Portál AbcLinuxu, 22. července 2025 22:06
Linux Magazine rozebírá nedávný blog (Debian, Philosophy, and People) nového CTO Linux Foundation (Ted Ts'o), ve kterém píše, že by se Debian mohl poučit od Ubuntu. Především zavést určitá pravidla chování (viz Code of Conduct/Pravidla chování) a nahlížet na Společenskou smlouvu pragmatičtěji (např. netrvat na rigidním dodržování slibu 100% svobodného softwaru).
Tiskni
Sdílej:
Přesně takhle se chovají puberťáci – přijdou do věku, kdy jsou chytřejší, než rodiče – a hodlají svým nemožným rodičům svojí moudrost předat.
Nějak mám pocit, že Ubuntu vyrostl na Debianu, a že oproti Debianu udělal jenom menšinu. A pokud Debian udělal společenskou smlouvu (= veřejný slib), na které rigidně trvá, je to pro mě záruka solidnosti, a trvanlivosti.
Zatímco Ubuntu zavádí politické praktiky ve stylu „něco voličům slíbíme, a pak si to stejně uděláme klidně naopak“. A ještě kritizují Debian, že není hajzlík.
Teda jo, podivejte se, co je nade mnou troubu, kteri vubec nepochopili, ze se nejedna o aktivitu ze strany Ubuntu, ale samotneho Debianu : - )))))))))))))).
A to má s tím, že chceme, aby Debian zůstal svobodný, společnýho co, ty ťuňťo?
skupiny lidi, ... jsou ochotni pozastavit vydani nove verze systemu, ac oproti predchozi verzi ke zhorseni situace nedochazi
V cele zdejsi diskuzi jsem zatim nevidel ani jeden komentar, ktery by se tykal toho, o cem T'so pise, a snazil se s nim polemizovat. Smutne.A pokud se hadame (ano, hadka, argumentace postrada smysl) o to, jak ja definuju fanatiky (jako jedince, zenouci danou vec do krajnosti bez ohledu na nasledky), tak nema smysl dal v te hadce pokracovat. Vase definice fanatismu muze byt jina a je to vase vec.
skupiny lidi, ... jsou ochotni pozastavit vydani nove verze systemu, ac oproti predchozi verzi ke zhorseni situace nedochazi
U této formulace bych poprosil o konkretizaci. V této podobě je to pro mne příliš nekonkrétní a nejasné, než abych se k tomu vyjádřil.
V cele zdejsi diskuzi jsem zatim nevidel ani jeden komentar, ktery by se tykal toho, o cem T'so pise, a snazil se s nim polemizovat. Smutne.
Já osobně jsem svůj názor vyjádřil. Za sebe bych byl rád, aby Debian zůstal 100% svobodný a neustupoval při výkladu společenské smlouvy. To je jedna z věcí, které se mi na Debianu zamlouvají. T'so má jiný názor, já jej akceptuji, avšak nesdílím. Jiný problém je v tom, že T'so se podle mého nevyjadřoval dostatečně konkrétně, většinu blogpostu utopil v analogiích a citátech, avšak konkrétních návrhů tam příliš nebylo. K code of conduct se nevyjadřuji, to pro mne není podstatné.
A pokud se hadame (ano, hadka, argumentace postrada smysl) o to, jak ja definuju fanatiky (jako jedince, zenouci danou vec do krajnosti bez ohledu na nasledky), tak nema smysl dal v te hadce pokracovat. Vase definice fanatismu muze byt jina a je to vase vec.
Já se nehádám o význam slova fanatismus (mimochodem, Wikipédie má diametrálně odlišný výklad oproti vašemu), já jsem se pouze ohradil k argumentaci ve stylu "ad hominem".
Debian zůstal 100% svobodný. On je snad Lenny vice nesvobodny nez byl Etch? 3) Nerekl bych, ze T'so zada ustup od Spolecenske smlouvy, ba naopak poukazuje na to, ze v zajmu uplatneni jedne casti smlouvy jsou dalsi casti potlacovany. 4) T'so zastava ten nazor, ze to, co zadaji firmwarefanatici, je castecne nesmyslne (bloby bitovych masek napriklad) a castecne povede jen k uhone uzivatele. 5) Co se tyce jeho navrhu inspirovat se "Code of conduct", kdyz si jej prectete, zjistite, ze by Debianu vyrazne pomohl (napriklad body o slusnem chovani, slusnem projevovani jineho nazoru ci slusnem opousteni projektu). On tam pak vyzdvihuje tu cast, ktera se tyka uzivatele vysledku prace projektu, ale i casti tykajici se chovani lidi v projektu. 6) T'so take (ne v tomto blogpostu) navrhl reseni, ktere by mohlo byt prijatelne pro obe strany. Navrhnul vydat dve sady instalacnich medii, kde jedna by byla uspokojiva pro firmwarefanatiky a druha pro normalni uzivatele. Otazka zni, zda by to nevedlo pouze k necemu podobnemu jako byla vydani MS Windows bez pridavneho SW (Media Player nebo Explorer, uz si nepamatuju, o co slo). 7) Dale v komentarich T'so rozebira svuj pohled na firmware 8) Jak na Wikipedii nekdo definuje fanatismus, je jeho vec. Je snad Wikipedia dnes autoritativnim zdrojem? Krome toho definice panu Santayany a Churchilla se od te me vnitrne nelisi (specialne v pripade Santayany) Jako clovek, ktery se ovladaci zarizeni zabyva jiz nejaky ten patek a dokonce ma tu cest zabrouzdat do firmware (nastesti jen studijne, ne implementacne), trosku tusim, jak moc nesmyslne pozadavky firmwarefanatici casto maji. Nastesti hlasovani vedlo k vysledku, ktery sice firmwarefanatiky rozcili (a protoze ho ocekavali, snazili se napadat prubeh hlasovani od pocatku), ale ma sanci Debian udrzet mezi klicovymi distribucemi.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.