Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 08:31
Článek na CBC popisuje, jak je zákon Sarbanes-Oxley Act, původně schválený proti korporacím po skandálu Enron, využíván proti jednotlivcům. Podle zákona kdokoliv smaže data (např. historii prohlížeče), která by mohla být součástí federálního vyšetřování, může být potrestán až 20 lety vězení. Dotyčný přitom o jakémkoliv vyšetřování nemusí vůbec vědět, přesto se na něj zákon vztahuje. V zásadě tak v USA hrozí komukoliv kdo vyčistí historii prohlížeče vězení. Zákon již byl aplikován i v minulosti, proti studentovi, který vlezl do emailové schránky Sarah Palin.
Tiskni
Sdílej:
Odporucam precitat iny clanok, ktory rozobera tieto tresty do detailov: http://www.thenation.com/article/208593/you-can-be-prosecuted-clearing-your-browser-history
Tam je pisane, ze pri zmazani historie prehliadaca mu nepomohlo ani to, ze odinstaloval prehliadac a spravil defrag. Takze aspon pred defragom sme na Linuxe ochraneni.
Páchal nekalou činnost, věděl, že po něm jdou a snažil se smazáním historie zamést důkazyTrestání likvidace důkazů mi přijde jako absurdní obvinění. Zahrnul bych to pod právo obviněného lhát bez následků.
Zahrnul bych to pod právo obviněného lhát bez následků."Obstruction of justice" je v USA oblíbené už od dob Nixona.
Mezi těmito přístupy musí být rovnováha. Na jednu stranu policie musí možnost např. udělat domovní prohlídku u podezřelého. Na druhé straně nikdo nechceme, aby policisté mohli kdykoliv a komukoliv prohrabat byt. Proto se časem dospělo k rovnovážnému stavu, že policie potřebuje k domovní prohlídce povolení od soudu, kterému by měla předložit rozumné zdůvodnění.
Stejně tak - když za vámi přijde kamarád, jestli by si u vás nemohl vyprat oblečení, protože se mu třeba rozbila pračka, je to zcela legální. Ale když je celý od krve a v okolí se zrovna stala vražda, tak už to dostává jiný rozměr. A stejně tak je to s tím mazáním historie.
Pokud vím, tak něco podobného je i v paragrafu o drogách. Ono není trestné pouze přechovávání drog, ale i věcí na jejich výrobu. A to by teoreticky mohlo být skoro cokoliv - vařič, varné sklo, prášky proti chřipce atd.Bohužel. Avšak trestnost výše uvedeného je naprosto nemorální.
Koukám, že poslední dobou se nerdi zaměřujou na právo.Nejen zaměřují, ale dokonce ho i přímo tvoří, a to i včetně trestního zákoníku!
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.