abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 551 hlasů
     Komentářů: 26, poslední dnes 09:58
    Rozcestník

    Distribuční novinky 19-21/2019

    27. 5. 2019 | David Kolibáč | Novinky | 1610×

    V květnu Microsoft oznámil zahrnutí jádra Linux do nové verze linuxového subsystému ve Windows, vyšly velké distribuce RHEL 8.0 a openSUSE Leap 15.1, nových vydání se dočkaly také unixové systémy Project Trident a OpenIndiana a aktualizovány byly i menší či specializované linuxové distribuce Ubuntu Touch, Plamo Linux, IPFire, Peppermint OS, Kali Linux a Kali NetHunter, Tails nebo BlackArch Linux. Naopak skončil Antergos založený na Arch Linuxu.

    Windows Subsystem for Linux 2

    Microsoft oznámil, že od léta bude jako součást linuxového subsystému ve Windows, resp. jeho druhé generace (Windows Linux Subsystem 2), dodávat vlastní sestavení jádra Linux (4.19 LTS). Zatímco původní WSL linuxová systémová volání emuluje, WSL2 poběží ve virtuálním stroji – v zásadě podobně, jako to dělá Google s Crostini v ChromeOS.

    Red Hat Enterprise Linux 8.0

    Red Hat vydal Enterprise Linux 8. Založený je na rok staré Fedoře 28, ale používá (prozatím) novější Linux 4.18. Podporované architektury jsou x86_64, AArch64 (ARM), IBM Power a IBM z. Repozitáře jsou nově rozděleny na BaseOS a Application Streams, kde budou snáze aktualizovatelné aplikace uživatelského prostoru, přičemž se stále používají balíčky RPM, resp. jejich rozšíření o „moduly“ (právě z Fedory 28). O správu balíčků se stále stará YUM, ale už i v RHEL založený na DNF, který lépe řeší závislosti. Řadu dalších změn pokrývá přehled vydání.

    Bezplatné sestavení CentOS zřejmě bude následovat v dohledné době, naopak jiné alternativní sestavení Scientific Linux již nevyjde.

    Project Trident 19.04 a 19.05

    Project Trident, desktopová distribuce BSD TrueOS s grafickým prostředím Lumina, po prvním vydání v lednu přinesl větší aktualizace na začátku května 19.04 a po dvou týdnech 19.05. Vedle novějších balíčků ze zdrojového systému TrueOS, resp. FreeBSD, naopak odstraňuje knihovny Qt4 a nástroje na nich založené, jelikož se tak stalo právě ve FreeBSD, zatímco prostředí Lumina (postavené na Qt5) povýšilo na verzi 1.5.0. Rovněž je nově součástí instalačního obrazu zavaděč rEFInd.

    Ubuntu Touch OTA-9

    Již devátá aktualizace portu Ubuntu na některá mobilní zařízení Ubuntu Touch představuje inkrementální posun v přebírání kódu z upstreamu a ladění vzhledu, zlepšuje se také podpora hardwaru, tentokrát fotoaparátu na starším referenčním smartphonu Google/LG Nexus 5.

    OpenIndiana 2019.04

    Dorazilo pravidelné jarní vydání distribuce OpenIndiana unixového systému Illumos (dříve OpenSolaris). Konkrétně OpenIndiana Hipster 2019.04 zahrnuje aktualizace prostředí MATE (1.22), Firefoxu (60.6.3), VirtualBoxu (6.0), knihoven a novinek z repozitářů OmniOS Community Edition, GNU včetně awk 5.0 atd. Pokračuje přechod na x86_64 a Python 3.

    Plamo Linux 7.1

    Ve zdejších končinách je spíše kuriozitou japonský derivát Slackwaru: Plamo, nově ve verzi 7.1. Mohl by se však hodit, pokud potřebujete předkonfigurovanou japonskou lokalizaci včetně vstupních metod.

    IPFire 2.23 Core 131

    Zatím poslední vydání 2.23 Core 131 linuxové distribuce pro firewally IPFire především představuje nový intrusion detection system. Posléze bylo ve světle odkrytých zranitelností MDS v procesorech Intel rozhodnuto, že příští vydání implicitně vypne SMT (Hyper-Threading), aby byla rizika omezena.

    Peppermint OS 10

    Peppermint OS patří mezi desktopové deriváty Ubuntu s dlouhodobou podporou; na Ubuntu 18.04 přešel před bezmála rokem Peppermint OS 9, a tak 10. vydání zahrnuje toliko Ubuntu HWE, čerstvější jádro Linux a X.Org, podporu ovladačů Nvidia, spíše kosmetické změny v prostředí (Xfce4 s kousky GNOME, ale také MATE, jako např. Xreader namísto Evince).

    Končí distribuce Antergos

    Správci distribuce Antergos oznámili, že kvůli nedostatku volného času, který by mohli věnovat vývoji, končí. Uživatelům tedy zůstanou instalace Arch Linuxu – do budoucna již neudržované balíčky navíc z repozitáře Antergos odstraní poslední aktualizace. Fórum a wiki budou zatím dostupné.

    Kali Linux 2019.2

    Druhé letošní vydání Kali Linuxu, tedy 2019.2, představuje rutinní aktualizace a opravy z Debianu a upstreamu rozličných obsažených nástrojů pro zkoumání a testování zabezpečení. Významnou novinkou je ovšem souběžné zveřejnění nových obrazů Kali NetHunter, což jsou sestavení Androidu s připravenou podporou útoků na bezdrátové sítě, USB zařízení či sledování „softwarově definovaného rádia“; primárně pro zařízení Google Nexus, nyní včetně Nexus 6, ale i dalších jako OnePlus One.

    Tails 3.14

    Uživatelé Tails, distribuce zaměřené na ochranu soukromí, by měli přejít na novou verzi 3.14, která opravuje nebo zmírňuje řadu zranitelností včetně útoků MDS. Vedle toho obsahuje novější Tor Browser 8.5 s vylepšeným uživatelským rozhraním. Naopak z výchozích obrazů zmizely některé lokalizace, nástroje a aplikace včetně editorů Gobby (text, pro spolupráci více uživatelů), Pitivi (video) a Traverso (audio).

    openSUSE Leap 15.1

    Rok od přečíslování openSUSE Leap, aby odpovídalo enterprise distribuci SUSE, je tu vydání 15.1. Do distribučního jádra Linux 4.12 byly backportovány změny týkající se zvláště podpory GPU z jádra 4.19, jakožto byla aktualizována podpora i dalšího hardwaru jako Wi-Fi karet. Network Manager je nyní výchozí mimo serverové instalace, které zůstávají u Wicked. Výrazné novinky se objevily v distribučním instalátoru a konfiguračním rozhraní YaST: mj. je nově podporována instalace na Raspberry Pi, konfigurace Firewalld atd. Více v přehledu změn.

    BlackArch Linux 2019.06.01

    BlackArch, další distribuce zaměřená na bezpečnost, tentokrát penetrační testování a založená na Arch Linuxu, má po půl roce k dispozici opět zcela čerstvé obrazy, tentokrát označené 2019.06.01, přestože 1. června v době jejich zveřejnění ještě nebylo. Autoři se chlubí více než 150 novými nástroji či aktualizovanými doplňky editoru ViM včetně přidání automatického doplňování a analýzy kódu v Pythonu pomocí knihovny Jedi.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.