Domén s koncovkou .CZ je už 1,5 miliónu. K registraci domény s pořadovým číslem 1 500 000 došlo včera krátce před půlnocí. Počet domén se dynamicky vyvíjí podle toho, jak jsou registrovány nebo naopak rušeny. Proto je v tuto chvíli jejich počet opět nižší.
Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Klasika, tlačeníčko, konec podpory 3rd db, nastává období SAP HANA. Řeší se tedy případná migrace na SAP HANA, řeší se, zda migrovat do cloudu, nebo do on-prem atd.
Opravdu jsem to nečekal. Běh SAP HANA je podporováno jen na procesorech Intelu a IBM Power. Když mi to říkali, myslel jsem si, že si dělají prdel. Fakt ne, SAP nutí zákazníky kupovat hw, co je sto let za vopicema (jo, myslím teď ten Intel). Googlil jsem, googlil, kontroloval ofiko kompatibility listy apod. a fakt je to tak. Mně normálně vomeje. Čekal jsem cokoli, že si řeknou u relativně malé db o aspoň 512GB ram a v případě i test/dev prostředí celkem 1.5TB/server jsem tak nějak čekal. Ale že budou nutit kupovat lidi zaostalý Intel, to mi vyrazilo dech.
Reálně na to asi sere pes, jelikož k jednomu CPU lze možná narvat 16x256GB ram, a to je vzhledem k poměru kapacita/cena docela nedobrá kombinace. Nehledě na to, že prý dost topí, takže pak je možné narazit na nějaké limity v osazení apod. Tím chci říci, že v serveru pro SAP by asi nic jiného, kromě SAPu (a věcí okolo) běžet nemohlo, bo už by pro další app nebyla k dispozici ram. Ale stejně je to prostě nehomogenní prostředí pro virtualizaci :-/. A ano, u kontejnerizace to nevadí a je to nastupující trend, takže časem to asi také odpadne. Hmm...
Každopádně paradox v nepodporování AMD, a dokonce i zakazování (prý to instalátor kontroluje) je, že HANA Express prý jde nainstalovat na Ryzen CPU a prý to funguje. SAP si zároveň před několika lety vybral cloud infra od Google postavenou na AMD. Navíc je podporován běh současné db na CPU Intelu, které jsou staré 8 let, bavíme se např. o HPE DL380 Gen9. Celé je to tedy umělé omezení díky nějakým sračkopřátelstvím s Intelem a SAP se vymlouvá na nepodporu některých instrukcí. Zároveň ale zavádí podporu pro ARM :D. Takže jasný umělý fuckup.
Potřeboval jsem si prostě jen postěžovat, jelikož jsem nečekal, že je v roce 2025 něco takového možné.
Zdar Max
Tiskni
Sdílej:
Apple Silicon měl před čtyřmi lety poměr výkonu na spotřebu o řád jinde než zbytek světaO něco jo, ale o řád (10x) lepší to mohlo vyjít jenom při zavádějícím srovnání jablek s hruškama (typicky použití trošku přehnaných dojmo"čísel" u Applu a/nebo volba x86 hardwaru tak, aby drtivá většina spotřeby vůbec nebyla CPU jádro).
Podívej se na nějaké porovnávání výkonu a spotřeby v serverové kategorii, kde je např. Ampere Altra. Něco vyšlo i na Phoronixu.Ok, ale to je jen Ampere. Co Google Axion? [phoronix]
Ty prognozy o zaostalosti x86 jsem slysel uz v 90kach na vejsce. Nic z toho se nenaplnilo, CISC procaky proste maji porad prim potoze kazdy novy problem vyresite novym setem instrukci. A samotne krmeni daty, kouzla prefetch units, kesky atd dokazi technologicky drzet krok s konkurencnimi architekturami.V tom se ARM neliší, ISA extensions a cache má pochopitelně taky.
A to si vemte, ze porad mame RAM a PCI reseno pres bus. Az se to zadratuje primo do cipu tak vykonnostni boost bude neskutecny.To je asi jediná šance x86 no. Nezkouší tohle AMD s APU?
Ty prognozy o zaostalosti x86 jsem slysel uz v 90kach na vejsce.A byla to pravda už tehdy. Intel to tehdy stále vyhrával kvůli svému příjmu z trhu a schopnosti investovat do vývoje. Ale tohle mělo své limity:
TSO memory model je taky brzdou, která prakticky nic nepřináší.Zajímavá poznámka, přemýšlim, jestli to má nějakou výhodu a nic moc mě nenapadá. Spousta atomických operací se na x86 přeloží jako jen prostá základní instrukce, takže by teoreticky explicitně atomické být nemusely, ale stejně prakticky vždycky chci, aby to fungovalo i na jiných platformách a/nebo byla z kódu zřejmá MT sémantika té operace.