Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 14:38
Systém je nainstalovaný, záplaty jsou staženy. Nýní už nás čekají jen samá pozitiva a sociální jistoty. Nebo ne?
Každý systém je třeba záplatovat. Microsoft už delší dobu vydává záplaty pravidelně a to i úpravy přidávající nové funkce a zlepšující výkon. Na bezpečnostní problémy se snaží reagovat taktéž rychle. Implicitni natavení ve Vistě je takové, že ve tři hodiny v noci systém aktualizace stáhne a nainstaluje. Pokud je systém v této době v režimu spánku tak se probudí. VJCHKAINUTVLCUCHNOS ale je to možné změnit tudíž nehodnotím záporně. Po instalaci záplaty se v podstatě vždy dožaduje restartu. Microsoft neposkytuje prostředky třetím stranám jak do toho systému zahrnout záplaty pro své produkty. O tom, že by aktívně vyhledával nové či opravené verze aplikací třetích stran a nabízel je v podobě záplat (jak to činí maintaineři linuxových distribucí) samozřejmě nemůže být ani řeč. Vista trojka, Linux jednička. Váha: 3
Po instalaci záplat zabírá Vista na disku 29 GiB místa. Odečtěte necelých 9GiB na pagefile neboli jak se v Linuxu (nekorektně) říká swapák. Odečtěte 8GiB na hiberfile. Všimněte si, že Vista už tvrdošijně nenastavuje implicitní velikost stránkovacího souboru na 1,5 násobek velikosti paměti. Do hiberfil pravděpodobně umí odkládat stránky taktéž jelikož systém hlásí, že má k dispozici 16.1GiB v stránkovacím souboru. Každopádně pro instalaci 64bit Visty počítejte s 12GiB na systém +2x velkost paměti pokud používáte hibernaci jinak +1,5x velikost paměti. Během instalace každé záplaty a ovladače se navíc vytvářejí body obnovení. Tato data jsou umístěna v adresáři System Volume Information do kterého nemá ani administrátor přístup. Pokud by to někoho zajímalo co tam je tak stačí převzít vlastnicví adresáře. Velikost místa na disku, které zabírají body obnovení lze zjistit i snadněji pomocí
vssadmin list ShadowStorage
vssadmin 1.1 - služba Stínová kopie svazku (nástroj příkazového řádku pro správu) (C) Copyright 2001-2005 Microsoft Corp. Přidružení úložiště stínové kopie Pro svazek: (C:)\\?\Volume{931c14ea-b64c-11dc-a27a-806e6f6e6963}\ Svazek úložiště stínové kopie: (C:)\\?\Volume{931c14ea-b64c-11dc-a27a-806e6f6 e6963}\ Využité místo úložiště stínové kopie: 26.512 GB Přidělené místo úložiště stínové kopie: 29.034 GB Maximální místo úložiště stínové kopie: 69.864 GBPomocí
vsadmin resize
se dá nastavit limity velikosti pro tuto oblast. Implicitní hodnota je zjevně 15% velikosti svazku. Najít se mi to nepodařilo a vyzkoušet na tak velkém svazku to je problém, ale podle všeho je místo takto zabrané napevno, tzn. když začne docházet místo na disku tak k žadnému automatickému pročištění nedojde. Odpadkový koš má implicitně velikost maximálně 5 % pro každého uživatele zvlášť.
12GiB je hodně. Do toho by se vešla nejedna distribuce kompletně. Nespokojím se s konstatováním tohoto prostého faktu, a jdu zkoumat králičí noru pečlivěji.
Dočetl jsem se, že by fonty a část knihoven měly být hadrlinky do WinSxS. Z mého brutálního experimentu ovšem vyplynulo, že to jsou kopie. Budu se snažit do příštího dílu zjsitit jak tomu doopravdy je.
Celková velikost .wmv souborů je 440 MiB. V adresáři prefetch jsou ukládány údaje pro zrychlení startu aplikací a systému. U mně nyní tento adresář má 60MiB. V adresáři performance/WinSAT/datastore jsou xml s detailními výsledky benchmarku prováděného Vistou. Tento (většinou uživatelů jednou jedinkrát spouštěný nástroj) zabírá 27,6 MiB. V adresáři Web/Wallpaper je 45,8 MiB wallpaperů. Windows media center aplikace zabírá 166 MiB.
Nepropadejme panice, Microsoft nam dal do ruky mocný nástroj "vyčištění disku". Po jeho spuštění zjistíme, že můžeme ušetřit neuvěřitelných... 59 MiB Nabízí ale navíc možnost pročistit body obnovení (nenechá vás vybrat, prottě nechá jen poslední) a odinstalovat software. Když máte na disku málo místa (pod 5 %) tak na vás bude při startu skákat bublina informující o tomto neutěšeném stavu a vyzývajicí ke spuštění výše zmíněné utilitky. Ta zjisti, že nemá co odstranit. To ovšem nezabrání tomu, aby se při dalším spuštění systému celý scénář opakoval. Nepřišel jsem na to, jak to vypnout.
Hodnocení nebudu dávat žádné protože to snad objekivě ani udělat nelze. Jaké by tady mělo být měřítko a metodika? Člověk může jen cítit, že 440MiB videa a 1GiB zbytků po instalaci záplat asi neužije. Nechám každého ať si závěr udělá sám. Každopádně váha by stejně při dnešních cenách disků byla nízká. 50GiB při ceně 6Kč/GiB, no prostě si připočtěte 300Kč k TCO Visty
Představte si, že na vás 50x za den vyskoči okénko, že aplikace taková a maková se pokouší provést nějakou blíže nespecifikovanou ošklivou akci a zda ji to chcete povolit. Pokročilý uživatel to asi dlouho nevydrží a vypne to. Začátečník především neví, zda má povolit či ne. Jedno je ale jisté- při takové frekvenci s jakou to prudí se to každý naučí mechanicky odklepávat aniž by cokoliv četl. A na tom je prosím postaven jeden z pilířů zvýšené bezpečnosti Visty... Vypnout se to dá (chce to ovšem restart) takže ponechávám bez hodnocení.
Ovladač zvukovky, síťovky, grafické karty, chipsetu a dalších zařízení. Ano, v instalaci na část hardware nějaké jsou ale většinou starší a poskytující nižší výkon. Acrobat reader, kodeky, VLC, putty, IM klient, 7-zip, process explorer, PSPad, java runtime a další hromada utilitek a prográmku, které usnadňují život. Zkrátka a dobře po instalaci člověka nečeká klid nýbž shánění softwaru. Po všech čertech. Trochu přeháním, postup najít přes google-> proklikat se k downloadu-> stáhnout není zas tak časově náročný. Občas postrádám možnost ověřit hash stahovaného souboru. V linuxu to vše člověka potká jen v případě, že potřebuje nějaký program neobsažený v distribuci. Vista získává za způsob získávání softwaru trojku, linux dvojku. Váha: 3.
Kladně hodnotím, že počet restartů se o něco zmenšil. Po intalaci ovladače to restart chce ale při zachování trochy opatrnosti jich jde nainstalovat víc a restartovat až nakonec. Programy už vyžadují restart méně často, většínou jen ty, které mají nejakou součást v jádru- virtuální CD mechanika, VMware a podobně. Obšas mi příjde trvání na restartu jen jakousi setrvačností, přežitkem z předchozích verzí systému. Třeba zvukovka bez problému hraje i před restartem. Třeba se jednou dodavatelé programů a ovladačů pro Windows naučí šetřit čas uživatelů. V linuxu neznám jedinou aplikaci vyžadující restart systému. Jaderný modul se nahraje a aplikace může běžet. Vista- čtyřka, Linux jednička. Váha 3. Restarty ja nerad...
Start Visty je opravdu ukázkově rychlý. Rychlejší než náběh Gentoo až do GUI. Vista: jednička, Linux: trojka. Váha: 1 (nevypínám...). Stejně tak probuzení z hibernace a suspend to ram je velmi rychlé, to si ale nechám do samostatného bodu. Při startu lze navolit po přidržení F8 normální start nebo několik druhů nouzového režimu. Boot do textové konzoly nebo něčeho na způsob single user modu bohužel chybí. Bootloader je oproti třeba grubu málo flexibilní a nepříjemně konfigurovatelný (pomocí Bcdedit.exe). O finesách jako předání parametru jádru před startem systému si můžeme nechat jen zdát. Linux jednička, Vista čtyřka, váha: 2.
Ano, díky za optání, už mi to spadlo. Třikrát. Kvůli TV kartě. Při implicitním nastavení BSOD jen problikne a hned se to restartne. VJCHKAINUTVLCUCHNOS ale dá se to změnit aby tam ta krásna modra barva zůstala viset a dalo se opsat udaje kvůli pokusu o vygooglení nejakého řešení. Mělo by to vygenerovat soubor s informacemi + memorydump ale v mém případě to vygenerovalo starou belu. Pokud se systém nevypne standardně tak při příštím startu nabídne spuštění nouzového režimu. Po bootu to chce odesílat do Microsoftu nějaké údaje. Ja bych tam v té situaci poslal raději něco jiného SysRq chybí. Raději ponechávám bez hodnocení. Klasifikovat OS podle toho jak to vypadá když žuchne by bylo divné
Uvítací obrazovka-> odsouhlasit licenci-> zvolit součásti a cílový adresář-> hotovo. Ten postup znají windowsáci dobře. Tím se ale zabývat nebudeme protože to je irelevantní. Co se dějě pod pokličkou je zajímavější. Zamysleli jste se někdy proč jsou v linuxu závislosti balíčků a ve windows ne? Je to samozřejmě jen zdání. Výrobcům softwaru hraje do karet to, že microsoft sám poskytuje obrovské množství knihoven. Adresář system32 má ihned po instalaci gigabajt a sysWOW64 dalěí gigabajt. A zbytek závislosti si aplikace jednoduše táhnou sebou. Trend je takový, že aplikace si své knihovny drží ve svém adresáři a do system32 se odhodlají nahrát jen zřídkakdy. Řeší to konflikty verzí knihoven ale způsobuje duplicitu kódu na disku a v paměti.
Dalším důležitým prvkem, který je nutno zmínit je "Side by Side". Je to koncept umožnující mít více verzí stejného zdroje (knihovny, fontu, obrázku, v zásadě čehokoliv) přičemž je zaručeno, že aplikace dostane k dispozici vždy správnou verzi. Obrazně řečeno- pokud si aplikace vyžádá knihovnu abc.dll tak se dll loader podívá do WinSxS a na základě manifestu vybere vhodou verzi a připojí ji k programu. Řešení je to zajímave ale má několik masařek. Předně je třeba si uvědomit, že léčíme následky nemoci a samotnou nemoc (jak bude zmíněno dále) si pečlivě chráníme- vlivem chybného návrhu někdy v době windows95 nastavaly často konfliky zvané barvitě dll hell. Aplikace, které neposkytnou manifesty svých zdrojů se chovají pořád postaru. Microsoft píše:
Developers are encouraged to use side-by-side assemblies to create isolated applications, and to update existing applications into isolated applications...ale znáte to, "developers" to je banda líná a kašle na to. Kvůli tomu musí být starý zpusob zachován. Další příklad toho, že udržovat kompatibilitu může být často jako obří koule u nohy. Dll hell se vyskytuje zřídka ale stane se.
Odinstalace je trochu složitější. Buďto je v podobě .msi a pak je většinou vše v pořádku (odinstalace je pak řešena podobně jako v RPM) anebo není (což platí pro většinu programů) a pak je kvalita závisla na výrobci software potažmo na kvaliteě použitého instalátoru. Většinou je vše v pořádku naštěstí. Starší aplikace ukládající data mimo domovský adresář po sobě většinou zanechají neřád. Nové aplikace se často zeptají zda mají po sobě svůj chlívek v domacím adresáři ukidit. Registry jsou z toho pohledu také často zanedbávané. Stav je prostě k optimálnímu na hony vzdálen. V linuxu řešíme v distribucích s rolling updates nějaké problemy, v systémech bez nich zase jiné, pokud balíček nenalezneme v distribuci tak máme další problémy zcela zdarma. To věichni známe. Taktéž nic moc. Vista čtyřka, Linux dvojka. Váha: 2.
Když máme k aplikaci zdrojaky, tak máme vyhráno, není liž pravda? Není. Buďto máme zdrojáky pro autoconf+make+gcc a pak musíme rozchodit cygwin včetně gcc, knihoven atd. a doufat, že je aplikace napsána přenositelně. Nebo máme zdrojáky pro Visual Studio nebo Delphi. Ty posledně jmenované se vyznačují často tím, že závisí na hromadě komponent různých výrobců. Zkrátka chce to čas a prostředky pokud si člověk chce sám něco přeložit. Takže se na to většinou kašle. Vždyť ony ty binárky překládané nejčastěji pro Pentium1 nakonec nejsou zase tak špatné Ponechávám bez hodnocení. Díky monokulturnosti Windows jsou binárky prakticky univerzálně funkční a do překladu se bude pouštět málokdo.
Guttmanova studie obletěla svět rychlostí blesku. Ve své době toho byl plný internet. Nyní už můžeme směle prohlásit, že to byla do značné míry nafouknutá do obřích rozměrů bublina. Předně zhoršení kvality se týká pouze zabezpečeného obsahu, který si takovéto zacházení explicitně vyžádá. Konkrétně se jedná o ICT ochranu. Dále je třeba poznamenat, že (zatím?) takový obsah nikdo nedělá a Sony před časem prohlásil, že tuto ochranu používat pro své Blue-Ray nebude. HD contentu sice moc nemám, ale všechen byl přehrán v nezměněné kvalitě oproti Linuxu a při zatížení procesoru srovnatelném s Linuxem. Howgh.
Tiskni
Sdílej:
HD contentu sice moc nemám, ale všechen byl přehrán v nezměněné kvalitě oproti Linuxu a při zatížení procesoru srovnatelném s Linuxem.ale 1080ripy v x264/mkv jsou všech ochran prosty. ICT a spol se principielně týká jen origoš modrejch disků. Ty snad nějakýk takový a mechaniku k tomu máš?
marek@mantisha:~/tmp/mips-cross/rpms> du -h 3,3G ./noarch 4,5G ./i586 3,2M ./i686 7,8GJak vidět jedná se jen o noarch a i586, i686. x86_64, ani PPC není zahrnuto.
Start Visty je opravdu ukázkově rychlý.Casy v sekundach by nebyly? Z toho, co jsem slysel, nebootuji Visty zas tak o moc rychleji nez XPcka, i kdyz pry se to po nejake dobe zlepsi prefetchem. Vyhoda ale je pry v tom, ze se na nich da drive pracovat (tj. clovek je rychleji nalogovan a muze driv spouste aplikace), ale moje osobni zkusenot je bohuzel pouze se stroji, ktere byly na dolni hranici pouzitelneho hardware (=levne notebooky) a na nich byly Visty opravdu pomale. A navic, v nektych distribucich se pri startu pachaji neskutecne spousty zbytecnosti (napr. se pokazde detekuje veskery hadware a natahuji se vsechny mozne moduly, vcetne tech, ktere nejspis nikdy nebudete potrebovat), pokud si si troufnete je vyhazet a nektere pomale obecne skripty prepsat, da se usetrit mozna az 80% casu.
Stačí jenom číst co MS v instalátoru píše.Ale kolega mj. psal:
...tak mi instalator zahlasil, ze partition nevyhovuje bez dalsi specifikace duvodu.
nemám nejmenší důvod tomu věřitNo a já zase nemám nejmenší důvod věřit vám. Ani, že jste to četl, ani, že jste Vistu někdy někam instaloval.
Jenže vy dva mluvíte o voze a o koze, jeden mluví o situaci, kdy není celý disk vahrazen pro Visty a Visty by se měly spokojit s jedním již existujícím, nicméně né jediným oddílem. A druhý mluví o situaci, kdy se vše zruší a Vistám se nechá celý disk.Presne tak. Spatny oddil jsem rozhodne nevybral, byli jsme u toho tri lidi, z toho dva Vistaci a nikdo z nas netusil, kde je chyba ...
Nikdy se nepřestanu divit tomu, že někdo kdo není schopný nainstalovat XPčka nebo dokonce dnešní Vistu, má tu drzost pustit se do linuxu.Tak ja som napriklad na nainstalovanie toho XP zmrda na jeden ntb musel stahovat nejaku specialnu utilitu, ktora ohackuje a vytvori novu "instalacku" s novymi drivermi, pretoze ta sracka nepoznala obycajny sata radic a tudiz sa nemala kam nainstalovat...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.