Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 01:07
Společnost Palm na webu opensource.palm.com zveřejnila zdrojové kódy použitých opensource součástí operačního systému webOS na bázi Debianu. Tento systém je použit v novém telefonu Palm Pre [zprávička]. Uživatelé a vývojáři doufají, že jde o další krok směřující ke zveřejnění netrpělivě očekávaného vývojového prostředí (SDK) pro tutu platformu.
Tiskni
Sdílej:
K čemu je tam dnsmasq? DNS cache?
Nejspíš. Představuju si odezvy DNS pres GPRS a začínám chápat
Přesně tak, existuje určitá skupina společností/jednotlivců, kterým Palm poskytl early access. Ti mohou vyvíjet, jelikož mají potřebné nástroje. Ostatní musí počkat.
Palm to zdůvodňuje nutností stabilizace SDK, tak aby po vypuštění už bylo dobře odladěné.
DISCLAIMER: tento prispevek pisu v afektu po prohlizeni kernel patche pro Pre, obsahuje cenzurovana sprosta slova a prirovnavani spolecnosti ke zviratum. Ctete na vlastni riziko, byli jste varovani.
Jsou to sv**e presne jak jsem cekal. Kernel patch je diky zabordeleni po rozbaleni velky 10MB, chvili jsem do nej koukal a neni to pekne (obsahuje kod, ktery tam nema co delat; je to nereviewovatelny chuchvalec kodu, ktery stejne bude muset byt prepsany aby se do mainlinu vubec dostal, je to neudrzovane atd.). Presne jak se dalo cekat - Palm na FOSS a GPL s**e jak na placaty kamen (bavil jsem se s par lidma z palmu, bylo mi receno, ze si nemysli, ze porusovat GPL je tak velka hrozba). Proste ted jen vyhodili nejaky zdrojaky pres plot a utekli. Presne takove spolecnosti nenavidim ze vseho nejvic. Google mi neni po chuti taky, ale z jejich strany byla aspon nejaka iniciativa dostat patche do mainline kernelu pres linux-arm a drzet ten kod up-to-date (ten jejich blobware android je ted na .29 nebo tak neco). Ze strany Palmu je vyhozeni takovych zmetku-patchu zpusob, jak zacpat hubu lidem, kterym vadi porusovani GPL(jejich vyjadrovani o Stallmanovi a Haraldu Weltem zde prepsat nemuzu, prispevek by musel byt cenzurovan).
Tak to by mě potom zajímalo, proč tam nedali radši BSD...
Nejvyspelejsi BSD kernel pro embedded zarizeni na ARMu je NetBSD, ale meli by s tim mnohem vice prace. Linux je na ARMu mnohem dale nez jakekoliv BSD.
Nejvyspelejsi BSD kernel pro embedded zarizeni na ARMu je NetBSD, ale meli by s tim mnohem vice prace. Linux je na ARMu mnohem dale nez jakekoliv BSD.http://en.wikipedia.org/wiki/IPhone_OS
A jak by to na Pre dostali ... ten iPhoneOS ? Pisi tam, ze je to closed source
Coz ale neni odpoved na mou otazku.
Nejvyspelejsi BSD kernel pro embedded zarizeni na ARMu je NetBSD, ale meli by s tim mnohem vice prace. Linux je na ARMu mnohem dale nez jakekoliv BSD.Ty:
iPhone OS by samozrejme na Pre nedostali, ale neco na zaklade Darwina jo, kdyby se hodne snazili. Ten odkaz jsem ti tam dal proto, abys pochopil, ze s tim Linuxem na ARMu dal nez BSD to neni tak jednoznacne...Ať to čtu jak to čtu, tak jsi akorát dal za pravdu Marexovi
iPhone OS bezi na ARMu, tzn. je to dukaz toho, ze BSD je na ARMu hodne dalekoNe to je důkaz, že jedna firmá má proprietární variantu BSD like systému, co je na ARMu daleko. Zůstaneme-li v kontextu původní diskuse (kam věci jako install base, nebo UI nepatří), tak je pro Palm výhodnější vzít ten škaredý Linux i s odpornými GPL fašisty*, protože to pro ně představuje méně práce, než přiohýbat jakékoli BSD, nebo dokonce Darwina. Což je přesně to, co řekl Marex a ty potvrdil. * jeden z důvodů je ten, že ve světě Linuxu není dobrým zvykem si svoje úpravy syslit pro sebe a existuje tlak na začlenění do upstreamu. Což ty sice kritizuješ jako GPL fašismus. Paradoxní je, že tohle naopak firmám typu Palm naopak pomáhá, protože tento tlak na začlenění do upstreamu vytvořil kernel, na kterém oni teď staví, aniž by utratili jediný dolar. Druhým argumentem je to, že správa tak velkého patche mimo kernel je bude stát daleko více práce (a peněz), než v něm.
Presne takove spolecnosti nenavidim ze vseho nejvic.Presne takovy urvance jako jses ty nenavidim ze vseho nejvic. Probud se.
+1
Tady nejde o "dobrý pocit", nýbrž o business. Palm má jen jedenpokus na to, aby se vyhrabal ze sr*ček, ve kterých se ještě stále nachází. V současné situaci jsou priority asi jasné. Buďme rádi, že je poměrně vstřícný k hackování zařízení (srovnejte s Apple). A co víc, ten nový systém je skvělý!
> Udelali vsechno, co na zaklade GPL udelat maji.
Ne, porusovali GPL. Pre bylo vydano 6. cervna, zdrojaky vydali 18. cervna ... v temto obdobi byla dostupna binarka jadra, ale zdrojaky ne (coz se z GPLv2 neslucuje). Navic mam pocit, ze ten patch co vydali neni legalni - u nekterych souboru meni licenci z GPL2 and any later na GPL2.
> Presne takovy urvance jako jses ty nenavidim ze vseho nejvic. Probud se.
Presne takove zaslepence jako ty nenavidim ze vseho nejvic - kdyby vsichni srali na zaclenovani do jadra stejne jako to navrhujes ty, myslis si, ze by ten kernel byl tam, kde je ted? Uvedom si, ze kdyby nikdo necommitoval patche do jadra, tak si ted sedis na windows a hrajes si hledani min.
Ne, porusovali GPL. Pre bylo vydano 6. cervna, zdrojaky vydali 18. cervna ... v temto obdobi byla dostupna binarka jadra, ale zdrojaky ne (coz se z GPLv2 neslucuje).Na zaklade GPL nemusi uvolnit vubec nic. Na zaklade GPL musi ty zdrojaky poskytnout na pozadani, ne je nekde vytrubovat... takze pokud 6.6. uvolnili binarky, pak je nekdo o zdrojaky pozadal a ted je dostal, nestalo se suma sumarum vubec nic. Jen GPL fanatici sou z toho po*rany az za usima.
Uvedom si, ze kdyby nikdo necommitoval patche do jadra, tak si ted sedis na windows a hrajes si hledani min.Sedim u Macu
Je videt jak je ti linux a jeho vyvoj u prdele
Je videt jak je ti linux a jeho vyvoj u prdelePokud jde o desktop, tak neni co skryvat -- je
Oni ty zdrojáky na webu vůbec zveřeňovat nemuseli. Přesně jak dovoluje licence, si kdokoli mohl zažádat na Palmu aby mu je doručili poštou/mailem/nějak jinak.
S tím commitováním je to možná pravda, jenže místo nadávání na "málo opensource společnost" bychom spíše měli oceňovat, že Palm použil Linux a nevyrobil si nějakou novou nesmyslnou proprietární platformu, do které by se nedalo vůbec hrabat...
> Oni ty zdrojáky na webu vůbec zveřeňovat nemuseli. Přesně jak dovoluje licence, si kdokoli mohl zažádat na Palmu aby mu je doručili poštou/mailem/nějak jinak
Kdyz uz to chceme brat do detailu, tak:
3. You may copy and distribute the Program (or a work based on it, under Section 2) in object code or executable form under the terms of Sections 1 and 2 above provided that you also do one of the following: a) Accompany it with the complete corresponding machine-readable source code, which must be distributed under the terms of Sections 1 and 2 above on a medium customarily used for software interchange; or, b) Accompany it with a written offer, valid for at least three years, to give any third party, for a charge no more than your cost of physically performing source distribution, a complete machine-readable copy of the corresponding source code, to be distributed under the terms of Sections 1 and 2 above on a medium customarily used for software interchange
Tedy Palm musel dodavat dane zarizeni rovnou se zdrojaky, nebo s pisemnou nabidkou zdrojaku.
libpurple-adapter
jenom odvozené dílo libpurple
? Tím pádem je jeho licencování jako LGPL stejně neplatné.
Moje odhady byly správné. Palm oznámil, že
S tím koncem léta to dost přehnali, bych řekl. V létě podlě mě dost lidí (čti studentů) nemá co jiného dělat a tak se věnují vývoji. Z toho logicky plyne, že by pro webOS vzniklo mnoho nových aplikací. Takhle bude platforma pořád na suchu, nejsem si jist, zda "tisíce vývojářů" budou pro naplnění App catalogu stačit...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.