Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 16:13
jakakoli zprava o patentech me vzdy rozesmeje. ale ne proto, ze by to bylo vtipny, ale spis z absurdity. proste existuji veci, ktere by se v zadnem pripade patentovat nemeli (me stejne napada jen ten software )
softwarovy patenty by se meli celosvetove zrusit, coz by vedlo k rapidnimu snizeni nekterych prijmu (hlavnich? ) nejvetsich softwarovych firem
Mohlo by to mít souvislost s tím, že podvod vždy někoho poškodí, kdežto u firmy generující zisk tomu tak není...?Jasně, a ten zisk ta firma generuje jen tak out of blue.
Ten zisk firma v konkurenčním prostředí generuje jako rozdíl mezi náklady a výnosy, které jí zákazníci dobrovolně zaplatí za její produkty/služby, protože je dohodnutá cena pro ně akceptovatelná.Tohle už je jen otázka pohledu a morálky. Jaký je rozdíl mezi někým kdo naslibuje domy a hory doly za miliardy, ale pak nesplní svůj závazek tím že nepřipojí domy na elektřinu a vodu atd. a okradne tím své klienty a s penězi zmizne (The Closer s05e02 - fikce, ale najít něco podobného v realitě asi nebude moc těžké) a mezi někým kdo platí ve výrobních halách v daleké Číně svým zoufalým zaměstnancům za výrobu na jeden kus něco kolem dolaru, prodává ve státech následně za $150, své zaměstnance sváže normami s pracovními kroky v řádech milisekund a víc než na výrobu z výdělku putuje na reklamy (nezanedbatelnou položkou je určitě i logistika), propagace a podobné kraviny (Addidas, The Corporation - holá realita). Je to fakt jen otázka pohledu, morálky a debility zákazníků.
Ne všechny firmy (naopak, jen menšina) si mohou dovolit skřípat své zákazníky (monopolní postavení), nebo uplácet zaměstnance zadavatele (státní správa, některé velké firmy).To je teorie. Ovšem čistý selský rozum velí, že cílená platba (pravými slovy úplatek)/dohoda či jiná křivárna (klidně i nějaká malá) je vždy levnější než nějaký konkurenční boj a podobné pojmy z kapitalistické teorie. Čest (a klobouk dolů) poctivým.
Jaký je rozdíl mezi někým kdo naslibuje domy a hory doly za miliardy, ale pak nesplní svůj závazek tím že nepřipojí domy na elektřinu a vodu atd. a okradne tím své klienty a s penězi zmizne (The Closer s05e02 - fikce, ale najít něco podobného v realitě asi nebude moc těžké) a mezi někým kdo platí ve výrobních halách v daleké Číně svým zoufalým zaměstnancům za výrobu na jeden kus něco kolem dolaru, prodává ve státech následně za $150, své zaměstnance sváže normami s pracovními kroky v řádech milisekund a víc než na výrobu z výdělku putuje na reklamy (nezanedbatelnou položkou je určitě i logistika), propagace a podobné kraviny (Addidas, The Corporation - holá realita).Takový, že ti zaměstnanci věděli, že budou vyrábět za dolar, a můžou se sebrat a jít pracovat k někomu, kdo jim bude platit víc. Předpokládaná námitka: Ale v té oblasti žádný lepší zaměstnavatel není! Pokud odejdou, nebudou mít ani na jídlo! Preventivní odpověď na předpokládanou námitku: Takže díky tomu zaměstnavateli provozujícímu „nemorální“ byznys se mají vlastně lépe - bez jeho „nemorálního“ bysnysu by se měli hůře. Je něco, díky čemu se mají lépe, nemorální?
Předpokládaná námitka: Ale v té oblasti žádný lepší zaměstnavatel není! Pokud odejdou, nebudou mít ani na jídlo!Předpoklad dobrý, protože i v samotném dokumentu je výslovně řečeno, že zaměstnavatel to dělá tak, že se prostě přesune do naprosto zlikvidované oblasti, kde v podstatě lidi přežívají na energii ze slunce nebo nějakou setrvačnost, zaměstná je (a to dost drsně) za (pozor, ten $1 (a nebo tak nějak) je výrobní cena jednoho kusu textilu) za hrstku rýže na měsíc a až nároky zaměstnanců přesáhnou určitou úroveň, tak se prostě přesune do jiné zbídačené oblasti. Až se nebude kde šoupat ve východní Asii (což kvůli tamějším podmínkám a režimům asi hned tak nebude), tak se prostě šoupnou do Afriky.
Takže díky tomu zaměstnavateli provozujícímu „nemorální“ byznys se mají vlastně lépeJo, jo. Hotová armáda spásy. Otázka je, jestli (novodobé) otrokářství a podvod mají hranice hodě daleko od sebe. Z mého pohledu je to pod moji rozlišovací schopnost.
zaměstnavatel to dělá tak, že se prostě přesune do naprosto zlikvidované oblasti, kde v podstatě lidi přežívají na energii ze slunce nebo nějakou setrvačnost, zaměstná je (a to dost drsně) za (pozor, ten $1 (a nebo tak nějak) je výrobní cena jednoho kusu textilu) za hrstku rýže na měsíc a až nároky zaměstnanců přesáhnou určitou úroveň, tak se prostě přesune do jiné zbídačené oblasti. Až se nebude kde šoupat ve východní Asii (což kvůli tamějším podmínkám a režimům asi hned tak nebude), tak se prostě šoupnou do Afriky.Zajímalo by mě, jestli si myslíš, že kdyby se zaměstnavatel do té zbídačené oblasti nenastěhoval, tak by vzkvétala mnohem rychleji. Nebylo by to náhodou tak, že by pak ti lidé neměli ani tu misku rýže?
tak se pohoršovat se když to někdo otevřeně přizná?Neberu to totiž z pohledu nějakého domorodého Číňana, ale zákazníka takové mašinérie a snažím se poukázat na to, podvod jako podvod. V podstatě není vůbec třeba se pohoršovat.
Ale když už se teda ptáš, tak ti odpovím otázkou: Co je tak strašného na odchytu nějakých pobíhajících, spoře oděných, černých domorodců v Africe, jejich násilném zatažení na plantáže do Ameriky a jejich zaměstnání? Podle tvojí logiky vůbec nic, protože jim tím vlastně jejich zaměstnavatel
zaplatí free ticket a ještě zlepší jejich životní úroveň. Vlastně nechápu proč se to otrokářství zakazovalo, když to byl tak výhodný byznys pro všechny strany zúčastněné.
Co je tak strašného na odchytu nějakých pobíhajících, spoře oděných, černých domorodců v Africe, jejich násilném zatažení na plantáže do Ameriky a jejich zaměstnání?To násilné, nedobrovolné jednání.
Vzkvétala je možná trochu silné slovo.Myslel jsem tím relativní zlepšování. Z hladomoru do chýše je obrovský pokrok.
Po nás potopa je zcela přijatelný postup.Co tím například myslíte? Pokud např. poškozování životního prostředí, tak to je samozřejmě problém. Ale diskuze začala hodnocením firem pouze z ekonomického hlediska.
Myslel jsem tím relativní zlepšování. Z hladomoru do chýše je obrovský pokrok.No já zase hlavně narážím na trvanlivost takového zlepšení. Trochu se obávám, že místní vlády zobe korporacím z ruky, udělá vše, co po ní chtějí. Na dvacet let to vypadá jako hospodářský zázrak... no a pak ty samé kroky udělá jiná vláda, kobylky se přesunou dále a místní obyvatelstvo je na tom v lepším případě stejně (mínus to, že vědí, že se měli chvíli lépe). V horším případě jim zůstane podlomené zdraví a zmořená krajina.
Korporace je platforma na zreknuti se odpovednosti za zlociny, takova mafie dovedena k dokonalosti. Vic v tom neni.
Takový, že ti zaměstnanci věděli, že budou vyrábět za dolar, a můžou se sebrat a jít pracovat k někomu, kdo jim bude platit víc.Jste si jistý, že opravdu ten Čínský zaměstnanec může? Pak ovšem nechápu ty námitky vůči "komunistickým" zemím, když tamní obyvatelstvo má veškeré svobody a možnosti se rozhodovat, které potřebuje ke šťastnému životu. A proto tam je a spokojeně pracuje.
65, 70 (prostě třeba pět let před důchodem (rozuměj šancí začít vybírat (snad) daňově zvýhodněné úspory, které doufejme v tom fondu alespoň z větší části budou)Jsem pesimista, obávám se, že důchody za 50 let nebudou.
"Nemám tu výkonnost, co ti třicetiletí, zaměstnavatel se snaží mě uštvat, nic jednoduššího, nejsem spokojen, jdu pracovat jinam, prostě tak." ;)Kdežto ty bys chtěl, aby někdo nařídil zaměstnavateli, aby tě nesměl propustit, platil ti stále stejně a nedával ti tolik práce? Uvidíme, jestli stejně údernické řeči všichni tihle páni světa povedou, až třeba budou ve vedení nějaké firmy: „Firma živoří, o zboží je nižší zájem, ale zaměstnancům platy nesnížím ani žádné nepropustím, prostě tak.“ ;)
Jsem pesimista, obávám se, že důchody za 50 let nebudou.No proto jsem to psal, jak jsem to psal. Pesimista jsem v tomto také, ale přesto bych očekával, že alespoň podle vzory na věčné časy a nikdy jinak tady budete mít nějaké mírně daňově zvýhodněné úspory, které když tam budou, budete moc bez penalizace vybrat po dosažení určitého věku.
Kdežto ty bys chtěl, aby někdo nařídil zaměstnavateli...Nereagujete na to, co jsem napsal. Ale zřejmě si uvědomujete, že i Vaše možnosti se časem budou omezovat a dokonce byste mohl jednou být pro svého zaměstnavatel přítěží... Takže snad Vám je zřejmá pointa, že ani další zaměstnavatelé se nepřetrhnou, aby Vás najali... a celé slavné, když se Ti to nelíbí, běž kam chceš, dostává podstatné trhliny, protože chtít je jedna věc a reálné možnosti jsou věc druhá. Ale když už jste to nakousl: Chce to rozumnou (a dialektickou) rovnováhu (tj. vč. toho brát v potaz, že zaměstnavatel je mnohem více v pozici síly). Např. to, že zaměstnanec i zaměstnavatel si navzájem dají dva měsíce dopředu vědět, když jeden nebo druhý s partnerem dále nepočítá, aby nám lidi nekončili na dlažbě ani se nám nestávalo, že mám rozjetou vysokou pec a nepřijde mi směna, protože odešli vedle. To mi přijde rozumné. Třeba US přístup: Vy letíte hned, sám musíte podat 2 týdny výpověď už je výrazně nerovný. Snahy o totéž už u nás byli (a jsou), naposledy o tom více snil Nečas, ještě jako ministr MPSV. Teď to není moc téma, protože jsou mnohem jsou větší a výnosnější plány. Hloupě a pragmaticky řečeno. Když tady ta rovnováha nebude a bude nastolena "diktatura korporací", tak je jenom otázka času, než někomu zase rupne v kouli, podnítí obyvatelstvo, jako že většina si při dělení bohatství přijde na jeho menšinu a budu nápady na jeho přerozdělení... a zase nastolí diktaturu proletariátu nebo něco takového. Bohužel, ani jedni ani druzí si občas neuvědomují, že snažit se v tom nějak lavírovat je ku prospěchu všech zúčastněných.
Nereagujete na to, co jsem napsal.Našel jste v mém komentáři trhliny, tak se vás ptám, jak byste to zařídil lépe.
Chce to rozumnou (a dialektickou) rovnováhuNedokážu si představit rovnováhu, která vyřeší „jsem starý, mám nižší výkonnost, zdá se mi proto, že mě zaměstnavatel chce uštvat, a co teď“. Lze to vyřešit například povinným zaměstnáváním různých věkových skupin a podobně, otázkou je, jestli to provoz místních firem neprodraží tak, že se budou snažit co nejvíc outsourcovat do zahraničí.
Nedokážu si představit rovnováhu...Já asi také ne, protože se věnuji úplně něčemu jiného (třeba má žena se věnuje sociální politice, takže možná bude mít více ponětí :), ale je mi jasné, že podmínky nesmí být jednoznačně nevýhodné pro ani jednu stranu a že podle (demografické, hospodářské) situace se mohou měnit. Ochrana krátce před důchodem tak, jak ji máme dnes mi přijde rozumná. Nevyhoditelnost od 55, by byla zjevně moc. Povinnost pomoci, např. zajistit konzultaci při psaní životopisu (abych něco plácl) by nemusela být velkým břemenem a mohla posloužit. Není to můj oboro, ale nejsem ochoten se smířit s variantou: Je to moc složité, musíme na to rezignovat.
Pro zacatek, nekdo kdo je starsi nemusi mit nizsi vykonnost -- treba ve skolstvi maji starsi ucitele (zvlast jsou-li to bejvali vojaci nebo fizlove) autoritu o jaky se mladym nesnilo. Starsi clovek ma taky mnohem vic zkusenosti a znalosti, protoze mel mnohem vic casu je nasbirat.
Jste si jistý, že opravdu ten Čínský zaměstnanec může?To nejsem, nicméně jeden z úvodních komentářů zmiňoval pojem konkurenční prostředí. Pokud nemůže, tak nejsme v konkurenčním prostředí a tak to pochopitelně neplatí.
Ale ten trik (a ukázka s morálkou a ideologií mimoběžného jednání korporace) je v tom, že ta korporace si v těchto podmínka nechá to zboží vyrobit a teprve potom jej vrhna do onoho slavného konkurenčního prostoru.No tak to mohl Grunt takhle napsat rovnou a já bych na to nereagoval… Otázkou je, jak by na tom byla Čína jako celek, kdyby neprovozovala tento masivní export levně vyrobených výrobků…
Otázkou je...Nutno podotknout: zcela irelevantní otázkou. Jak by na tom Čína byla, kdyby svůj obrovský potenciál místo hospodářské činnosti věnovala třeba do mlácení čepicemi a okupování čehokoliv, co by se namanulo... a nebo něčemu úplně jinému, by byla čistá fantazie.
No tak to mohl Grunt takhle napsat rovnou a já bych na to nereagoval…Grunt to nenapsal, protože se to zdaleka netýká jen Číny. Min. ještě vím o podobných podmínkách v některých zemích na rozmezí Jižní a Střední Ameriky i když režim, aspoň navenek, toho s tím Čínským nemá mnoho společného. Společným jmenovatelem bude možná podobný situace v některých místech.
Takže díky tomu zaměstnavateli provozujícímu „nemorální“ byznys se mají vlastně lépe - bez jeho „nemorálního“ bysnysu by se měli hůře. Je něco, díky čemu se mají lépe, nemorální?Já bych to řekl takto: zaměstnanci se tam mají tak špatně, právě díky tomu, že tam většina zaměstnavatelů provozuje nemorální byznys.
Kdyby tam ti zaměstnavatelé svůj byznys neprovozovali, zaměstnanci by se měli ještě hůř.Já si právě myslím, že obyčejní lidé tyto velké firmy k ničemu nepotřebují.
Tak je to správně ne?Samozřejmě. (Ha ha ha.) Znovu připomínám, že diskuzi jsem začínal s předpokladem konkurenčního prostředí. Takže to, že lidé pracují u „nemorálních“ firem asi znamená, že tam nic lepšího není - jinak by přece dělali to lepší a „nemorální“ firma by neměla dostatek zaměstnanců.
Znovu připomínám, že diskuzi jsem začínal s předpokladem konkurenčního prostředí.Tady bude zakopaný pes. Ten předpoklad je příliš teoretický. Jeho praktická proveditelnost je zcela v rovině každému podle jeho potřeb. Ani nemusíme jezdit do Číny ani nám nemusí být 50+. A na papíře to vypadalo tak pěkně. ;)
Ale, hrach je neoliberal. To je dobry vedet.
Nebo ses neonacek? Nejak nevim jestli ma smysl mezi ruznejma ultrapravicakama rozlisovat.
Tohle už je jen otázka pohledu a morálky. Jaký je rozdíl mezi někým kdo naslibuje domy a hory doly za miliardy, ale pak nesplní svůj závazek tím že nepřipojí domy na elektřinu a vodu atd. a okradne tím své klienty a s penězi zmizne (The Closer s05e02 - fikce, ale najít něco podobného v realitě asi nebude moc těžké) a mezi někým kdo platí ve výrobních halách v daleké Číně svým zoufalým zaměstnancům za výrobu na jeden kus něco kolem dolaru, prodává ve státech následně za $150, své zaměstnance sváže normami s pracovními kroky v řádech milisekund a víc než na výrobu z výdělku putuje na reklamy (nezanedbatelnou položkou je určitě i logistika), propagace a podobné kraviny (Addidas, The Corporation - holá realita). Je to fakt jen otázka pohledu, morálky a debility zákazníků.Rozhlédni se kolem sebe a řekni, kolika firem v tvém okolí se takové příklady týkají. A přesto většina z nich generuje zisk, jinak by zkrachovaly do pár let, až spálí základní kapitál.
To je teorie. Ovšem čistý selský rozum velí, že cílená platba (pravými slovy úplatek)/dohoda či jiná křivárna (klidně i nějaká malá) je vždy levnější než nějaký konkurenční boj a podobné pojmy z kapitalistické teorie. Čest (a klobouk dolů) poctivým.Kolik let podnikáš? Jaké máš osobní praktické zkušenosti? Většina firem (myslím tím na počet, ne na obrat) má za klienty soukromé firmy nebo dokonce soukromé osoby a tam i kdyby firmy sebevíc chtěli, prostě nemají koho podplatit. Majitelé odběratelských firem si to sakra hlídají. Jenom větší firmy nebo ty s výbornými kontakty se dostanou ke státním zakázkám, kde to samozřejmě bez mazání nejde. Ale většina firem si na takové zakázky vůbec nesáhne. Takže zobecňovat zisk=podvod je spíš důsledek čtení denního tisku, než praktických zkušeností z podnikání.
A přesto většina z nich generuje ziskVždyť jo. Na to se také snažím poukázat.
Většina firem (myslím tím na počet, ne na obrat) má za klienty soukromé firmy nebo dokonce soukromé osoby a tam i kdyby firmy sebevíc chtěli, prostě nemají koho podplatit. Majitelé odběratelských firem si to sakra hlídají. Jenom větší firmy nebo ty s výbornými kontakty se dostanou ke státním zakázkám, kde to samozřejmě bez mazání nejde. Ale většina firem si na takové zakázky vůbec nesáhneJeště jednou bych si dovolil zopakovat a podtrhnout:
dohoda či jiná křivárna, protože toho jsem byl svědkem v mém okolí a rozhodně nejde o objekty ze škatulky
větší firmy nebo ty s výbornými kontakty. Jinak to
či jiná křivárnajsem tam dodal, protože nejsem znalec všech Tipů & Triků.
Takže zobecňovat zisk=podvod je spíš důsledek čtení denního tisku, než praktických zkušeností z podnikání.A ještě jednou bych si dovolil zopakovat a podtrhnout:
Čest (a klobouk dolů) poctivým., ale kdo ví. Třeba jsem čistě já měl to štěstí na dobrou kombinaci karet.
Generovat zisk je jedním z hlavních cílů skoro každé firmy, tak proč si nalhávat že to tak není a pohoršovat se když to někdo otevřeně přizná?value != cíl
TANDBERG core values are: ... Fun & PROFIT ...Zajímalo by mě, která firma má jiné core values.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.