Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 00:15
V souvislosti s rozšiřováním Linuxu na desktopu se nyní hovoří o používání netbooků s ARM procesorem. Tyto procesory mají nižší spotřebu a klasické Windows na nich nefungují. Xandros i Canonical o ARM porty stojí, ale Novell podle LinuxWorldu zájem zatím nemá. Firma se bude soustřeďovat na jiné chystané věci.
Tiskni
Sdílej:
Jsem jediny, komu "se bude soustredit" prijde divne?
Nebylo by lepsi "se soustredi" nebo "se planuje soustredit"?
Nejsi.
Jsem jediny, komu "se bude soustredit" prijde divne? Nebylo by lepsi "se soustredi" nebo "se planuje soustredit"?Jediný správně český tvar je "soustředí se", protože dokonavá slovesa nevyjadřují čas přítomný (čas přítomný vyjádří sloveso nedokonavé "soustřeďuje se", bud.: "bude se soustřeďovat"). Soustředit se je holt děj dokonavý, protože se "soustřeďujete" tak dlouho, až jste soustředěný. Když už soustředěný jste, nemusíte se do budoucna "soustředit". Tolik jazykový cit a logika jazyka mateřského... Ale to se budeme vrátit
asi začnu chápat lidi, kteří by češtinu nejradši zrušili.Ale to není češtinou. To je tím, že dneska je evidentně pro člověka dosažený stav soustředění jen přeludem a proto "soustředím se" pro něj znamená permanentní proces... (= sloveso vidu nedokonavého). A přitom se vrátíme jen jednou, stejně jako se soustředíme jen jednou, a nikdy se v budoucnu nebudeme "vrátit" stejně jako "soustředit", ale jen "vracet" nebo "soustřeďovat". BTW používání slovesných vidů jsou asi jediná věc, která poměrně spolehlivě rozliší rodilého mluvčího češtiny od cizince... tedy aspoň zatím.
BTW používání slovesných vidů jsou asi jediná věc, která poměrně spolehlivě rozliší rodilého mluvčího češtiny od cizince... tedy aspoň zatím.
A co ř? Jen malé procento Slováků, co jsem potkal, umí ř skutečně správně vyslovit (a to jsou poloviční rodilí mluvčí).
Tenhle thread je zase důkazem, že ani slovesné vidy nejsou tak úplně spolehlivé :)
Ono vždy záleží spíš na komplexním dojmu z řeči než na jednotlivosti.
Nemyslim si, ze predchozi generace na tom s gramotnosti byly lip ...
> Soustředit se je holt děj dokonavý, protože se "soustřeďujete" tak dlouho, až jste soustředěný. Když už soustředěný jste, nemusíte se do budoucna "soustředit"
A jake je tedy (nedokonave) sloveso pro 'udrzovani stavu soustredeni'? Pokud tedy "soustřeďovat" je sloveso pro prechod od stavu nesoustredeneho do stavu soustredeneho. Proto se "soustřeďovat" moc nepouziva (pokud tedy nekdo nechce treba soutredovat vojska) - protoze prechod od nesoustredeneho stavu do stavu soustredeneho neni zajimavy a nestoji za zminku.
A jake je tedy (nedokonave) sloveso pro 'udrzovani stavu soustredeni'?Něco takového přece neexistuje. Zkuste si to s jinými slovesy: "udržování stavu vrácení", "udržování stavu zazpívání", "udržování stavu zakašlání", "udržování stavu přijití". Můžete se vrátit, zazpívat, zakašlat a přijít - dokonavé sloveso, děj proběhně a šlus, konec. Žádné "udržování stavu". Proto neexistuje čas přítomný, tento tvar vyjadřuje čas budoucí: vrátím se, zazpívám, zakašlu, přijdu - stejně jako "soustředím se". Můžete se ale vracet, zpívat, kašlat nebo přicházet, což je vyjádření děje opakovaného (sloveso nedokonavé). Tohle už můžete rozlišovat mezi přítomností a budoucností: vracím se a budu se vracet, zpívám a budu zpívat, kašlu a budu kašlat, přicházím a budu přicházet - a "budu se soustřeďovat".
Pokud tedy "soustřeďovat" je sloveso pro prechod od stavu nesoustredeneho do stavu soustredeneho. Proto se "soustřeďovat" moc nepouziva (pokud tedy nekdo nechce treba soutredovat vojska) - protoze prechod od nesoustredeneho stavu do stavu soustredeneho neni zajimavy a nestoji za zminku.S tím stavem je to přesně naopak, právě ten přechod je to nejzajímavější a to jediné, co vyžaduje úsilí
Predstav si, ze mas plyn a chces ho stlacit do mensiho objemu - nejdriv pusobis silu, konas praci a plyn se stlacuje, kdyz uz ma pozadovany objem, tak prejdes do druhe faze, kdy uz nekonas praci, ale porad musis pusobit silou dokud je potreba aby byl stlacen.
Analogicky se soustredenim se (jako stavu mysli) - nejdriv mas nabehovou fazi, nicmene i kdyz uz jsi sustreden, tak si je treba davat pozor, aby ses nerozptylil. A ta druha faze musi trvat tak dlouho, jak to vyzaduje ukol, kvuli kteremu udrzujes koncentraci. Prvni faze neni moc zajimava a jeji dobehnuti neni vyznamne, vyznamne je, zda jsi zustal dostatecne dlouho v druhe fazi. Proto me prijde praktictejsi mit dve nedokonava slovesa pro prvni a druhou fazi, nez jedno nedokonave a jedno dokonave pro prvni fazi a nic pro druhou fazi.
Analogicky se soustredenim se (jako stavu mysli) - nejdriv mas nabehovou fazi, nicmene i kdyz uz jsi sustreden, tak si je treba davat pozor, aby ses nerozptylil.Už věcně je to nesmysl: jakmile dáváš pozor, aby ses nerozptýlil, nemůžeš být soustředěn. To je jako s úkolem, na něco nemyslet. Buď na to nemyslíš, anebo se hlídáš, abys na to nemyslel
pro prvni a druhou fazi, nez jedno nedokonave a jedno dokonave pro prvni fazi a nic pro druhou fazi.Bla bla bla. Budu přijít anebo budu se vrátit by nikdo neřekl. Budu se soustředit je tatáž hovadina, ale negramoti, co nevědí, o čem mluví (viz výše), ji vesele šíří skrze masová média.
> A jazykově teprve: Když někam přijdeš (sloveso dokonavé), už jsi sice přišel, ale stále je třeba dávat si pozor, abys neodešel? A tomu se říká "přicházení"? To asi těžko. Stejně se to má se slovesem "soustředit se" a "soustřeďovat se".
Oosbne si myslim, ze vid ve skutecnosti vubec neni gramaticka kategorie, ale vyznamova kategorie. Neni tedy divu, ze kdyz lide pouzivaji stejne slovo ale s jinym vyznamem, ze ho pouzivaji i s jinym videm. Jak jsem uvedl v predchozim prispevku - lide neciti potrebu mit slovo pro dokonceni prvni faze, ale citi potrebu mit slovo pro druhou fazi. A takove sloveso pak bude prirozene nedokonave.
to je skoda, protoze distribuce Suse patri k tem uzivatelsky nejprijemnejsim...
Neni prece nic jednodussiho nez ARMu dat hodne pameti, harddisk a grafickou kartu. To by bylo aby tam KDE4 nejelo: http://www.simtec.co.uk/products/ES110/
Jenže v ten okamžik jde nízká spotřeba do háje. A stále máte sytém málo propustný (můstky, sběrnice) a pomalý (cache). Dva megabajty SRAM, co se strkají do nových vysoce výkonných x86 procesorů, mají netriviální spotřebu i cenu.
Už jste si zkoušel na takovém stroji udělat nějaké testy? OpenSSL vám běží „dost“ rychle, ale třeba kompilace nebo fork bomba v podobě startovacích init skriptů ukáže, kdo je nahý.
Svůj komentář jsem myslel spíš jako upozornění typu "hele co taky existuje". Sám ten odkazovaný stroj bohužel nevlastním. ARM boardy které se mi tu válí jsou postaveny na malém ARMu od Samsungu a rozhodně neaspirují na platformu pro běh KDE4
+1 máš pravdu
treba tenhle
http://www.extranotebook.cz/touch-book-revolucni-minibook-s-odpojitelnym-displejem
... a je to x86...Sto napsal, jak kdyby to měla být výhoda.
Ve smyslu pohodli ano, ikdyz jsou to z casti jen predsudky. x86 masiny budi dojem jednoduchosti. Maloktere distro si dovoli x86 diskriminovat a nepodporovat. :-/ Pokud jsou k necemu jen binarni drivery, je to taky casto jen 32bit-x86 (zdravim Jardika). Ale jestli by melo byt pro arm na vyber "vse krome no-wellu", tak to snad prezijem, ne? (teda, az nastane takovy nadbytek arm-based techniky
)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.