Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Dokončil jsem velmi na rychlo jeden elaborát, co se teď u nás řeší, takže udělám copy paste sem (externího dodavatele řešení jsem přejmenoval na Firmáci). Nejen, že by mně zajímaly reakce a zkušenosti, ale třeba se i někde mýlím. Tak tady to je :
Máme Oracle licencovaný na jeden socket, ale také máme nabušený HW s více CPU. Lze tedy nainstalovat VM (virtuální stroj) s Oracle databází a přidělit mu jen jeden celý CPU, aby bylo vše licenčně ok?
Ano i ne. Této fci se říká „partitioning“. Oracle rozděluje partitioning na dva druhy :
Soft Partitioning
Případ, kdy je využíván resource manager, který při vytvářní virtuálního stroje přidělí určitý počet CPU, resp. se nastaví limit počtu CPU nehledě na socket a teoreticky se i přeskakuje na různá jádra cpu podle toho, kde je CPU nezatíženo, aby se plynule rozdělila zátěž a dosáhlo se tak maximálního výkonu / maximálního počtu VM.
Příkladem takových řešení budiž :
Solaris 9 resource container, AIX Workload Manager, HP Process Resource Manager, Affinity Management, Oracle VM, VMware …
Soft Partitioning Oracle neuznává a řešení postaveno na těchto virtualizačních řešení není licenčně v pořádku.
Hard Partitioning
Server se natvrdo rozdělí do oblastí s vlastními zdroji a tyto oblasti pak fungují jako nezávislé fyzické stroje.
Příkladem podporovaných řešení budiž (některá s omezeními):
Dynamic System Domains (DSD) – enabled by Dynamic Reconfiguration (DR), Solaris Zony (also known as Solaris Containers, capped Zones/Containers only), LPAR (DLPAR s AIX 5.2), Micro-Partitions (capped partitions only), vPar, nPar, Integrity Virtual Machine (capped partitions only), Secure Resource Partitions (capped partitions only), Static Hard Partitioning, Fujitsu PPAR
Použití IBM procesorů s TurboCore modem není povoleno.
Oracle VM může být použit s hard partitioning technologií jen v případě popsaném v tomto dokumentu :
ovm-hardpart-168217.pdf
ovm-sparc-hard-partitioning-1403135.pdf
I když virtualizační řešení VMWare, HyperV, Xen, Red Hat KVM apod. umí natvrdo přidělit třeba celý CPU jedné VM, tak i tak to Oracle neuznává, resp : Když chceš virtualizovat, tak jedině s náma a s nikým jiným.
Zdroje :
IBM and Oracle software licensing and support in virtualized private cloud environments
VMware CPU affinity and Oracle license
Impressions from VMworld - Clearing up Misconceptions
Oracle’s reaction on the licensing discussion
Oracle software licensing
Oracle VM Server je postaven na Xenu. Je to docela dost očesané.
Xen se dá ovládat jedině přes Oracle VM Manager.
Je to zdarma, možná.
Oracle VM Server 2
- Oracle manager potřebuje k životu databázi, stačí mu XE (express) databáze.
- S drobnými hacky lze rozchodit db včetně manageru přímo v dom0 (přímo na hypervisoru), není tedy třeba další stroj pro ovládání Xen Hypervisoru.
- je dostupné i public repo pro celý Oracle VM Server
- vše je zdarma, kdo chce, platí si za support
- není certifikovaný pro HP DL-380G8 a ani na něm nejde jednoduše rozjet (chybí drivery na řadič a možná i na síťovku)
Oracle VM Server 3
- Oracle manager potřebuje k životu databázi a weblogic server + 64bit Oracle Linux 5 a výše
- Oracle změnil přístup a již nenabízí public repo pro Oracle VM Server 3
- Oracle manager lze taktéž rozjet v dom0, ale je to ošklivý boj
- Oracle zavedl u VM manageru dva druhy instalací :
Demo
- nainstalí se s ním XE databáze, jak to je s weblogic a jeho licencí není zcela jasné (licenční politika je velmi sporná a chtělo by to pořešit přímo u oracle)
- rozhraní by mělo být osekané (neměly by být dostupné nějaké fce)
každopádně Oracle všude uvádí : toto lze používat jen pro neprodukční nasazení, vše bez podpory, patche apod. nečekejte. (těžko tedy říci, zda je to jen doporučení od Oracle, nebo je to omezeno v licenci)
- přechod z XE verze na produkční není oficálně podporován, kdo to tedy myslí vážně, měl by rovnou instalovat vše na ostré db apod.
Production
- vyžaduje ostrou Oracle databázi (standard, nebo enterprise), lze dodat se speciální levnější licencí, která ale umožní využívat zmíněnou db čistě jen pro Oracle VM manager
licence na WebLogic je součástí licence OVM s tím, že na WebLogicu nelze použít clusterování a ještě nějaké fce + je určen jen pro Oracle VM Manager
Původně tedy Firemáci zamýšleli instalaci Oracle VM 2.x.x s tím, že lehkým hackem naládují Management do dom0, ale smolík pacholík. Jinak Oracle fakt nechápu, nač big databázi, nač weblogic, všechno je pak děsně náročný, líný a hlavně, konkurence nic takového nepotřebuje, ti si vystačí s pár malýma souborama.
Zdroje :
License for Oracle VM Manager (3) needed
Installing Oracle VM Manager
What's New in Oracle VM 3?
Oracle VM
Oracle VM Server for x86
Installing Oracle VM Manager 3.1.1
Installing Oracle VM Manager 3.0.1 under Dom0 host or How to save resources on your sand box
Tools that make your work with Oracle VM easier
video :
Oracle VM Presentation
Dle certifikace by bylo asi možné naladit Solaris 10 update 10 :
Oracle Solaris Supported Matrix – HP ProLiant & BladeSystem Server
U verze 11 není podpora známá.
Solaris má Zony. Vytvoří se Zona, té se přidělí nějaký zdroje (CPU, ram, prostor na hdd) a naladí se do ní služby. Použitý filesystém doporučují UFS.
Solaris lze provozovat zdarma bez supportu (bez aktualizací apod.) UPDATE : nelze
Firmáci tvrdí, že nejsou nutné, obzvláště, když je server v LAN síti a je na něj jen forward https z veřejné IP.
Výhodou tohoto řešení je celková nenáročnost, Solaris patří také mezi ty nejvíce spolehlivé systémy.
Nevýhody jsou ale také nemalé. Když pominu absenci aktualizací, tak tu máme né zrovna lehkou přenositelnost systému a služeb – není to jako u virtualizace, kdy stačí vzít VM a připojit jí k jakémukoliv hypervisoru (otázkou je, zda nás toto trápí).
Další problém je neznalost prostředí, kterého bych se ale nebál.
Také je otázka, zda by nešlo místo Solarisu použít Illumos/OpenIndiana (forky Solarisu, které jsou free a mají samozřejmě dostupné aktualizace), ale myslím si, že to asi ne.
1) Oracle VM 3
Vyzjistit u Oracle, jak je to s licencí free verze s XE databází a případně dodávaným weblogic (zda to lze použít a bude to licenčně ok, i když to Oracle zakazuje/nedoporučuje nasazovat do produkce).
Pokud to bude licenčně ok, tak buď nabastlit manager do dom0 (pak bych se bál v budoucnu upgradovat Oracle VM Server, což ale na druhou stranu třeba nebudeme muset), nebo pro něj vymezit nějaký hw, popř. VM s vhodným výkonem. Musím říci, že toto se mi moc nelíbí :(. Obě řešení jsou takový nic moc.
Na druhou stranu, co jiného?
2) Vykašlat se na virtualizaci
a vše provozovat na jednom CPU, tzn. Vyhodit jeden CPU ze serveru. Server by měl mít 4x8 GB moduly, aspoň myslím, takže by se daly všechny nastrkat k jednomu CPU.
3) Použít Solaris a Zony
Aby bylo jasno, řešíme provoz Oracle databáze s licencí na jeden socket na serveru s dvěma CPU.
Dále na tom samém serveru chceme provozovat Oracle Soa Suite, který je také licencován na jeden socket. Tzn., že nejlépe každý na jednom CPU a na něčem, co bude licenčně OK.
Jinak Soa Suite jedeme ve verzi 10. Platíme si support a vše okolo, takže můžeme mít i verzi 11, ale ta už nefunguje sama o sobě, ale potřebuje k životu WebLogic server, což jsou další many navíc :-/.
Nachází se tu někdo, kdo něco podobného řešil? Mám někde chybu, mylné představy, nebo něco? Všechno začneme zjišťovat oficiální cestou v pondělí, tzn. dotazy na Oracle apod.
Díky
Zdar Max
PS: Jsem se dnes také dozvěděl, že IBM z celého srdce děkuje Oracle za tak novou a úžasnou cenovou politiku Sun serverů, že tolik nových uživatelů, co od Sun serverů přešli k IBM si dřív mohlo IBM nechat jen zdát. Je na tom něco pravdy, nebo je to zcela mylné?
UPDATE :
Mé zjišťování licenční korektnosti vypadá takto :
1) šéf volá kontakt B, na který se má obracet v případě obchodních aj. požadavků na Oracle
2) kontakt B říká, že máme kontaktovat pána A, který nám dal kontakt na onu osobu.
3) Pán B říká ok, to nevím, ale dám vám kontakt na někoho, kdo ví
4) volám na zaslaný kontakt C, který je již zhruba v obraze a tuší, co chceme a rovnou říká : o Solarisu nemohu nic říci, nic nevím, pokud jde o licenci na OracleVM, tak nejsem ta kompetentní osoba a moc netuším, shrňte mi to do mailu, já to kdyžtak předám někomu zběhlejšímu.
Popis nasazení a vše kolem jsem shrnul velmi zjednodušeně do mailu a přeposlal.
Druhý den mailem urguji a dostávám vzápětí odpověď, že netřeba, že se to už řeší
5) volá mi další pán D (aspoň myslím, jména se mi už pletou a nemám na ně paměť) a říká, že si myslí, že OracleVM zdarma bez supportu je zdarma, ale jelikož jsme toto zpochybnili (ptáme se, zda je skutečně zdarma i pro komerční použití včetně Manageru), tak dotaz musí poslat do Ameriky kolegům. V zápětí říká, že si myslí, že to nasadit zdarma můžeme. Pokud jde ohledně dotazu na Solaris, tak rovnou říká, že neví, jen prý to, že se Sun servery je zdarma, ale jak s ostatními, to netuší
Takže zatím vtipné.
UPDATE2 :
Takže špatné zprávy, níže citace emailové komunikace :
Dobrý den, Přeposílám vyjádření níže, tedy: Oracle VM i Solaris lze v produkčním prostředí provozovat pouze s placenou podporou. WebLogic není třeba licencovat zvlášť, je součístí VM Managera, který je součástí licence VM Serveru. S pozdravem Ondrej.... --------------------------------------------------------------------------- Hi Ondrej, Please find the answers below: Cen they run Oracle VM without support for free? No, a support cotract is needed to run Oracle VM for production purposes. Do they need to license WebLogic for VM Manager? No, VM Manager is included in Oracle VM Server. Do they need to buy Solaris or is it free? Same as for Oracle VM, the license is free but a support contract is needed for production. Sincerely, Dan Damian | Hardware Sales Consultant - EPC --------------------------------------------------------------------------- Our customer needs virtualization on HP HW and thinks of Oracle VM or Solaris. Cen they run Oracle VM without support for free? Do they need to license WebLogic for VM Manager? Do they need to buy Solaris or is it free? Sorry for basic questions but we don't have HW SC in Prague. Best Regards Ondrej Dne 22.10.2012 10:53, Max Devaine napsal(a): > Dobrý den, > dle tel. domluvy zasílám popis zamýšleného nasazení. > > Máme dvouprocesorový server HP DL380 G8. > Máme 1xCPU licenci na Oracle 11r2 standard Máme 1xCPU licenci na SOA > Suite 10 (verzi 11 nechceme, jelikož ta běží na WebLogicu a ten > licencovaný nemáme, ani jeho licencování neplánujeme) > > Chceme obě řešení nasadit na zmíněný dvouprocesorový HP DL380 G8. > Oracle DB by běžela na jednom CPU, Soa Suite na druhém CPU. > Podporu clusterování nechceme. > > Dočetli jsme se, že jedinou možností, kterou Oracle licenčně podporuje > (hard partitioning), je pro nás virtualizace pomocí OracleVM, nebo > pomocí zón v Solarisu. > OracleVM 3.1.1 by měl být zdarma. K němu je Oracle VM Manager 3.1.1, > který umožňuje instalaci tzv. verze Demo, se kterou se instaluje > Oracle XE (tedy databáze zdarma) + WebLogic server, na kterém běží > webové klikátko pro Oracle VM Manager. > > Otázkou tedy je, zda je licenčně v pořádku použití Oracle VM 3.1.1 s > Oracle VM Managerem 3.1.1 + Demo instalací v produkčním prostředí bez > zakoupeného supportu, tedy zdarma. > Víme, že Oracle toto nedoporučuje (nelze dokoupit support, oficiálně > není podpora pro přechod na Produkční instalaci, nejsou dostupné > aktualizace), ale zajímá nás, zda je to licenčně v pořádku a zda > bychom to tedy teoreticky mohli nasadit? > > Druhou možností je nasazení Solarisu a zón. Zde je otázka, jak je na > tom licenčně Solaris (jde nám o verzi 10.10, nebo 11)? Je třeba > zakoupit support, nebo lze využívat zdarma neomezenou dobu bez > supportu (a bez aktualizací)? > > > Děkuji za vstřícné jednání a hlavně za rychlost :). > > S pozdravem > Max Devaine
Nakonec tedy na všechno kašleme, vyndáme druhý CPU, přeskládáme paměti k prvnímu, naladíme Oracle Linux 5 (protože 6 stále Oracle11r2 oficiálně nepodporuje a není na to support) a vše posviští na jednom stroji, bez virtualizace. Výkonové rezervy máme ještě dostačující, takže tak.
Tiskni
Sdílej:
Nakonec tedy na všechno kašleme, vyndáme druhý CPU, přeskládáme paměti k prvnímu, naladíme Oracle Linux 5 (protože 6 stále Oracle11r2 oficiálně nepodporuje a není na to support) a vše posviští na jednom stroji, bez virtualizace. Výkonové rezervy máme ještě dostačující, takže tak.Typické pro nesvobodný software, smutné. Jinak to asi dopadnout nemohlo – kdo se moc ptá, moc se dozví – Oracle asi hraje vabank a zjevně mu to vyšlo – byly tři možnosti:
V prvni rade jsou to IOPs, proc byste daval do virtualu neco co generuje pres 1000 IOs/sec?Protože mám diskové pole co to dá s prstem v nose a spravovat virtuál je výrazně méně náročné než spravovat hw stroj?