Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Inu, guest wifi ve firmě, která je pro návštěvy a reálně zná heslo každý a běžně má na sobě 140 klientů, začala vykazovat problémy. S notebooky problém nebyl, někdo se občas nemohl připojit a někomu se občas nenačetla stránka v telefonu.
Pro centrální správu wifi se používá CAPsMAN, koukl jsem do nastavení, logů apod. a docházelo k útoku na dhcp server. Během minuty, dvou, se vytvořilo třeba 10 rezervací se statusem declined a u MAC adresy byly vidět jen samé nuly, tj. 00:00:00:00:00:00. Dokonce se začaly objevovat i kolize. Po bližším zkoumání to nedělalo jedno zařízení, ale náhodně různá zařízení (ntb s Win, Android, Apple apod.), žádná pravidelnost. Jak to vypadalo viz:
Ta náhodná zařízení nebyla připojena přes jedno AP, ale chodily z více AP napříč více budovami.
Problém je dávno vyřešen, jedná se jen o kvíz. Až to někdo uhádne, přidám k zápisku řešení.
Googlil jsem a našel jsem na MK foru tipy, že by to mohlo být Wifi Extenderem. Začal jsem pátrat v logách DHCP serveru, v Leasech apod. a našel jsem tam něco s názvem "TL-WA854RE". Adresa měla odezvu, ale ta samá MAC nebyla u registrovaných wifi klientů, takže to muselo mít pro klientskou část jinou MAC.
Následoval tedy sniff adresy, která byla přiřazena tomu extenderu. Ten sniff pak ukázal, přes jakou wifi a je zařízení připojeno a jakou má reálně MAC adresu klientská část:
Blok byl tedy jednoduchý, ale my jsme chtěli najít i původce, takže Wifi Analyzer v telefonu a šupky dupky do míst, kde by se to mohlo nacházet a našli jsme včetně pachatele.
Zdar Max
Tiskni
Sdílej:
U free wifi to je celkem neřešitelné, protože prostě extender je jak další klient
co tam udělat nějakej FUP jako třeba omezení rychlosti připojení pro jednotlivý klienty?? :O :O nešlo by rouge AP sice zabránit ale nemohla by se stát ňákou moc velkou zátěží :O :O
předpokládám že šlo o nějakýho obyčejnýho parazita kterej se na firemní wifi chtěl zdarma přiživit
skutečnej utočnik by takovou věc asi nenechávál běžet zbytečně dlouho nebo by si vlez na kopec a schoval se za dubem se směrovou anétnou nějakou třeba ale hlavně by se nenechal takle děsně snadno chytit :D
a našli jsme včetně pachatele.
asi dost koukal :D ;D