Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
S napsáním posledního dílu jsem vyčkávalabych mohl napsat zkušenosti z delší doby používání systému. Dnes bude řeč o stabilitě, rychlosti, vyhnívání, SP1 a o tom, jak Microsoft uzavírá lidi do světa svých technologií a formátů. Začneme ale jednou historkou ze série "neuvěřitelné příběhy".
Dnešní díl se věnuje se technologii superfetch, správě procesů a sledování výkonu systému. Nudu a šeď těchto témat jsem se pokusil vyvážit nadstandardním počtem obrázku… a také tím, že vám už dopředu prozradím, že Vista to tentokrát docela nekompromisně vyhrála. Bez bulvarizace úvodníku to v dnešním světě asi nejde
Tématem dnešního zápisku (to se řekne dnešního, research trval přes týden...) bude kryptografie, použitelnost dualheadu a shell. Takže azbestové spoďáry nasadit a jdeme na to!
Dnes se podíváme na některé praktické stránky používání operačního systému. Nebojte se, život mě ještě neomrzel, takže do hodnocení zda je lepší konqueror, nautilus či explorer se pouštět nebudu. Raději se budu věnovat alespoň trochu racionálně a objektivně hodnotitelným funkcím.
Slíbil jsem, že půjdeme více pod pokličku, tak se do toho pustíme. Řeknu vám, že někdy na té pokličce leží pořádné závaží a dostat se do hrnce je značně obtížne. Dnes se pokusíme zjistit co se v Redmondovic rodince kuchti v hrnci s nápisem paměť procesu a také v malém rendlíku s nápisem csrss.exe.
Systém je nainstalovaný, záplaty jsou staženy. Nýní už nás čekají jen samá pozitiva a sociální jistoty. Nebo ne?
Vista byla vypuštěna do světa zhruba před rokem. Období hájení má už tedy dávno za sebou. Rozhodl jsem se dát ji šanci. Srovnání s Linuxem se nebudu vyhýbat, právě naopak. Po každé kapitolce bude hodnocení jako ve škole. Budu se snažit zachovat objektivitu ovšem z pohledu zkušenějšího uživatele. Budu uvádět také váhu, kterou dané kategorii přikládám. To je samozřejmě velmi subjektivní věc. Na konci seriálu bude ke stažení tabulka s možností nastavit si vlastní váhy a upravit je tak, aby váš oblíbený systém zvítězil