Memtest86+ (Wikipedie), svobodný nástroj pro kontrolu operační paměti, byl vydán ve verzi 6.10. Hlavní novinkou je podpora Secure Bootu.
Fathy Boundjadj představil webový prohlížeč běžící v terminálu s názvem Carbonyl. Postaven je na Chromiu. Podobný prohlížeč je Browsh. Ten je postaven na Firefoxu.
Byla vydána nová verze 33.1, tj. první stabilní verze nové řady 33, svobodného multimediálního centra MythTV (Wikipedie). Přehled novinek a vylepšení v poznámkách k vydání.
OpenTTD (Wikipedie), tj. open source klon počítačové hry Transport Tycoon Deluxe, byl vydán v nové stabilní verzi 13.0. Přehled novinek v seznamu změn. OpenTTD lze instalovat také ze Steamu.
Jako každý měsíc je zde Virtuální Bastlírna s novinkami ze světa bastlení, elektroniky, vědy a techniky. Tento měsíc se navíc opravdu urodilo. Co si tedy bastlíři z projektu MacGyver.sh připravili? Ze světa software například zajímavá betaverze LTSpice 17.1, která umí počítat charakteristiku spínaných zdrojů z tranzientní simulace. Zároveň je tu první release candidate KiCADu 7 a brzy by měla být plnohodnotná verze 7. Nebo třeba
… více »Na YouTube byl představen projekt Open Assistant. Dle vývojářů se jedná o open source alternativu k ChatGPT aneb konverzační umělou inteligenci pro každého. Vývoj probíhá na GitHubu.
Fedora Magazine informuje o Shell & Display Next hackfestu zaměřeném na vylepšení podpory HDR, VRR a dalších grafických technologií na Linuxu. Hackfest proběhne 24. až 26. dubna v Brně.
Společnost Razer představila svou novou bezdrátovou myš Razer Viper Mini Signature Edition. Je z hořčíkové slitiny a váží pouze 49 gramů. Její cena je 279,99 dolarů (6 tisíc korun).
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2023 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 34 místností, 63 tracků, 787 přednášejících, 775 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Ronin byl vydán ve verzi 2.0.0. Jedná se o sadu nástrojů napsaných v Ruby určených pro výzkumníky a vývojáře v oblasti počítačové bezpečnosti. Ronin lze přirovnat k Metasploitu.
Byl jsem požádán o řešení zajímavé záležitosti. Jeden člověk má ADSL modem, kde běží DHCP, poté vlastní AP, přes které sdílí ADSL dalším 4 lidem. Všem DHCP fungovalo bez problémů včetně internetu. Poté došlo k výměně ADSL modemu (jen modemu, nikolik wifi krabiček, nevím, co tam bylo původně za modem, nový je Zyxel, přesný typ jsem z rozhraní nevyčetl) a v tu chvíli přestalo DHCP fungovat jednomu člověku (mému kamarádovi, který mne požádal o pomoc). Všichni ostatní nemají problém.
- PC dostal od DHCP (tedy od ADSL modemu) IP adresu, masku, bránu, vše plně ok. Poté se však nedokázal dostat na ADSL modem (ping ani nic jiného nejde, ale na jiné zařízení v síti není problém se dostat).
- Když se nastaví statická IP (nějaká jiná), tak internet i přístup na ADSL funguje.
- Pokud se nastaví statická IP stejná, jako před tím přidělilo DHCP (ADSL modem), přístup na net, ani na ADSL modem nefunguje
- nastavení DHCP relay na klientském AP nemá na daný problém vliv
- na ADSL jsem znal heslo, žádný fw ani nic jiného tam není nastaveno, stejně jako na jakýchkoli krabičkách po cestě
- byl jsem požádán o pomoc jedním z klientů, aniž bych znal topologii sítě a použité prvky (štěstí bylo, že aspoň znal pár přístupových hesel do ostatních krabiček)
- vypadá to, že všichni mají nějaké obstarožní dlink AP, ale on jediný má zcomax wa-2204a
Samozřejmě vím, že bez hlubší znalosti je to vaření z vody, nicméně už v minulém zápisku se ukázalo, že i tak lze tipnout správnou příčinu problému.
Problém je samozřejmě již vyřešen, ale nechám pár lidí si tipnout, kde by mohl být problém, a poté zveřejním řešení formou update zápisku.
Tiskni
Sdílej: