Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Víte, co se v CentOS/OEL/RHEL 7 stane, když přesunete swap na jiné zařízení/partition?
# vypneme a zrušíme starý swap na lv swap na vg0 swapoff -a lvremove /dev/mapper/vg0-swap # vytvoříme nový swap lv na novém vg1 lvcreate --name=swap --size=2G vg1 mkswap /dev/mapper/vg1-swap
Upravíme fstab a připojíme swap:
nano /etc/fstab ... #/dev/mapper/vg0-swap swap swap defaults 0 0 /dev/mapper/vg1-swap swap swap defaults 0 0 ... # zapneme swap swapon -a
Pro jistotu přegenerujeme initramfs a grub (to jen, aby nevznikaly zbytečné dotazy):
dracut -f grub2-mkconfig > /boot/grub2/grub.cfg
Po restartu se systém freezne na této hlášce:
Kdo na to vydrží dvě minuty koukat, začne to na něj opakovaně blejt hlášku:
dracut-initqueue[260]: Warning: Dracut-initqueue timeout - starting timeout scripts
Kdo je trpělivý a počká ještě minutu, dostane final error:
Doplním, že zápis ve fstab je ok, initramfs je také ok, grub pro jistotu taktéž přegenerovaný a do restartu se nový swap bez problémů používal (=zápis ve fstab 100% ok). Proč ale systém odmítá po restartu nabootovat? A proč hledá pořád původní oddíl "vg0-swap"?
Zdar Max
PS: znovu připomínám, že problém je dávno vyřešen, ale přišlo mi to celkem zajímavé jako kvízek
PPS: chápu, že lidé, co používají CentOS, toto znají, takže je to spíše kvízek pro ostatní
Vítěz kvízu: Ragzid, comment #11
Tiskni
Sdílej:
swapoff -a dd if=/dev/zero of=/dev/mapper/vg0-swap bs=1M lvremove /dev/mapper/vg0-swapAle jen střílím od boku. Pár (desítek?) Centos7 VM's máme, ale nesetkal jsem se s tím .-)
/etc/sysconfig/grub
a GRUB_CMDLINE_LINUX
?
# kde je jaký konfigurák ls -l /etc/sysconfig/grub /etc/sysconfig/grub -> ../default/grub # výpis konfiguráku cat /etc/default/grub ... GRUB_CMDLINE_LINUX="crashkernel=auto resume=/dev/mapper/vg0-swap rd.lvm.lv=vg0/root rd.lvm.lv=vg0/swap rd.lvm.lv=vg0/usr" ...
Jinými slovy, je třeba ještě upravit parametry default nastavení grubu, pak přegenerovat config grubu a pak systém naběhne.
Zdar Max
dracut -f
grub2-mkconfig > /boot/grub2/grub.cfg
Říkal jsem si naco pouštět grub-mkconfig, když jsem nedělal žádné změny v /etc/default/grub? Ale cosi mě řeklo: nedělej chytrýho, víš prd co dělá příkaz dracut -f ... .
CentOS jsem v životě neviděl, na Archu swapuju do souboru.
grep -R vg0/swap /etc grep -R vg0-swap /etc
dracut-initqueue[260]: Warning: Dracut-initqueue timeout - starting timeout scriptsmě vytáčí u PXE - dohledat, kde nastala chyba, když to milionkrát po sobě vybleje tenhle nesmysl do konzole, není sranda...
za dobu než by sem to jakoby uhodla by to jako bylo nejmíň 2x přeinstalovaný už :D