Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 00:54
Let the flame begins
spellcheck -W all -pedantic
Neměl by být na konci jenom infinitiv, tj. bez s?
Nejsem si jistý, jestli zrovna poloviční, spíš se mi zdálo, že se používá kódování s proměnnou délkou znaku, něco jako UTF-8 nebo to, které se používá u EPG v DVB-T, ale tak podrobně jsem to nezkoumal.
jen platte, za svou narodni pychu
Typicky mívám za měsíc tak 20-30 SMS, z toho většina jsou buď speciální (GSM banking, SMS jízdenka apod.) nebo tak krátké, že se vejdou do jedné SMS i s diakritikou. A jestli měsíčně zaplatím kvůli diakritice pět SMS navíc, tak to mne opravdu nezruinuje. Když jsem na dovolené v zahraničí, je to samozřejmě něco jiného, ale to je otázka přenastavení jedné volby v menu.
Content-Type: multipart/signed; micalg=pgp-sha1; protocol="application/pgp-signature"; boundary="------------enig654001208B9775E9C31D6467" This is an OpenPGP/MIME signed message (RFC 2440 and 3156) --------------enig654001208B9775E9C31D6467 Content-Type: text/plain; charset=UTF-8 Content-Transfer-Encoding: quoted-printable =C4=8Cerven=C3=BD st=C5=99=C3=ADzl=C3=AD=C4=8Dek a =C5=A1pinav=C3=A1 =C5=BE= l=C5=AFva =C4=8Fobali =C5=A1=C5=A5avnat=C3=A9 oc=C3=BAny. --=20 Jan Hrach, http://jenda.hrach.eu/ GPG 1D9D AC4B E964 0D1E 7F5D 6E03 B72F 6430 9FA4 F536 Co znamenaj=C3=AD ty divn=C3=A9 znaky? =E2=86=92 http://jenda.hrach.eu/a/= gpg.html --------------enig654001208B9775E9C31D6467 Content-Type: application/pgp-signature; name="signature.asc" Content-Description: OpenPGP digital signature Content-Disposition: attachment; filename="signature.asc" -----BEGIN PGP SIGNATURE----- Version: GnuPG v1.4.10 (GNU/Linux) iEYEARECAAYFAkys30YACgkQty9kMJ+k9Tb48QCfT0WAGlUZ3CIcnbepPED+vdsM FIMAnA95AQas9KEc8o3k43aaFySLkt3x =WGVQ -----END PGP SIGNATURE----- --------------enig654001208B9775E9C31D6467--což by (snad) mělo být lepší. Asi bych mohl změnit obsah patičky z „co znamenají ty divné znaky“ na „co je to za přílohu“…
\|€¶ŧ←↓→øþ[]~đĐ[]`'łŁ$'\°#&@{}^<>*%/("!'?:_úů§,.-
Já bych bral klávesnici bez potisku. Ani na ni totiž nekoukám.
To, že nevíte, kde jsou české znaky, naznačuje pouze, že to k životu prostě nepotřebujete. Také nevím, kde české znaky jsou. S diakritikou píšu tak nějak přirozeně, jak jsem se všemi deseti naučil, automaticky, aniž bych o tom přemýšlel a to i na notebooku. Člověk si zvykne, pokud chce. Nijak mě to nebrzdí a dvě klávesnice k tomu opravdu nepotřebuji. To mi zní spíš jako výmluvy. To byste mohl chtít třeba taky touchscreen a pak byste zas namítal, že to není mechanický...
Nijak mě to nebrzdíJako 'keyboard nazi' mi prijde zajimave udelat nejaky vyzkum na tohle tema. Treba jak tohle merit objektivne? Napada mne snad jen vytvorit podobne bloky textu (co se tyce delky slov, obvyklou frekvenci pismen v danem jazyce) v ruznych jazycich a pak prizvat (zvlast) nejlepsi i prumerne pisatele vsemi deseti, a zmerit, jak to vyjde. Moje otazka tedy zni: myslite si, ze mate i na velmi rychle dvorakisty, pokud oni budou psat anglicky a vy cesky s diakritikou? Moje hypoteza zni, ze nikoli. Pravda, je to jen hypoteza, chce to onen experiment. :o)
Já jsem se Dvorak naučil, ale chce to skutečně hodně úsilí, aby na něm člověk dokázal psát alespoň tak rychle, jako na QWERT[ZY], se kterýmž layoutem většinou také začíná.
Pro čechy jinak nemá Dvorak moc velký význam. Existuje sice jakási česká varianta, případně si ji lze vytvořit vlastní, ale to by zase bylo nestandardní. Anglický Dvorak je operačními systémy velmi široce podporován.
Rychlost layoutů se dá těžko měřit objektivně.
Já bych bral klávesnici bez potisku. Ani na ni totiž nekoukám.Stačí povedať
Vite, on ne kazdy pise cesky tolik casto, aby se mu vyplatilo prepinat klavesnici (byt jen softwarove).A co je ten druhý jazyk? Jestli angličtina, tak vzhledem k tomu, že používá podmnožinu znaků češtiny, není potřeba přepínat.
Navic mezi pocitacovymi geeky mi to prijde uplne normalni psat v ascii.A mně zase ne
Vzdycky kdyz v nejaky email listu vidim diakritiku tak si toho vsimnu a prijde mi to divny ;)Já jsem tedy jenom v opensuse-cz a linux na linux.cz, ale je to tak spíš půl na půl.
A co je ten druhý jazyk? Jestli angličtina, tak vzhledem k tomu, že používá podmnožinu znaků češtiny, není potřeba přepínat.Ja treba pisu mnohem vic cisel nez pismen s diakritikou. Pouzivam sice UCW, ale s diakritikou pisu jen vyjimecne, protoze mackat kazde 3-4 udery Ralt je opruz. Nemam ani klavesnici s ceskymi popisky.
Ja treba pisu mnohem vic cisel nez pismen s diakritikou.Já si na horní řadu čísel nikdy nezvykl (a psát čísla na notebooku pro mě proto utrpení), takže zadávám na numerické části.
protoze mackat kazde 3-4 udery Ralt je opruzTo by mě taky štvalo.
Kamarád vzal svoje klávesy na Thinkpadu šmirglem...Já bych bral klávesnici bez potisku. Ani na ni totiž nekoukám.
Se vší úctou, my chápeme, že jsi neschopný, nemusíš to vysvětlovat. Umím kromě české, na kterou jsem navyklý, ještě jakž takž anglickou qwerty, dvorak a ruskou. A ani na té ruské, která mi jde nejhůř, desetinásobné zpomalení prostě nepozoruju.
brutálně návykové, na obyčejné CZ klávesnici nebudete schopni po měsíci psátTo znám, když jsem si vylepšil českou klávesnici (o
„“…ĚŠČŘŽÝÁÍÉ
). Ono to ale bylo utrpení i na oknech, která prostě nemají &[]|\ na těch pozicích, jako česká mapa pro X.
to zní dobře, jen mě zajímá, jak se řeší 'ě' vs. 'é'Klávesami vedle: é=CAPS+e, ě=CAPS+w Podobně ů=CAPS+u, ú=CAPS+h Další užitečné modifikace písmen z jiných jazyků jsou v klávesnici taky podobně ... CAPS+q=ä, CAPS+v=ç, atd... Na to ě a ú jsem si nějak zvykl, když občas potřebuju ä, ö, ç apod, tak vždycky chvíli hledám v okolí dané klávesy ;)
nevim 100%, kde jsou ceske znakystačí v tvém výběru keymap nahradit EN za VOK, naučit se v tom psát (vážně to není těžké) a problém s hledáním CZ znaků v podstatě odpadne.
Nedávno mě babička přesvědčovala že "na internetu se diakritika nepoužívá" prý ji to říkal nějaký inženýr (ehm...). Nahoře jsem zahlédl jakýsi náznak o problémech s diakritikou v minulosti, může mi to někdo osvětlit? Jsem mladá generace. Předpokládám že šlo o absenci unicode?
Pokud chci mít jistotu, že to kdokoli, kdykoli a kdekoli přečte, tak "pisu bez hacku a carek"EBCDIC? :-p
Mam klavesnici s portugalskyma popiskama a CS nebo EN rozlozeni v systemu. S hackama a carkama je konec .... nebudu kvuliva takove kravine kupovat a lepit prelepky.
No s tema mailama nevim se me to nejak nezda ze by mladi pouzivali hacky a carky. Spis to vidim tak, ze presli na facebook a na maily se vyflakli. To potom zustala mailama jen firemni korespondence a duchodci.
Proste jen ubylo mailu od teenageru cimz se zmenil pomer mezi háčkama a hackama.
Mam klavesnici s portugalskyma popiskama a CS nebo EN rozlozeni v systemu. S hackama a carkama je konec .... nebudu kvuliva takove kravine kupovat a lepit prelepky.Ty se při psaní koukáš na popisky?
>>> Ty se při psaní koukáš na popisky?
Semtam, kdyz napisu nejaky znak blbe tak hledam zda jsem se trefil klavesy.
Touchtyping wins it all.
Já znám mnoho vrstevníků (~18), co píšou s diakritikou. Podle mě nebudou mít teenageři kdovíjaký vliv, stejně podstatnou část z jejich e-mailové komunikace tvoří přeposílání powerpointových a jiných bláznovin. A zprávy na Lidé.cz a SMS jsou tu déle než Facebook boom.
...musím říct, pěkně se to spekuluje bez konkrétních dat. :)
>>> ...musím říct, pěkně se to spekuluje bez konkrétních dat. :)
Nejsme ovce abychom se smirili se zaverem nejake spolecnosti, ktera si muze napsat co chce ci potrebuje, aby ovce videli.
Od toho prece diskuse jsou ne ...
Jé, co ty do toho taháš?
Já jsem se jenom zarazil na tom, že jsme to ani jeden pořádně nepodložili. Taková diskuse má pak hodnotu flamewaru.
... a nikomu to nevadi.není pravda
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.