Portál AbcLinuxu, 15. května 2025 00:09
Aspon to Ubuntu je uz "released"
OMG
Tak zmen port na 4444 nebo jiny a bez verejne se obejdes. Taky zapni DHT. Odzkouseno.
Pokud ISP blokuje port. Pokud blokuje konkrétní protokol, tak se to takhle snadno obejít nedá. A bez veřejné se sice dá obejít, ale pak se, pokud vím, nedá stahovat od peerů, co jsou taky za NATem.
to bude iba nejaka povera - som za NATom a napriek tomu dosahujem rychlosti nad 10000 kb/s (maximum linky, samozrejme za predpokladu vysokej zdielanosti)
Podle mě je to dost dobré, nemám co vytknout. Jediná věc, kterou bych změnil, je vzhled těch upozorňovacích bublin. Vzhledově podle mě nic moc... A vzhledem k tomu, že používám téměř výhradně aplikace z GNOME, tak mě nějaká nejednotnost s jinými aplikacemi vůbec netrápí... Zná někdo způsob, jak to vypnout a používat jen původní systém?
Prvé dojmy z Kubuntu: 1. Live CD nabehne do čiernej obrazovky. Keby som nevedel, že sa dá napísať startx, neviem, čo by som robil. To isté pri vypínaní - rovnaká čierna obrazovka, keby som nevedel, že sa dá napísať sudo shutdown -h now, ťažko by som veru vzdychal.
2. Verím, že to mám nainštalované, ale ešte som tam nebol Po spustení mi v prihlasovacom okne KDE nefunguje myš ani klávesnica. Hlasové ani telepatické vypĺňanie tých políčok zatiaľ ešte nefunguje.
Vyzerá to na niečo podobné ako toto. Po skúsenostich z Mandrivy viem, čo mám robiť
. Počkať pár dní a potom sa opäť pozrieť na fórum. Určite sa to bude riešiť.
No, ja pouzivam 9.04 uz Alfa 2 a nemam v tomto zadny problem.
Já taky a v pohodě (Ubuntu), ale dal jsem do ntb nový hdd a stáhl v pondělí obraz cd a hle... instalátor nenaběhne na IBM T41... nainstalil jsem nělakou stařší verzi (alpha 5?) a aktualizace běží závratným tempem 15 - 20 kB/s
Po skúsenostich z Mandrivy viem, čo mám robiť
no, jestli to nebude necim jinym ... neprovozujes to na nejaky custom skladacce? (ono by pak bylo i logicky ze se s tim ruznym pobastlenim windows vyporadaj lip, kdyz si prectes treba nejaky rozhovor s vyvojarema ovladacu ati pro window)
ja som upgradoval z dva mesice neupdatovanyho ubuntu a absolutne bez problemu
řeknu vám, že díky 9.04 jsem se po 3 letech vrátil k Ubuntu.... Poslední jsem jel na Dapper Drake, ale 9.04 je pecka.. Startuje to rychleji než XP, všechno jede po instalaci... Sbohem Archlinux
Ano, bude ti chybět. Musíš si prostě vyjasnit, jestli tě baví pracovat s pacmanem, nebo jestli potřebuješ instalovat software...
Když posadíš rodiče před Pacman a před nástroj Přidat/odebrat software v Ubuntu, uvidíš, kde krásně nainstalují software.
To není nijak v rozporu s tím, co jsem psal. Apt-get i jiné nástroje mají pro drtivou většinu uživatelů a situací srovnatelné možnosti a schopnosti jako Pacman. Přínosný příspěvek do diskuse by byl v popsání konkrétních věcí, které by měly někomu v Ubuntu chybět.
Pracoval. A viděl jsem několikrát Ondřeje, jak si sem tam stěžuje na to, že tu mu nejede to či ono, i když to velice nerad přiznává. Jako když tvrdil něco o tom, jak mu Firefox žere 200 MB RAM, a na návštěvě u něj jsem to schválně několikrát zkusil s více taby než říkal a mělo to asi 80 MB a Konqueror 60, takže ani nevím, zda zbledl nebo zrudl. On patří mezi ty vyznavače hesla ""Keep it simple, stupid!", aby si mohl instalovat a nastavovat systém několik desítek hodin. Většina ostatních lidí nahraje Ubuntu aspo. za čtvrt hodiny a už funguje. Docela se divím, že coby studentovi ekonomky mu neříká nic pojem efektivita práce. Velmi totiž pochybuji o tom, že by se mu 100x delší čas věnovaný instalaci, nastavení a údržbě Archu vrátil na případných mikrosekundách rychlejších reakcí nebo startu či jiných záležitostí při práci. Naopak si nedovedl pustit ani klasický Flashový screencast. Hlavně, že považuje lidi dělající bakalářku mimo Lyx nebo TeX pomalu za blbce s argumentem, že to má špatnou typografii a špatně se s tím pracuje, vždyť to je absurdní. Většina lidí tyto práce dělá ve Wordu. To, co on dělá, zjišťuje a nastavuje čtvrt hodiny, to je ve Wordu na 2 kliknutí. Tohle však nedokáže pochopit. A to říkám jako někdo, kdo má TeX rád a docela v něm umí a pár věcí na Wordu a OpenOffice mě taky dokáže vytočit, ale prostě si umím spočítat základní věci, zda se mi vyplatí o možná pár procent lepší výsledek (a ne vždy vyhovuje výchozí šablona) s výrazně delší dobou na zpracování. V drtivé většině případů nevyplatí. A takhle by se dalo pokračovat ještě dlouho... Raději dělám jiné věci a vedu určitý sociální a partnerský život než si hrát většinu času s počítačem pro nic za nic.
Profík dokáže vybrat na danou úlohu a situaci vhodný nástroj a umí pracovat s nejpoužívanějším textovým editorem na světě. Některé věci v LaTeXu snadno nejdou a časová investice do jejich zjišťování někdy nepřichází v úvahu. Jinak ano, i geekové mají právo na výběr pro sebe vhodného softwaru, samozřejmě.
umí pracovat s nejpoužívanějším textovým editorem na světěTeď nevím – myslíš vim nebo Emacs?
Myslím na diskutované úlohy. Nebo si vážně myslíte, že většina světa dělá v LaTeXu nebo vimu?
Patrne mate zmatek v pojmech. IMO myslite textovy procesor, ale pisete textovy editor.
Přesně tak. Ale nemám pocit, že se ve Wordu nebo OpenOffice.org nedá udělat pěkná bakalářská práce třeba. Je to o cviku a schopnostech stejně jako jinde.
Zalezi, co v ni mate. Treba sazba matematiky je ve wordu tragicka -- proto obcas narazite na wordovsky text, kde je matematika vlozena jako obrazek z TeXu.
Kdo chce instalovat Arch Linux rodicum?
Pokud vím, Ondřej to tak doma má. To nic nemění na tom, že existují rozdíly v kráse, možnostech a rychlosti instalace mezi Pacmanem (Archem) a jinými nástroji (distribucemi).
Už si představuju třeba tak základní věc jako jsou aktualizace. Jak to asi udržují aktuální. Pokud vůbec, tak asi nevíš nic o bezpečnosti.
Správce tolerující neaktuální (zranitelný) systém je hovado.
To že to toleruje z jeho příspěvků plyne jak? Z toho, že používá Arch?
Ani slza mi po Pacmanovi neukápne..
1. Proprietární drivery nainstaluju na jedno kliknutí
2. Všechno nainstaluju na jedno kliknutí
Mimochodem strašně moc se mi líbí proti Archu, jak si Ubuntu všechno ohlídá samo - Zkusím přehrá film. Nemám kodek? Klik, klik už hraju. hm nové propriet. drivery? Klik a už jsou zase aktuální. Tenhle luxus mi na Archu trochu chyběl.
Ani bych nerekl, ze je to o lenosti. Tohle je proste vec, ktera by mela byt automaticky ve vybave systemu.
Verte nebo ne, ale jsou lidi, kteri netusi co znamena proprietalni driver. Oni potrebuji PC aby pracovali a ne porad neco instalovali.
A jsou veci (napr. automaticka instalace/update driveru) , ktere maji resit IT technici (i zprostredkovane - tvorbou takoveho nastroje) a ne uzivatele.
Pozitivnich ohlasu na GNU/Linux (predevsim Ubuntu) slysim od BFU docela dost. Az me prekvapilo, kolik lidi neustale resici nejake problemy ve win mi prestalo volat a psat, protoze v Ubuntu jim vse fungovalo out-of-box, nebo na jedno kliknuti a hlavne: Na upozorneni od systemu. Pokud nekdy mluvite s BFU o jeho domacim win kompu zjistite, ze on naproste netusi co vse by jeho PC melo obsahovat (takove to nutne skoro bych rekl az trojjedine bezpecnosti minimum :o)) A proc taky? On ma predpokladat, ze PC s OS je kompletni produkt. Do auta si taky nedokupuju airback, ale predpokladam, ze tam od vyroby je:)
Toto je podle mne ten spravny smer, kterym se maji OS ubirat. Resit co nejvice technickych veci za uzivatele (ale ne tak, jak to deji v MS:))))
Nechápu, proč si někdo myslí, že tu někdo vydává Ubuntu za jediný správný systém. Většina lidí, které znám a pracují s Archem, výraznou část času řeší úlohy násobně pomalejším a náročnějším způsobem než většina uživatelů Ubuntu.
Tak až ty s Ondřejem taky nainstalujete Arch také za čtvrt hodiny včetně podpory multimédií pro přehrávání, na webu atd., a bude se vám systém automaticky udržovat (nabízet aktualizace atd.), tak si o tom třeba popovídáme více.
Ano, v Ubuntu také pak už jen aktualizuji věci, které potřebuji. Oceňuji, že když už jednou něco funguje, že se to s největší pravděpodobností nezmění v následujících 2 podporovaných letech. Takovou jistotu u Archu nemám. A kvůli tomu, že prakticky nasazuje ihned stable balíky není tak odladěný jako branchnuté Ubuntu.
Tohle s Ubuntu nejde, tam upgraduješ všechno nebo nic.To neni tak uplne pravda. Napriek tomu, ze ubuntu je v mixovani releasov voci debianu znacne pozadu, je aj toto mozne...
Jak? Musím jednou za čas upgradovat na novější a při tom se mi chtě nechtě aktualizují všechny balíky. A během života dané verze Ubuntu se zase aplikují jen drobné opravy, změny major verzí se tam nedočkám.
(Jestli je to lepší nebo horší než rolling-updates komentovat nebudu, kdo chce vidět výhody a nevýhody obou přístupů, ten je vidí, kdo nechce, tak tu jen furt dokola píše, jak je jeho systém lepší.)
Aha. Tušil jsem, že by něco takového apt mohl umět, jen jsem nevěděl jak. Díky.
Metabalík tomu přece nemůže vadit, ne? Ten jen odinstaluju a případně jeho závislosti označím jako manuálně nainstalované a už mi problémy dělat nebude.
Stabilita Archu s aktuálně vydanými verzemi SW je horší než u toho odladěného Ubuntu už z podstaty věci. Když nutně potřebuji novou verzi nějaké aplikace, tak přidám příšlušný repozitář nebo stáhnu balíček. Oproti Archu jsou jich dostupných mnohem více.
Musím se přidat. Ubuntu 9.04 je tak krásná pecka, že jím také nahradím Arch Linux. Bavilo mě si hrát s Archem, ale Ubuntu prostě jede samo a o hafec věcí se postará taky samo Snad nebudu litovat, že jsem opustil PKGBUILDy
Mluvíš mi z duše...
> Bavilo mě si hrát s Archem, ale Ubuntu prostě jede samo a o hafec věcí se postará taky samo
Touto větou jsi hezky (a asi nevědomky) doplnil můj komentář pro Nickyho.
Jsou prostě lidé, které baví systém nastavovat, upravovat a měnit. A pak jsou lidé, kteří systém chtějí jen používat.
I s Ubuntu si lze hrát. Arch má ale pro první skupinu lidí tu výhodu, že si tam člověk "hrát" musí. V Ubuntu "jen" může.
No vidíte, jak je Ubuntu hravé.
> Každýmu vyhovuje něco jiného.
Ano.
> Výhoda Linuxu je, že tam si člověk může vybrat to, co je právě pro něj.
Linux s tím nemá nic společného.
To sice ano, ale většina lidí nerada platí různé úředníčky a správce, kteří si často hrají namísto toho, aby reálně pracovali. Jinými slovy k čemu je ti rozhled v konfigurácích, když si nedokážeš ani spustit flashový soubor v prohlížeči a instaluješ na to samostatný přehrávač. Nevím, zda je to víc k smíchu nebo k pláči.
A takový člověk se mi zmiňoval, že by se mu líbilo pracovat ve státní správě, neboť prý ve firmách jsou jisté nároky... Nerad bych platil hračky lenochům.
Doufám, že tě vykopnou při první příležitosti, až budeš řešit primitivní úlohy násobně déle než ostatní, tedy neefektivně. Takové lemply z daní platit nechci. Ne nadarmo je produktivita práce ve firmách vyšší. Čím to asi bude...
Bohuzel, Ubuntu (minimalne na 64bitu) prinasi taky hodne nekompletni preklad KDE4.
No, preklad KDE4 sice komplet neni, ale 80% je uz hodne blizko.
Treba takovy Amarok a dalsi uz je prelozeny defacto komplet. V Ubuntu tak z 20%.
Jasne ze mam.
Jinak by ten amarok nemohl byt prelozeny z 20%. Proste by budto byl nebo ne.
Proste se nejak nezadarilo natahnout tu cestinu do rosetty jak jsme to spolu resili.
Ale preventivne to jeste vecer zkouknu.
Tak si tak spokojene klikam do Synapticu a hle, cz server neodpovida. No nic, prehozeni zdroju na hlavni server je na dve kliknuti. To stahovani je stale nejake smutne... ze by vysla nova verze? Klik, klik na abicko a vse je jasne :)
ps: dal uz psat nebudu, ale stazene to stale nemam
Tak Ubuntu 9.04 beta jsem na jednom stroji používal a přišlo mi v pohodě. Ale Kubuntu - ehm, ehm. Nechápu, jak to mohlo být vydané, když se kouknu do known issues. Není od tohohle beta fáze? Já Jauntyho (KDE) používám od doby co vyšla beta, takže s případnými problémy počítám a reportuji (navíc seřadím mezi zkušenější uživatele, takže pro mě občas nějaký bug není tak bolestivý, ale být méně zkušený nebo začínající uživatel, tak mě Kubuntu akorát odradí, když mi po upgrade zmizí network manager, který se navíc neumí připojovat k hidden networks, k sítím s WEP a sdíleným klíčem (a řešte si to, když vám nejde net), kpackagekit neumí instalovat všechny balíčky apod. Na jednu stranu si říkám, že pravidelný vývojový cyklus je fajn, ale snažit se to vydat na den přesně i za cenu, že to nebude kloudně fungovat, to mi přijde trochu kontraproduktivní. Určitě by se svět nezbořil, kdyby se vydání trochu odložilo. (Ne, neříkám to jako zastánce Gnome nebo tak něco.)
Doporučil bych spíš počkat, až ho tam přidají správci distribuce. Sice to může chvíli trvat (i když pokud je 2.26.1 opravná verze, tak nepředpokládám, že dlouho), ale je to jednodušší a jistější řešení. Především se pak nemusí člověk spoléhat na aktualizace nějakého neoficiálního repozitáře a má zajištěné lepší otestování a podporu.
Přidávám svou několikaletou zkušenost a souhlasím. Asi většinou není dobrý důvod, proč toto řešit jinak než čekáním na aktualizace od distributora.
Ano. Ony důvody se najdou, ale pokud k tomu člověk opravdu důvod má, tak obvykle ví jaký. Pokud si jsem vědom nejen výhod, ale i nevýhod a rizik, které to s sebou nese a sám před sebou si je jsem schopný obhájit, tak ten repozitář třetí strany nejspíš chci, pokud nejsem, tak to nejspíš nebude dobrý nápad přidávat.
No, to je teda strašně "užitečná" odpověď.
Mně to s Intelem 945 GM funguje bezproblémů už roky.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.