Portál AbcLinuxu, 9. května 2025 20:23
MIČR oznámilo, že je možné připomínkovat texty k výukovým kurzům základů práce s počítačem a internetem, které na open source softwaru pro MIČR zajišťuje OSS Alliance.
Tiskni
Sdílej:
Na jednej strane to vyzerá, že už sa konečne nebude tlačiť deťom do hlavi von Neumannova schéma (pri všetkej úcte k nemu). Na druhej strane, ale by sa niektoré témy nemali odbiť. Užívateľ by mal vedieť, že existujú LCD a CRT monitory, ako sa líšia atramentové a laserové tlačiarňe, optické a mechanické myši, spôsoby pripojenie na Internet, ... Podobne by mal vedieť, že v počítači je pamäť, procesor a disk, že tam môže byť CD-ROM či DVD-ROM - skrátka ten, kto prejde takýmto vzdelávaním by mal byť schopný aspoň zhruba porozumieť "špecifikácii" počítača tak ako ju uverejňujú reklamné letáky a cenníky predajní s počítačovou technikou.
Operační systém je taková „děvenka naše starostlivá“ –
Sám som skúšal napísať pár strán na podobnú tému a zvoliť vhodný štýl vyjadrovania nie je jednoduché. V tomto príklade sa to tiež moc nepodarilo.
V této příručce se zabýváme operačním systémem Linux s grafickým prostředím KDE 3.5. Pokud vám naběhl odlišný systém, bude nutné použít jinou příručku. K dalším operačním systémům patří mimo jiné Windows, Unix či Apple.
Pri všetkej láske k Linuxu by sa patrilo vysvetliť, aký poddiel na trhu majú najpopulárnejšie OS, a prečo volíme, ten ktorý volíme.
Poslednú vec, ktorú spomeniem: chcelo by to vysvetliť existenciu a typické použitie jednotlivých widgetov - buttony, checkboxy, radio buttony, (kontextové) menu, combo-boxy stavová lišta, toolbar ... a tiež koncepty: help, dialógové okno, message-box ...
už sa konečne nebude tlačiť deťom do hlavi von Neumannova schémaNěco proti von Neumannovu schématu? Pokud vím, tak stále ještě platí.
Něco proti von Neumannovu schématu? Pokud vím, tak stále ještě platí.Ani snad nic vyjma toho, ze je cilove skupine uplne na hovno...
Myslím, že ti nepomôže ani elektrónový mikroskop, pretože na dnešnom CPU nenájdeš miesto, na ktoré môžeš ukázať prstom a povedať "tu sa robí aritmetika", pretože komplexita značne narástla. Existujú cache, predvýber inštrukcií, paralelné spracovanie .... Funkcionalita modulov s von Neumannovho modelu sa prekrýva a splýva. Ak niekomu povieš, že je tam ALU, tak mu hovoríš informáciu, ktorá mu je k ničomu. To ALU sa nedá ukázať, kúpiť, vymeniť, ani opraviť.
Hlavni bude ji napsat srozumitelne a vychytat nesmysly, ktere lidi matou.Ehm, tohle je práce pro autora už od začátku. Není sebemenší důvod, aby autor psal jako čuně a pak to po něm 10 lidí muselo přepisovat srozumitelně a "vychytávat nesmysly".
Kdysi jsme chteli takovou prirucku vytvorit v CZLUGu, ale po pocatecnim nadseni nikdo nic nedodal. Neni to holt zas tak jednoduche.Jednoduché to jistě není. Obecně je příručka pro začátečníky větší výzva než technický manuál pro odborníky. Proč komunitní projekty rostou pomalu a chaoticky, je nasnadě: 1) Chybí jasné zadání (namísto psaní se pak diskutuje o tom, jak má znít zadání) 2) Chybí termíny a horizont cíle (je to taková nekonečná patlanina, kde se spousta vložené práce vizuálně ztrácí v rozestavěném staveništi) a konečně 3) Chybí motivace = ukojení autorské ješitnosti, ať v rovině finanční nebo jen udělání si "jména" O každém bodu se dá jistě diskutovat, proč to tak je a proč je to někdy třeba lepší, ale tohle jsou podle mě důvody, proč zdánlivě komunita jakoby nevytvari nic a jen nadava, coz je moc popularni. "Komunita" sama o sobě asi těžko vytvoří něco uceleného, komunita se tak maximálně může zapojit do nějakého projektu, který někdo vymyslí, začne a bude organizovat. A ten projekt dopadne podle kvalitní přípravy a kvalitní organizace, která teprve umožní, aby se mohla "komunita" efektivně zapojit.
Myslim ze je jiste v zajmu vsech, aby na konci kazdy mohl rict, tem priruckam na windows jsem nerozumel, ale na ten linux, tak je fakt skvela.Hm, tak to velmi pochybuji. Hlavně to evidentně není v zájmu toho, kdo ty texty uveřejněné na webu ministerstva spáchal a tím pádem ani OSS Aliance (která to má, pokud dobře rozumím, jako organizátor na svědomí)?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.