V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Víte, co se v CentOS/OEL/RHEL 7 stane, když přesunete swap na jiné zařízení/partition?
# vypneme a zrušíme starý swap na lv swap na vg0 swapoff -a lvremove /dev/mapper/vg0-swap # vytvoříme nový swap lv na novém vg1 lvcreate --name=swap --size=2G vg1 mkswap /dev/mapper/vg1-swap
Upravíme fstab a připojíme swap:
nano /etc/fstab ... #/dev/mapper/vg0-swap swap swap defaults 0 0 /dev/mapper/vg1-swap swap swap defaults 0 0 ... # zapneme swap swapon -a
Pro jistotu přegenerujeme initramfs a grub (to jen, aby nevznikaly zbytečné dotazy):
dracut -f grub2-mkconfig > /boot/grub2/grub.cfg
Po restartu se systém freezne na této hlášce:
Kdo na to vydrží dvě minuty koukat, začne to na něj opakovaně blejt hlášku:
dracut-initqueue[260]: Warning: Dracut-initqueue timeout - starting timeout scripts
Kdo je trpělivý a počká ještě minutu, dostane final error:
Doplním, že zápis ve fstab je ok, initramfs je také ok, grub pro jistotu taktéž přegenerovaný a do restartu se nový swap bez problémů používal (=zápis ve fstab 100% ok). Proč ale systém odmítá po restartu nabootovat? A proč hledá pořád původní oddíl "vg0-swap"?
Zdar Max
PS: znovu připomínám, že problém je dávno vyřešen, ale přišlo mi to celkem zajímavé jako kvízek
PPS: chápu, že lidé, co používají CentOS, toto znají, takže je to spíše kvízek pro ostatní
Vítěz kvízu: Ragzid, comment #11
Tiskni
Sdílej:
swapoff -a dd if=/dev/zero of=/dev/mapper/vg0-swap bs=1M lvremove /dev/mapper/vg0-swapAle jen střílím od boku. Pár (desítek?) Centos7 VM's máme, ale nesetkal jsem se s tím .-)
/etc/sysconfig/grub
a GRUB_CMDLINE_LINUX
?
# kde je jaký konfigurák ls -l /etc/sysconfig/grub /etc/sysconfig/grub -> ../default/grub # výpis konfiguráku cat /etc/default/grub ... GRUB_CMDLINE_LINUX="crashkernel=auto resume=/dev/mapper/vg0-swap rd.lvm.lv=vg0/root rd.lvm.lv=vg0/swap rd.lvm.lv=vg0/usr" ...
Jinými slovy, je třeba ještě upravit parametry default nastavení grubu, pak přegenerovat config grubu a pak systém naběhne.
Zdar Max
dracut -f
grub2-mkconfig > /boot/grub2/grub.cfg
Říkal jsem si naco pouštět grub-mkconfig, když jsem nedělal žádné změny v /etc/default/grub? Ale cosi mě řeklo: nedělej chytrýho, víš prd co dělá příkaz dracut -f ... .
CentOS jsem v životě neviděl, na Archu swapuju do souboru.
grep -R vg0/swap /etc grep -R vg0-swap /etc
dracut-initqueue[260]: Warning: Dracut-initqueue timeout - starting timeout scriptsmě vytáčí u PXE - dohledat, kde nastala chyba, když to milionkrát po sobě vybleje tenhle nesmysl do konzole, není sranda...
za dobu než by sem to jakoby uhodla by to jako bylo nejmíň 2x přeinstalovaný už :D