Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 15:14
Kdo potřebuje zvukovou kulisu při práci na Linuxu, může sáhnout po programu Blanket. Vybrat si lze déšť, bouřku, letní noc nebo i kavárnu. Instalovat jej lze také z Flathubu. Podobným programem je ANoise.
Tiskni
Sdílej:
Required runtime for com.rafaelmardojai.Blanket/x86_64/stable (runtime/org.gnome.Platform/x86_64/3.36) found in remote flathub Do you want to install it? [Y/n]: com.rafaelmardojai.Blanket permissions: ipc fallback-x11 pulseaudio wayland x11 dri ID Arch Branch Remote Download 1. org.gnome.Platform x86_64 3.36 flathub < 324.5 MB 2. org.gnome.Platform.Locale x86_64 3.36 flathub < 323.0 MB (partial) 3. org.freedesktop.Platform.GL.default x86_64 19.08 flathub < 89.1 MB 4. org.freedesktop.Platform.VAAPI.Intel x86_64 19.08 flathub < 8.7 MB 5. org.freedesktop.Platform.openh264 x86_64 2.0 flathub < 1.5 MB 6. com.rafaelmardojai.Blanket x86_64 stable flathub < 5.8 MB 7. com.rafaelmardojai.Blanket.Locale x86_64 stable flathub < 27.8 kB (partial) Proceed with these changes to the Default system installation? [Y/n]: n
vypadá jako by to stahovalo snad celý GNOMEV podstatě jo, jak jinak by běžela izolovaná nová aplikace, když by takovou podporu na starém OS nenašla.
The GNOME runtime is appropriate for any application that uses the GNOME platform. It is based on the Freedesktop runtime and adds the GNOME platform, including: Clutter Gjs GObject Introspection GStreamer GVFS Libnotify Libsecret LibSoup PyGObject ValaNemáš DE s podporou org.freedesktop.Notifications? To narazíš na spoustu problémů.
Zvláštní je, že některé programy jsem používal a instaloval z balíčků už snad na první instalaci linuxu někdy v roce 1998 (tj 22 let) a dodneška jsou vydávány jako balíčky a není s tím vůbec žádný problém.Není s tím žádný problém? Aby ty programy i nadále fungovaly v aktuální distribuci, tak na to padlo enormní úsilí jak v upstreamu, tak v samotných distribucích. Ano, kdyby tvůrci těch knihoven, tvůrci distribucí a tvůrci aplikací žili v dokonalé singularitě, kde tvůrci knihoven drží dokonalou kompatibilitu, tvůrci distribucí ty knihovny poskytují zkompilované a integrované tak, jak očekávají tvůrci aplikací, tak ano, nikdo nebude chtít nic jiného než balíčky a dynamické linkování. Realita bohužel tak růžová není. Proto dnes jde tolik lidí po věcech jako Docker, Flatpak atd. A není to kvůli tomu, že by to byli nevděční lenoši.
Kdyby byl linuxový userspace zpětně kompatibilní, tak nejsou potřeba věci jako Flatpak
Aby ty programy i nadále fungovaly v aktuální distribuci, tak na to padlo enormní úsilí jak v upstreamu, tak v samotných distribucích.
O jakém enormním úsilí mluvíš? V zásadě jde jen o dodržování dobrých praktik, které jsou známé už dlouhé roky, nejedná se o žádnou novinku, a ve výsledku ti práci spíš ušetří než přidělají.
Co se týče distribucí, tak tam je žádoucí, aby (některé to tedy umí už teď) běžně a systematicky podporovaly souběžnou instalaci více verzí jednoho programu/knihovny. Pak není problém nainstalovat a provozovat ani dvacet let starý program.
Na straně programů a hlavně knihoven je pak žádoucí dodržovat sémantické verzování. Tím se minimalizuje množství různých verzí jednoho programu/knihovny, které je potřeba mít nainstalované jako závislosti jiných balíčků – protože ty se mohou napojit na vyšší verzi (dokud se zachovává major a zvyšuje jen minor a patch, tak by to mělo fungovat s libovolnou vyšší verzí).
Ani jedno z toho nepovažuji za enormní úsilí. A ani jedno z toho nevyžaduje existenci věcí jako Flatpak, Snapcraft, Docker atd.
Kontejnery, sandboxy, virtualizace nebo jiné zabezpečení – to je pak jiná, ortogonální, funkcionalita, která by se neměla s balíčkovacím systémem spojovat (můžou spolupracovat, ale neměla by mezi nimi být úzká vazba a závislost). Jeden program můžu chtít spouštět v různých kontextech, někdy ho můžu chtít co nejvíc omezit, aby nemohl skoro nic, jindy mu můžu chtít dát více práv. Někdy si ten samý program pustím přímo na fyzickém železe bez omezení (třeba když mám na určitou činnost vyhrazený samostatný počítač, který třeba i běží offline nebo běží z disku, na který nelze zapisovat a po restartu začíná vždy načisto). Někdy ho spustím v KVM virtuálce, jindy třeba v nějakém kontejneru nebo pouze pod jiným uživatelským účtem… podle toho, co mi zrovna vyhovuje a co považuji za dostatečnou úroveň izolace.
Tzn. že mi nějaké binárky a další soubory leží na disku, to je jedna věc a o to se má starat balíčkovací systém. A to, jakým způsobem a s jakými omezeními ty programy budu případně spouštět, to je jiná věc.
Možno keby znížia daň za nehnuteľnosti z dôvodu narušenia pokoja verejnými akciami. hlavne obyvateľia v tesnej blízkosti akcie.
Je nutné navštevovať hlučne prevádzky ? Dnes je možné nakupovať aj cez internetový obchod.
Myslím, že pokud nebydlíš někde úplně mimo civilizaci, tak nemáš o šum nouzi (letadla, vlaky, automobily, vítr, hmyz, ptáci…). A i mimo civilizaci máš ten vítr a hmyz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.