Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 16:52
Myslím, že ne. Vždyť některé části .NET Frameworku již MS uvolnil pod MIT licencí* – například ve formě CoreCLR nebo CoreFX.
Oproti Javě je navíc vývoj mnohem otevřenější – jsou například zveřejňována videa, kde se diskutuje API.
[*] OpenJDK, implementace Javy, je pod modifikovanou GPL licencí, což je IMO méně svobodné.
Oracle je v pozici, ve ktere byl Microsoft pred par lety. Maji portfolio produktu, ze kterych donedavna ryzovali, a vypadalo to, ze jsou nenahraditelni. Pritom je to typicka ztuhla korporace, do ktere by moderni uvazovani musel nekdo namlatit cihlou.Ale vždyť oni z toho portfólia žijí! Přece nechceš aby zaměstnanci Microsoftu/Oraclu/Šumecjakékorporaceprotožejsouvšechnystejné pošli hlady, ne? Na život přece mají svaté, bohem dané právo. Ještě nějaký důkaz že kapitalismus je totálně na palici padlý systém?
To neni kapitalismus, to je takova oligarchie - misto toho, aby meli vsichni stejny podminky, ten bohatsi a silnejsi likviduje konkurenci skrz lobbing, patenty, podivny zakony, kartely atd.
misto toho, aby meli vsichni stejny podminky, ten bohatsi a silnejsi likviduje konkurenci skrz lobbing, patenty, podivny zakony, kartely atdTakže kapitalismus. Akumulace kapitálu k těmto neduhů prostě nevyhnutelně vede.
Jen v pripade, ze tomu pomaha stat. Pokud by zakony byly jednoduche, jasne a dane - napr. ve forme nemenne ustavy na par stranek, neni to pak tak jednoduchy.
Podle me napr. dusevni vlastnictvi nema v kapitalismu co delat. Takovy patent, je jen statem udeleny monopol jako odmena za vynalez. Cokoliv, co omezuje nekoho v podnikani je vicemene proti principum kapitalismu. Jasne ze musi byt nejaka pravidla - napr. neprodavat drogy, ale nemusi byt nikde napsano, jaka firma smi co a jak vyrabet.
Konkrétně zmiňuje 37 Java API použitých v 6 verzích Androidu:Ako je to s tou otvorenosťou Java?
Podle mne by se na API melo vztahovat autorske pravo.A podle mne nemelo.
API je vysledkem dusevniho usili (programovani)Vysledkem dusevniho usili je kde co a vetsinou to neni pokryte copyrightem.
a je autorskym dilem stejne jako zdrojovy kod, pomoci ktereho vznika.Jedna se predevsim o interface. Pokud se pristoupilo na vasi interpretaci, omezi se vyrazne interoperabilita a budou podporovat monopolni praktiky, coz je v obou pripadech nezadouci. Stejna situace panuje i u mechanickych rozhranich, kdy pokud by to nebylo umozneno je implementovat, nekoupite treba neoriginalni baterku ci nahradni dil do auta a podobne.
Pokud jej meni a rusi tak kompatibilitu, pak je to spatne a mel by dostat flastr.Pokud to meni, pak se jedna o jiny, odvozeny interface. Podstatne ale je co rikaji souvisejici zakony a jak se interpretuji, licence je druha v rade a flastru rozhoduje soud.
Stejna situace panuje i u mechanickych rozhranich, kdy pokud by to nebylo umozneno je implementovat, nekoupite treba neoriginalni baterku ci nahradni dil do auta a podobne.Nebo třeba tisíce druhů proprietárních konektorů k nabíječkám a datovým sběrnicím u mobilních telefonů, (předražené) „originální příslušenství“, nabíječky se stejným fyzickým konektorem odmítajíce nabíjet přístroje konkurenční značky…mám pocit, že i tyhle výmysly muselo zrušit až nějaké soudní rozhodnutí a příslušné směrnice, ne?
Podle mne by se na API melo vztahovat autorske pravo. API je vysledkem dusevniho usili (programovani) a je autorskym dilem stejne jako zdrojovy kod, pomoci ktereho vznika.Věřím, že zde by neobstál ani sám Oracle. Řada obecných API, co se v Javě používají, totiž vznikla mnohem dříve než Oracle.
List<Cat> cats = new List<Cat>
. Což je holý nesmysl. Obecně duševní vlastnictví je kokotina.
Jak tu už někdo zmínil, lidi / firmy, které mají peníze, jsou schopny "protlačit" podobné hloupé názory
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.