Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Inu, guest wifi ve firmě, která je pro návštěvy a reálně zná heslo každý a běžně má na sobě 140 klientů, začala vykazovat problémy. S notebooky problém nebyl, někdo se občas nemohl připojit a někomu se občas nenačetla stránka v telefonu.
Pro centrální správu wifi se používá CAPsMAN, koukl jsem do nastavení, logů apod. a docházelo k útoku na dhcp server. Během minuty, dvou, se vytvořilo třeba 10 rezervací se statusem declined a u MAC adresy byly vidět jen samé nuly, tj. 00:00:00:00:00:00. Dokonce se začaly objevovat i kolize. Po bližším zkoumání to nedělalo jedno zařízení, ale náhodně různá zařízení (ntb s Win, Android, Apple apod.), žádná pravidelnost. Jak to vypadalo viz:
Ta náhodná zařízení nebyla připojena přes jedno AP, ale chodily z více AP napříč více budovami.
Problém je dávno vyřešen, jedná se jen o kvíz. Až to někdo uhádne, přidám k zápisku řešení.
Googlil jsem a našel jsem na MK foru tipy, že by to mohlo být Wifi Extenderem. Začal jsem pátrat v logách DHCP serveru, v Leasech apod. a našel jsem tam něco s názvem "TL-WA854RE". Adresa měla odezvu, ale ta samá MAC nebyla u registrovaných wifi klientů, takže to muselo mít pro klientskou část jinou MAC.
Následoval tedy sniff adresy, která byla přiřazena tomu extenderu. Ten sniff pak ukázal, přes jakou wifi a je zařízení připojeno a jakou má reálně MAC adresu klientská část:
Blok byl tedy jednoduchý, ale my jsme chtěli najít i původce, takže Wifi Analyzer v telefonu a šupky dupky do míst, kde by se to mohlo nacházet a našli jsme včetně pachatele.
Zdar Max
Tiskni
Sdílej:
U free wifi to je celkem neřešitelné, protože prostě extender je jak další klient
co tam udělat nějakej FUP jako třeba omezení rychlosti připojení pro jednotlivý klienty?? :O :O nešlo by rouge AP sice zabránit ale nemohla by se stát ňákou moc velkou zátěží :O :O
předpokládám že šlo o nějakýho obyčejnýho parazita kterej se na firemní wifi chtěl zdarma přiživit
skutečnej utočnik by takovou věc asi nenechávál běžet zbytečně dlouho nebo by si vlez na kopec a schoval se za dubem se směrovou anétnou nějakou třeba ale hlavně by se nenechal takle děsně snadno chytit :D
a našli jsme včetně pachatele.
asi dost koukal :D ;D