Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 21:00
Musím říci, že převážná část kamerových systémů jsou stále ještě dnes celkem tragická záležitost. Kamery se zlepšují, ale mám pocit, že sw zaostává.
Naše běžné používání vypadá takto :
Je to asi ten nejstarší systém vůbec, co v naší firmě byl a konečně se ho taktéž zbavujeme. Výrobce sídlí na této adrese : www.secumaster.com.tw, resp. zřejmě sídlil. Jedná se o all-in-one box s analogovými kamerami. Má web rozhraní, které je naprosto odstrašující, ale lze přes něj nastavit IP, čas a pár dalších drobností. Vše samozřejmě IE only, špatně se vše překresluje, updaty samozřejmě na bodu nula, přestupný čas a sync času je velký problém.
Pokud jde o klienta, tak to je také děs a běs. Je to shit aplikace pro Win, která kloudně nikdy moc dobře nefungovala. Intuitivnost ovládání je na bodu nula. Plně funkční to je jen na WinXP, ale 100% stabilita nebyla nikdy dosažena. Ve virtualboxu klient nefunguje. Řešení považuji za mrtvé.
Tento systém již v práci nemáme. Patřil mezi ty nejdražší. Taktéž se jednalo o analogový systém, jehož součástí byl all-in-one box (PC s SATA/CF 4GB kartou). Systém byl postaven na linuchu. Veškeré záznamy se šifrovaly kvůli bezpečnosti. Export videa byl možný jen do proprientálního formátu, který šlo přehrát jen v sw od Dallmeier. Prý kvůli bezpečnosti, ale to je spíš jen hloupý vtip. Přehrávač měl ochranu u overlaye, díky které nešel přehrávaný záznam snímkovat z jiného programu. Nakonec jsem to vyřešil virtualboxem a snímkoval jsem záznam přes něj a následně zasílal policii (buď se záznam předal na vypáleném dvd, nebo se poslal mailem), šéfům apod. V posledních měsících již byly i utiliky, které již uměly i tento sw snímkovat přímo z win, tedy aspoň myslím. Systém lehce na síti nestíhal a klienti vypadávaly. Server šel ovládat jen myší a klávesnicí, neměl žádné web rozhraní. Klientský sw se jmenoval PviewLight. Tento sw taktéž nepředstavoval něco extra. Z uživatelského hlediska taktéž tragedie, ale rozhodně lepší, jak u předchozího Secumaster. Licencování bylo myslím na kamery a na počet streamů (klientů).
Jedná se asi zatím o to nejlepší, co jsem viděl. Serverová část běží na windows, jak jinak. Změna nastavení vyžaduje restart serverové app, což je jediná nemilá věc. Cena řešení je opravdu dosti velká, což je jeden z důvodů, proč od něj ustupujeme. Licencuje se na počet kamer. Serverová část běží stabilně a bez problémů. Klientská část je asi zatím to nejlepší, co jsem u kamerových systémů viděl. Naprosto parádní, stabilní intuitivní program, s nímž lze bez problémů procházet historii. Bohužel, je psán v net frameworku, takže win only.
Záznam je na disku uložen zakódován (myslím, že je to normální MPEG4 lízlý nějakým hashem, ale jistý si nejsem). Export lze provést do "avi" a zvolit si různé formáty, viz screenshoty níže.
Na tento systém postupně migrujeme. Licence je zdarma za předpokladu, že se použije Geovision kamera. Jeden server může mít maximálně 32 kamer (s onou free licencí na kameru, viz : GV-NVR). Vzhledem k tomu, že jsou Geovision kamery na dobré úrovni, to není problém a kupujeme jenom ty. Serverová část běží na windows. Bohužel, těchto systémů máme taktéž více (stejně jako Milestone), a potýkáme se s nestabilitou na serverové straně. Jednou za měsíc, jednou za dva měsíce přestane server připojovat klienty a musí se restartovat. Naštěstí se jedná jen o klienty, nahrávání běží ok. Nemalá humusárna je také vzdálená správa, protože po přihlášení na vzdálenou plochu windows serveru je rozhraní občas dost nepoužitelné, jelikož aplikace geovisionu problikává a ruší nabídky, na které člověk klikne. Prostě musí být člověk rychlý a trpělivý. Obzvlášť přes rdesktop je to tragedie.
Ukládání záznamu probíhá do Geo H264 formátu a avi kontejneru přímo na fs (pro přehrání je vyžadován Geovision codec). Export záznamu lze nastavit do WMV9 formátu, takže lze poté přehrát kdekoli.
Co je ovšem horší je ten bastl, kterému se říká klient (DMMultiView). Tomuto sráči nelze zvětšit okno, nelze ho přesunout na jiný monitor, nebo jen po ploše. Neumí si zapamatovat předvolby pro více serverů. Na procházení záznamu je potřeba zase jiný sw (Remote Viewlog), který dosahuje obdobných kvalit. Nakonec jsme na foru geovision našli utilitku, se kterou lze nastavit, jak má být okno velké a kde má být umístěno. Fakt děs. Navíc s poslední verzí vyžaduje klientský sw administrátorská práva (se fakt posrali).
360 stupňovou kameru ještě nikde nepoužíváme, nicméně Fisheye Dewarping Geovision umí. Stejně tak by měl umět využívat GPU, ale taktéž jsme nezkoušeli. Geovision má i nějakého web klienta, ale plně podporují asi jen IE s tím, že je potřeba QuickTime a ještě nějaké ActiveX komponenty. Trochu jsme na něj koukali, ale nevypadá to moc použitelně.
Jedná se o českého výrobce, opět all-in-one box postavený na linuchu. Rozhraní je maximálně intuitivní, procházení historie je brnkačka. Veškeré předvolby systému apod. jen přes web. Web rozhraní vyžaduje javu. Tento kamerový systém je universální, podporuje hafo druhů kamer a samozřejmě i ONVIF. Licenční politika je na počet kamer, zařízení je na tento počet výkonově uzpůsobeno, rozšíření počtu kamer spočívá v koupi nového zařízení.
Aktualizace vycházejí dost často, vypouštějí i beta verze. Je to jednoduchý systém, od kterého nelze čekat pokročilé fce jako rozpoznávání ksichtů, sledování lidí, motion detect v rámci systému a né přímo na kamerách apod. Systém podporuje mobilního klienta do telefonu, ale když jsem to rozcházel, tak jsem se zhrozil. NATování na fw totiž není potřeba nastavit jen pro kamerový systém, ale je potřeba forwarde i na konkrétní kamery a jejich porty. To považuji za velký humus a doufám, že to dají časem dokupy. Vyjádření podpory :
Zmiňované řešení s využitím jednoho portu je připraveno do následujícího FW 2.4, který je již volně dostupný v beta verzi. Vydání plné verze záleží na případných problémech které by se v průběhu testování bety vyskytly, momentálně tedy konkrétní datum přislíbit nemůžu. V současné době dostane PC informace od IPCorderu o jednotlivých kamerách a obraz z nich pak dostává napřímo. Toto snižuje jak zatížení IPCorderu, tak místní sítě. Při komunikaci přes jeden port budou všechna data předávána přímo IPCorderem, což ale způsobí jeho vyšší zatížení a v závislosti na konfiguraci může být nutné snížit například datový tok pro záznam.
Taktéž mi komunikace v mobilu nepřišla plně ok (na pomalé síti alá edge celkem nepoužitelné) - IPCorder Mobile. Vyjádření podpory :
V současné době mobilní aplikace komunikuje pouze přes HTTP protokol, přes který většina kamer posílá MJPEG či snapshot. Pokud nemáte některý ze streamů v MJPEG (případně Vaše kamera používá i pro MJPEG protokol RTSP), je možné že sleduje jen snapshot a proto máte pomalé snímkování. Obecně má MJPEG tu výhodu, že nepotřebuje výkoný HW pro jeho dekompresi, takže ho zvládnou i slabší zařízení, na druhou stranu samozřejmě vytěžuje linku. Proto doporučuji pro mobilní aplikaci nastavit nižší rozlišení, případně i snížit fps. Do budoucna plánujeme i zprovoznění RTSP komunikace, není to ale na seznamu priorit a nemáme stanovené žádné konkrétní datum.
Prostředí systému jde nastavit, předvolit si pozice kamer, vytvářet si profily zobrazení, místo jedné kamery si nechat zobrazovat informace o stavu serveru apod. Taktéž je možné poupnout kamery a přesunout na druhý monitor. Dražší verze IPCorderu mají dvě síťové karty, ale ta druhá lze použít jen jako backup, nikoli jako další oddělená síť, což považuji za konfigurační zhovadilost. Vyjádření podpory :
Zmiňované řešení v dohledné době neplánujeme, bylo by i poměrně komplikovaně, pokud by se z jedné sítě přistupovalo na kamery v druhé, plnil by IPCorder vlastně úlohu routeru, což je mimo náš momentální záběr.
Toto vyjádření bych asi aplikoval na současný stav IPCorderu, kdy neteče vše přes IPCorder, ale přistupuje se na kamery přímo. V době, kdy bude téci vše přes IPCorder bych přístup z dvou iface neviděl jako problém.
Když jsem analyzoval disk z IPcorderu (už je to delší doba), tak byl myslím naformátovaný na ext4 a záznam byl myslím uložen v kontejneru mkv, použitý formát si ovšem už nevybavuji, ale nejspíš h.264, protože při exportu videa si lze zvolit export do avi (pouze bez zvuku), nebo mkv (u mkv je varianta bez zvuku a se zvukem). V obou případech se jedná o formát h.264. Z toho tedy usuzuji, že na disku to bude ukládáno jako h.264 v kontejneru mkv. UPDATE : video je ukládáno do avi, zvuk do mkv.
Nejlépe se dá s rozhraním IPCorderu seznámit v tomto videu : NVR IPCorder (IP DVR) - Koukaam Network Video Recorder tutorial
AVtech dělá all-in-one boxy a IP kamery (spravuji box pro 4 kamery a box má v sobě i POE, takže opravdu komplet řešení, není třeba nic dalšího, myslím, že to je AVH-0401, ale jistý si tím nejsem, jelikož to ve web ksichtu není a box je mimo dosah). Mám zkušenosti s kamerami AVM357 a AVM359. Musím říci, že za tu cenu slušné kamery. Obraz skvělý, citlivost plně ok, přísvit taktéž ok. Rozhodně lepší, než to samé od Vivoteku za cenu o 2000,- větší. Abych ale Vivotecu nekřivdil, tak toto nepodporuje tolik druhů současných streamů, nemá tak bohaté nastavení a rozhodně má větší datový tok. Mobilní klient pro telefony je parádní (EagleEyes), ovládání triviální, je to rychlý, funguje to i na Edge síti a forwarde na routeru pro mobilní přístup stačí jen na kamerový server. Mno, ale to je asi tak vše. Zbytek je jen noční můra.
Box má 4x POE port a 1x WAN port. Poe porty jsou tedy brány jako lokální, oddělená síť. Kamery je možné připojit i přes WAN port, ale je pak samozřejmě potřeba POE switch. Je to tedy taková vnucená topologie, která nejde bez další investice předělat.
Box lze nastavovat z web rozhraní, ale víc nic. Když se box připojí k televizi, tak by snad mělo jít zobrazit kamery a i procházet historii, ale to v případně mého nasazení není možné a box běží na půdě. Klientský sw pro PC je humus, fakt humus. Dvoujádrový Athlon 64 běží skoro na 100% při 4 kamerách. Ovládání programu je nejhůř intiutivní, co jsem viděl. Nepřišel jsem na to, jak v něm přehrát záznam jinak, než si danou část vyexportovat a přehrát v dodávaném sw, což také není moc easy. Nějaké aktualizace / nové firmware také nečekejte. Když jsem si zapnul posílání eventů na mail a začala mi chodit každých 30min hláška "YOUR MACHINE OCCUR SYSTEM ERROR (18)", tak neměli ani z ofiko supportu potuchy, co to je.
UPDATE : V případě přístupu na web kamerového systému přes IE je nabídnut plugin pro IE a v takovém případě lze již rozumně procházet historii záznamu, čímž odpadá největší výtka.
ONVIF je open standard pro komunikaci s IP kamerami. Pro test podpory ONVIF u kamery doporučuji super open source prográmek ONVIF Device Manager.
Dále pozor na jednu věc. Třeba kamery od AVTechu AVM357/9 podporují ONVIF, ale má to jeden "výjeb", neumí ONVIF eventy. Můžete tedy v případě zapojení třeba do ipcorderu zapomenout na motion detect, což je asi to nejhlavnější, co je u kamerového serveru potřeba, protože jinak má člověk místo 14 dní relativně kloudného záznamu jen pár dní nicoty. Podle mně tedy u těchto kamer jasně lžou, protože ONVIF neumí naplno.
Většina kamerových řešení podporuje ONVIF standard, tedy aspoň se tím pyšní ve specifikacích.
Největší vtip je, že většina dodavatelů nám dodávalo kamerový systém s desktop verzí windows (a někdy i na desktop hardware). Nyní je ale už stav takový, že si děláme vše sami a vše stavíme licenčně čistě na Windows serverech a serverovém železe. Nejdříve jsme nakoupili pár levných HP serverů, ale při poslední akci jsme koupili Supermicro a narvali do něj Xeona, co nám ležel bez využití a rozhodně to nebyla chyba. Za malý peníz má člověk full serverový hw včetně vzdálené správy, což v případě levných HP serverů neexistuje (buď nemají iLO vůbec, nebo mají, ale pak je na trvalejší vzdálené připojení potřeba licence za nemalý peníz)
Tady musím čtenáře zklamat, nad žádným OpenSource řešením jsme neuvažovali, takže s něčím jako :
ZoneMinder
Yawcam
iSpy
...
nemám zkušenosti, jelikož jsme neřešili nic sami, ale jen obkoukali naše dodavatele a pak si začali vše stavět sami s tím, že kamery stále bereme od těch samých dodavatelů (jsou nejlevnější) a necháme si případně radit typy do konkrétních lokací.
Převážně používáme tyto kamery (nezahrnuji analogové, které vyřazujeme + pár šuntů okolo):
Většinou dodavatel používal indoor kameru, koupil venkovní kryt a provedl montáž ven. Někdy použil externí přitápění, někdy si kamera stačí přitopit sama. Osobně jsem provedl jednu silně improvizovanou montáž, kdy majitel měl jednu plonkovou indoor kameru Vivotek FD8134. Požadavek byl umístit jí na stožár. Nakonec dobře posloužila plechová mísa "ukradená" kuchaři z restaurace majitele, která se na šroubech odizolovala gumou, viz :
Ano, kamera sídlí pod odpalovačem rachejtlí :) (Foto je starší, kabely vedou husím krkem, aby nebyly spáleny ohněm z rachejtlí. Jak si kamera povede v zimě, se ještě uvidí).
V současné době jsme si postavili kamerový server na Supermicro, jelikož se nám tu válel CPU Intel Xeon E5-2650, který pocházel z této akce : Oracle : dostáváme na prdel
Jelikož HP ML-110G7 (Intel Xeon E3-1220) nestíhal (resp. měl CPU využitý na 65% při 10 kamerách), tak jsem doporučil server využít na něco jiného a složit něco vlastního, vybral jsem Supermicro a vyplatilo se. Výsledkem tedy byla koupě :
Jistě někoho ještě napadne porovnávat analog kamery vs. digitální. Mno, analogy se stále ještě vyvíjejí a je jistě pár míst, kde je lze používat (vzhledem k výborné citlivosti a hlavně i nicotné ceně). Mají ovšem i několik značných nevýhod. Pro a proti nemá cenu rozebírat, na internetu existuje nemálo článků, které toto rozebírají.
Čas plynul, kamerové systémy přibývaly a nastal čas vybrat si ten "pravý", netříštit síly a řešit problémy jen s jedním řešením (tzn. aktuálně Geovision). Tím chci říci, že aktuální stav třeba zmíněného "Dallmeier" bude jiný, ale také nemusí, proto jsem uvedl stáří řešení, se kterými jsem měl zkušenosti. Taktéž neřešíme spoustu dalších věcí, které kamerové systémy nabízejí (zabezpečené ukládání záznamů - šifrování, rozpoznávání obličejů, sledování pohybu lidí, záznam zvuku apod.)
A jaké kamerové systémy používáte vy / jaké máte zkušenosti?
Zdar Max
Tiskni
Sdílej:
asi se ze me stane nepolapitelný lupič a vandal, dám si na hlavu OSRAM úsporkuTo budeš v noci neodolatelně nenápadný :) Hlavně různí hmyzové ti to rychle rozmluví.
Jinak Zoneminder všeobecně zvládne nahrávat ze všech kamer, z kterých leze obraz na nějakém URL (ať už mjpeg nebo rtsp s nějakým mpeg4) ...Pokud se to nedá URL zjistit z dokumentace a nechce se vám analyzovat provoz, tak jde použít windowsovský program ISpy, ve kterém stačí kameru vybrat podle typu a pak se kouknout, jak je nastavená.
IMHO ta první fotka focená ručně někým, kdo stál na té konstrukci – a až ta druhá je z kamery – to už by jejich celé být mohlo, i když možná ten kus pole za cestou je už jiný pozemek. Každopádně taky bych nechtěl, aby mi soused filmoval mojí zahradu…
moc se nevyznam, ale kolega co to resi ma oblibenou znacku, kterou nikdo zatim nejmenoval.... axis - pry spicka v oboru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.