci.
Genode je pozoruhodný operační systém, resp. framework pro jeho sestavení a doprovodná kniha s dokumentací. Je zaměřený na bezpečnost – izolaci komponent. Staví primárně na mikrokernelech rodiny L4, uživatelský prostor je kompatibilní s POSIX a samotný framework je dostupný pod licencí GNU Affero GPL 3.
Květnové vydání označené 19.05 přidává mezi podporované platformy (x86, ARM, RISC-V) 64bitový ARM (AArch64), aktuálně používá GCC 8.3 a binutils 2.32, potažmo poskytuje jednotné rozhraní abstrahující různé kernely při virtualizaci.
Vývojáři aplikace GParted, nástroje pro správu oddílů na úložných zařízeních, oznámili významné vydání 1.0.0, které nově využívá GTK 3 (Gtkmm 3) namísto GTK 2.
Následovalo vydání distribuce GParted Live 1.0.0-1 právě s GParted 1.0.0, ale také novějšími balíčky z Debianu „Sid“ či novými položkami v menu při zavádění systému, zvláště pro konfigurace s UEFI.
Přes deset měsíců uplynulo od velkého vydání NetBSD 8.0, a tak přišel čas menší aktualizace. Verze 8.1 zahrnuje menší opravy, zmírnění zranitelnosti MDS, možnost vypnout SMT v rc.conf
, lepší podporu hardwaru (např. ovladač bwfm
pro bezdrátové síťové karty Broadcom) či novější DHCP klient a HTTP server.
Pravidelné čtvrtletní vydání desktopové distribuce 4MLinux nese číslo již 29.0. Tradičně obsahuje aktualizované prohlížeče Firefox a Chromium, kancelářské balíky LibreOffice a GNOME Office, klasické přehrávače VLC, mpv a nyní i Audacious,… Serverová varianta zahrnuje aktualizovaný LAMP server včetně PHP 7.3.5 s podporou šifrovací knihovny NaCl.
Vydání distribuce Zorin OS přeskakuje několik čísel a po loňské 12.4 přichází rovnou č. 15. Stále se jedná o derivát Ubuntu 18.04 (resp. 18.04.2 s HWE) s výrazně modifikovaným desktopovým prostředím. Ze změn právě prostředí stojí za zmínku např. Zorin Connect – aplikace pro Android určená k synchronizaci dat a upozornění mezi telefonem a desktopem, přičemž rozšiřuje KDE Connect a GSConnect z upstreamu příslušných desktopových prostředí. Další novinkou je podpora Flatpaku pro instalaci aplikací. Dále obraz systému nyní obsahuje proprietární ovladače GPU Nvidia, jak to již činí System76 se svým derivátem Ubuntu Pop!_OS a jak to bude přímo v Ubuntu počínaje podzimním vydáním 19.10.
Další derivát Ubuntu 18.04, tentokrát nazvaný Enso, byl rovněž aktualizován. Kromě novinek z upstreamu vydání 0.3.1 čistí vzhled, zjednodušuje přihlašovací obrazovku a zlepšuje podporu obrazovek s vysokým rozlišením v desktopovém prostředí, které je v zásadě vyšperkované Xfce4 s několika komponentami z elementary OS, vlastním spouštěčem atp.
IPFire, distribuce pro firewally, ve verzi 2.23 Core 132 vedle zahrnutí zmírnění zranitelností procesorů Intel také implicitně vypíná SMT, jak bylo dříve avizováno. Dále rozšiřuje funkcionalitu podpory bezdrátových AP, uživatelské rozhraní pro nastavení VLAN, aktualizuje balíčky aj.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: