Portál AbcLinuxu, 20. července 2025 15:56
Btw. je někde uvedeno co všechno (kromě BFS) nový CK patchset obsahuje?
No, právě v tom mailu:
Full patch list: 2.6.33-sched-bfs-315.patch sched-add-above-background-load-function.patch mm-make_swappiness_really_mean_it.patch mm-kswapd_inherit_prio.patch mm-background_scan.patch mm-idleprio_prio.patch mm-lru_cache_add_lru_tail.patch kconfig-expose_vmsplit_option.patch hz-default_1000.patch hz-no_default_250.patch hz-raise_max.patch preempt-desktop-tune.patch ck-version.patch Each separate patch has a brief summary of its purpose in the patch itself.
- config HZ_250 + config HZ_250_NODEFAULT bool "250 HZ" help - 250 Hz is a good compromise choice allowing server performance - while also showing good interactive responsiveness even - on SMP and NUMA systems. If you are going to be using NTSC video - or multimedia, selected 300Hz instead. + 250 HZ is a lousy compromise choice allowing server interactivity + while also showing desktop throughput and no extra power saving on + laptops. No good for anything. + + Recommend 100 or 1000 instead.Nebo také:
- bool "Voluntary Kernel Preemption (Desktop)" + bool "Voluntary Kernel Preemption (Nothing)" help This option reduces the latency of the kernel by adding more "explicit preemption points" to the kernel code. These new @@ -31,7 +31,8 @@ config PREEMPT_VOLUNTARY applications to run more 'smoothly' even when the system is under load. - Select this if you are building a kernel for a desktop system. + Select this for no system in particular (choose Preemptible + instead on a desktop if you know what's good for you).
Už jsem myslím někde psal, že by to chtělo mít v repozitáři "kernel pro desktop", "universal" a "kernel pro server". Ono to není totiž jen v CONFIG_HZ_*.
Docela by se mi líbila nějaká automatizace buildu vlastního jádra, debian už nějaký ten kpkg (tak nějak) má, ale ... řekněme automatický "make oldconfig" (s výzvou k manuální kontrole třeba) při updatu kernelu během aktualizace systému, to by bylo panečku něco. Nemuselo by to být ve stylu "buď distribuční nebo věčné štvanice s ručním udržováním, kompilováním a kopírováním kernelu". Ne vždy je nutné mít možnost aplikovat patche, udržovat si vlastní repozitář, ..., kolikrát stačí upravit 2 config hodnoty.
Volit na desktopu cokoliv jiného než úplnou preempci je nesmysl.No vidíš, já mám nastavenou dobrovolnou a bez problémů. A když se trhá video, tak stačí donutit přehrávač, aby používal jedno konkrétní jádro (a tady aby ho plánovač nenastěhoval na jádro, které běží na nízkém taktu a nestíhá přehrávat.)
(na takovém čtyřjádru je už 1000 Hz dle mého názoru zbytečné, viz nedávná diskuze)Rád bych Vás touto cestou upozornil, že z té diskuse jste se vykouřil aniž byste své argumenty něčím podpořil...
for i in 1 2 3; do echo 0 > /sys/devices/system/cpu/cpu$i/online; done
Co se týče zdroje, snažil jsem se ho teď dohledat a bohužel moc se nezadařilo (našel jsem jen příspěvky v různých diskuzních fórech které tvrdili to samé, ale nic jako originální podložený zdroj). Bylo to na 99% v nějaké diskuzi na LKML (ovšem už několik let zpátky).
Pokud máte 4-jádro, není problém zkompilovat si jeden kernel s 300 Hz a druhý s 1000 Hz, mezi testy přebootovat a vyblokovat zbylá jádraTo je dobré, ale co mám testovat a co mi má vyjít?
Stačí tedy alespoň když si otestujete interaktivitu desktopu "by voko" u věcí kde se to nejvíc projevujeZákladní metoda všech bojovníků za vyšší interaktivitu. Asi taky napíšu nějaký placebo patch.
pokud si žádného rozdílu nevšimnete, tak můžete považovat 300 Hz u vícejádrového systému za dostatečnou hodnotu.A jaký důvod teda má to vypnutí všech CPU?
Volit na desktopu cokoliv jiného než úplnou preempci je nesmysl.BTW, tak jsem si všiml, že jeden desktop provozuju bez preempce už pár let a ničeho špatného jsem si nevšiml
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.