Portál AbcLinuxu, 15. května 2025 00:25
Fedora od verzie 18. plánuje nasadiť offline aktualizácie. To znamená, že reštart bude nutný nielen po upgrade kernelu, ale aj niektorých vybraných balíkov.
Tiskni
Sdílej:
Are we actually doing 2 full reboots (incl. BIOS and grub) or will systemd only change to the special update target? 2 reboots. Lennart was in favour of the extra separation we gain by installing updates in a clean, minimal, freshly booted system. And we want to reboot after installing the updates to ensure that all the newly updates components are actually used
The "first" reboot is super quick, and we boot straight into system-update.target. Getting to system-update target and back to rebooting takes me a fraction of a second. Posting the BIOS is the longest bit, but that only takes me a couple of seconds.Tedy onen prvni boot bude velmi rychly. Dual boot, kdy se v prvnim kroku aktualizuji kriticke komponenty, pak se system restartuje a updatuje se zbytek je u cely rady systemu, kde se vyzaduje robustnost updatu, bezny standard. U automotive ci podmorskych tezebnich systemu to jde tak daleko, ze ona kriticka cast ma dve kopie, updatuje se jedna a pokud restart selze, pouzije se predchozi funkcni kopie. Pokud je to uspesne, updatuje se i kopie a potom i vlastni applikace. Lennart je ma evidentne vetsi prehled nez mate vy a jeho reseni je dobre.
apachectl -k graceful
. Podle mě je to zase další maniakální Lennartovina a pokus vnutit něco "cool" nového za každou cenu.
Jinak ta citace a odkaz tady.
akceptovani faktu, ze plno aplikaci je tak blbe napsanych, ze online update je muze za chodu rozsypat.Ony ty aplikace nejsou blbe napsane - pokud je program komplikovanejsi a sklada se z vice komponent, tak je zcela prirozene, ze bezici stara verze programu se bude pristupovat k novejsim komponentam (ktere mu mezitim instalator vymenil pod rukama) a kvuli nekompatibilite rozhrani to zhavaruje. Pri bezpecnostnich updatech by k tomu dochazet nemelo, protoze tam ty zmeny byvaji byt tak male, aby pomichani starych a novych komponent nevadilo. Co je ale padle na hlavu je to navrhovane reseni - abychom se nahodou vyhnuli riziku padu nektere aplikace po upgradu, tak pro jistotu dopredu schodime vsechno. Pritom existuje hned nekolik alternativ v ruznych kombinacich jednoduchosti a elegance. Nejjednodussi workaround je proste dat moznost a doporucovat delat upgrade z logovaci obrazovky (bez prihlaseneho prostredi). Tim by odpadlo pripadne riziko u uzivatelskych aplikaci. U demonu by s tim nemel byt problem, nebot je balickovaci system pred upgradem stejne postupne vypne a nasledne zapne. Vyhoda proti rebootu je v tom, ze demoni, kteri s tim pocitaji, mohou byt na to pripraveni a fungovat nepretrzite (napr. ssh, kde hlavni demon je sice restartovan, ale stavajici spojeni nejsou prerusena). Pokrocilejsi reseni je vyuzit napr. snapshoty z Btrfs a umoznit udelat upgrade do noveho snapshotu s naslednou moznosti pri bootu vybrat snapshot. Pripadne propojit to s namespaces a delat to same s jemnejsi granularitou - aby uzivatel/aplikace dobehli ve starem snapshotu (pro /usr) a po opetovnem prihlaseni/spusteni by se spustila upgradovana verze programu v novem.
Ony ty aplikace nejsou blbe napsane - pokud je program komplikovanejsi a sklada se z vice komponent, ....Ano, tady jsem ustrelil, vychazeje z toho, ze Fedori updaty jsou v podstate jen bugfixy.
Nejjednodussi workaround je proste dat moznost a doporucovat delat upgrade z logovaci obrazovky (bez prihlaseneho prostredi).To presne dela tato zmena, vcetne budouci moznosti atomickeho rollbacku, kdyz neco selze. Ale plno lidi zde ma s takovou moznosti problem.
Pokrocilejsi reseni je vyuzit napr. snapshoty z Btrfs a umoznit udelat upgrade do noveho snapshotu s naslednou moznosti pri bootu vybrat snapshot.Coz ulehcuje udelany presun z /bin/* do /usr/bin/*, proti cemuz byl u minule Fedory podobny rev.
A propos, Rock-stable systémy jsou efektivní právě a jen tam, kde jde o jinak neřešitelné riziko počítané peněžně.Zmenseni rizika problemu pri updatu ma smysl vzdy, pokud by selhani mohlo zpusobit komplikace uzivateli, a bez ohledu na to jedna-li se o toaster ci zarizeni za miliony, zejmena pokud vas to fakticky nic nestoji (analogie se SAP R4 je tudiz nesmysl).
A opravdu mi vadí, že mi někdo ve jménu "pokroku" nesmyslně vnucuje dvojitý reboot systému tam, kde asi tak 20 let nebyl potřeba reboot žádný (s kexec ani v případě aktualizace jádra.)
To je trochu zavádějící. Po takovém updatu glibc (nebo třeba i jen OpenSSL) vám v podstatě stejně nic jiného nezbývá.
To je trochu zavádějící. Po takovém updatu glibc (nebo třeba i jen OpenSSL) vám v podstatě stejně nic jiného nezbývá.co prosím? - nějak jsem si během posledních dvou updatů glibc na Fedoře nevšiml, že by mi nic jiného než rebootovat (a ještě k tomu dvakrát) nezbývalo ...
Pokud se rozhodnete ignorovat to, že vám prakticky všechny programy v systému dál používají starou verzi, pak samozřejmě rebootovat nepotřebujete. Pak se ovšem nabízí otázka, proč jste vlastně updatoval…
V OpenSuSE naštěstí máme 'zypper ps
', takže člověk názorně vidí, jak se věci mají.
yum install yum-plugin-ps
Pokud se rozhodnete ignorovat to, že vám prakticky všechny programy v systému dál používají starou verzi, pak samozřejmě rebootovat nepotřebujete.již bylo zodpovězeno, dá se řešit
Pak se ovšem nabízí otázka, proč jste vlastně updatoval…v naprosté většině případů prostě proto, že ten update byl k dispozici - nevybavuju si, že by někdy v glibc byla oprava, u které bych potřeboval/chtěl, aby se projevila ihned když dám z lenosti
yum update
, tak neřeším, že bych měl z updatu vyjmout glibc, protože je tam pouze oprava nějakého bugu, který se projevuje jenom na nějaké obskurní architektuře za úplňku přestupného roku, a tudíž já konkrétně ten update nepotřebuju, prostě odprásknu aktualizaci všeho
U automotive ci podmorskych tezebnich systemu to jde tak daleko, ze ona kriticka cast ma dve kopie, updatuje se jedna a pokud restart selze, pouzije se predchozi funkcni kopie.:D Takhle to dělá snad každé rozumné diskové pole.
proste zataji, ze jsou aktualizace, stahne je automaticky a pak se jen zmeni to menu. A nekdy se pak pusti v systemd target, ktery udela ten update.Chce se mi zvracet... Tomu říkám opravdu pokrok.
At the moment, the new updater application doesn't use this data from bodhi at all as most updates are going to be done offline. --rhughes 07:15, 16 June 2012 (UTC)Přeloženo, víceméně žádné aktualizace bez dvojitého rebootu. Juch!
As covered in the original article, the Fedora Engineering & Steering Committee approved "DNF" for Fedora 18. DNF is the new package manager for Fedora 18 that's forked from Yum 3.4. Yum will continue to be the default package management solution for Fedora 18, but DNF will live alongside the "Yellowdog Updater, Modified" as a new experimental solution.
Preview the next-generation Yum package manager, using hawkey/libsolv for backend.
In the future if DNF gets accepted as the main package manager of the platform, yum plugins will have to be updated for the new API and so will Anaconda. I am prepared to assist in this effort with documentation and patches.Nakonec je to vlastně úplně jedno. I kdyby projekt DNF zkončil neúspěchem, je to naprosto zbytečné úsilí promrhané na vynalézání kola.
nejrůznějších Gnome shellech, Unity a dalších blbostech, které pouze zpomalují práci, snižují produktivituSilne individualni, me napriklad produktivitu prace Gnome Shell zvysil, uz treba diky skvelemu ovladani klavesnici a koncept mi spise vyhovuje.
Změnila se v pomalý, nespolehlivý a nestabilní bastl.Mohl byste to specifikovat a kvantifikovat? Jakou rychlost mate na mysli? Nestabilni? Pouzivam Fedoru od verze 1 stabilita se spise zlepsila - pouziti ABRT je znat. Pokud chcete stabilitu, zkuste CentOS; pri prechodu jinam brzy zjistite, ze trava jinde neni zelenejsi.
Vzhledem k tomu, ze veci sleduji, mam pocit, ze Redhat do deni ve Fedore zase tolik nezasahuje; spise mozna mene nez by mel.No ano, přesně. Tohle přece pro ně nemůže plnit příliš rozumnou funkci.
O takovéhle šílenosti, co se poslední dobou zkoušejí, ale teda určitě firemní klientala absolutně nemá zájemHaha. Myslite ze Lenarta & spol zajima firemni klientela ?
že se služby startují dříve než síťový hardware a poté sůstávají viset v nefunkčním a nerestartovatelném zomboidním stavu.Chybne napsane unity a specifikovane zavisloti, pokud se to stane u defaultnich sluzeb, reportujte bug.
Nebo se spouštějí služby, které se rozhodně nemají spouštět a to kdykoliv v průběhu dobyPak je to bug v systemd nebo v unite, ale zatim se mi nic takoveho nestalo.
jiné chcípnou a nefungují a přesto systemctl tvrdí, že běží.Chyba sluzby. Tady se systemd nelisi od SysV a jeho moznosti detekovat stav jednou zpustene sluzby jsou minimalni, zejmena pokud nepouzivaji systemd interface. Viz dokumentatce.
Networkmanager je pro mé stroje nepotřebný a nepoužitelný, ale je tak zaháčknutý, že se nedá totálně zrušit.Na serveru ho aktivne nemam, ale zavislosti jsou znacne. Co delate, ze je na vasem serveru absolutne nepouzitelny?
ACPI je ve nových kernelech totálně podělané.Ne, spise ACPI v novem HW je totalne podelane, zejmena UEFI biosy. Linux vetsinou dobre implementuje ACPI standard.
No a gnome3 - to je supershit. Nikdy mi nezhavaroval desktop manager (twm, mwm, fvwm, fvwm2, afterstep, enlightenment, kde, gnome, gnome2, xfce) - teď končí gnomeshell tuhý s rozšklebeným ksichtem skoro každý den.Ted pisi z Gnome 3, ktere bylo zpusteno pred tydnem (mel bych updatovat). Krom memory leaku - lepsi se to - zadne problemy - Fedora 17, vlastne mi od Fedory 15 Gnome Shell spadl jen trikrat - a vzdy problem s drivery graficke karty. Pokud se vam to sype kazdy den mate problem spise s HW. Kde to presne pada? Tady by opravdu stalo za to nareporovat bug, ztahnout debug info a poslat dump. Mate nejaky odkaz v bugzille? Prekvapive, i v minulosti mi obcas havaroval desktop, vcetne vami zminovaneho okenniho manazeru fvwm2, ktery jsem dlouho pouzival, ale u Gnome3 se stabilitou problemy nemam.
Ve fedoře se zásadně věci nedotahují do konce, místo oprav hlášených bugů se v maniakálním tempu zavádějí další a další nesmysly.Fedora pouziva upstream baliky a problemy v jejich vlastnich balicich a implementaci resi.
Nic bych proti tomu neměl, kdyby to dělali na nějaké své experimentální distribuci. Jenže oni tím znepříjemňují život normálním uživatelům.Fedora je a vzdy byla bleeding edge distribuce, pokud chcete neco jineho pouzijte treba CentOS ci Debian Stable. Celkove mam pocit, ze najit vhodnou distribuci pro vas nebude jednoduche, mate atypicke mnozstvi problemu.
Ne, spise ACPI v novem HW je totalne podelane, zejmena UEFI biosy. Linux vetsinou dobre implementuje ACPI standard.Souhlas - az na to, ze u Supermicro bych rekl, ze jde o jednu z mala firem, ktera nedava svuj bios psat cinskym stredoskolakum
Tady by opravdu stalo za to nareporovat bug, ztahnout debug info a poslat dump.Uz ste to nekdy zkousel ? Mozna vas prekvapi, ale velice casta zkusenost lidi je: report bugu - nic se nedeje (resp. kolecka dotazu uz je to fixle - neni) - EOL fedora, hura, bug se magicky fixne komentarem bota.
Fedora pouziva upstream baliky a problemy v jejich vlastnich balicich a implementaci resi.No, podle mnozstvi patchu co jsem vidaval v jejich baliccich, mi realita prisla trochu jina, ale mozna uz se zlepsili.
Fedora je a vzdy byla bleeding edge distribuce, pokud chcete neco jineho pouzijte treba CentOS ci Debian Stable.Fedora neni bleeding edge. Treba F14 vysla s kernelem 2.6.35; v dobe kdy vysla F15 (o ~9 mesicu pozdeji), kernel v F14 byl furt 2.6.35, pricemz v F15 byl 2.6.38 - jaksi "zapomneli" updatovat tri stabilni kernel releasy. Fedora se snazi byt bleeding edge a soucasne stabilni, a vysledek je to co vidite. Nerikam ze to nekomu nevyhovuje - ale ja si pod "bleeding edge" predstavuju neco jineho nez balicky tri major releasy pozadu za upstreamem.
tri major releasy pozadu za upstreamem.F17 mela kernel 3.3 a ted ma 3.4, plus obcas backportuji cele subsystemy.
bleeding edgeTo znamena, ze ma vetsinou posledni stabilni release v dobe zmrazeni a snad s vyjimkou Arch je to nejaktualnejsi distribuce (rolling distra to maji jednoduzsi).
To nebylo pro Lennarta dost sexy widloidní řešení, čím víc rebootů, tím líp.které sem ten pán píše.
c) k osobnym urazkamNazdar, jak plníte rezoluci OSN o porušování práv ovcí v Čobolstánu?
Installing updates will still be the users choice - if system updates are available, we will offer 'Restart and install updates' in addition to a plain 'Restart' in the menus.opravdu nevidím problém.
Nové desktopové nesmyslyNesouhlasim, Gnome Shell je dobre reseni a spise je tam problem v nedostatku vyvojaru a rozhodne neni bloated - funkcionalita naopak spise chyby. PulseAudio - moloch? V cem? Komplexni veci v realnem svete vyzaduji komplexni reseni a PulseAudio ma horsi povest nez je skutecnost. Co mu konkretne vytykate? Zde mate diagram, at se bavime trochu k veci.
Nadace Mozilla - přijde mi, že do firefoxu a thunderbirdu už poslední dobou vymýšlejí spíš nesmysly, aby vykazovali nové verze.Musi drzet krok s Chrome a oslovit vetsinoveho Windowsiho uzivatele.
Mně se líbí třeba přístup oraclu - btrfs potřebovali pro sebe, tak si platili vývojáře.RedHat dela to same, viz. jejich prace na kernelu, virtualizaci, selinuxu, opensdk ci treba i systemd; navic srovnani kulha, Oracle ani Intel nejsou ciste Linuxove firmy.
Pokud si dobře vzpomínám, FF/TB vznikl proto, že z Mozilly se stal neuvěřitelný bloatware. No a hle, netrvalo to tak dlouho a ten bloatware tam nesmyslně cpou zpátky.Nadace Mozilla - přijde mi, že do firefoxu a thunderbirdu už poslední dobou vymýšlejí spíš nesmysly, aby vykazovali nové verze.Musi drzet krok s Chrome a oslovit vetsinoveho Windowsiho uzivatele.
typu IM klient to TB/FF.To tam fakt je?
Firefox - k čemu slouží permanentní přesouvání tlačítek stop/reload?To je prace na jedno odpoledne.
Funkce pulseaudia šly klidně zapracovat do userspace vrstev alsy.To je stale opakovany argument. PulseAudio je o level vyse a je jedno zdali vyvoj probihal v ramci alsy ci jako ted jako nezavisle v PulseAudio. Alsa mohla prijit s alternativou, neudelali to, meli na to nekolik let. Pamatuji si ten bordel pred PulseAudio a jsem rad ze to konecne ustalo.
byl zavalen mrakem dalších funkcí - viz právě ten linkCo byste tedy vyhodil a proc? Jak byste podobnou funcionalitu implementoval?
Gnome shell - upřímně nechápu vůbec, proč se nepokračovalo v gnome 2. Opravdu by gnome3 vzniklo bez vydatných finančních injekcí redhatu?Nekdy je lepsi zacit znovu, s redukovanou zpetnou kompatibilitou, procistenou code base a s vyuzitim noveho grafickeho HW. Paradigma desktopu se zmenilo, nejde jen o nastup touch screenu. Vy vidite Gnome3 jako zlo, vyhozene penize, ja nikoliv; jen by mel byt jeho vyvoj rychlejsi.
Paradigma desktopu se zmenilo,Paradigma desktopu je pořád stejné.
vyvoje systemu umoznujicich zjistit kam se na obrazovce divateNa kozy a na <|>, to nemuseli investovat hodně peněz, stačilo se zeptat.
rozponavani jednoduchych gestJako třeba "jednička"?
Technická realizovatelnost je IMHO jen jedna polovina problému. Když se podívám na nějakou sci-fi z osmdesátých let, tak tam lidé zásadně komunikují videotelefonem. Dnes už by to po technické stránce nebyl nijak zásadní problém - ale ukazuje se, že o to uživatelé většinou nestojí.
Já jsem všeobecně dost skeptický k různým vizionářům a předpovědím, jak ta či ona technologie změní svět. Podle mne historie ukazuje, že ty skutečně revoluční technologie, které nějak zásadně ovlivnily svět techniky, většinou nebyly provázeny podobnými fanfárami a nadšenými předpověďmi. A naopak, ty, u jejichž kolébky stála velká očkávání a velkolepé předpovědi, máloky dokázaly tato očekávání naplnit.
Když se podívám na nějakou sci-fi z osmdesátých let, tak tam lidé zásadně komunikují videotelefonem. Dnes už by to po technické stránce nebyl nijak zásadní problém - ale ukazuje se, že o to uživatelé většinou nestojí.Ten videotelefon by se občas hodil. Např. když otravuje nějaký agent s teplou vodou. > Dobrý den, taky Josef Neodbytný, Česká zlodějská vzájemná pojišťovna. Neruším? >> Ale vůbec ne, právě mám volnou chvilku. Ano, jistě že mám váš návrh smlouvy po ruce, právě se mi velmi hodí... (záběr na záchodovou mísu)
Dnes už by to po technické stránce nebyl nijak zásadní problém - ale ukazuje se, že o to uživatelé většinou nestojí.Protoze jim to s ohledem na vysokou cenu nic neprinasi a az bude HW stat par penny, bude to vsude.
Protoze jim to s ohledem na vysokou cenu nic neprinasi a az bude HW stat par penny, bude to vsude.
Přes Skype to mají zadarmo a hardware stojí pár stokorun (v notebooku je často rovnou integrovaný). Přesto to využívá málokdo - většinou si to jednou nebo dvakrát vyzkoušejí a pak se na to vykašlou.
... komunikují videotelefonem. Dnes už by to po technické stránce nebyl nijak zásadní problémmno ... (pozornosti doporučuju zejména #811503)
ale ukazuje se, že o to uživatelé většinou nestojí.většinou jako ve většině případů asi (nebo spíš určitě) ne, většinou jako většina uživatelů dost možná ano - třeba po nás furt někdo chce, abychom ukazovali dceru ...
Žádný bordel neustal,Pak zijete v jinem svete. Problemy co jsem mel s alsou a oss, kdy mi nechodilo aplikace spolecne ci nesla poradne kontrolovat hlasitost jedne z nich, uz davno nemam, o problemech s bluetooth sety radsi nemluve.
Takže nyní místo alsy a jacku podporují ještě pulseaudio.Staci kdyz podporuji PulseAudio a pak vam to chodi i na FreeBSD a jinde.
Řada modulů pulseaudia by bývala šla bez problémů jako pluginy alsy ...Porad dokola, ano mohlo to byt v alse, alsa to nebyla schopna roky udelat, je to v PulseAudio.
ovládacích prvků driverů na pár standardizovaných v pulseaudiu,Normalni pristup, aplikace potrebuji nejaky genericky interface.
a vedle toho paralelně stále roste a rozvíjí se user-space alsa - pořád spolehlivější s nižšími nároky na zdroje. Realita je taková, že nakonec za pár let user-space alsa zahyne úplně,Trochu si zde protirecite.
A gnome 3 - co mi přináší lepšíhoNevim, co prinasi vam, ale mne se v nem lepe pracuje a vyhovuje mi ovladani klavesnici a mene preplacany desktop.
... nehlede k tomu ze naklady nejsou tak velke.[Citation needed]
Pokud jsou jejich projekty spatne, ostatni distribuce je nemusi adoptovat a zkusenost spise ukazuje, ze tomu tak neni.naše zkušenosti se dosti zásadním způsobem liší ...
Odhadnete pocet clovekohodin a naklady na vyvojare, kolik lidi na tom pracuje vite.... nehlede k tomu ze naklady nejsou tak velke.[Citation needed]
To je objektivni fakt. Pokud RedHat/Fedora neco navrhne/naimplementuje, nikdo nenuti ostatni distribuce to pouzivat. V realu, vetsinu veci adoptuji. Chcete to poprit?Pokud jsou jejich projekty spatne, ostatni distribuce je nemusi adoptovat a zkusenost spise ukazuje, ze tomu tak neni.naše zkušenosti se dosti zásadním způsobem liší ...
Odhadnete pocet clovekohodin a naklady na vyvojare, kolik lidi na tom pracuje vite.nevím vím tak akorát že prerekvizita pro tuto featuru konkrétně v našem týmu jen za minulý týden sežrala minimálně dva člověkodny navíc, a to byl jen jeden "drobnej" problémek s jednou komponentou, a to jich máme 351 ...
ROFLTo je objektivni fakt. Pokud RedHat/Fedora neco navrhne/naimplementuje, nikdo nenuti ostatni distribuce to pouzivat. V realu, vetsinu veci adoptuji. Chcete to poprit?Pokud jsou jejich projekty spatne, ostatni distribuce je nemusi adoptovat a zkusenost spise ukazuje, ze tomu tak neni.naše zkušenosti se dosti zásadním způsobem liší ...
vím tak akorát že prerekvizita pro tuto featuru konkrétně v našem týmu jen za minulý týden sežrala minimálně dva člověkodny navíc, a to byl jen jeden "drobnej" problémek s jednou komponentou, a to jich máme 351 ...Tak jiste, integrace muze vyzadovat vice casu nez Lennartovi implementace. Ma to chlapik dobre vymyslene, slizne smetanu za design a vy to oddrete
... nemusi adoptovat a zkusenost spise ukazuje, ze tomu tak neniNegace se vztahovala k predchozi vete "Pokud jsou jejich projekty spatne, ....".
Negace se vztahovala k predchozi vete "Pokud jsou jejich projekty spatne, ....".jistě, špatné jsou právě ty, které se nepřebírají, a ty co se přebírají jsou automaticky dobré, že?
a ty co se přebírají jsou automaticky dobré, že?Rekl jsem neco takoveho? Nicmene pokud by byla k dispozici lepsi varianta, spise by to toho nesli, nemyslite?
v tom případě jsou tedy ale dohady o to, že byla uvedena podmínka "Pokud jsou jejich projekty spatne", docela irelevantní ... moje zkušenost je, že se bohužel přebírá každá píčovina, i když není dle mého názoru dobrá tedy rozporoval jsem výrok, že "zkusenost spise ukazuje, ze [ty špatné se neadoptují]" na což mi bylo odpovězeno, že je "objektivni fakt" (sic!) že "V realu, vetsinu veci adoptuji." takže buď se stále bavíme v kontextu "pokud jsou špatné", a v tom případě reakce "vetsinu veci adoptuji" popírá původní tvrzení, anebo ne, a pak je taková argumentace, která většinu věcí označuje automaticky za dobré, protože se přebírají, tedy špatné jsou právě ty, co se nepřebírají, tak trošku na hovno - já mám tedy poněkud jiná kriteria na to, co považuju za dobré, než kolik kokotů se rozhodne dělat to samé (aneb, jak byla ta hláška, "jezme hovna, miliardy much se přeci nemohou mýlit, co je dobré"?)a ty co se přebírají jsou automaticky dobré, že?Rekl jsem neco takoveho?
Nicmene pokud by byla k dispozici lepsi varianta, spise by to toho nesli, nemyslite?viz výše ... a také - co znamená "lepší"? ... může tady být výborné technické řešení, které prohraje s totální sračkou, protože tu sračku prostě klíčoví hráči protlačí, viz Betamax vs VHS, OS/2 vs Windows, FireWire vs USB, a teď nově upstart/openrc/launchd/... vs systemd
Pokud jsou jejich projekty spatne, ostatni distribuce je nemusi adoptovat a zkusenost spise ukazuje, ze tomu tak neni.=> Tvrdim, ze na zaklade vysoke miry adopce, jejich projekty nejsou vetsinou spatne. Vy rikate, ze mate jinou zkousenost:
naše zkušenosti se dosti zásadním způsobem liší ...a ja odpovidam:
To je objektivni fakt. Pokud RedHat/Fedora neco navrhne/naimplementuje, nikdo nenuti ostatni distribuce to pouzivat. V realu, vetsinu veci adoptuji. Chcete to poprit?Vy z toho vyvozujete, ze rikam:
jistě, špatné jsou právě ty, které se nepřebírají, a ty co se přebírají jsou automaticky dobré, že?A ja odpovidam:
Rekl jsem neco takoveho? Nicmene pokud by byla k dispozici lepsi varianta, spise by to toho nesli, nemyslite?Smer me argumentace by snad mohl byt jasny.
moje zkušenost je, že se bohužel přebírá každá píčovinaMuze byt, nicmene Lennartoviny mi vetsinou prijdou podlozene, zdali to musi byt priorita je vec jina.
které prohraje s totální sračkou, protože tu sračku prostě klíčoví hráči protlačí, viz Betamax vs VHS, OS/2 vs Windows, FireWire vs USB, a teď nově upstart/openrc/launchd/... vs systemdNejlepsi technicke reseni nemusi vzdy vyhrat, jsou tam i jine vlivy, nicmene oznacit jakoukoliv z vyse zminenych technologii za totalni sracku bych si netroufl.
Tvrdim, ze na zaklade vysoke miry adopce, jejich projekty nejsou vetsinou spatne.vs
Vy z toho vyvozujete, ze rikam:takže "nejsou špatné" neznamená, rozhodujeme-li se binárně a nemáme-li v možnostech zlatý neutrální střed, zhruba totéž, co "jsou dobré"? hele, už mě to nebaví ...jistě, špatné jsou právě ty, které se nepřebírají, a ty co se přebírají jsou automaticky dobré, že?A ja odpovidam:Rekl jsem neco takoveho?
a teď nově upstart/openrc/launchd/... vs systemdVzhledem k tomu, že systemd je prakticky opajcnutý launchd bez XML konfigurace, mi to versus přijde trochu legrační
systemd je prakticky opajcnutý launchdJestli je „opajcnutý“ tak, aby z toho byl dobrý výsledek, tak proč ne :). Klidně se může srovnávat s originálem.
bez XML konfiguraceCož bych v tomto konkrétním případě považoval za výhodu. Ta konfigurace není tak složitá, aby vyžadovala overkill typu XML. (Tím úplně nechávám stranou posouzení, zda je XML vhodné či nevhodné pro komplikovanou konfiguraci typu libvirt.)
V podstate ano a ve FreeBSD maji launchd port, u Linuxu by asi byl problem s licenci.nikoli, u linuxu je problém s tím, že slovo Lennartovo je slovo boží
ale vážně - víš o nějakém jiném důvodu, proč nepoužít launchd, kromě nabubřelého ega, že si přeci musí napsat vlastní implementaci, že nebýt sám upstreamem (resp. zakladatelem projektu) nýbrž jen obyčejným přispěvatelem do jiného upstreamu, není pro Lennarta dostatečně cool?Vůbec netuším. Ani neznám launchd tak dobře, abych to mohl posoudit.
Ale vždycky jsem měl za to, že systemd stojí na cgroups,a to má být výhoda? - zkus se na toto téma, systemd a cgroups, zeptat interně
což launchd nevím jak ty stejné věci řeší.hmmm ... a musí je řešit?
a to má být výhoda?Radsi bych mel vsechno jen v cgconfig.conf. Jaka je Lennartova argumentace pro integraci?
Poskutnutí skupiny každé systémové služby je snad jedním z hlavních smyslů systemd.Jednim ze smyslu. Radsi bych to tam nemel a kontroloval vse nezavisle pres libcgroups a nejaky tool, neb pokud jsem mel problemy se systemd, tak to bylo prave zde (trebas chovani ke skupine pri restartu sluzby).
a to má být výhoda?Dle mého názoru je to nejen výhoda, ale klíčová vlastnost. Ale sám víš, jak často se naše názory liší :).
hmmm ... a musí je řešit?Na tuto otázku jsem schopný odpovědět pouze pokud ji konkretizuješ. Tedy pokud napíšeš něco, co systemd řeší a přitom vůbec není užitečné to řešit.
mno, můj názor je, že to výhoda být může a někdy ... nadšený pokec Honzy Šafránka ještě s Ivanou Vařekovou blahé paměti na toto téma jsem si vyslechl se zájmem, už si z toho nicmoc konkrétního nepamatuju, ale že by to bylo něco, co je potřeba nacpat všude a všude to bude přínosné, tento dojem z toho na mně neulpěl ... co se týče názoru tvého ... už ses poptal?a to má být výhoda?Dle mého názoru je to nejen výhoda, ale klíčová vlastnost. Ale sám víš, jak často se naše názory liší :).
a které "ty stejné věci" jsi měl předtím na mysli ty?hmmm ... a musí je řešit?Na tuto otázku jsem schopný odpovědět pouze pokud ji konkretizuješ. Tedy pokud napíšeš něco, co systemd řeší a přitom vůbec není užitečné to řešit.
co se týče názoru tvého ... už ses poptal?Nejsem v práci, netuším koho a ani to není moje priorita. Když už tam přijedu, mívám toho docela dost.
a které "ty stejné věci" jsi měl předtím na mysli ty?Například právě to, aby bylo možné sestřelit službu a ohlídat si, že je sestřelená.
Například právě to, aby bylo možné sestřelit službu a ohlídat si, že je sestřelená.a to se řeší přes cgroups? - měl jsem zato, že ne ... jak konkrétně to launchd řeší nevim, ale prej řeší, takže to není úplně dobrej příklad věci k tématu, co systemd umí "navíc" dík cgroups a umět by nemusel jinak AFAIK kus funkcionality cgroups na BSD umí jail, byl by tak velkej problém to v launchd abstrahovat a používat backend podle toho, na kterým jádře to běží, případně pokud to nejde rozumně abstrahovat, tak pro příslušnou funkcionalitu mít dvě (a více, není jen Linux a BSD) větve, stálo by to víc úsilí než přepisovat celej launchd od nuly do systemd a udržovat různý dva projekty celý?
a to se řeší přes cgroups? - měl jsem zato, že ne ... jak konkrétně to launchd řeší nevim, ale prej řeší, takže to není úplně dobrej příklad věci k tématu, co systemd umí "navíc" dík cgroups a umět by nemuselTy jsi chtěl příklad toho, co nevím, jak launchd řeší. Četl jsem, že cgroups se používají mimo jiné k tomu, aby byly známé všechny procesy, které jsou součástí služby a šlo tak například ohlídat, aby nějaký proces nezůstal. Takže máš příklad něčeho, co netuším jak launchd řeší.
jinak AFAIK kus funkcionality cgroups na BSD umí jail, byl by tak velkej problém to v launchd abstrahovat a používat backend podle toho, na kterým jádře to běží, případně pokud to nejde rozumně abstrahovat, tak pro příslušnou funkcionalitu mít dvě (a více, není jen Linux a BSD) větve, stálo by to víc úsilí než přepisovat celej launchd od nuly do systemd a udržovat různý dva projekty celý?Opět... přinášíš zajímavou otázku, která napadla i mnohé jiné z nás. Zajímavější by pro mě osobně bylo, kdybys na ni znal i nějakou relevantní a dobře podloženou odpověď, i kdyby třeba obsahovala subjektivní závěr.
... zato se spoustou jiných übercool vychytávek (když se ti konfig v xml zdá složitej, tak co říkáš na binární logy?)a teď nově upstart/openrc/launchd/... vs systemdVzhledem k tomu, že systemd je prakticky opajcnutý launchd bez XML konfigurace,
mi to versus přijde trochu legračnía ten rozdíl je právě v tom "prakticky" von třeba ten ohnivej drát a USB je taky "prakticky" to samý, nějaký blbý sériový rozhraní ... akorát když si to pak někdo prakticky vyzkouší, že na jednom, který má teoretickej limit 400 Mb/s dává skoro 50 MB/s s prstem v nose, a na druhým, který má teoretickej limit 480 Mb/s, dává s bídou nějakejch 20 MB/s, když má super procesor tak i možná ke 40 MB/s, ale to se mu z toho procesoru pěkně kouří, tak se nestačí divit, že ...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.