Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 02:19
Tentokrát se podíváme na nástroje ovlivňující (rozšířené) atributy souborů.
chattr umožňuje měnit dodatečné (méně standardní) atributy souborů na vybraných souborových systémech, zejména na souborových systémech z rodiny ext*. Řada z těchto atributů má jen experimentální povahu, řada dalších není v současných jádrech vůbec podporována a další spousta z nich je jen ke čtení.
Syntaxe chattr je velmi blízká chmod:
chattr atributy soubor(y)
Kdy předřazením +, – nebo = před seznam atributů určíme, zda chceme atributy přidat, odebrat nebo nastavit. Nyní si ukážeme ty nejzajímavější atributy.
$ touch log # chattr +a log $ rm log rm: cannot remove ‘log’: Operation not permitted $ echo "Nový řádek" >> log $ echo "Druhý řádek" >> log $ cat log Nový řádek Druhý řádek $ echo "Přepis souboru" > log bash: log: Operation not permitted
Bez odstranění atributu nemůže soubor smazat ani root:
# rm log rm: cannot remove ‘log’: Operation not permitted # chattr -a log # rm log #
Nastavené atributy lze vypisovat pomocí lsattr. Nejdůležitější jsou obvyklé parametry -R (vypisovat rekurzivně), -a (zobrazovat i soubory začínající tečkou) a -d (zobrazit údaje o adresáři, nikoliv o jeho obsahu). Ukázka:
$ lsattr test -------------e-- test $ chattr +S test $ lsattr test --S----------e-- test
setfattr slouží k nastavování poněkud jiného typu atributů, v tomto případě se hovoří často o tzv. metadatech. Tyto atribuity jsou zkratkou označovány jako xattr, těší se širší podpoře v souborových systémech než výše uváděné atributy, na druhou stranu se často musí povolit stejnojmennou volbou při připojování dotyčného souborového systému.
Pomocí rozšířených atributů můžeme spolu se souborem uchovávat páry hodnot (název, obsah), které jsou ukládány odděleně od obsahu souboru (a nemusejí při kopírování být přeneseny). Praktické použití pro běžného uživatele se odvíjí asi hlavně od podpory v aplikacích. Protože si aplikace mohou volit libovolné názvy atributů, je tu snaha o určitou standardizaci v rámci freedesktop.org.
Šikovnější uživatel si může pro své potřeby začít zapisovat vlastní atributy ve jmenném prostoru user – název atributu má pak tvar user.něco. Například by bylo možné si do atributů zapsat datum poslední zálohy souboru. Na Linuxu se dále používají jmenné prostory security, system a trusted – se jmenným prostorem security se můžete občas setkat v Jaderných novinách, protože právě pod ním se nacházejí hodnoty určené k ověřování integrity obsahu souborového systému (pokud to používáte).
Zkusíme si nastavit atribut user.comment:
$ cd /tmp $ echo Blabla > test $ setfattr -n user.comment -v "komentář" test setfattr: test: Operation not supported
Podobnou chybu můžete spatřit, pokud se o přidání atributu pokusíte na souborovém systému, který tuto funkci nenabízí, nebo pokud je nutné podporu povolit při připojování. Nastavený atribut můžeme lehce odstranit:
$ setfattr -x user.comment test
Pro čtení obsahu atributů slouží příkaz getfattr. Pokud mu předáme jen soubor, vypíše seznam názvů atributů, pomůžeme si parametrem -d:
$ getfattr test # file: test user.comment $ getfattr -d test # file: test user.comment="komentář"
Při používání ve skriptech se nám bude hodit získávání jediného atributu (pomocí -n) a to navíc bez okras okolo:
$ getfattr --only-values -n "user.comment" test komentář
Je tu drobná zrada: pokud budeme chtít takto získat obsah neexistujícího atributu, getfattr se přesto ukončí s kódem 0 (úspěch). getfattr tedy nelze přímo použít např. v podmínce if v Bashi:
$ getfattr --only-values -n "user.neexistujici" test test: user.neexistujici: No such attribute $ echo $? 0
getfattr má spoustu dalších (pokročilejších) voleb. Například můžeme hledat atributy pomocí regulárního výrazu nebo měnit zacházení se symbolickými odkazy. V tomto vás už odkáži na příslušnou manuálovou stránku.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.