Portál AbcLinuxu, 22. července 2025 10:04
Během psaní na klávesnici se dívám na
klávesnici |
|
68% (1799) |
monitor |
|
14% (357) |
klávesnici i monitor |
|
18% (484) |
Celkem 2640 hlasů
Vytvořeno: 7.4.2013 20:53
Tiskni
Sdílej:
Ježišmarja, co sem v tý rychlosti napsat? Snad jen, že bych se chtěl už konečně naučit všemi deseti, ale už datluju moc dobře, takže přinutit se je moc těžký.
A v čem spočívá rozdíl mezi sjížděním svahu (na lyžích) a lyžováním?
Svah jsem sjížděl, když mi bylo asi pět, doopravdy lyžovat jsem začal zhruba o deset let později. I dneska kopec s půlmetrem prašanu sice sjedu, ale technika je veškerá žádná (nemám na to fyzičku, po deseti dobrých metrech bych musel zastavit a pět minut vyklepávat nohy).
S psaním je to podobné. Kritická je paměť v prstech na di-/trigrafy nebo rovnou celá slova.
Svah jsem sjížděl, když mi bylo asi pět, doopravdy lyžovat jsem začal zhruba o deset let později.To je jen tvé vnímání významu pojmů ;) Při lyžování lze sjíždět svah, nebo také jet po rovině, či bruslit do kopce. Takže sjíždění svahu je jen jednou z možností při lyžování :) S psaním je to tedy jiné. Schopnost psát všemi deseti se nezakládá na tom, zda píšu svých 60 znaků za minutu, nebo bych splnil státní zkoušku s 200 znaky, či třeba 400 znaky za minutu. Umí plavat člověk, který se neutopí a doplave ke břehu, když ztroskotá kilometr od pevniny? A nebo budeš tvrdit, že to neumí na základě skutečnosti, že neuplave délku bazénu za 3 sekundy?
To je jen tvé vnímání významu pojmů ;) Při lyžování lze sjíždět svah, nebo také jet po rovině, či bruslit do kopce. Takže sjíždění svahu je jen jednou z možností při lyžování :)
Běžkování != lyžování. Ale i na běžkách jde jak šmatlat, tak technicky běžet.
S psaním je to tedy jiné. Schopnost psát všemi deseti se nezakládá na tom, zda píšu svých 60 znaků za minutu, nebo bych splnil státní zkoušku s 200 znaky, či třeba 400 znaky za minutu.
Však to netvrdím. Tvrdím, že záleží na zvládnutí techniky. Ta technika, to není jen schopnost najít hmatem všech deseti prstů všechny klávesy.
Běžkování != lyžováníNěco mi říká, že lyžování se v zásadě dělí na 2 základní typy: klasické (severské) lyžování (dokonce se v něm snad pořádají i mistrovství světa) a sjezdové (alpské) lyžování
Však to netvrdím. Tvrdím, že záleží na zvládnutí techniky.Já vím, žes to netvrdil, ale víceméně ses přidal ke kolegovi výše, který to tvrdil, takže mi nezbylo, než diskutovat v tomhle směru.
Řízení: lepší analogie by byla, že jezdím rychlostí žáků autoškoly, ale nedělám chyby - jen to prostě nemám tak v ruce, abych zvládnul bez chyb jet rychlostí 100 km/h (takže je to nepoužitelné, ale kupodivu po silnici spousta takových jezdí a jsou přesvědčeni, že jezdí dobře - je to o míře sebekritiky)
Spíš mi to připomíná týpka, který jel ožralý z hospody rychlostí 10 km/h a myslel si, kdovíjak to nevalí. Za ním se tvořila kolona.
pokud to srovnám, tak 60 znaků za minutu je asi 3× pomalejší, než 200 znaků
Spíš mi to připomíná týpka, který jel ožralý z hospody rychlostí 10 km/h a myslel si, kdovíjak to nevalí.Jistě, pane ministře
A TypeMatrix máte přímo od výrobce, nebo se dá sehnat i v ČR?
TM 2020 od výrobce, TM 2030 jsem bral z druhé ruky jen málo použitou.
Ostatně, řádově $100 mi stejně přijde na klávesnici dost peněz.
Bleh, $100 je levné.
Psaní všemi deseti má fantastický psychologický efekt na lidi kolem, zejména pak při nejrůznějších přijímacích řízeních. Nebo například Lucku jsem začal balit až po té, co jsem ji ve studovně viděl psát na počítači. Je to hustě sexy.
chybi mi moznost vsude kolem
pisu vsema deseti, takze nemam potrebu kontrolovat ani monitor, ani klavesnici
s přepínáním jazyků na klávesnici
K čemu je to dobré v rámci jazyků používajících latinku?
David se zeptal, k čemu je dobré přepínat klávesnici, pokud píše text v jazyce, používajícím latinku.
Tys odpověděl, že různé klávesnice mají různě rozložené znaky – tedy něco úplně jiného, než jaký byl dotaz.
Asi tak. M-Train zopakoval popis problému, ale vůbec nic nezmínil o tom, proč se tomu problému vystavuje, resp. nevyhýbá.
Tak to pak jo, na většně klávesnic bývá pod palcem mezerník.
Na většině osobních počítačů bývají MS Windows.
Dlouhé prsty potřeba pro dosažení horní řady bez posunu ruky nejsou, takže máš buď krátké prsty, nebo spíš (určitě) špatné postavení rukou (natažené prsty apod.).
Mám relativně krátké prsty, kratší než průměr.
Koukám na monitor, na klávesnici jen když začínám psát abych věděl kde mám prsty (jak trefím první písmeno tak už to jde samo). Na novou klávesnici (včera jsem si koupil chicklet) si zvykám tak dvě minuty (jiná rozteč kláves), ale nemám s ní problémy a jakmile vychytám místa co mi dělají problémy, tak už zase jen monitor
Jen by to občas chtělo větší backspace a na obou stranách - když se netrefím, tak musím dát jednu ruku pryč a když je to zrovna ta kterou chci pokračovat, tak ji často vrátím na jinou klávesu a zaseknu se ve smyčce kdy začnu psát, mažu, píšu, mažu,...
Na ten Colemak jsem koukal a mám sto chutí upravit si horní řadu QWERTZ (malá i velká písmena, s altem čísla, shift+alt znaky) a z Caps Locku co potom bude postrádat smysl udělat druhý backspace
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.