Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 20:41
zrovna jaderne katastrofy maji na svedomi mene lidi nez vse ostatni ...
Já jsem (i když to zní blbě) docela rád, že jsem to mohl zažít. To jsou věci, které jsem jako malý nechápal (například jak jeden člověk, Hitler, mohl zmanipulovat tak vyspělý národ jako Německo, potom mi to názorně ukázal George Bush ml.) a nebo jak mohla Greenpeace rozpoutat tak intenzivní kampaň proti atomu po Černobylu (to mi bylo pět let). Dneska už tomu rozumím. Zatímco Greenpeace v černobylu operovala snad s počtem 30tis. obětí, čemuž nikdo nikdy nevěřil, tak dneska se hovoří ještě o násobcích (a tomu, zdá se, někdo i věří).
A je "krásné" rok online sledovat stejnou desinformační kampaň po katastrofě v Japonsku s mnohem menšími následky a průběhem (v jaderné části), ale za to s nesčetně vyššími následky po zemětřesení a cunami, což se alarmistům moc nehodí do krámu, kde krom pracovníka, který měl leukémii už před nehodou a zemřel pár dnů po ní (což se hned označilo jako úmrtí na následky ozáření po nehodě), na ozáření AFAIK nikdo nezemřel.
Já se tedy bojím. Ale ne jaderných technologií. Bojím se lidí, kteří tuto planetu pod vlajkou ekologie zničí, pomocí lží, strachu a manipulace. Netvrdím, že se nic nestalo. Ale u Černobylu se ukazuje, že následky nejsou tak strašné, jak se projektovalo (v zóně okolo Černobylu se dost daří koni Převalského, kde jako snad na jediném místě na světě, žije divoce bez člověka). Ono se totiž, v rámci předběžné opatrnosti plynoucí z přirozeného nedostatku dat, následky radiace vždy silně nadhodnocovali. Takže ono snižování následků není nic překvapivého a totéž očekávám i v Japonsku.
Snažíš se, zdá se, říct, že Černobyl nebyl žádnou katastrofou a že ani Fukušima není.
Nesnažím! Byla to první a druhá nejhorší civilní jaderná katastrofa v dějinách lidstva. Jen se snažím říct, že ta katastrofa (z velmi dobrých důvodů silného nadhodnocení účinků záření) není tak velká, jak se na počátku (alespoň tedy Černobylu) někdo snažil projektovat.
Nelze říct kdo to byl, což je věc ze které jaderný průmysl velmi těží.
Ano nelze a z téhož důvodu nelze každé úmrtí na rakovinu v Evropě házet na Černobyl. A kdyby nebyl, tak by se to házelo na atmosferické testy zbraní, zatímco uhelné elektrárny by vesele chrlily další tuny prachu obsahujícího (nejen) uran. To mě osobně vadí daleko víc.
To nejhorší co se může stát je zhroucení jednoho z bazénů s vyhořelým palivem (což by mohlo způsobit další zemětřesení).
Podobné worst case scenario hrozí i v na té Ukrajině v podobě zhroucení sakrofágu a mraku raidoaktivního prachu. Od toho ostatně worst case scenaria jsou, projektovat a zabránit nejhoršímu.
Nesleduj co píše Wagner, protože ten lže.
Dokaž to!
Mimochodem, jak dlouho žije takový kůň? Třicet let?
To nevím, ale měla to být mrtvá zóna. Chtěl jsem jen ukázat, že v projektované mrtvé zóně žije a úspěšně se přirozeně rozmnožuje kriticky ohrožený druh a v chladících kanálech kolem JE se prohánějí sumci. Nehledě na fakt, že samotná JE pracovala dalších 16 let do roku 2000. De facto měsíční krajina, že ano. Ještě jednou, byla to největší civilní jaderná katastrofa v dějinach lidstva a navzdory tomu tam žije zvěř a 16 let pracovali lidé. Tohle jsou pro mě fakta, na základě kterých si stavím obraz světa o tom, komu věřit a komu ne. Ať se na mě nezlobí člověk, který projektuje podobně mrtvou zónu z celého Japonska, že mu prostě nevěřím.
Ať se na mě nezlobí člověk, který projektuje podobně mrtvou zónu z celého Japonska, že mu prostě nevěřím.
Nebo možná jinak. Přeji japonské floře a fauně mnoho spokojených let bez lidského zásahu.
Proč tomu nevěříš? "Prostě" není důvod. Vem si kolik paliva je v těch bazénech. Vem si by se stalo, kdyby přišlo do na vzduch, a ono by po zemětřesení na vzduch přijít mohlo...
To není o věřím / nevěřím. Ven si, co se stalo v Černobylu. Hledalo se palivo, nebylo. Nebylo ve vzduchu, nebylo venku, nebylo v reaktoru. Horko těžko se potom provrtali níž a palivo našli v "relativně" bezpečné sklovité formě (která ovšem nebude bezpečná navěky) v útrobách pod. I to "nejhorší" v Japonsku může dopadnout podobně. Palivo si protaví cestu někam, kde se uloží. No snad ne do moře, to by nebylo ono (ale to je nejhorší v nejhorším). Takže ano, stát se to může, je třeba s tím počítat a je třeba tomu zabránit. A vůbec, kdybych opravdu věřil na nejhorší, tak umřu na stres, jako drtivá většina likvidátorů po 1986.
Doufám, že se toho flora a fauna nedočká. Flora a fauna si může spokojeně mutovat a rakovinou nebo neživotaschopnými mláďaty se nezabývá, ale lidé většinou vnímají nádory, deformity a potraty záporně.
Ano, neživotaschopná flora a fauna si v mrtvé zóně žije už (snad už správně) 26let. Jako sorry, tohle okecat prostě nejde. Tohle (ty neživotaschopné mutace) jsem za život slyšel už tolikrát, kolik jsem přežil konců světa. A tohle je možná to, proč ti připadá, že si myslím, že o katastrofu nešlo. Šlo. Ale ta katastrofa (vše zlé je pro něco dobré) vytvořila unikátní přírodní rezervaci jaká nikde jinde (minimálně v Evropě) neexistuje. Jestli zakázaná zóna bude zakázaná ještě dlouho, tak tam vznikne novodobý prales s přirozeně divoce žijícími zvířaty.
Ti lidé dostali takové dávky a nadýchali se takového množství radioaktivních látek, že nemůže být pochyb o tom co je zabíjelo
Nemůže být pochyb je ve vědě asi tak stejně kvalitní formulace, jako prostě, že ano.
Když ovšem dneska dostane rakovinu, třeba kosti, někdo, kdo nikdy nebyl na Ukrajině a nikdy neopustil svůj rodný Středočeský kraj, tak už nikdo nezjistí zda za to může strontium nebo plutonium z Černobylu, z testů zbraní, špatná životospráva nebo bordel ze Spolany. Problém je, že poznatky o vlivu interních dávek radiace na člověka během života nejsou úplné. Zčásti za to můžou metodické problémy a zčásti za to může cílené potlačování výzkumu v této oblasti ze strany lidí na straně jaderného lobby včetně WHO. I tak ale existuje řada velmi zajímavých studií ukazujících, že i velmi malé množství radioaktivních látek vede k významnému zvýšení rizika vzniku rakoviny nebo leukémie, o deformitách novorozenců nemluvě.
No a tohle je, bez dalšího pořádného výzkumu, pouze názor. Opravdu nevím, kdo by si mohl zodpovědně vybrat mezi těmi vlivy, které jsi popsal, který že to přesně je. Může to být souhra všech.
Jako biologovi mi přijde zcela přirozené, že přítomnost radionuklidů (zvláště alfa a beta zářičů, protože energie z jejich rozpadu se disipuje na velmi krátké vzdálenosti uvnitř buněk) vede k různým poškozením DNA se vším co to přináší.
Tohle mi připomnělo jednoho známého, pro kterého je také vše zcela přirozené a jasné a potom jen nevěřícně čumí (já taky, ale já se nesnažím dopředu tvrdit, že to vím a že je to jasné) na grafy a to prosím z oboru IT, kde je ten řešený problém přece jen deterministický. Aniž bych chtěl zpochybňovat tvé schopnosti, tak dokud neuvidím potvrzený výsledek, tak to s dovolením považuji za jen takové plácnutí. Jinak, zrovna o nebezpečí vdechnutí alfa zářiče se snad dlouhodobě ví a učí se to, to není nic nového.
Kolik máš dětí, mimochodem?
Jako gay (což jsi věděl) mám svých dětí právě nula (doufám ). Nicméně jako "strýček" dětí různých známých jich mám dost. Jak to souvisí s tématikou?
Chci říct, že kdybys měl děti, třeba bys změnil názor na jadernou energetiku.
To s tím nesouvisí, já chci, aby tahle planeta a život na ní fungoval co nejdéle. Na jadernou energetiku změním názor klidně v příští sekundě, pokud někdo přijde s reálnou alternativou. Pořád mluvíš o alfazářičích, které lidé dýchají. Z uhelných elektráren vychází tuny prachu (který škodí sám o sobě) i s rad. prvky a i s těmi alfa. Zajímavé je, že o tom nepadlo ani slovo.
Takže, pokud někdo přijde s lepším řešením a bude možné vypnout jaderky, uhelky, plynovky apod., budu velmi rád. Žádné také řešení, bohužel, neexistuje. A kdybych měl děti, tak mnohem raději budu bydlet u Dukovan, než třeba u Ostravy nebo v mostecké uhelné.
úspory
To je teorie, v praxi se ovšem výsledky jaksi nedostavují. Úsporu přinesla až hospodářská recese, ale ta má spoustu nežádoucích efektů.
alternativní zdroje
Další teorie, která v praxi nevyšla. Jen se vyhazují peníze na dotování předražených zdrojů, které stejně musí být zálohovány klasickými.
zemní plyn
Je fajn, ale je drahý, mají ho Rusové a další nestabilní režimy, a když poroste poptávka, poroste nadále i cena.
40 % Evropy je výrazně kontaminováno cesiem, strontiem a plejádou jiných prvků z Černobylu.
A jaké to má v praxi důsledky? Žádný nárůst rakoviny se po Černobylu v Evropě nekonal. Na Ukrajině byly jen problémy se štítnou žlázou, ale to je vše.
Já se tedy omlouvám, že se opět ptám, ale třeba mi jednou odpovíš.
Které alternativní zdroje?
Zatím jsem se dočkal pouze: šetření (není zdroj), plynu (není alternativní), lokální zdroje (bez specifikace) a smart grid (není zdroj) a informace, že alternativní zdroje jsou velmi slibné.
Šlo, ale to mě nebaví. Tady se bavíme o nebezpečnosti jaderných elektráren, které jsou povětšinou několik desítek let staré, zastaralé a přesluhující.
To je pozoruhodná náhoda a už to jsi to předvedl v jiné diskuzi. Údajně něco víš, ale ani na opakovaný dotaz nejsi schopen poskytnout konkrétní odpověď, protože nemáš čas, nechce se ti, nebaví tě to atd. Koho tím chceš oblbnout?
Alternativní zdroje jsou velmi slibné.
Žádný konkrétní slibný zdroj jsi neuvedl. Musím souhlasit s Randym. Ale to není tvoje odpověď, tuhle jsem slyšel již mnohokrát od takyekologů. 1) šetřit 2) ??? 3) vše vyřešeno.
Dokud je v bazénu, je vystaveno nebezpečí teroristického útoku.
Jo, tak to tu ještě chybělo.
V odložení paliva pod zemí ale nevěřím.
Take ne. Do trvalého úložiště se nikdo nehrne proto, že toho "odpadu" není mnoho a budeme jej umět opět využít. Tansmutory, FBR apod.
Česko má podobné podmínky jako Německo, které jádru dává sbohem.
Tak to je vtip dne. ČR nemá podobné podmínky ani náhodou, především nemáme ani metr pobřeží, kde lze postavit velké větrné farmy. Německo sice ustupuje od jádra, ale nahrazuje ho plynem a uhlím, což není žádná výhra. Nemluvě o problémech s přenosovou soustavou. Také je docela humorné, že do Fukušimi byl největším nepřítelem lidstva CO2, ale najednou je zapomenut a pálí se uhlí ostošest.
Německo má za cíl nahradit jádro obnovitelnými zdroji. Na té cestě se jistě bude muset opřít více o uhlí, ale následky jeho spalování, jakkoli nejsou malé budou menší než potenciální větší únik radiace nebo dokonce havárie nějakého zastaralého, dosluhujícího reaktoru.A to jako proč? Výměnu/zrušení dosluhujicích reaktorů chápu, ale proč rušit i ty ostatní, případně proč rušit plány na nové? Ze strachu že přijde cunami? Nebo zeměstření? V Německu?
Nechápu co meleš. Pleteš si význam slov "podobné" a "stejné". Snažíš se vyvrátit, že něco není podobné konstatováním jednoho rozdílu. ??? WTF
Jenže ten rozdíl je velmi podstatný. Pokud chceme vyrábět významné množství energie z větru, tak musíme postavit velké množství větrníků na místech, kde hodně a pravidelně fouká vítr. V ČR něco takového není možné, zatímco pobřeží v Německu by to umožňovalo. V Německu též mohou využít přílivové elektrárny, zatímco v ČR ne.
Na té cestě se jistě bude muset opřít více o uhlí, ale následky jeho spalování, jakkoli nejsou malé budou menší než potenciální větší únik radiace nebo dokonce havárie nějakého zastaralého, dosluhujícího reaktoru.
To je právě rozdíl mezi jistou a potenciální hrozbou. Jaderná havárie může teoreticky zabít statisíce lidí, ale zatím se nic takového nestalo (nechme stranou spekulace o Černobylu). Ve Fukušimě radiace nezabila nikoho, zatímco tsunami a zemětřesení má kontě 20 000 lidí.
Není to zcela přirozené všímat si momentálně největší hrozby?
To je otázka, co je největší hrozba. Ty jsi totálně vystrašený z jádra, ale mnohem pravděpodobněji tě zabije vzduch znečištěný spalováním všemožného sajrajtu, protože díky ekoaktivistům máme drahou elektřinu.
Ano, tohle jsou rozdíly, což je zcela v souladu s tím, že Česko a Německo jsou dvě země s podobnými (nikoli stejnými!) podmínkami. Znám obě země dost důvěrně.
V tom případě jsou slon a myš také docela podobná zvířata - jsou to savci, mají čtyři nohy a ocas. Slon má sice navíc chobot a je trochu větší, ale jinak mezi nimi moc velký rozdíl není.
Pro co se snažíš argumentovat? Že Česko nutně potřebuje jádro? Mně jsi nepřesvědčil.
Momentálně nevidím jinou možnost. Můžeme pálit uhlí (špinavé), nebo plyn (drahé). Alternativní zdroje jsou ještě větší průšvih.
Nejeden Fukušimský likvidátor už zemřel.
Pokud vím, tak zemřel asi jeden na leukémii, což prý nemá souvislost s havárií. Proti mrtvým z tsunami je to směšné číslo v každém případě.
S tou drahou elektřinou lžeš. Za to můžou zkorumpovaní politici s kamarády z ČEZu, né nějací ekoaktivisté.
Lobbisté a politici mají také svůj podíl, ale hlavním důvodem je vysoká evropská poptávka, která je stěží pokrývána nízkou nabídkou a nesmyslné příplatky za obnovitelné zdroje.
Existuje dlouhá řada suboptimálních možností, ale když se chytře skombinují...
Které konkrétně a o jakém časovém horizontu mluvíme?
Nejsem pro zavření Temelína, ale jsem proti jeho dostavbě, stejně jako jsem proti stavbě jakékoli jiné JE. Dukovany nechť nějak doslouží a pak ať je zavřou bez nezodpovědného prodlužování životnosti.
Problém je, že v energetice věci trvají hodně dlouho. Postavit novou elektrárnu trvá roky, obzvlášť jadernou. Není možné nechat Dukovany dojet na konec životnosti a teprve potom vymýšlet, čím je nahradit. Zároveň není možné spoléhat se na to, že se problém za 20 let "nějak" vyřeší. Tohle se stalo v Evropě po Černobylu - nové jaderné elektrárny se nestavěly, protože se předpokládalo, že než ty staré doslouží, tak budeme mít jiné řešení. Nemáme.
Úplně všechny co existují.
Opět děkujeme za konkrétní výčet.
Škoda, že se po Černobylu nezavřely všechny JE v Evropě.
No, Československo by to tehdy zvládlo i bez jádra (ale za to s ještě většími zplodinami z hnědého uhlí), ale co taková Franice? To by měli svítit loučemi? O energii pro těžký průmysl ani nemluvě.
to je jako když by ses mě v debatě o tom čím nahradit slonovinu ptal na výčet všech možných ostatních materiálů
A byla by to opět relevantní otázka.
Je sakra dobře, že Německo zavřelo svoje jaderné mementa minulosti, protože některá z nich by mohla způsobit další katastrofu pro Evropu. Francie taky potřebuje zamakat na bezpečnosti a případně zavřít problémové bloky, protože se taky poslední dobou potýkají s úniky a požáry. Mimo to, přepracovatelský závod v La Hague vypouští hodně bordelu do moře i do atmosféry, jako i britský Sellafield.
V pořádku. Všechno zavřeme, bude tu čisto. Potom bych tě ale poprosil. abys jsi mi platil účet za elektřinu. Už takhle je kvůli ekoteroristům vysoký, auta si ničíme (já tedy ne) přídavky biosraček (které při pěstování projistotu ničí kvalitní půdu, kde by mohli růst potraviny) a teď ještě zavřít poslední relativně čisté zdroje.
No tak mi vyjmenuj všechny různé druhy jaderných reaktorů. To je taky relevantní otázka.
No ale jak souvisí s danou diskusí? Tady.
Randy se tě konkrétně ptal, které suboptimální možnosti jsi měl ty na mysli. Místo odpovědi jsi opět mlžil: Snad víš, které to jsou, když si troufáš účastnit se debaty.
Proč je potřeba topit v nezateplených domech a chatách elektřinou. Proč u nás vůbec někdo potřebuje v baráku klimatizaci? Proč lidi musí nutně sušit prádlo v sušičce i když je venku sluníčko a slabě fouká?
Jestli ještě jednou zmíníš v debatě o zdrojích šetření ... tak si nedám k po obědě viržínko.
To jsou jinak velmi dobré otázky, ale ne na tuto diskusi. Jistě se shodneme na tom, že i při maximálním šetření nějakou elektrickou energii potřebovat budeme. V podstatě jsem se jako o jediném zdroji dozvěděl o paroplynových elektrárnách. Souhlasím, ale to je trochu málo. JE ne, uhelné ne. Hmm.
Proč nemůže být ve městech všude nainstalované LED osvětlení.
V Olomouci se před časem konala konference LEDové město, byla tam i nějaká studie náhrady současných zdrojů světla za LED nebo za moderní sodíkové a LED nevyšla jako jednoznačný vítěz. Takže místo LED bych raději zmiňoval obecně moderní osvětlení, co svítí na zem a ne na hvězdy.
nehledě na to, že nikdo pořádně neví co s odpadem
To není pravda. Ono toho "odpadu" (no spíše částečně vyhořelého paliva, toho odpadu jako takového je ještě méně) moc není a reaktory další generace už by ho měli umět papat.
Solar, Wind, Geothermal, Biofuel
V ČR?
Jo, LED je hodně slibná věc, i v budovách, na železnici, v tramvajích a všude. Hlavně se dá vypínat a zapínat dle potřeby, takže není problém (i automatizovaně) zhasínat.
Ale jo. Hlavně ale zatím pekelně drahé (nebo pekelně vadné) a to spektrum také zatím není úplně ok. Teď si na stole svítím 50W halogenem, ne, že bych to snad rád platil, ale lepší svítidlo (barva světla) jsem prostě nenašel. Co jsem viděl, tak na veřejně osvětlení (tam se spektrum moc neřeší) už je to ok (ale sodíkové osvětlení se také vyvíjí).
Nicméně faktem zůstává, že teď nikdo žádnou rozumnou představu o opravdu bezpečném řešení problému vyhořelého jaderného paliva nemá.
Má, ale ne v provozu. Za 50, 100 let určitě. Ostatně ono by to šlo i dnes, ale je to stále dražší, než těžba.
V tom případě moje odpověď. Jasně říkám, že mám na mysli všechno myslitelné. Zná to každý gymplák, tak proč to vypisovat.
Je obrovský rozdíl mezi obecným nápadem a konkrétním provedením. Obecně vypadají obnovitelné zdroje báječně - čisté, bezpečné a levné. Vždyť slunce, vítr a příliv jsou přece zadarmo. Ovšem konkrétní implementace narážejí na spoustu problémů, jejichž řešení je v nedohlednu.
Proč lidi musí nutně sušit prádlo v sušičce i když je venku sluníčko a slabě fouká?Přece proto, aby pak nemuseli pálit elektřinu při žehlení. Následky těžby uranu jsou sice horší, ale dotýkají se mnohem menšího území, tudíž ve výsledku je to nejhůř stejně (za předpokladu, že nová ložiska se už nebudou těžit sírovkou, což bylo opravdu zvěrstvo na úrovni uhelných velkolomů).
Následky pálení uhlí a lignitu, jakkoli jsou významné, časem odezní.Ty se oháníš věčností ohledně jaderných elektráren a neprokázané účinky bereš za dané, ale nezanedbatelný přesun uhlíku z geologických vrstev do atmosféry neuvažuješ stejně tak jako jeho neprokázané následky? Tohle je z mého pohledu ukázkový dvojí metr (nebo selektivní slepota, vyber si).
Osobně myslím, že nejslibnější je do budoucna využití energie Slunce, ale to si vyžádá ještě nějaký výzkum. Lidé totiž konzumují energii, a pak taky konzumují elektřinu.
S tímhle bezvýhrad souhlas. Jenže zatímco solární energii lze ohřívat vodu a topit v domech, tak už méně lze (v našich severních šířkách) solární tepelnou energií tavit ocel nebo ještě méně dělat elektrolýzu bauxitu na hliník. Tu elektřinu prostě potřebujeme a její spotřeba klesat nebude.
Konal, a vážný. Je o tom bohatá literatura. Není pravda co píšeš. Slepě věříš propagandě jaderného průmyslu, který má pod palcem WHO. Tohle není konspirační teorie, tohle je konspirace v praxi.
Můžeš nám sdělit, kde bydlíš? Předpokládám, že v Evropě to nebude, protože ta je totálně zamořená Černobylem a dalšími prosakujícími elektrárnami. Asie po Fukušimě nepřipadá v úvahu a v USA mají jaderných elektráren také docela dost, nemluvě o testech jaderných zbraní. Tipoval bych tě na Argentinu, tak je od všeho asi nejdál, i když mutagenní radioaktivní částice obíhají v atmosféře kolem zeměkoule.
Snažíš se následky těch dvou katastrof bagatelizovat. Papouškuješ propagandu. Já, naproti tomu, šířím závěry a názory lidí, kteří se snaží říkat věci, které jsou v rozporu s tím co tvrdí politici a lidé na výplatní pásce jaderného průmyslu.
Hehe, moje fakta jsou statistika zatímco vaše statistiky jsou fakta (jistě pane ministře). Člověk, který se o dané katastrofě chce dvě desítky let (fííha) dozvědět maximum, přečetl všechny dostupné zdroje apod. papouškuje propagandu. Tak jo, no. Kam si mám jít pro výplatní pásku od jaderného průmyslu? Asi na mě zapomněli.
To už jsem dokázal. Wagner píše vědomě nepravdy a zcela ignoruje mnoho nezpochybnitelných pravd. Zřejmě si myslí, že by mohl v budoucnu dostat nějaké lukrativní místo ve slibně se rozvíjející jaderné energetice v této zemi. Někdo by měl raději projevit zda v okolí Dukovan a Temelína není zvýšený výskyt rakovin, leukémie, potratů a vrozených vad.
Kde jsi to dokázal? Jaké vědomé nepravdy píše? IMHO zrovna on o nějaké lukrativní místo nestojí, on dělá základní výzkum a alespoň dle publikovaných článků, ho to nesmírně baví. Nevím co ignoruje, ale již mnohokrát (a to si u lidí vždy velmi vážím) prohlásil, že o nějaké věci neví dostatek, aby mohl odpovědět. Což je nesmírně osvěžující na rozdíl od lidí, kteří vědí o všem všechno. Tak odtud možná plyne ten pocit ignorace témat.
Je to mrtvá zóna -- pro lidi.
Boha jeho ANO, ale čistě z lidského (úředního) rozhodnutí. Což ale neznamená, že by tam nebylo k přežití (jak ukazují zvířata, k přežití tam rozhodně je), ale prostě jen o rozhodnutí nebydlet tam (resp. bránit bydlet tam). Takže to není mrtvá zóna. I v tom Japonsku se lidé mohou stěhovat do některých evakuovaných oblastí.
v pripade jaderne energetiky vzacne hrozby omezene v case i prostoru (cernobyl, fukushima, a mozna tak dva tri dalsi incidenty co stoji za rec)
Ono je hlavně zajímavé, že i ten Černobyl byl určen i k něčemu jinému, než jen komerční výrobě elektřiny. RBMK byl navržen tak, aby se dalo palivo za běhu vyměňovat a získávat z něj plutonium pro bomby. Jenže on běžel ve zcela jiném režimu, palivo tam bylo daleko déle, plutonium nikdo už nesbíral a tedy aktivní zóna měla jinou konfiguraci, než bylo navrženo.
Proč to píšu. Sellafield (největší jaderná katastrofa v UK) také sloužil pro výrobu materiálu pro a-bombu a imho i Majak na Sibiri (nejkontaminovanější místo na světě) také. Takže, krom Fukushimy, byly všechny velké havárie z části zapříčiněny výrobou plutonia pro bombu.
Nebýt tohoto vojenského jaderného šílenství, kdyby byla jaderná energetika provozována k výrobě elektřiny v reaktorech typu VVER, tak by tu bylo o mnoho čistěji.
Neznámí a bezvýznamní fandové jádra peníze samozřejmě nedostávají...
Tak zase nic. Tolik let k ničemu
Upozornil jsem na některé jeho lži a přezírání faktů přímo jeho.
To bylo někde na oslu nebo v soukromé korespondenci? Když tak prosím o odkaz.
Pokračování zítra, hodina pokročila.
Snažíš se, zdá se, říct, že Černobyl nebyl žádnou katastrofou a že ani Fukušima není.Ihmo nic takového se nikdo nesnaží říct, spíš jde o okolnosti, za jakých k těmhle katastrofán došlo. Černobyl bylo fatální selhání obsluhy, která ignorovala všechny možné i nemožné ukazatele nebezpečí. V podstatě to byla katastrofa ve stylu Titanic. A Fukušima doplatila na nečekane velkou cunami, nicméně v Japonsku a okolí je zemětřesení takřka na denním pořádku. Myslíš si, že podobné riziko hrozí například v Německu, kór třeba ve vnitrozemí? Imho tam je pravděpodobnost podobné tragédie řádově nižší než v třesoucím se Japonsku nebo stalinistické Ukrajině.
operovala snad s počtem 30tis. obětí, čemuž nikdo nikdy nevěřil,Ja tomu verim - radove smysluplna cisla. Btw jsem zastance atomove energie.
Ale u Černobylu se ukazuje, že následky nejsou tak strašné, jak se projektovalo (v zóně okolo Černobylu se dost daří koni Převalského, kde jako snad na jediném místě na světě, žije divoce bez člověka). Ono se totiž, v rámci předběžné opatrnosti plynoucí z přirozeného nedostatku dat, následky radiace vždy silně nadhodnocovali.Na tom neni vubec nic prekvapiveho. 1) je dobre znamo, ze zvysena radioaktivita je zivotu prospesna, respektive, ze optimum lezi vyrazne vyse, nez je dnesni prumerne prirozene pozadi. Nekde mezi smrtelne nebezpecnymi zonami a zonami cistymi musi lezet oblasti, ktere dosahuji prave tohoto optima... 2) nejvetsim nebezpecim pro zivot je clovek - ten odtamtud, z podstatne casti, utekl. I kdyby vse ostatni stalo za pendrek, tohle je duvod cekat zmenu k lepsimu.
je dobre znamo, ze zvysena radioaktivita je zivotu prospesnaTo není pravda. Je to nesmysl. Možná životu druhů díky zvýšené frekvenci mutací, ale pro jednotlivce přináší každé zvýšení dávky radiace zvýšení rizika vzniku zhoubného bujení. Každý rentgen se počítá... a z dobrého důvodu.
Je to zcela logické. Víc záření -> víc poškození DNA -> víc nádorových buněk.neni to zcela logicke, vynechal si ze sve rovnice skutecnost, ze je to casto prave zareni, co mutace pomaha opravovat
Záření nepomáhá nic opravovatty tu proste vyvracis soucasnou vedu, natakovou diskusi asinemam silu :)
schopné štěpit obě vlákna DNA, což nelze opravit:))) http://www-biology.ucsd.edu/classes/bggn220.FA07/2007%20Wyman%20Ann%20Rev%20Gen%20ds%20DNA%20rep.pdf
Rozhodně neexistuje důvod přát si mutace pro své děti.Zase to tvoje volné používání jazyka... dítě, potomek, věčnost, století, holinky, hodinky...
Naprostá většina mutací nepřináší svému nositeli žádnou výhodu.Jistě že ne. Ale nějak si zapomněl tu menšinu, která přináší zcela kritické a zásadní výhody.
Korelaci a kauzalitu důsledně nemíchám, lháři.Jedna z hlavních tezí, které zde propaguješ je, že atomové elektrárny způsobují leukémii. Exemplární příklad záměny korelace a kauzality. A že ti to několik lidí vysvětlovalo, že bylo zde i v odborné literatuře navrženo několik alternativních hypotéz, že leukémii "způsobují" i nepostavené elektrárny, všechno jedno... dál si jedeš propagandu založenou na záměně korelace a kauzality.
Do prdele jde školství, ale celý svět kvůli lidem jako jsi ty.Nikoliv, to ty chceš ničit přírodu, ekosystémy, hubit druhy, kvůli iracionálnímu odporu k jaderné energetice.
Šance, že moje dcera nese nějakou pozitivní mutaci není moc velká... Rozhodně jedinou dobrou strategií pro lidi je snažit se mutace minimalizovat. V zájmu jednotlivců není vystavovat se zbytečně záření a krmit se mutageny.v zájmu jednotlivců jistě ne, pro ty je šance na zlepšení příliš malá z pohledu druhu je ovšem vyhýbání se mutacím cesta mezi fosilie holt krátkodobé riziko vs dlouhodobý zisk, život není peříčko
jediné co chci je žít dlouho, dobře jíst, dobře pít, užívat přírodu a mít zdravé děti
Třeba já. Je mi jedno jak dlouho budu žít, spíš mě mnohem více zajímá jakým způsobem zemřu, zda-li se bude jednat o rychlou a bezbolestnou smrt (.338 Lapua Magnum zezadu do hlavy by byla ideálníThe COMARE report also looked at leukaemia cases at several sites that had been proposed as locations for nuclear power plants that were never actually built. There was a small increase in childhood leukaemia cases within 5 kilometres of one of the proposed power plants, which may highlight the dangers of apparently statistically robust results occurring by chance when dealing with such rare diseases. Or, the report notes, it could mean that sites suitable for nuclear power plants have some characteristic which can also increase the risk of leukaemia.http://www.nature.com/news/2011/110506/full/news.2011.275.html
Or, the report notes, it could mean that sites suitable for nuclear power plants have some characteristic which can also increase the risk of leukaemia.Třeba stabilní horniny, tudíž staré, tudíž s velkým množstvím radonu (nechce se mi to číst, ale je to první věc, co mě k tomu napadla).
samozřejmě je vždy zdravější nemít v sobě žádný uran než mít v sobě jakékoli množství uranu. Je vždy zdravější nemít v sobě žádné plutonium než mít v sobě jakékoli množství plutonia.jiste, jsou to vysoce roxicke texke kovy, bez ohledu na radioaktivitu
To však nemění nic na tom, že jaderná katastrofa jako například ta současná v Japonsku zvýší počet lidí se zhoubným bujením, zvýší počet potratů, zvýší počet deformovaných dětí a zvýší počet nemocných na srdce a jiné orgány, protože to je přesně to co radiace (ať už v podobě ozařování z venku nebo v podobě částic v těle) prokazatelně dělá.Zvýši oproti cemu? Oproti situaci bez katastrofy? Jiste. Ovsem oproti situaci, kdy by byla jaderna energetika nahrazena tepelnou - tezko.
O biologii, dle tvýho projevu, nemáš šajnŽe by někdo s mou patičkou nevěděl nic o biologii :) To by bylo přinejmenším zvláštní. :)
Neprosazuju uhlí proti jádru. Prosazuju úspory, plyn...Místo uhlí plyn. Z deště pod okap.
Katastrofy v Černobylu a Fukušimě ukázaly, že rizika při provozu jaderných reaktorů a následky jejich havárií jsou nepřijatelné.Já mám naopak pocit, že ukázaly pravý opak. A navíc, jak se těm katastrofám vyvarovat.
Tak či onak, myslím, že si každý gramotný člověk dovede domyslet, že několik set tun vyhořelého paliva na vzduchu asi dovede udělat pěkný čurbes, zvlášť v tak hustě osídlené zemi.
To je neuvěřitelné. Ty se snažíš působit maximálně seriózně a všechno dokládat studiemi a pak napíšeš, že si "každý dovede domyslet". Já si to tedy domyslet nedovedu a myslím, že bez důkladného matematického modelu požáru a šíření větrem si to nedovede domyslet nikdo.
Jen pro ilustraci. V Černobylu došlo k explozi materiálu za více než 100% výkonu reaktoru (v důsledku exponenciálního růstu výkonu) a do okolí se dostalo 13-30% štěpného materiálu (celkem 190tun). Zbytek (87-70%) se roztavil a odtekl do nižších pater.
I kdyby došlo k nejhoršímu a bazén 3 by skutečně zkolaboval a chladící voda by odtekla, tak toto je stav za minimálního (zůstatkového tepelného výkonu), to palivo by explozivně neopustilo budovu (pokud tedy nenarazí na vodu a i kdyby ano, tak procenta pro příklad jsou výše) a v nejhorším by se někam protavilo.
Takže domýšlet si můžeme co chceme, ale bez jasných modelů jsou to pouze výplody.
Chris Martenson: Right and so you mentioned Unit 4 then, also being at risk for this. I thought that unit four, the core was out and that they have some water back in the pool. What is the concern with unit four at this point?
Arnie Gundersen: You are absolutely right and there is no reactor running there. Everything has been taken out and it was put in the spent fuel pool. But that means there is no containment either, so the entire spent fuel pool is visible literally. When they have those helicopter fly-overs, you can look down into this blown out shell of a building and see the fuel in the spent fuel pool. It's still relatively hot, because it only shut down in November. So there is still a lot of decay hear in that pool. Brookhaven National Labs did a study in 1997 and it said that if a fuel pool went dry and caught on fire, it could cause a hundred and eighty-seven thousand fatalities. So it's a big concern and probably the biggest concern. I now the Chairman of the NRC said that the reason he told Americans to get out from fifty miles out was that he was afraid that Unit 4 would catch fire, that exposed fuel pool would volatilize plutonium, uranium, cesium, and strontium. And if the Brookhaven Study is to be believed could kill more than a hundred thousand people, as a result.
Axiom 1: Peníze nemají naprosto žádnou hodnotu. Lze pouze někoho druhého přesvědčit, že mají nějakou hodnotu. O skutečné hodnotě peněz se poučíte, pokud ztroskotáte na pustém ostrově pouze s haldou bankovek představující miliardu dolarů.No jo, jenže tohle platí víceméně pro všechno. Můžeš se o tom přesvědčit, pokud ztroskotáš na pustém ostrově a budeš s sebou mít dvě kila zlata. Taky bude bezcenné. A co třeba notebook? To samý. Nebo čtyři barely nafty? To samé. A co třeba 50 kilo pomerančů? Už po třetím, čtvrtém ti bude blbě. A tak dále, dalo by se pokračovat... Čili říct, že peněz je X krát víc než "realného majetku" je naprostný nesmysl, protože nemáš dobře definovanej ten "reálnej majetek". Ono je to totiž nemožný - "reálný majetek" je velmi podobně relativní věc jako peníze. Určitě s tebou souhlasím ohledně té hry s Řeckem, to je špinavá fraška, nicméně je velmi bláhové myslet si, že by to vyřešilo krytí peněz zlatem nebo čímkoli jiným, protože by to ve výsledku dopadlo úplně stejně - stejně jako s hodnotou peněz se dá s dostatečnou politickou mocí šibovat s hodnotou víceméně čehokoli.
1. prečo niekto investuje do dlhu Japonska, ak výnos je tak malý, že peniaze vlastne znehodnocuje (inflácia všade naokolo je vyššia ako 1 percento)napr China buys Japan debt as crises in West grow. Preco? Strach. Japonsko konci - umelo silny jen + deflacia v ekonomike + horibilny dlh => bud krach alebo devalvacia (ak sa spametaju) => pre cinsky priemysel devastujuce nasledky + realitna bublina v cine + slaba kapitalizacia cinskych bank. V momente ked "trh" strati doveru v silny jen a japonci budu musiet zvysit uroky na dlhopisoch o 1%, urokove vydavky dlhu presiahnu danove prijmy => THE END.
inflácia všade naokolo je vyššia ako 1 percentodomnivas se, ze japonska vlada vydava japonske vladni dluhopisy v korunach nebo co myslis tim, ze inflace je vyssi jak 1%? Jestli dobre koukam, tak japonska inflace je kolem 0,3% (a dale, jestli se nepletu, tak to jeste relativne nedavno tam meli deflaci)
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.