Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 23:23
Diakritika v .cz doménách byla posedmé v řadě odmítnuta. Jedná se o výsledek průzkumu veřejného mínění, který si sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, nechalo vypracovat na podzim tohoto roku. Detailní výsledky průzkumu, včetně doplňujících informací spojených s IDN (Internationalized Domain Name), na internetové adrese www.háčkyčárky.cz.
Tiskni
Sdílej:
Ne každý v .cz ma rodný jazyk češtinu.
Azbuka ok, ale hlavně ne slovenské paznáky.
Proc ne cz? Protoze cznic.Ale vždyť odpověď máš přímo v textu. Protože lidé se posedmé rozhodli proti tomu.
A to periodické hlasování je pro ně jednodušší z PR hlediska. Když někdo kritizuje CZ.NIC kvůli IDN, tak se mu prostě nazpět pošle statistika, kde se to každý rok zamítá a on zmlkne. A pro CZ.NIC je to hlasování vlastně bez práce. Je to jen další otázka v dotazníku, a tak nějak se počítá, že ti samí lidé z těch samých důvodů odpoví stejně jako loni a předloni...To je takové „lisabonské hlasování“. Ve skutečnosti to vůbec není hlasování o schválení, ale hlasování o odložení zase o rok, s tím že jednou to prostě přijde a bude nacpáno do chřtánu všech.
Jasně... Hele, takový jako ty znám až moc dobře.O tom více/méně pochybuji. Nelíbí se mi jen, že to hlasování probíhá periodicky dokola, protože to znamená, že je možné tlačit rozhodování na jednu stranu, ale už to nebude možné tlačit na druhou. To se mi nelíbí obecně, ne jen u CZ NICu, proto taky ta narážka na Lisabon.
Protože všechno co dělá CZ.NIC je špatně... Halt Turris kazí ceny na trhu Ciscu, a ukazuje, že Česko by dokázalo být ve spoustě věcí soběstačné, kdyby chtělo. A to se dneska nenosí...Tady mi třeba vkládáš slova do úst, která jsem nikdy neřekl. Já si naopak myslím, že z CZ NICu přišla spousta dobrých záležitostí, znám i pár lidí co tam pracují / pracovali, byl jsem tam na školení a občas si koupím nějakou jejich knihu.
Pro CZ.NIC by zavedení IDN bylo finančně velice výhodnéProč? Stačí jednoduché pravidlo, že IDN doménu může vlastnit jenom majitel odpovídající domény bez diakritiky, přičemž ji dostane zdarma, a jaké jsou ty nevýhody... (na to, aby si mohli dovolit dávat IDN zdarma, mají peněz dost.)
ktere budu zase zpatky prevadet na ten normalni tvar.Proč? (Když pominu otázku, co je "normální")
A jak se ukazuje, tak podobnych, co nechteji zbytecne resit spoustu zbytecnych "naprosto jednoduse resitelnych" problemu je vetsina, ktera navic stale roste.Jo, už jsem psal, že každý výzkum se dělá tak, aby vyšel dle přání zadavatele... tady se stačí zeptat těch správných lidí, co jsou líní udělat pár drobných změn. A vzhledem k těm neustálým uvozovkám okolo jednoduše řešitelných problémů: co tedy podle vás jednoduché není? A jenom pro jistotu: jo, podporu IDN jsem řešil a ve většině případů to znamenalo upravit několik validací, aby zkously dvě pomlčky v xn--
ServerAlias ťřékkěř.ďk www.ťřékkěř.ďk RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www.trekker.dk$ RewriteRule ^/(.*) https://%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]Tady to máte, zabralo to asi tak minutu. U dobrých knihkupců naklikáte v administraci. E-maily a spol. nápodobně.
Měl by pravdu, kdyby neexistovalo nic jako typeit.org. Jenže ono to existuje. Nemluvě o tom, že asi tak 999‰ lidí dnes v zahraničí používá svůj mobil nebo svůj notebook, nikoliv náhodou veřejnou klávesnici. Nejsme v 90. letech a v dobách internetových kaváren.
Já se třeba s notebookem do zahraničí fakt netahám. Benefit diakritiky je nula, problémy reálné. Imho to může podporovat jen idiot.
Proč by se nedalo z nějaké řiti připojit na typeit.org a těch pár speciálních znaků si tam napsat? Tomu fakt nerozumím. Ctrl+C a Ctrl+V by mohlo fungovat všude, ne?
Kromě toho, proč bych se v zahraničí díval na nějakou klávesnici (jinou než klávesnici mého notebooku)? To je už samo o sobě jakýsi rizikový nápad přitažený za vlasy; 90. léta a doba "internetových kaváren" se už nevrátí. Dotykový display mobilu mi taky příliš nebrání zvolit si rozložení "klávesnice" podle gusta.
Stránky, které mají být jednoduše přístupné i bez diakritiky, by samozřejmě mohly mít jednoduchou možnost si něco takového zařídit:
Například dát každému, kdo si zrovna zaregistruje novou doménu, dejme tomu měsíc jakéhosi předkupního práva na všechny domény se stejnými základními znaky (jen s jinou kombinací diakritiky). To by zajistilo, že (1) nikomu nevyfouknou spekulanti jeho doménu na základě přidané / odebrané diakritiky, ale (2) v případě nezájmu o ostatní podoby příslušné domény budou do měsíce zase dostupné, aby třeba nebyli v konfliktu prodejci krizových a křížových šroubováků.
Je to jenom otázka rozumné sady pravidel a "politické vůle".
A chtel bych videt JEDINYHO cloveka, kterej nekde nejak pise dns nazev. Kazdej trotl totiz pise do vyhledavace.Tak se někdy zkus vydat do světa mimo trotly.
Co je kurva tobe do toho, jak si majitel domeny zaridi, ze se na ni nekdo dostane, o tebe zjevne nestoji.Co je kurva tobě do toho, jak si majitel TLD zařídí, jestli tam diakritiku bude mít, o tebe zjevně nestojí.
Nácky a komouše taky leckde volila opakovaně většina, možná i víc než sedmkrát. Naštěstí to nebylo napořád a nakonec takové nešvary zmizely v propadlišti dějin. Doufám, že i tady nakonec zvítězí zdravý rozum a prznění češtiny v doménách bez diakritiky přestane.
Přesná definice chování v případě konfliktu názvů domén (tedy pokud má nějaké slovo s diakritikou jiný význam než slovo se stejnými základními znaky, ale jinou diakritikou) přece není neřešitelná záhada, nýbrž relativně jednoduchá technická (a možná trochu politická) otázka. Možných řešení je několik, například:
Bohužel je opakovaně volené "řešení", které nic neřeší, protože od začátku vynucuje povinné prznění češtiny (nebo případně jiných jazyků, v nichž by si někdo chtěl zarezervovat .cz
doménu).
Celý tenhle hloupý nešvar způsobil částečně fakt, že Internet vznikal v prostředí, které jinou než latinskou abecedu neznalo, a částečně — z větší části — Microsoft. Ten zařídil, aby měli pokud možno všichni neustále a dokola uměle vytvořené problémy s diakritikou, hlavně kvůli záměrné nekompatibilitě mezi ISO-8859-2 a Shitdows-1250 (podobně jako mezi ISO-8859-1 a Shitdows-1252).
Než se všechny tyhle problémy podařilo odstranit, nějaký čas to zabralo:
Tohle^^^ ovšem trvalo celé desetiletí, ba možná i déle, a někteří méně důvtipní uživatelé za tu dobu beznadějně propadli mylnému dojmu, že psát zprasenou pseudo-češtinou je jaksi v pořádku, ne-li nezbytné, a že používat opravdovou češtinu by bylo z jakéhosi důvodu "rizikové".
Tuhle iracionalitu z dob, kdy Microsoft praktikoval Embrace-Extend-Extinguish a na celé desetiletí lidem znemožnil psát normálně česky, vidíme ještě dnes ve výsledcích tohoto hlasování.
Naštěstí je mezi doménami a jejich registrátory konkurence, což je bezva! Můžeme si tedy jednoduše vybrat TLD, které taková hloupá omezení nevynucuje, a .cz
se vyhnout obloukem.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.